Szczepienie w aptece.
Barbara Bukowska

Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki. Resort Zdrowia przybliża szczegóły

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przewiduje, że nowe regulacje wejdą w życie jesienią 2024 roku. Oznacza to, że receptę z refundacją na szczepionki będzie mógł wystawić farmaceuta w aptece.

  1. Farmaceuci z uprawnieniami do wystawiania refundowanych recept na szczepionki
  2. Apteczne punkty szczepień. Konieczność poszerzenia kompetencji farmaceutów

Farmaceuci z uprawnieniami do wystawiania refundowanych recept na szczepionki

Choć lato w pełni, rządowi eksperci już teraz przygotowują się do sezonu infekcyjnego 2024/2025. Jednym z elementów kampanii zapobiegającej fali zachorowań jest ułatwienie dostępu do szczepień – m.in. poprzez nadanie farmaceutom uprawnień do wystawiania recept refundowanych, a nie tylko z pełną odpłatnością pacjenta jak dotychczas. Nowe przepisy zostaną zapisane w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. To kolejna zmiana, która ma zwiększyć dostęp do potrzebnej opieki.

Apteczne punkty szczepień. Konieczność poszerzenia kompetencji farmaceutów

Podczas obrad senackiej komisji zdrowia poruszono jeszcze inne kwestie związane z poszerzaniem kompetencji farmaceutów w zakresie szczepień. Mikołaj Konstanty, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, przekonywał, że potencjał farmaceutów w zakresie wyszczepialności społeczeństwa wciąż nie jest w pełni wykorzystywany.

Wnioskował, by przedyskutować, od jakiego wieku pacjent może być zaszczepiony przez wykwalifikowanych pracowników aptek. Wskazał, że istotnym problemem ograniczającym rolę farmaceutów jest ich brak uprawnień do wykonywania szczepień poza apteką. Palącą kwestią są również niskie wynagrodzenia za świadczenie tej usługi. 

Co nas czeka w nadchodzącym sezonie infekcyjnym?

Podczas obrad senackiej komisji zdrowia głos zabrał również Główny Inspektor Sanitarny – dr Paweł Grzesiowski. Zaznaczył, że sytuacja epidemiologiczna w kraju jest opanowana, a dzięki danym z CEZ-u możliwe jest monitorowanie ostrych infekcji z podziałem na grupy wiekowe i województwa. 

Szef GIS-u podkreślił również znaczenie ułatwiania dostępu do szczepień, w tym angażowanie w to działanie farmaceutów.

Nie ma jeszcze zatwierdzonej nowej szczepionki przeciw COVID-19. Jednak musimy być przygotowani na taką sytuację, że pojawi się ta szczepionka na przykład za miesiąc czy za dwa i musimy mieć system gotowy do tego, by tę szczepionkę kupić i zadysponować – przekonuje Grzesiowski.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak uniknąć problemów z realizacją recepty?

    Po cierpliwym oczekiwaniu na wyznaczoną wizytę u specjalisty, nadchodzi wreszcie dzień konsultacji. Opuszczamy gabinet lekarski z receptą w dłoni. Nie każdy jest świadomy, że ten niepozorny kawałek papieru jest niezwykle znormalizowanym drukiem, poddanym rygorystycznym przepisom i bacznej kontroli. Często przekonujemy się o tym dopiero przy aptecznym „okienku”, kiedy okazuje się, że otrzymana recepta zawiera błędy, uległa już przeterminowaniu lub występują inne przeszkody w jej realizacji.

  • Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?

    Recepta, czyli pisemna informacja skierowana przez lekarza (rzadziej pielęgniarkę, położną czy felczera) do farmaceuty, umożliwia pacjentowi wykupienie w aptece potrzebnych mu leków. Chorzy często jednak nie zdają sobie sprawy, że recepty różnią się okresem ważności w zależności od przepisanych na nich leków.

  • Czy w Twojej aptece realizowany jest program tabletki "dzień po"? Sprawdź! [AKTUALIZACJA – 14.06]

    Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zakładającego dostępność antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jeśli wejdzie on w życie, lek będzie mógł wydać magister farmacji po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

  • Przywileje Honorowego Dawcy Krwi w aptece

    Kto oddaje krew, może liczyć na określone przywileje. Poza tymi związanymi z regeneracją i zwrotem kosztów podróży jest jeszcze jeden, z którego korzystamy podczas zakupu leków w aptece. Oto najważniejsze informacje.

  • Lekarz POZ wystawi skierowanie na nowe, specjalistyczne badania

    Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2022 roku od października 2023 roku lekarze pierwszego kontaktu mogą kierować pacjentów na nowe badania w ramach NFZ. Oznacza to większy komfort chorych oraz brak konieczności odbywania wizyty w poradni specjalistycznej.

  • Recepta na lek refundowany bez odpłatności?

    Od stycznia 2012 roku obowiązują nowe wzory recept lekarskich. Znajdują się na nich m.in. informacje dotyczące odpłatności pacjenta za leki (w lewej części recepty nazwa leku, natomiast po prawej stronie - informacja o odpłatności). Mimo, iż od momentu wprowadzenia zmian minęło kilka miesięcy, nadal otrzymujemy mnóstwo zapytań dotyczących nowych druków. Najczęściej przewijają się pytania, co w przypadku gdy lekarz nie określi na recepcie poziomu odpłatności dla leku refundowanego lub określi tą odpłatność błędnie. Spieszymy zatem z pomocą i próbujemy rozwiać Państwa wątpliwości.

  • Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

    Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

  • Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

    Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.