Skręcenie? Złamanie? Zamiast gipsu zastosuj ortezę - portal DOZ.pl
Skręcenie? Złamanie? Zamiast gipsu zastosuj ortezę
Joanna Sławska

Skręcenie? Złamanie? Zamiast gipsu zastosuj ortezę

Ortezy stosowane są od starożytności. Ich głównym zadaniem jest między innymi stabilizacja, korekcja bądź unieruchomienie kończyny lub tułowia.

Ortopedzi stosują ją często jako zastępczą formę gipsu, głównie ze względu na możliwość dopasowania do rodzaju uszkodzenia oraz lekkość.

Główne wskazania do stosowania ortez:

  • Choroby reumatyczne

Schorzenia tego rodzaju często doprowadzają do deformacji stawów (zwłaszcza u rąk i stóp), co w konsekwencji doprowadza do upośledzenia funkcji motorycznej oraz lokomocyjnej kończyn. Dochodzi do uszkodzenia aparatu więzadłowego, odsunięcia lub przemieszczenia się powierzchni stawowych względem siebie, osłabienia siły mięśniowej oraz zmniejszenia zakresu ruchomości stawu, czego konsekwencją jest zanik masy mięśniowej. Zadaniem ortez w opisywanym przypadku jest przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz opóźnienie procesu degradacji powierzchni stawowych.

Zaleca się, by aparaty tego typu zakładane były w ciągu nocy oraz podczas wykonywania czynności dnia codziennego o mniejszej intensywności.

  • Dysfunkcje neurologiczne

Zaburzenia typu neurologicznego mogą mieć wiele przyczyn. Wśród najczęstszych wymienia się: uszkodzenie rdzenia kręgowego, nowotwory, nacisk struktur kostnych na nerw, dyskopatię bądź wylew. W wyniku tego typu zaburzeń może dojść do drętwienia kończyny, spastyczności (wzmożenia napięcia mięśniowego oraz zesztywnienia stawów), a także wiotkości, ograniczenia ruchów, powstania bólów miejscowych lub promieniujących do innych części ciała. Orteza zapobiega pogłębianiu się powstałego uszkodzenia, odciąża upośledzony staw, a także zmniejsza dolegliwości bólowe.

  • Urazy

W tym przypadku ortezy stosowane są jako forma zastępcza gipsu, który nie tylko jest cięższy, ale także uniemożliwia wykonywanie niektórych ruchów, bądź opóźnia wdrożenie ćwiczeń usprawniających. Dzięki aparatom tego typu, kończyna jest odciążona oraz odpowiednio ustabilizowana.

  • Wady wrodzone

Ortotyka ma tu zastosowanie głównie przed zabiegiem operacyjnym m.in. w celu zapobieżenia pogłębiania się wady, lub lekkiej jej korekcji. Długość oraz częstotliwość noszenia ortez po zabiegu zależy od rodzaju dysfunkcji.

Niektóre rodzaje ortez

Łuska

Ma działanie stabilizujące, odciążające oraz korekcyjne. Stosowana jest główie w przypadku urazów sprtowych oraz w przypadku niedowładów. Rodzaj szyny dostosowany jest do rodzaju schorzenia oraz potrzeb funkcjonalnych pacjenta. Aparat ten nie tylko pozwala na prawidłowe oddychanie skóry, ale także wspomaga proces terapeutyczny.

Ortoza aktywna

Zalecana w szczególności dla osób z niedowładami kończyn oraz tułowia. Jest jednak dość trudna w użytkowaniu oraz droga. Obecnie aparat tego typu umożliwia wykonywanie ruchów naprzemiennych, utrzymanie pozycji stojącej oraz zapobiega powstawaniu przykurczów.

Ortoza stabilizująca

Stosowana po urazach sportowych (szczególnie tych, którym towarzyszy powstanie krwiaka, wysięku) oraz po zabiegach operacyjnych. Stabilizują upośledzoną kończynę. Często wyposażone są we wkładki żelowe lub piankowe w celu zmniejszenia tarcia ortezy o wystające części kostne.

Ortoza korekcyjna

Stosowana głównie u dzieci (np. w przypadku dysplacji stawów biodrowych).

Uwaga!

Zadaniem ortezy jest jedynie odciążenie, lekka korekcja lub ułatwienie ruchów w danym stawie. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom bądź utrwaleniu się już istniejących dysfunkcji niezbędna jest jednoczesna fizjoterapia w postaci ćwiczeń oraz fizykoterapii. Aby aparat spełniał prawidłowo swoją funkcję należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który nie tylko dopasuje ortezę do rodzaju schorzenia, ale także zaleci częstotliwość jej stosowania w ciągu dnia i nocy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij