Stres w pracy wpływa na stan serca
Ewelina Sochacka

Stres związany z pracą może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z sercem

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w „Journal of the American Heart Association”, sugeruje, że środowisko pracy o wysokim poziomie stresu może zwiększać ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, powszechnego zaburzenia rytmu serca.

  1. Stres psychospołeczny a ryzyko zaburzeń rytmu serca
  2. Szczegóły nowego badania
  3. Objawy migotania przedsionków

Stres psychospołeczny a ryzyko zaburzeń rytmu serca

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Lavala w prowincji Quebec w Kanadzie wykazało, że stres psychospołeczny (napięcie psychiczne, które pojawia się w odpowiedzi na różne sytuacje społeczne, takie jak presja zawodowa), wywołany brakiem równowagi między wysiłkiem wkładanym w wykonywane zadania a otrzymanymi gratyfikacjami, może zwiększać ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Journal of the American Heart Association".

Wcześniej wykazano już, że stres w pracy, zdefiniowany jako brak równowagi między wysiłkiem i nagrodą, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Odkryto wówczas także, że redukcja napięcia związanego z wykonywanym zawodem, np. poprzez wprowadzenie elastycznych godzin pracy lub spowolnienie tempa pracy nad dużymi projektami, może obniżyć ciśnienie krwi.

Nowe badanie jest pierwszym, które bada związek między obciążeniem pracą a arytmią, a dokładniej migotaniem przedsionków.

Szczegóły nowego badania

W badaniu wzięło udział 5926 pracowników umysłowych (3021 kobiet i 2905 mężczyzn), którzy na początku badania nie zmagali się z chorobami układu krążenia. Byli oni obserwowani przez średnio 18 lat. Obciążenie zawodowe (wysokie wymagania psychologiczne w połączeniu z niską swobodą podejmowania decyzji) i poziom stresu oceniano przy użyciu specjalnych narzędzi, natomiast zdarzenia sercowo-naczyniowe identyfikowano w bazach danych medycznych.

Łącznie u badanych zidentyfikowano 186 przypadków migotania przedsionków. Pracownicy narażeni na duże obciążenie zawodowe, którzy zgłaszali nierównowagę między wysiłkiem i nagrodą w miejscu pracy, mieli o 44% wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Z kolei u osób doświadczających dodatkowo silnego stresu, ryzyko to wzrastało aż do 97% (w porównaniu do tych, którzy nie byli narażeni na takie czynniki stresogenne).

Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są dobrze poznane. Wiadomo jednak, że niektóre mechanizmy patofizjologiczne mogą bezpośrednio lub pośrednio predysponować do wystąpienia migotania przedsionków (narażenie na stres psychospołeczny aktywuje układ nerwowy autonomiczny, a także oś podwzgórze-przysadka-nadnercza i układ renina-angiotensyna-aldosteron). Ponadto stres w miejscu pracy predysponuje do rozwoju m.in. nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy.

PREPARATY NA USPOKOJENIE

CIŚNIENIOMIERZE

LEKI NA SERCE I KRĄŻENIE

Powiązane produkty

Objawy migotania przedsionków

Migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) jest najczęstszą postacią arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca. Dochodzi wówczas do szybkiego i nieregularnego kurczenia się przedsionków serca, co sprawia, że przestają one efektywnie pompować krew do komór serca.

Ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta w wyniku działania wielu czynników, przede wszystkim:

Migotanie przedsionków może być bezobjawowe (jest to tzw. ciche lub nieme migotanie przedsionków), lecz mogą mu też towarzyszyć uciążliwe objawy, takie jak:

  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • podwyższenie tętna,
  • wzmożona potliwość
  • omdlenia.
  1. E. T. Diffo i in., Psychosocial Stressors at Work and Atrial Fibrillation Incidence: An 18‐Year Prospective Study, „Journal of the American Heart Association 2024, t. 13, nr 16.
  2. What is Atrial Fibrillation?, https://www.heart.org/en/health-topics/atrial-fibrillation/what-is-atrial-fibrillation-afib-or-af, [dostęp:] 18.09.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie choroby wywołuje nadmierny stres?

    Stres jest reakcją obronną organizmu na bodźce fizyczne, psychiczne oraz fizjologiczne, z jakimi mamy do czynienia każdego dnia, przez całe swoje życie. W stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia może działać mobilizująco, jednak zdecydowanie częściej znajdujemy się w sytuacji stresu przewlekłego, działającego destrukcyjnie na nasze ciało i psychikę. Kumulowany przez lata powoduje, że choruje zarówno ciało, jak i umysł, a skutki jego działania mogą ujawnić się w najmniej spodziewanym momencie.

  • Nerwica serca – objawy. Jak uspokoić serce przy nerwicy?

    Nerwica serca nie jest chorobą, a jednym z rodzajów zaburzeń lękowych, który objawia się właśnie bólem w klatce piersiowej. Związana jest z działaniem dwóch głównych bodźców, takich jak lęk oraz stres. Jak sobie z nią radzić i czy może być niebezpieczna dla zdrowia i życia?

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Przewlekły stres wywołuje objawy zespołu jelita drażliwego

    Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Jej objawy to przede wszystkim bóle brzucha, zmiana częstości wypróżnień (biegunki, zaparcia) oraz wzdęcia. Naukowcy z Japonii przeprowadzili badania z udziałem gryzoni, aby lepiej zrozumieć powiązanie stresu psychicznego z symptomami IBS.

  • Dlaczego stres powoduje, że mamy ochotę na niezdrowe jedzenie?

    Według najnowszych badań spożywanie tzw. komfortowego jedzenia (często rozumianego jako śmieciowe jedzenie) w sytuacji, kiedy jesteśmy poddani czynnikom stresowym, wyłącza obszar mózgu, który powstrzymuje przed przejadaniem się. Badanie zostało opublikowane w magazynie naukowym „Neuron”. Dlaczego w stresie jemy bez opamiętania?

  • Długotrwały stres niszczy nasz mózg

    Stres pojawia się jako efekt życia w ciągłym napięciu, a jego źródeł jest wiele. Objawia się często w postaci osłabienia organizmu, senności czy bólu brzucha. Jego długotrwałe działanie wpływa także na mózg, wywołując między innymi depresję.

  • Szczepionka na COVID-19 w 2024 roku. Kiedy będzie dostępna?

    Szczepienia na COVID-19 nie są obecnie prowadzone. Ostatnie dawki zostały podane pacjentom 31 sierpnia. Były to preparaty, które miały chronić przed zachorowaniem na COVID-19 w wariantach Omikron XBB.1.5 oraz B1.4. Data ważności tych szczepionek przypadała na ostatni dzień sierpnia. Pacjenci, którzy przyjęli preparat dostosowany do tych wariantów, będą chronieni, ale nie aż tak skutecznie.

  • XEC – nowy wariant COVID-19 a szczepionka. Czy jest już w Polsce?

    Nowy wariant COVID-19 – XEC – jest coraz bardziej popularny i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Objawy wywoływane przez tę mutację są podobne do tych występujących przy poprzednich podwariantach. W Polsce nie zdiagnozowano przypadków zachorowań na tę mutację COVID-19, niemniej pojawiły się one już w Niemczech, Ukrainie czy Norwegii. Eksperci szacują, że podwariant pojawi się w Polsce jeszcze tej zimy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl