
Bądź fit w podróży
Pij przynajmniej 8 szklanek wody dziennie
Jedzenie na lotnisku, czy na pokładzie samolotu, długie przebywanie w bezruchu w pociągu, samochodzie lub samolocie, jet lag (zespół nagłej zmiany strefy czasowej) – wszystko to może sprzyjać powstawaniu opuchlizny, a także zaburzać przemianę materii. Sposobem na te dolegliwości jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Również jeżeli planujesz picie alkoholu na spotkaniu biznesowym czy na imprezie w kurorcie, zadbaj o odpowiednie nawodnienie.
Uważaj na bagaż
Nieodłącznym elementem podróży jest bagaż. Przy podnoszeniu ciężkiej walizki, pamiętaj o zdrowiu swojego kręgosłupa. Duże ciężary najlepiej jest podnosić z ugiętych kolan. Jako bagaż podręczny, bardzo dobrze sprawdzi się plecak. Jeżeli wybierzesz torbę, wybierz taką na kółkach, aby nie dźwigać ciężaru w jednej ręce (powoduje to asymetryczne obciążenie kręgosłupa). Jeżeli musisz przedostać się na lotnisku na odległy terminal, wykorzystaj ten moment dla siebie. Jest to świetna okazja do zbawiennej w podróży dawki ruchu – przejdź ten dystans piechotą zamiast korzystać z ruchomych chodników czy schodów. Odrobina ruchu zwiększy ukrwienie i dotlenienie całego ciała.
Powiązane produkty
Korzystaj z oferty hotelu
Wiele hoteli jest wyposażonych w bardzo dobre siłownie. Staraj się korzystać z okazji i wybierz się na półgodzinny trening. Doskonałym rozwiązaniem będzie także pływanie w hotelowym basenie. Możesz również zabrać ze sobą w podróż jakiś przyrząd do ćwiczeń, np. gumę, skakankę, małą piłkę, lub też swoją ulubioną płytę z ćwiczeniami. Przedmioty te nie zajmują dużo miejsca w walizce, a przy tym stwarzają mnóstwo możliwości do ćwiczeń.
Nie zmieniaj nawyków żywieniowych
Trzymaj się swojego planu żywieniowego. Pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości posiłków (przynajmniej trzech). Często w podróży pojawia się okazja do spróbowania różnych ciekawych przekąsek. Na urlopie łatwiej wybaczamy sobie drobne grzeszki żywieniowe. Jeżeli chcesz spróbować czegoś bardziej kalorycznego, zjedz mniejszą porcję danej potrawy. Jeżeli po posiłku masz ochotę na deser, zamów jeden na dwie osoby.
Przygotuj sobie zdrowe przekąski
Jeżeli wybierasz się na wycieczkę, podczas której nie będzie możliwości spożycia odpowiedniej ilości posiłków, zabierz je ze sobą. Przed wyjazdem przygotuj przekąski takie jak owoce, warzywa, suche kabanosy czy bakalie. Unikaj natomiast słonych przekąsek, które zazwyczaj są bardziej kaloryczne, a ponadto zwiększają pragnienie.
Dbaj o odpoczynek
Jeżeli twój grafik nie pozwala na odpowiednią ilość snu, ucinaj sobie drzemki, gdy tylko masz na to okazję. Tak zwane turbo drzemki (power naps) są skutecznym antidotum na zmęczenie w podróży, a także zwiększają wydajność w pracy. Badania wykazują, że już 26-minutowa drzemka może zwiększyć produktywność o 34%. Optymalna drzemka powinna trwać od 20 do 40 minut. Zbyt długa może powodować zapadanie w głębsze fazy snu, co może prowadzić do większego zmęczenia i dezorientacji. Aby temu zapobiec, ustaw budzik na maksymalnie 40 minut.
Rozciągaj się
Szczególnie podczas podróży lub długich konferencji narażeni jesteśmy na brak ruchu. W pozycji siedzącej niektóre mięśnie są ciągle skrócone, co może prowadzić do powstawania przykurczów. Dlatego ważne jest, aby stosować stretching takich mięśni jak zginacze bioder, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie z tyłu uda.
Wykorzystuj każdą chwilę na aktywny wypoczynek
Niezależnie od tego, w jakie miejsce się wybierasz, z pewnością w każdym z nich można znaleźć okazję do aktywności fizycznej. W górach może to być spacer lub, dla bardziej zaawansowanych, wspinaczka po skałach. Nad morzem – spacer po piasku, czy też gra w siatkówkę na plaży.