smażone jedzenie
Ewelina Sochacka

Jedzenie frytek i innych smażonych potraw powiązane z napadami lęku i depresją

Naukowcy zbadali wpływ smażonych potraw na depresję i stany lękowe. Odkryli, że regularne spożywanie smażonego jedzenia wiąże się z „wyższym poziomem depresji i lęku u ludzi”. Wskazują jednak, że niezbędne są dalsze badania, które pomogą wyjaśnić mechanizmy leżące u podstaw tych stanów.

Smażone jedzenie jest coraz częściej spożywane przez mieszkańców krajów zachodnich, czyli krajów rozwijających się i rozwiniętych. Nie jest to żadna nowość, a raczej przykry wniosek, który potwierdzono w wielu analizach statystycznych. Liczne badania naukowe wykazały, że spożywanie smażonej lub wysoko przetworzonej żywności, słodyczy i piwa wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia i rozwoju depresji i lęku.

Akrylamid a depresja

Badania pokazują, że proces smażenia może zmieniać skład odżywczy żywności i przyczyniać się do wytwarzania szkodliwych chemikaliów. Smażenie produktów zawierających węglowodany (np. skrobię), m.in. takich jak ziemniaki, generuje powstawanie akrylamidu, którego wpływ na organizm został powiązany chociażby z otyłością, zespołem metabolicznym i zaburzeniami neurologicznymi. Do tej pory niewiele badań dotyczyło wpływu akrylamidu na zaburzenia lękowe i depresję. Dalsze badanie tego związku może stanowić podstawę polityki zdrowia publicznego i działań dietetycznych w przypadku chorób psychicznych.

Czy wiesz, że kompleksowa suplementacja witaminami z grupy B wpływa na kondycję psychiczną osób z zaburzeniami lękowymi i depresją? Sprawdź, co mówią najnowsze badania na ten temat, które przybliżono na DOZ.pl

Niedawno naukowcy zbadali związek między spożywaniem smażonych potraw a depresją i lękiem. Odkryli, że spożywanie smażonych potraw, zwłaszcza smażonych ziemniaków, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia lęku i depresji. Chcąc wyjaśnić mechanizm tej reakcji, badacze wykorzystali w tym celu dorosłe ryby danio pręgowane. Okazało się, że przewlekła ekspozycja na niskie stężenie akrylamidu wywołała u tych zwierząt zachowania podobne do lęku i depresji. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Sprawdź, jakie tabletki i kapsułki z witaminami z grupy B znajdziesz na DOZ.pl

Analiza wpływu smażonego jedzenia na zdrowie psychiczne

Na początek naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 140 728 osób, które zgromadzono w brytyjskim Biobanku. Obejmowały one informacje dotyczące spożycia smażonych potraw oraz częstości występowania objawów lęku i depresji podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego ponad 11 lat.

Pod koniec okresu badania naukowcy zidentyfikowali 8294 pacjentów, u których zdiagnozowano objawy lęku, i 12735 przypadków pacjentów z objawami depresji.

Badacze odkryli, że osoby spożywające więcej niż jedną porcję smażonego jedzenia dziennie miały o 12% wyższe ryzyko wystąpienia epizodów lęku i o 7% wyższe ryzyko rozwoju depresji niż osoby niebędące konsumentami tego typu jedzenia. Najczęściej smażone potrawy jedli młodsi mężczyźni i czynni palacze.

Następnie naukowcy zbadali możliwe mechanizmy związku między smażonym jedzeniem a depresją i lękiem. Odkryli, że akrylamid zmniejsza metabolizm lipidów, indukuje zapalenie nerwów i upośledza przepuszczalność bariery krew-mózg.

Kawa zbożowa, biszkopty, płatki śniadaniowe i chleb – we wszystkich tych produktach znajduje się akrylamid – czy wiesz, w których jest go najwięcej? Dowiedz się więcej z DOZ.pl i przeczytaj artykuł o tym, czym jest i jak wpływa na organizm akrylamid.

Powiązane produkty

Jak smażone potrawy łączą się z depresją i lękiem?

Naukowcy, którzy nie byli powiązani z eksperymentem, ale również starają się w pracach badawczych rozwikłać zagadkę związaną z mechanizmami odpowiedzialnymi za rozwój lęku i depresji, zauważają, że poza akrylamidem również inne czynniki mogą wyjaśniać wpływ smażonej żywności na zdrowie psychiczne. Według nich spożywanie smażonych potraw może być częścią większego obrazu. W opisywanym badaniu nie weryfikowano, czy ludzie jedli np. słodkie sosy wraz ze smażonymi potrawami lub czy jedli więcej smażonych potraw podczas wykonywania pewnych czynności, które także mogły wywierać inny wpływ na mózg. To według umownych recenzentów błąd lub po prostu słaba strona eksperymentu.

Według tych badaczy, aby naprawdę udowodnić związek przyczynowy, trzeba w dłuższej perspektywie przebadać dużą grupę ludzi bardzo podobnych do siebie pod względem wielu cech. Dzięki temu wyniki analiz będą bardziej wiarygodne. Naukowcy ci jednak przyznają również, że większe spożycie smażonych potraw, zwłaszcza ziemniaków, doprowadza do podwyższonego poziomu akrylamidu we krwi. Wyższe poziomy tej toksyny powodują różnice w funkcjonowaniu komórek nerwowych w mózgu. Badacze zalecają także, aby spożycie smażonych potraw, takich jak frytki, placki ziemniaczane, bekon i inne, było ograniczone do rzadkich okazji – nie więcej niż jedna porcja na miesiąc.

Aby ograniczyć powstawanie akrylamidu w żywności, niektóre zalecenia obejmują:

  • unikanie rozgotowywania lub przypalania żywności,
  • używanie łagodniejszych metod gotowania, takich jak gotowanie na parze,
  • moczenie plastrów surowych ziemniaków w wodzie przez 15–30 minut przed smażeniem lub pieczeniem,
  • wybieranie chleba z jaśniejszą skórką, ponieważ zazwyczaj zawiera on mniej akrylamidu,
  • przechowywanie ziemniaków w ciemnym, chłodnym miejscu, aby zapobiec gromadzeniu się cukrów, które mogą przyczyniać się do powstawania akrylamidu podczas obróbki termicznej.
  1. Wang A. i in., High fried food consumption impacts anxiety and depression due to lipid metabolism disturbance and neuroinflammation, [online] https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2221097120 [dostęp:] 18.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij