
Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024
Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia – nowe zasady wydawania leków na receptę
- Nowe przepisy wydawania leków – nie dla wszystkich recept
- Jakie jeszcze zmiany w wydawaniu leków na receptę wejdą w życie wraz z 20 lipca?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia – nowe zasady wydawania leków na receptę
Wedle nowych przepisów osoba realizująca receptę – magister farmacji czy technik farmacji – może samodzielnie określić dawkowanie leku w przypadku, kiedy lekarz nie określił dawki lub kiedy została ona zapisana w sposób nieczytelny bądź nieprawidłowy. Dotyczy to zarówno produktów leczniczych, jak i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego lub wyrobów medycznych. Pracownik apteki będzie mógł wydać preparat na podstawie posiadanej wiedzy.
W przypadku leków recepturowych oraz wyrobów medycznych przeznaczonych do diagnostyki in vitro, jeśli na recepcie lekarz przepisze więcej niż cztery najmniejsze opakowania, pracownik apteki będzie mógł wydać wszystkie przepisane opakowania. Postępowanie takie dotyczy także sytuacji, w której nie zostanie określony sposób dawkowania. W takim wypadku musi być jednak wskazana częstotliwość stosowania danego produktu lub wyrobu. Wynika to z trudności precyzyjnego określenia sposobu dawkowania tych produktów. W niektórych przypadkach bywa to po prostu niemożliwe, co ma związek z indywidualnym stanem zdrowia każdego pacjenta. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy mowa o niektórych wyrobach medycznych, jak np. paskach diagnostycznych wykorzystywanych w monitorowaniu cukrzycy.
Dotychczas jeśli dawkowanie zostało zapisane na recepcie w sposób niewłaściwy (jeden z wymienionych wyżej), pracownik apteki mógł wydać pacjentowi nie więcej niż dwa najmniejsze opakowania preparatu. Ta procedura również uległa zmienia – teraz takich najmniejszych opakowań będzie można wydać dwa razy więcej, czyli cztery. Dotyczy to produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego oraz wyrobów medycznych – zarówno tych podlegających refundacji, jak i tych, które nie są nią objęte.
Nowe przepisy wydawania leków – nie dla wszystkich recept
Nowe przepisy nie obejmują jednak wszystkich recept. Rozporządzenie wyklucza zastosowanie powyższych przepisów dla produktów leczniczych, które w swoim składzie zawierają środki odurzające (z grupy I-N, czyli substancje o dużym potencjale uzależniającym) lub substancje psychotropowe (z grupy II-P, czyli substancje o niewielkich zastosowaniach medycznych i o dużym potencjale nadużywania). W tym przypadku konieczne jest, aby na recepcie schemat dawkowania był zapisany w sposób prawidłowy i zgodny z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.
Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, wówczas pracownik apteki nie będzie mógł wydać pacjentowi leku.
Jakie jeszcze zmiany w wydawaniu leków na receptę wejdą w życie wraz z 20 lipca?
Do tej pory jeśli z liczby opakowań, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania zalecanego na recepcie wynikały różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego czy wyrobu medycznego, pracownik apteki mógł wydać najmniejsza ilość tych produktów.
Teraz to się zmieni, ponieważ osoba realizująca receptę będzie mogła wydać nie najmniejszą, a największą przepisaną ilość. Związane jest to z systemem P1 (algorytmem P1), zgodnie z którym pracują farmaceuci i technicy farmacji, a który pomaga im wyliczać, jaką ilość preparatu mogą wydać pacjentowi. Według pracowników MZ dzięki tym zmianom ma nie dochodzić do sytuacji, w której pacjent przez algorytm P1 otrzyma zbyt małą ilość preparatu, co zdarzało się dotychczas.