Kobieta i jej bolące gardło
Ewelina Sochacka

Popularny lek na gardło wycofany z obrotu. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

Narodowy Instytut Leków przeprowadził badania dotyczące jakości popularnego leku stosowanego na ból gardła o nazwie Faringan. Preparat zawierał w swym składzie substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe (chloroheksydynę oraz benzokainę). Stwierdzone nieprawidłowości były na tyle istotne, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) zadecydował o wycofaniu leku z obrotu.

Tabletki na ból gardła decyzją GIF wycofane z aptek

10 października 2023 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu produkt leczniczy o nazwie Faringan przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Lek miał postać tabletek do ssania, z których każda zawierała 5 mg dichlorowodorku chloroheksydyny (Chlorhexidini dihydrochloridum) i 1,5 mg benzokainy (Benzocainum), a także substancje słodzące (izomalt oraz aspartam). Wskazaniem do stosowania preparatu był ból gardła towarzyszący stanom zapalnym błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, afty) oraz gardła (zapalenie gardła).

Decyzją GIF z aptek muszą zniknąć następujące serie Faringanu:

 • opakowanie 10 tabletek, GTIN 05909991486259,
 • opakowanie 18 tabletek, GTIN 05909991486228,
 • opakowanie 20 tabletek, GTIN 05909991486242,
 • opakowanie 27 tabletek, GTIN 05909991486235.
Co istotne, pierwsze wprowadzenie Faringanu do obrotu miało miejsce 19 stycznia 2023 roku, a już 1 marca 2023 roku GIF nakazał producentowi, czyli firmie Solinea, przekazanie leku do badań jakościowych prowadzonych przez Narodowy Instytut Leków (Narodowe Laboratorium Kontroli Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).

Wyniki badań NIL

Protokół z testów wykonanych w Narodowym Instytucie Leków – instytucie badawczym działającym na rzecz ochrony zdrowia publicznego, sprawującym nadzór nad bezpieczeństwem i jakością leków – ujawnił, że Faringan nie spełniał niezbędnych wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie zawartości benzokainy. Ponadto wykazano pojedyncze nieznane zanieczyszczenia oraz przekroczenie dopuszczalnego maksymalnego limitu w zakresie parametru odporności tabletek na ścieranie.

Co to dokładnie oznacza? Niższa niż deklarowana zawartość benzokainy w tabletkach to mniejsza skuteczność preparatu. Benzokaina (anestezyna) to substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, przeciwbólowym oraz przeciwświądowym – blokuje przewodzenie impulsów nerwowych. Jest często stosowana w różnego rodzaju produktach farmaceutycznych, takich jak maści, kremy, aerozole, pastylki do ssania czy płyny do płukania jamy ustnej. Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, owrzodzeń, aft, chorób uszu, ponadto łagodzi skutki ukąszeń owadów czy objawy hemoroidów. Znajdziemy ją też w środkach przeznaczonych do leczenia wspomagającego w ospie wietrznej, półpaścu czy oparzeniach słonecznych.

Ponadto z powodu obecności nieznanej pod względem budowy chemicznej i toksyczności substancji nie można wykluczyć, że Faringan nie był w pełni bezpieczny dla pacjentów. Stąd decyzja GIF o wstrzymaniu obrotu tym preparatem. Warto wspomnieć, że w aptekach znajdziemy inny lek zawierający połączenie benzokainy i chloroheksydyny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij