Jakie choroby wywołuje nadmierny stres?
Ernest Niewiadomski

Jakie choroby wywołuje nadmierny stres?

Stres jest reakcją obronną organizmu na bodźce fizyczne, psychiczne oraz fizjologiczne, z jakimi mamy do czynienia każdego dnia, przez całe swoje życie. W stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia może działać mobilizująco, jednak zdecydowanie częściej znajdujemy się w sytuacji stresu przewlekłego, działającego destrukcyjnie na nasze ciało i psychikę. Kumulowany przez lata powoduje, że choruje zarówno ciało, jak i umysł, a skutki jego działania mogą ujawnić się w najmniej spodziewanym momencie.

Problem chronicznego stresu narasta wraz z postępem cywilizacyjnym i podnoszeniem się poziomu życia. Dziś nie musimy walczyć o przetrwanie, w dosłownym tego znaczeniu, nie uciekamy przez drapieżnikami i nie musimy polować, by zdobyć pożywienie. Mamy za to szereg innych czynników, które towarzyszą nam każdego dnia, niezależnie od tego, czy je odczuwamy i czy jesteśmy ich świadomi. Stopniowo zatruwają nasze ciało i umysł, by w pewnym momencie zamanifestować efekty swojego działania.

Podstawowe czynniki stresu potrafi wymienić każdy, jednak zwykle kojarzone są one ze zdenerwowaniem, złością czy trudnymi sytuacjami losowymi. Warto wiedzieć, że to, co bezpośrednio odczuwamy jako stres, stanowi jedynie część skomplikowanego mechanizmu zaburzającego równowagę organizmu – homeostazę.

Jakie czynniki powodują stres?

W uproszczeniu można podzielić je na fizjologiczne, bezpośrednio związane ze zdrowiem, i środowiskowe, wpływające na nasze świadome reakcje i podświadomość.

Czynniki fizjologiczne:

  • Uszkodzenia ciała – urazy, zranienia, oparzenia;
  • Choroby autoimmunologiczne i wyniszczające (nowotwory);
  • Zmęczenie organizmu – intensywny wysiłek fizyczny (treningi), niedostateczna ilość snu;
  • Niewłaściwa dieta – żywność przetworzona, alergeny, pestycydy, insektycydy, antybiotyki, sterydy anaboliczne;
  • Używki – narkotyki, nikotyna, alkohol;
  • Zanieczyszczenie środowiska.

Czynniki środowiskowe:

  • Negatywne emocje – strach, smutek, gniew, lęk;
  • Styl życia – brak ruchu, nieodpowiednie odżywianie, życie w biegu, nadmiar obowiązków, pogoń za karierą i pieniędzmi;
  • Relacje społeczne – wykluczenie, zazdrość, presja rodziny i otoczenia, „toksyczni” ludzie.

W zależności od intensywności i czasu oddziaływania tych czynników w organizmie zachodzą procesy, które mogą go stymulować lub niszczyć. Uwalniane są hormony takie jak adrenalina i noradrenalina, pobudzające organizm do działania, walki lub ucieczki.

Krótkotrwały stres może wykazywać korzystne działanie, stajemy się bardziej wydajni i zmotywowani. Doświadczył tego chyba każdy, kto odkładał naukę do egzaminu na ostatnią chwilę.

W miarę, jak stres się nasila i wydłuża, zaczynają dominować inne procesy biochemiczne związane z wydzielaniem kortyzolu. Głównym zadaniem tego hormonu jest podtrzymanie działania, jakie zapoczątkowała adrenalina, dzięki niemu organizm utrzymywany jest w stanie gotowości do czasu ustąpienia stresora. Niestety, długotrwałe działanie kortyzolu może wywoływać szereg niepożądanych reakcji, prowadzących do poważnych zaburzeń i chorób.

Jakie są objawy przewlekłego stresu?

Do najczęstszych objawów wywoływanych silnym i/lub przewlekłym stresem zaliczamy:

  • Migrena i bóle napięciowe głowy,
  • Problemy z zasypianiem,
  • Chroniczne zmęczenie,
  • Spadek ciśnienia krwi i obniżenie ciepłoty ciała,
  • Przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi, wzrost ciepłoty ciała,
  • Zespół hiperwentylacji – szybki i głęboki oddech z uczuciem braku powietrza, duszności i bólu w klatce piersiowej,
  • Zaburzenia oddychania,
  • Zaburzona perystaltyka jelit – mogą pojawić się zaparcia lub biegunki,
  • Zwiększona potliwość,
  • Zaburzenia emocjonalne – lęk, drażliwość, zdenerwowanie, wycofanie, depresja,
  • Zasłabnięcia bez utraty świadomości,
  • Dreszcze,
  • Drętwienie kończyn i okolic twarzy,
  • Wywołanie lub zaostrzenie chorób autoimmunologicznych i nowotworów.
Są to objawy alarmowe, które powinny zwrócić naszą uwagę. W ten sposób organizm manifestuje przeciążenie i daje sygnał, że pora zwolnić.

Niestety przewlekły stres często bywa również przyczyną ujawnienia się chorób psychosomatycznych, takich jak:

  • Astma oskrzelowa – osoba uczulona na pyłek kwiatowy będzie miała atak kaszlu na widok sztucznych kwiatów;
  • Choroby układu krążenia – nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, napadowy częstoskurcz nadkomorowy;
  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), wystąpienie/nasilenie dolegliwości;
  • Neurodermatozy – egzema, zajady, plamy i wypryski na skórze, rumień, liszaj;
  • Anoreksja – jadłowstręt psychiczny prowadzący do licznych zaburzeń i wyniszczenia organizmu;
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe – zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniewskiego-Crohna, zaparcia, biegunki, bóle brzucha.
Wymienionych wyżej objawów nie należy bagatelizować, gdyż chroniczny i silny stres działa wyniszczająco na organizm, prowadząc do ujawnienia lub zaostrzenia wielu chorób. Osoby, które nie radzą sobie ze stresem coraz częściej korzystają z pomocy psychoterapeuty, który pomaga zrozumieć trudne sytuacje i radzić sobie z nimi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl