Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?
Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.
- Dieta kapuściana – na czym polega?
- Ile można schudnąć na diecie kapuścianej?
- Czy dieta kapuściana jest skuteczna?
- Dieta kapuściana – przeciwwskazania
- Dlaczego o diecie kapuścianej mówi się prezydencka?
Dieta kapuściana – na czym polega?
Dieta kapuściana zaliczana jest do tzw. diet alternatywnych, które opierają się na świadomej i dobrowolnej rezygnacji ze spożywania niektórych produktów żywnościowych oraz wprowadzeniu modyfikacji proporcji makroskładników odżywczych i wartości energetycznej diety. Polega ona na spożywaniu przez 7 dni dużej ilości warzyw w postaci zupy, która składa się przede wszystkim z kapusty białej lub włoskiej, a czasami również z kapusty kiszonej. Zupę kapuścianą, przygotowaną zgodnie z recepturą, zaleca się spożywać kilka razy dziennie, aby uzyskać pożądane efekty odchudzające.
W diecie kapuścianej można spożywać takie warzywa, jak kapusta biała, kapusta włoska, kapusta kiszona, brokuły, cebula, por, rzodkiewka, ogórek, papryka, seler naciowy, pomidor oraz wszystkie ciemnozielone warzywa liściaste. Poza tym dieta kapuściana dopuszcza w określone dni spożycie chudego mięsa (np. wołowiny, piersi z kurczaka lub indyka bez skóry), chudych ryb (m.in. dorsza, mintaja, morszczuka, sandacza), owoców (np. banana), brązowego ryżu, niskotłuszczowego mleka oraz niesłodzonej kawy i herbaty.
Ile można schudnąć na diecie kapuścianej?
Dieta kapuściana zyskała szczególną popularność ponad 15 lat temu jako krótkotrwały i skuteczny sposób na odchudzanie. W wyniku stosowania diety kapuścianej można schudnąć od 3 do nawet 7 kg masy ciała. Szacuje się, że średnia dzienna wartość energetyczna diety kapuścianej wynosi nie więcej niż 1000 kcal. Oznacza to, że dieta kapuściana dostarcza mniej kalorii, niż wynosi podstawowa przemiana materii (PPM), która określa najniższe zużycie energii na procesy niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu człowieka w optymalnych warunkach bytowych.
Skuteczność diety kapuścianej w zakresie odchudzania wynika zatem z niskiej kaloryczności i bardzo dużego deficytu energetycznego, co jest ściśle związane z eliminacją wielu pokarmów w diecie oraz spożywaniem głównie mało kalorycznych produktów, takich jak warzywa (zwłaszcza kapustne) i sporadycznie chude mięso, chude ryby, niskotłuszczowe mleko, a także świeże owoce.
Czy dieta kapuściana jest skuteczna?
Dieta kapuściana daje szybkie i obiecujące efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów już po krótkim okresie jej stosowania. Przestrzeganie jadłospisu diety kapuścianej, bazującego w głównej mierze na częstym spożywaniu odpowiednio przygotowanej zupy kapuścianej, przyczynia się do skutecznej redukcji masy ciała w zasadzie u wszystkich osób. Kapusta jest mało kalorycznym warzywem, które jest bogate w kwas foliowy, wapń, potas, witaminę C i K oraz karotenoidy, polifenole i glukozynolany.
O ile warzywa kapustne są pożądanym składnikiem zdrowej i zróżnicowanej diety, o tyle samo ich regularne spożywanie nie zaspokoi zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka (m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne).
Dieta kapuściana – przeciwwskazania
Dieta kapuściana nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne oraz kobiety karmiące piersią z uwagi na zbyt niską kaloryczność oraz niedostateczną podaż składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym dieta kapuściana jest przeciwwskazana u dzieci i młodzieży ze względu na ich dosyć wysokie zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, co wynika z intensywnego rozwoju psychofizycznego młodego organizmu. Dieta kapuściana nie jest również zalecana u osób starszych, osób z niedowagą, osób z poważnymi zaburzeniami odżywiania oraz u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i chorobami tarczycy. Jadłospis diety kapuścianej jest także przeciwwskazany u pacjentów niedożywionych, którzy zmagają się z postępującą i wyniszczającą chorobą przewlekłą (np. nowotworową).
Dlaczego o diecie kapuścianej mówi się prezydencka?
Dieta kapuściana nazywana jest inaczej dietą prezydencką ze względu na to, że były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (w latach 1995–2005) Aleksander Kwaśniewski stosował tę dietę w celu redukcji masy ciała. Według doniesień medialnych Aleksander Kwaśniewski schudł na diecie kapuścianej aż 20 kg w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Warto jednak dodać, że oprócz stosowania samej diety kapuścianej prezydent znacznie zwiększył poziom aktywności fizycznej, co niewątpliwie pomogło w zauważalnej redukcji masy ciała.