Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?
Recepta, czyli pisemna informacja skierowana przez lekarza (rzadziej pielęgniarkę, położną czy felczera) do farmaceuty, umożliwia pacjentowi wykupienie w aptece potrzebnych mu leków. Chorzy często jednak nie zdają sobie sprawy, że recepty różnią się okresem ważności w zależności od przepisanych na nich leków.
- E-recepta a papierowa wersja recepty
- Recepty ważne 30 dni
- Recepty ważne 7 dni
- Recepty ważne przez 120 i 365 dni
- Co zrobić, gdy recepta straciła ważność?
E-recepta a papierowa wersja recepty
1 stycznia 2020 r. na lekarzy nałożono obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej (e-recepta). Nie oznacza to jednak, że recepty w tradycyjnej papierowej formie wyszły z obiegu. W szczególnych sytuacjach – w przypadku braku dostępu do systemu informatycznego oraz przy wypisywaniu recept transgranicznych, na leki z importu docelowego lub dla osób o nieustalonej tożsamości – dopuszcza się wystawienie recepty papierowej. Tradycyjną formę mogą mieć również recepty wypisywane przez lekarza dla siebie (pro auctore) lub członków najbliższej rodziny (pro familiae).
Recepty ważne 30 dni
Warto pamiętać, że 30-dniowy okres ważności recepty liczony jest kalendarzowo: uwzględnia się w nim zarówno święta, jak i dni wolne od pracy.
Recepty ważne 7 dni
W rzadkich przypadkach wystawioną przez lekarza receptę i e-receptę będziemy mogli zrealizować tylko przez 7 dni od daty wypisania. Dotyczy to wyłącznie antybiotyków, ale jedynie tych do stosowania doustnego (w postaci tabletek, kapsułek, tabletek rozpuszczalnych czy granulatów do sporządzania zawiesin) oraz dożylnego.
W przypadku recepty papierowej warto zaznaczyć, że antybiotyk do stosowania wewnętrznego determinuje ważność całej recepty. Jeśli więc lekarz zalecił tabletki z antybiotykiem, a także inne leki, które standardowo można wykupić przez 30 dni, na zrealizowanie całej recepty mamy tylko tydzień. Jeśli zależy nam na możliwości późniejszego wykupienia niektórych pozycji z recepty, warto poprosić medyka o zapisanie antybiotyku na osobnej recepcie.
Recepty ważne przez 120 i 365 dni
E-recepta wystawiona na produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia sprowadzane drogą importu docelowego, a także na produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla danego pacjenta ważna jest przez 120 dni. Lekarz wystawiający receptę może jednorazowo zaordynować kurację na 120 dni.
Zgodnie z paragrafem 11 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 kwietnia 2018 r. e-receptę można realizować maksymalnie przez 365 dni od daty wystawienia lub daty widocznej w polu „data realizacji od”. Aby tak się jednak stało, wystawiający receptę musi uzupełnić pole „data realizacji do” na 365 dni. Jeśli tego nie zrobi, e-recepta ważna jest tylko przez 30 dni. Opcję dopuszczającą dłuższy czas na realizację recepty lekarze stosują w przypadku osób chorych przewlekle, które dany lek stosują nieprzerwanie. W przypadku krótkotrwałych kuracji możliwość ta jest często pomijana i wtedy taka recepta ma standardowy, z reguły 30-dniowy okres ważności.
Możliwość skorzystania z wydłużonego okresu realizacji recepty jest jednak obwarowana pewnymi obostrzeniami. Pierwsze opakowanie leku należy bowiem wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia (lub daty widocznej w polu „data realizacji od”). W przeciwnym razie po upływie 30 dni farmaceuta wyda proporcjonalnie mniejszą liczbę opakowań leku. Wykupując kolejne opakowania, nie musimy jednak przestrzegać okresu 30 dni od poprzedniego zakupu – pracownik apteki nie będzie już redukował ilości przysługującego leku.
Na receptę ważną 365 dni lekarz nie może wpisać leków psychotropowych i narkotycznych. Recepta na leki z tych grup ważna jest 30 dni, niezależnie od tego, czy ma formę papierową, czy elektroniczną.
Co zrobić, gdy recepta straciła ważność?
W przypadku, gdy recepta straciła ważność, a w dalszym ciągu zależy nam na jej realizacji, możliwe są dwa rozwiązania. Lekarz wystawiający receptę na naszą prośbę może dokonać korekty i tym samym wydłużyć jej ważność. Gdy nie ma możliwości kontaktu z nim, pozostaje wizyta u innego lekarza, który na podstawie historii leczenia i nieważnej recepty zgodzi się wystawić nową (lekarz nie może wprowadzać poprawek do dokumentów wystawionych przez innego specjalistę). Taką pomoc można często uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu.