Stres związany z pracą może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z sercem
Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w „Journal of the American Heart Association”, sugeruje, że środowisko pracy o wysokim poziomie stresu może zwiększać ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, powszechnego zaburzenia rytmu serca.
- Stres psychospołeczny a ryzyko zaburzeń rytmu serca
- Szczegóły nowego badania
- Objawy migotania przedsionków
Stres psychospołeczny a ryzyko zaburzeń rytmu serca
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Lavala w prowincji Quebec w Kanadzie wykazało, że stres psychospołeczny (napięcie psychiczne, które pojawia się w odpowiedzi na różne sytuacje społeczne, takie jak presja zawodowa), wywołany brakiem równowagi między wysiłkiem wkładanym w wykonywane zadania a otrzymanymi gratyfikacjami, może zwiększać ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Journal of the American Heart Association".
Wcześniej wykazano już, że stres w pracy, zdefiniowany jako brak równowagi między wysiłkiem i nagrodą, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Odkryto wówczas także, że redukcja napięcia związanego z wykonywanym zawodem, np. poprzez wprowadzenie elastycznych godzin pracy lub spowolnienie tempa pracy nad dużymi projektami, może obniżyć ciśnienie krwi.
Szczegóły nowego badania
W badaniu wzięło udział 5926 pracowników umysłowych (3021 kobiet i 2905 mężczyzn), którzy na początku badania nie zmagali się z chorobami układu krążenia. Byli oni obserwowani przez średnio 18 lat. Obciążenie zawodowe (wysokie wymagania psychologiczne w połączeniu z niską swobodą podejmowania decyzji) i poziom stresu oceniano przy użyciu specjalnych narzędzi, natomiast zdarzenia sercowo-naczyniowe identyfikowano w bazach danych medycznych.
Łącznie u badanych zidentyfikowano 186 przypadków migotania przedsionków. Pracownicy narażeni na duże obciążenie zawodowe, którzy zgłaszali nierównowagę między wysiłkiem i nagrodą w miejscu pracy, mieli o 44% wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Z kolei u osób doświadczających dodatkowo silnego stresu, ryzyko to wzrastało aż do 97% (w porównaniu do tych, którzy nie byli narażeni na takie czynniki stresogenne).
Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są dobrze poznane. Wiadomo jednak, że niektóre mechanizmy patofizjologiczne mogą bezpośrednio lub pośrednio predysponować do wystąpienia migotania przedsionków (narażenie na stres psychospołeczny aktywuje układ nerwowy autonomiczny, a także oś podwzgórze-przysadka-nadnercza i układ renina-angiotensyna-aldosteron). Ponadto stres w miejscu pracy predysponuje do rozwoju m.in. nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy.
Objawy migotania przedsionków
Migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) jest najczęstszą postacią arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca. Dochodzi wówczas do szybkiego i nieregularnego kurczenia się przedsionków serca, co sprawia, że przestają one efektywnie pompować krew do komór serca.
Ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta w wyniku działania wielu czynników, przede wszystkim:
- niektórych chorób serca (m.in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca (choroba wieńcowa)),
- określonego stylu życia (np. palenia tytoniu, spożywania alkoholu, przewlekłego stresu),
- ogólnego stanu zdrowia (m.in. otyłości, bezdechu sennego, zaburzeń elektrolitowych, cukrzycy).
Migotanie przedsionków może być bezobjawowe (jest to tzw. ciche lub nieme migotanie przedsionków), lecz mogą mu też towarzyszyć uciążliwe objawy, takie jak:
- kołatanie serca,
- duszności,
- zawroty głowy,
- podwyższenie tętna,
- wzmożona potliwość
- omdlenia.