Drób – właściwości i wartości odżywcze. Czy mięso drobiowe jest zdrowe?
Na przestrzeni ostatnich ostatnich lat zauważa się wyraźny wzrost produkcji mięsa drobiowego (w tym brojlerów indyczych) na świecie. Jest to spowodowane nie tylko dużo mniejszymi kosztami hodowli oraz przetwórstwa, ale i także wyższą świadomością żywieniową konsumentów. Czy mięso drobiowe na pewno jest zdrowe? Które gatunki warto wybierać i jak często powinniśmy je jeść?
Drób – co to za mięso? Rodzaje mięsa drobiowego
Drobiem określa się ptactwo hodowane celem pozyskania mięsa, jaj oraz piór. Do mięsa drobiowego zalicza się: kurczaki, kury, indyki, perliczki, kaczki, gęsi i gołębie. Spośród wymienionych wyżej gatunków największą popularnością cieszy się mięso kurze, wybierane najczęściej w zasadzie w każdym rejonie świata. Prawdopodobnie jest to związane z jego niższą ceną w porównaniu z innymi rodzajami mięs, jak również łatwością i szybkością przyrządzania, a także ze smakiem, teksturą i niższą zawartością tłuszczu.
W asortymencie sklepów dostępne są różne gatunki mięsa drobiowego, w tym m.in. piersi, skrzydełka, tuszki czy podroby.
Właściwości i wartości odżywcze drobiu
Mięso drobiowe jest dużo chudsze w porównaniu do mięsa czerwonego wieprzowego czy wołowego. Charakteryzuje się dużo niższą zawartością tłuszczu, a dzięki temu – mniejszą wartością energetyczną. 100 g mięsa z piersi indyka bez skóry dostarczy nam 84 kcal i zaledwie 0,7 g tłuszczu, z kolei mięso z piersi kurczaka bez skóry to 99 kcal i 1,3 g tłuszczu. W mięsie drobiowym znajdziemy także niższy udział kwasów tłuszczowych nasyconych oraz cholesterolu, którego 100 g mięsa z piersi kurczaka dostarcza ok. 58 mg, natomiast 100 g piersi indyka – 49 mg.
W mięsie drobiowym znajdziemy także sporo witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12) oraz witaminę A, D oraz E. Nie należy zapominać o tym, iż mięso drobiowe jest też źródłem dobrze przyswajalnego żelaza hemowego – zawiera go wprawdzie mniej niż mięso czerwone, ale i tak, w zależności od rodzaju drobiu, 100 g produktu dostarczy nam od 0,4 do 2,4 mg żelaza. W mięsie drobiowym występuje również mangan, cynk, miedź oraz naturalne przeciwutleniacze takie jak: glutation, karnozyna czy tauryna.
Które mięso drobiowe jest najzdrowsze? Jak często je jeść?
Po mięso drobiowe mogą sięgać zarówno dorośli, jak i dzieci. Uważa się, że przykładowo w diecie malucha, może ono pojawić się już w 6. miesiącu jego życia. Rodzice najczęściej wybierają chudsze rodzaje mięs w tym to z indyka, królika czy kurczaka, aby nie obciążać delikatnego przewodu pokarmowego dziecka. Podobne zalecenia sprawdzą się w przypadków osób w podeszłym wieku z ograniczoną tolerancją na wybrane produkty.
Podroby drobiowe
Podroby drobiowe nie cieszą się zbyt dużą popularnością, ponieważ uważane są za tanią namiastkę mięsa, a wręcz niekiedy i odpad powstały w trakcie przetwórstwa. Mogą one stanowić dobre źródło witamin (głównie witamin z grupy B) oraz składników mineralnych, z czego jednym z ważniejszych jest np. żelazo, w które obfituje wątróbka.
Jak przygotowywać i jak przechowywać mięso drobiowe?
Przed spożyciem mięso należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą oraz oczyścić z błonek i kostek. Drób powinien być spożywany po obróbce cieplnej, najlepiej gotowany (we wodzie, na parze), duszony bez obsmażania lub pieczony w piekarniku. Ze względów zdrowotnych należy oczywiście unikać smażenia na głębokim tłuszczu. Surowe mięso drobiowe krótko przechowujemy w lodówce w zamkniętym pojemniku bądź w stanie zamrożonym w zamrażarce.