×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit jest głównie domeną pań. Ma to związek z budową ciała kobiety i rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w jej organizmie. Czym jest i skąd bierze się skórka pomarańczowa? Czy można ją całkowicie zlikwidować?

Cellulit stanowią małe grudki tłuszczu, które obserwuje się często na powierzchni skóry kobiet, głównie w okolicach pośladków i bioder.

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele, począwszy od nieprawidłowej diety i braku ruchu, na gospodarce hormonalnej i uwarunkowaniach genetycznych kończąc. W skutek tych czynników dochodzi do ściśnięcia tłuszczu podskórnego przez tkankę łączną włóknistą, co prowadzi do pofałdowania tkanki tłuszczowej pod powierzchnią skóry.

Po co nam cellulit?

Istnieje teoria, zgodnie z którą, cellulit rozwinął się w  trakcie ewolucji. Miał on na celu utrzymanie rezerwy tkanki tłuszczowej, która miała być wykorzystana w  przypadku ciąży i karmienia piersią, w sytuacji, gdy ilość dostępnego pokarmu byłaby niewystarczająca.

Obecnie skórka pomarańczowa traktowana jest jako defekt urody, a miliony kobiet na świecie dwoją się i troją, walcząc z biologią, by ich ciała były idealnie gładkie i jędrne.

Jak pozbyć się cellulitu?

Grudki tłuszczu pod skórą  to nie tylko problem estetyczny, ściśnięte są też naczynia krwionośne i limfatyczne, co sprawia, że krew z trudem dociera do tkanki tłuszczowej, utrudniając usuwanie toksyn.

Trudno jest zatem zlikwidować  całkowicie skórkę pomarańczową, można ją jednak znacząco zredukować, stosując się do poniższych wskazówek:

  • Ruszaj się jak najwięcej. Systematyczne treningi uruchomią zastałą limfę i usprawnią krążenie krwi. Najskuteczniejsze są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności. Szczególnie polecam jazdę na rowerze i pływanie.
  • Hartuj skórę - unikaj gorących kąpieli, w zamian za to stosuj naprzemienne ciepłe i zimne natryski (kończ prysznic chłodnym strumieniem wody.
  • Stosuj masaże – masuj ciało szorstką myjką lub rękawicą z trawy morskiej, okrężnymi ruchami od stóp w kierunku ud. Regularne masaże, mają na celu usuwanie złogów toksyn. W domowych warunkach powinny trwać po 20-30 minut.

Ostatnimi czasy popularne stają się masaże bańką chińską, która zasysając ciało powoduje ujędrnienie skóry. Przed wykonaniem masażu należy natłuścić skórę żelem do masażu, oliwką lub żelem antycellulitowym. Taki masaż powinien być wykonywany co drugi dzień i nie powinien przekraczać 15 minut. Po masażu mogą wystąpić zaczerwienienia i siniaki, dlatego nie jest polecany osobom mającym skłonność do pękania naczynek krwionośnych.

  • Kontroluj prawidłową masę ciała i zdrowo się odżywiaj. Przede wszystkim ogranicz sód, alkohol i tłuszcze zwierzęce.  Sód powoduje zatrzymywanie wody w tkance podskórnej, duże ilości alkoholu powodują przesuszenie skóry, zaś tłuszcze zwierzęce magazynowane są głównie, jako zapas energii w warstwie podskórnej.
  • Strosuj kosmetyki ujędrniające i antycellulitowe – nawilżą skórę, a bioaktywne składniki wnikną w jej głębsze warstwy  i pobudzą mikrokrążenie. Specjalistyczne preparaty powinno się stosować co najmniej raz dziennie, najlepiej po kąpieli. Oczyszczona, rozgrzana skóra lepiej wchłania cenne składniki. Aplikację specyfików należy połączyć z masażem dotkniętych cellulitem części ciała.
  • Postaw narofesjonalne zabiegi u kosmetyczki – niektórych zabiegów nie przeprowadzisz samodzielnie w domu. Drenaż limfatyczny, terapia ultradźwiękami czy krioterapia, to tylko prkładowe zabiegi, jakie może wykonać kosmetyczka. To, jaki zabieg zostanie nam zaproponowany zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, ale przede wszystkim od naszego stanu zdrowia.
  • Zrezygnuj z solarium, korzystaj z umiarem ze słońca - promieniowanie UV sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które niszczą skórę. W wyniku ich działania dochodzi do przebarwień, przesuszenia i przedwczesnego starzenia się skóry.

Walka z pomarańczową  skórką nie jest łatwa i warto uzbroić się w cierpliwość. Systematyczne stosowanie się do powyższych rad ujędrni skórę  i zmniejszy widoczność cellulitu.


Podziel się: