Zasady realizacji recept 2021
Ewelina Sochacka

Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia – nowe zasady wydawania leków na receptę
  2. Nowe przepisy wydawania leków – nie dla wszystkich recept
  3. Jakie jeszcze zmiany w wydawaniu leków na receptę wejdą w życie wraz z 20 lipca?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia – nowe zasady wydawania leków na receptę

Wedle nowych przepisów osoba realizująca receptę – magister farmacji czy technik farmacji – może samodzielnie określić dawkowanie leku w przypadku, kiedy lekarz nie określił dawki lub kiedy została ona zapisana w sposób nieczytelny bądź nieprawidłowy. Dotyczy to zarówno produktów leczniczych, jak i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego lub wyrobów medycznych. Pracownik apteki będzie mógł wydać preparat na podstawie posiadanej wiedzy.

W przypadku leków recepturowych oraz wyrobów medycznych przeznaczonych do diagnostyki in vitro, jeśli na recepcie lekarz przepisze więcej niż cztery najmniejsze opakowania, pracownik apteki będzie mógł wydać wszystkie przepisane opakowania. Postępowanie takie dotyczy także sytuacji, w której nie zostanie określony sposób dawkowania. W takim wypadku musi być jednak wskazana częstotliwość stosowania danego produktu lub wyrobu. Wynika to z trudności precyzyjnego określenia sposobu dawkowania tych produktów. W niektórych przypadkach bywa to po prostu niemożliwe, co ma związek z indywidualnym stanem zdrowia każdego pacjenta. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy mowa o niektórych wyrobach medycznych, jak np. paskach diagnostycznych wykorzystywanych w monitorowaniu cukrzycy.

Dotychczas jeśli dawkowanie zostało zapisane na recepcie w sposób niewłaściwy (jeden z wymienionych wyżej), pracownik apteki mógł wydać pacjentowi nie więcej niż dwa najmniejsze opakowania preparatu. Ta procedura również uległa zmienia – teraz takich najmniejszych opakowań będzie można wydać dwa razy więcej, czyli cztery. Dotyczy to produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego oraz wyrobów medycznych – zarówno tych podlegających refundacji, jak i tych, które nie są nią objęte.

Nowe przepisy wydawania leków – nie dla wszystkich recept

Nowe przepisy nie obejmują jednak wszystkich recept. Rozporządzenie wyklucza zastosowanie powyższych przepisów dla produktów leczniczych, które w swoim składzie zawierają środki odurzające (z grupy I-N, czyli substancje o dużym potencjale uzależniającym) lub substancje psychotropowe (z grupy II-P, czyli substancje o niewielkich zastosowaniach medycznych i o dużym potencjale nadużywania). W tym przypadku konieczne jest, aby na recepcie schemat dawkowania był zapisany w sposób prawidłowy i zgodny z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, wówczas pracownik apteki nie będzie mógł wydać pacjentowi leku.

Powiązane produkty

Jakie jeszcze zmiany w wydawaniu leków na receptę wejdą w życie wraz z 20 lipca?

Do tej pory jeśli z liczby opakowań, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania zalecanego na recepcie wynikały różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego czy wyrobu medycznego, pracownik apteki mógł wydać najmniejsza ilość tych produktów.

Teraz to się zmieni, ponieważ osoba realizująca receptę będzie mogła wydać nie najmniejszą, a największą przepisaną ilość. Związane jest to z systemem P1 (algorytmem P1), zgodnie z którym pracują farmaceuci i technicy farmacji, a który pomaga im wyliczać, jaką ilość preparatu mogą wydać pacjentowi. Według pracowników MZ dzięki tym zmianom ma nie dochodzić do sytuacji, w której pacjent przez algorytm P1 otrzyma zbyt małą ilość preparatu, co zdarzało się dotychczas.

Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept, [online] https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000099101.pdf [dostęp:] 10.07.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?

    Recepta, czyli pisemna informacja skierowana przez lekarza (rzadziej pielęgniarkę, położną czy felczera) do farmaceuty, umożliwia pacjentowi wykupienie w aptece potrzebnych mu leków. Chorzy często jednak nie zdają sobie sprawy, że recepty różnią się okresem ważności w zależności od przepisanych na nich leków.

  • E-recepta – jak działa i jak z niej korzystać?

    E-recepta funkcjonuje w Polsce od 2019 r., a od 8 stycznia 2020 r. lekarz zobowiązany jest wystawiać recepty w wersji elektronicznej, są jednak odstępstwa od tej reguły. Głównym celem wprowadzenia e-recept było ograniczenie błędów spowodowanych niepoprawnym odczytaniem nazwy bądź dawki leków przez farmaceutę, skrócenie czasu, który lekarz musi poświęcić na wypisanie recepty oraz wyeliminowanie recept fałszywych. W jaki sposób można zrealizować e-receptę? Jak długo jest ona ważna?

  • Jak uniknąć problemów z realizacją recepty?

    Po cierpliwym oczekiwaniu na wyznaczoną wizytę u specjalisty, nadchodzi wreszcie dzień konsultacji. Opuszczamy gabinet lekarski z receptą w dłoni. Nie każdy jest świadomy, że ten niepozorny kawałek papieru jest niezwykle znormalizowanym drukiem, poddanym rygorystycznym przepisom i bacznej kontroli. Często przekonujemy się o tym dopiero przy aptecznym „okienku”, kiedy okazuje się, że otrzymana recepta zawiera błędy, uległa już przeterminowaniu lub występują inne przeszkody w jej realizacji.

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Leki na RSV, mukowiscydozę, raka piersi

    29 terapii znajdzie się na nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku. Zostaną nimi objęte kobiety w ciąży, dzieci oraz seniorzy. O zmianach m.in. w refundacji leków poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos.

  • Nieszczepione dziecko z błonicą walczy o życie po powrocie z wakacji

    Trwa walka o życie sześcioletniego chłopca, u którego po powrocie z wakacji zdiagnozowano błonicę. To pierwszy przypadek tej choroby w Polsce, który zdiagnozowano w tym roku. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wszczął dochodzenie epidemiologiczne oraz rozpoczął procedurę o zasięgu europejskim. W szpitalu znajduje się również osoba dorosła z otoczenia dziecka z podejrzeniem błonicy.

  • Dwa ogniska zachorowań na WZW typu A w Polsce. Czy wraca „choroba brudnych rąk”?

    Wykryto dwa ogniska wirusowego zapalenia wątroby typu A – w województwie podlaskim i województwie lubuskim. WZW A to choroba zakaźna przenoszona głównie drogą pokarmową. Zachorowań nie jest dużo, niemniej dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

  • Kolejny przypadek błonicy? 30-latek w stanie ciężkim

    Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie trafił 30-letni mężczyzna z podejrzeniem błonicy. To kolejny przypadek choroby w ostatnich kilku tygodniach w Polsce.

  • Gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 – Polska pierwsza w Europie

    Polska odnotowuje najszybszy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 w Europie – alarmują eksperci. Choroba coraz częściej dotyka dzieci bez obciążeń rodzinnych. Specjaliści podkreślają znaczenie wczesnych badań przesiewowych, które mogą pomóc w wykryciu cukrzycy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Takie inicjatywy ruszyły już m.in. na Podlasiu i w Warszawie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl