Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki. Resort Zdrowia przybliża szczegóły
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przewiduje, że nowe regulacje wejdą w życie jesienią 2024 roku. Oznacza to, że receptę z refundacją na szczepionki będzie mógł wystawić farmaceuta w aptece.
- Farmaceuci z uprawnieniami do wystawiania refundowanych recept na szczepionki
- Apteczne punkty szczepień. Konieczność poszerzenia kompetencji farmaceutów
Farmaceuci z uprawnieniami do wystawiania refundowanych recept na szczepionki
Choć lato w pełni, rządowi eksperci już teraz przygotowują się do sezonu infekcyjnego 2024/2025. Jednym z elementów kampanii zapobiegającej fali zachorowań jest ułatwienie dostępu do szczepień – m.in. poprzez nadanie farmaceutom uprawnień do wystawiania recept refundowanych, a nie tylko z pełną odpłatnością pacjenta jak dotychczas. Nowe przepisy zostaną zapisane w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. To kolejna zmiana, która ma zwiększyć dostęp do potrzebnej opieki.
Apteczne punkty szczepień. Konieczność poszerzenia kompetencji farmaceutów
Podczas obrad senackiej komisji zdrowia poruszono jeszcze inne kwestie związane z poszerzaniem kompetencji farmaceutów w zakresie szczepień. Mikołaj Konstanty, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, przekonywał, że potencjał farmaceutów w zakresie wyszczepialności społeczeństwa wciąż nie jest w pełni wykorzystywany.
Wnioskował, by przedyskutować, od jakiego wieku pacjent może być zaszczepiony przez wykwalifikowanych pracowników aptek. Wskazał, że istotnym problemem ograniczającym rolę farmaceutów jest ich brak uprawnień do wykonywania szczepień poza apteką. Palącą kwestią są również niskie wynagrodzenia za świadczenie tej usługi.
Co nas czeka w nadchodzącym sezonie infekcyjnym?
Podczas obrad senackiej komisji zdrowia głos zabrał również Główny Inspektor Sanitarny – dr Paweł Grzesiowski. Zaznaczył, że sytuacja epidemiologiczna w kraju jest opanowana, a dzięki danym z CEZ-u możliwe jest monitorowanie ostrych infekcji z podziałem na grupy wiekowe i województwa.
Szef GIS-u podkreślił również znaczenie ułatwiania dostępu do szczepień, w tym angażowanie w to działanie farmaceutów.