Farmaceutka za peirwszym stołem w aptece sprawdza receptę w systemie teleinformatycznym
Barbara Bukowska

Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?

Recepta, czyli pisemna informacja skierowana przez lekarza (rzadziej pielęgniarkę, położną czy felczera) do farmaceuty, umożliwia pacjentowi wykupienie w aptece potrzebnych mu leków. Chorzy często jednak nie zdają sobie sprawy, że recepty różnią się okresem ważności w zależności od przepisanych na nich leków.

  1. E-recepta a papierowa wersja recepty
  2. Recepty ważne 30 dni
  3. Recepty ważne 7 dni
  4. Recepty ważne przez 120 i 365 dni
  5. Co zrobić, gdy recepta straciła ważność?

E-recepta a papierowa wersja recepty

1 stycznia 2020 r. na lekarzy nałożono obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej (e-recepta). Nie oznacza to jednak, że recepty w tradycyjnej papierowej formie wyszły z obiegu. W szczególnych sytuacjach – w przypadku braku dostępu do systemu informatycznego oraz przy wypisywaniu recept transgranicznych, na leki z importu docelowego lub dla osób o nieustalonej tożsamości – dopuszcza się wystawienie recepty papierowej. Tradycyjną formę mogą mieć również recepty wypisywane przez lekarza dla siebie (pro auctore) lub członków najbliższej rodziny (pro familiae).

Recepty ważne 30 dni

Zdecydowana większość recept papierowych jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Jeśli jednak lekarz uzupełni na recepcie okienko „data realizacji od”, wtedy ważność recepty liczona jest jako 30 dni od daty wpisanej w tym polu.

Warto pamiętać, że 30-dniowy okres ważności recepty liczony jest kalendarzowo: uwzględnia się w nim zarówno święta, jak i dni wolne od pracy.

Powiązane produkty

Recepty ważne 7 dni

W rzadkich przypadkach wystawioną przez lekarza receptę i e-receptę będziemy mogli zrealizować tylko przez 7 dni od daty wypisania. Dotyczy to wyłącznie antybiotyków, ale jedynie tych do stosowania doustnego (w postaci tabletek, kapsułek, tabletek rozpuszczalnych czy granulatów do sporządzania zawiesin) oraz dożylnego.

Recepta papierowa na maści, kremy czy aerozole z antybiotykiem, czyli na preparaty do stosowania zewnętrznego, ważna jest przez 30 dni, a e-recepta nawet przez 365 dni.

W przypadku recepty papierowej warto zaznaczyć, że antybiotyk do stosowania wewnętrznego determinuje ważność całej recepty. Jeśli więc lekarz zalecił tabletki z antybiotykiem, a także inne leki, które standardowo można wykupić przez 30 dni, na zrealizowanie całej recepty mamy tylko tydzień. Jeśli zależy nam na możliwości późniejszego wykupienia niektórych pozycji z recepty, warto poprosić medyka o zapisanie antybiotyku na osobnej recepcie.

Recepty ważne przez 120 i 365 dni

E-recepta wystawiona na produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia sprowadzane drogą importu docelowego, a także na produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla danego pacjenta ważna jest przez 120 dni. Lekarz wystawiający receptę może jednorazowo zaordynować kurację na 120 dni.

Sprawdź witaminy i minerały na DOZ.pl

Zgodnie z paragrafem 11 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 kwietnia 2018 r. e-receptę można realizować maksymalnie przez 365 dni od daty wystawienia lub daty widocznej w polu „data realizacji od”. Aby tak się jednak stało, wystawiający receptę musi uzupełnić pole „data realizacji do” na 365 dni. Jeśli tego nie zrobi, e-recepta ważna jest tylko przez 30 dni. Opcję dopuszczającą dłuższy czas na realizację recepty lekarze stosują w przypadku osób chorych przewlekle, które dany lek stosują nieprzerwanie. W przypadku krótkotrwałych kuracji możliwość ta jest często pomijana i wtedy taka recepta ma standardowy, z reguły 30-dniowy okres ważności.

Możliwość skorzystania z wydłużonego okresu realizacji recepty jest jednak obwarowana pewnymi obostrzeniami. Pierwsze opakowanie leku należy bowiem wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia (lub daty widocznej w polu „data realizacji od”). W przeciwnym razie po upływie 30 dni farmaceuta wyda proporcjonalnie mniejszą liczbę opakowań leku. Wykupując kolejne opakowania, nie musimy jednak przestrzegać okresu 30 dni od poprzedniego zakupu – pracownik apteki nie będzie już redukował ilości przysługującego leku.

Warto również wiedzieć, że podczas jednej wizyty w aptece będziemy mogli kupić zapas leku maksymalnie na 120 dni stosowania. Zakup kolejnych opakowań musi się odbywać w tej samej placówce. Mimo że recepta jest ważna 365 dni, lekarz może przepisać na niej kurację na maksymalnie 360 dni, co musi wynikać z rozpisanego przezeń dawkowania preparatu.

Na receptę ważną 365 dni lekarz nie może wpisać leków psychotropowych i narkotycznych. Recepta na leki z tych grup ważna jest 30 dni, niezależnie od tego, czy ma formę papierową, czy elektroniczną.

Co zrobić, gdy recepta straciła ważność?

W przypadku, gdy recepta straciła ważność, a w dalszym ciągu zależy nam na jej realizacji, możliwe są dwa rozwiązania. Lekarz wystawiający receptę na naszą prośbę może dokonać korekty i tym samym wydłużyć jej ważność. Gdy nie ma możliwości kontaktu z nim, pozostaje wizyta u innego lekarza, który na podstawie historii leczenia i nieważnej recepty zgodzi się wystawić nową (lekarz nie może wprowadzać poprawek do dokumentów wystawionych przez innego specjalistę). Taką pomoc można często uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu.

  1. Ustawa Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2019 poz. 499), https://dziennikustaw.gov.pl/ [online] https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/499 [dostęp:] 19.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.