Kapusta - symbol diety prezydenckiej
Mateusz Durbas

Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  1. Dieta kapuściana – na czym polega?
  2. Ile można schudnąć na diecie kapuścianej?
  3. Czy dieta kapuściana jest skuteczna?
  4. Dieta kapuściana – przeciwwskazania
  5. Dlaczego o diecie kapuścianej mówi się prezydencka?

Dieta kapuściana – na czym polega?

Dieta kapuściana zaliczana jest do tzw. diet alternatywnych, które opierają się na świadomej i dobrowolnej rezygnacji ze spożywania niektórych produktów żywnościowych oraz wprowadzeniu modyfikacji proporcji makroskładników odżywczych i wartości energetycznej diety. Polega ona na spożywaniu przez 7 dni dużej ilości warzyw w postaci zupy, która składa się przede wszystkim z kapusty białej lub włoskiej, a czasami również z kapusty kiszonej. Zupę kapuścianą, przygotowaną zgodnie z recepturą, zaleca się spożywać kilka razy dziennie, aby uzyskać pożądane efekty odchudzające.

W diecie kapuścianej można spożywać takie warzywa, jak kapusta biała, kapusta włoska, kapusta kiszona, brokuły, cebula, por, rzodkiewka, ogórek, papryka, seler naciowy, pomidor oraz wszystkie ciemnozielone warzywa liściaste. Poza tym dieta kapuściana dopuszcza w określone dni spożycie chudego mięsa (np. wołowiny, piersi z kurczaka lub indyka bez skóry), chudych ryb (m.in. dorsza, mintaja, morszczuka, sandacza), owoców (np. banana), brązowego ryżu, niskotłuszczowego mleka oraz niesłodzonej kawy i herbaty.

Do pokarmów niedozwolonych w diecie kapuścianej zalicza się: produkty zbożowe (m.in. pieczywo, kasze, makarony, płatki, mąkę), ziemniaki, bataty, nasiona roślin strączkowych (m.in. soję, soczewicę, ciecierzycę, groch, bób, fasolę), tłuste gatunki mięsa i ryb, jaja, tłuszcze roślinne i zwierzęce, orzechy, ziarna i pestki oraz cukier, słodycze i słone przekąski.

Ile można schudnąć na diecie kapuścianej?

Dieta kapuściana zyskała szczególną popularność ponad 15 lat temu jako krótkotrwały i skuteczny sposób na odchudzanie. W wyniku stosowania diety kapuścianej można schudnąć od 3 do nawet 7 kg masy ciała. Szacuje się, że średnia dzienna wartość energetyczna diety kapuścianej wynosi nie więcej niż 1000 kcal. Oznacza to, że dieta kapuściana dostarcza mniej kalorii, niż wynosi podstawowa przemiana materii (PPM), która określa najniższe zużycie energii na procesy niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu człowieka w optymalnych warunkach bytowych.

Skuteczność diety kapuścianej w zakresie odchudzania wynika zatem z niskiej kaloryczności i bardzo dużego deficytu energetycznego, co jest ściśle związane z eliminacją wielu pokarmów w diecie oraz spożywaniem głównie mało kalorycznych produktów, takich jak warzywa (zwłaszcza kapustne) i sporadycznie chude mięso, chude ryby, niskotłuszczowe mleko, a także świeże owoce.

Sprawdź zdrowe przekąski bez cukru na DOZ.pl

Powiązane produkty

Czy dieta kapuściana jest skuteczna?

Dieta kapuściana daje szybkie i obiecujące efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów już po krótkim okresie jej stosowania. Przestrzeganie jadłospisu diety kapuścianej, bazującego w głównej mierze na częstym spożywaniu odpowiednio przygotowanej zupy kapuścianej, przyczynia się do skutecznej redukcji masy ciała w zasadzie u wszystkich osób. Kapusta jest mało kalorycznym warzywem, które jest bogate w kwas foliowy, wapń, potas, witaminę C i K oraz karotenoidy, polifenole i glukozynolany.

O ile warzywa kapustne są pożądanym składnikiem zdrowej i zróżnicowanej diety, o tyle samo ich regularne spożywanie nie zaspokoi zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka (m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne).

Stosowanie diety kapuścianej jako skutecznej kuracji odchudzającej nie ma poparcia w dowodach naukowych i dlatego nie jest ona zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków oraz lekarzy. Po zaprzestaniu stosowania diety kapuścianej zwykle dochodzi do efektu jo-jo, czyli powrotu do wyjściowej masy ciała sprzed rozpoczęcia odchudzania, co jest związane z powrotem do starych nawyków żywieniowych.

Dieta kapuściana – przeciwwskazania

Dieta kapuściana nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne oraz kobiety karmiące piersią z uwagi na zbyt niską kaloryczność oraz niedostateczną podaż składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym dieta kapuściana jest przeciwwskazana u dzieci i młodzieży ze względu na ich dosyć wysokie zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, co wynika z intensywnego rozwoju psychofizycznego młodego organizmu. Dieta kapuściana nie jest również zalecana u osób starszych, osób z niedowagą, osób z poważnymi zaburzeniami odżywiania oraz u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i chorobami tarczycy. Jadłospis diety kapuścianej jest także przeciwwskazany u pacjentów niedożywionych, którzy zmagają się z postępującą i wyniszczającą chorobą przewlekłą (np. nowotworową).

Dlaczego o diecie kapuścianej mówi się prezydencka?

Dieta kapuściana nazywana jest inaczej dietą prezydencką ze względu na to, że były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (w latach 1995–2005) Aleksander Kwaśniewski stosował tę dietę w celu redukcji masy ciała. Według doniesień medialnych Aleksander Kwaśniewski schudł na diecie kapuścianej aż 20 kg w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Warto jednak dodać, że oprócz stosowania samej diety kapuścianej prezydent znacznie zwiększył poziom aktywności fizycznej, co niewątpliwie pomogło w zauważalnej redukcji masy ciała.

  1. Szwejda-Grzybowska J., Antykancerogenne składniki warzyw kapustnych i ich znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2011, 44(4):1039-1046.
  2. Reguła J., Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, 4(3):115-121.
  3. Cichoń J., Majda A., Otyłość – droga do poddania się zabiegowi bariatrycznemu, Hygeia Public Health 2016, 51(4):375-380.
  4. Kołlajtis-Dolowy A., Jeruszka-Bielak M., Wawrzyniak A., Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji, Kosmos – Problemy Nauk Biologicznych 2019, 2(323):185-200.
  5. Szczepanowska E., Sarzała T., Zamaro K., Udział diety i aktywności fizycznej w życiu kobiet pracujących umysłowo, Rocznik Lubuski 2014, 40(2):319-330.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Trening czystości psa

    Nauczenie szczeniaka czystości to bardzo ważne zadanie dla opiekuna małego psa. Jak najlepiej zabrać się do tego zadania? Czy potrzebne są akcesoria, które mogą pomóc w treningu czystości? Kiedy w ogóle można zacząć uczyć młodego psa załatwiania się na dworze lub w wyznaczonym miejscu? Wyjaśniamy, jak nauczyć szczeniaka czystości.

  • Niedobory u wegetarian i wegan. Co warto suplementować na diecie bez mięsa lub produktów odzwierzęcych?

    Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską z powodów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych. Prawidłowo zbilansowane diety roślinne mogą przynieść korzyści zdrowotne – np. niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia czy otyłości – ale mogą też prowadzić do niedoborów żywieniowych. Z tego względu po przejściu na tego typu dietę warto wdrożyć suplementację kluczowych mikroskładników. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę i kto powinien rozważyć suplementację?

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl