Rybik cukrowy
Mateusz Durbas

Rybik cukrowy – jak się ich pozbyć?

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) jest dobrze znanym gatunkiem rzędu owadów bezskrzydłych (rybików), należącym do rodziny rybikowatych (Lepismatidae). Na całym świecie istnieje około 500 gatunków rybików, z czego w Polsce możemy spotkać 3 gatunki z tego rzędu owadów (cukrowy, żółty i mrowiskowy), a w Europie blisko 60. Są to najstarsze rzędy owadów żyjące dzisiaj na kuli ziemskiej, a poszczególne gatunki trudno jest od siebie odróżnić.

Czy rybik cukrowy jest szkodliwy dla człowieka?

Rybik cukrowy jest niewielkim, wszystkożernym owadem pozbawionym skrzydeł, który najczęściej spotykany jest w domowych łazienkach, a także w innych wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnie, piwnice oraz spiżarnie. Ciało rybika cukrowego ma kształt wrzecionowaty i jest pokryte drobnymi łuskami. Oczy są zredukowane, czułki dosyć długie, odnóża krótkie i mocne, a odwłok zakończony jest trzema długimi szczecinkami. Rybik cukrowy zwykle osiąga długość do 12 mm, a jego ciało ma brązowy lub srebrny kolor. Z tego powodu jest on również powszechnie nazywany srebrzykiem. Rybik cukrowy odżywia się szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi oraz prowadzi głównie nocny i skryty tryb życia. Nie lubi światła, dlatego podczas zapalenia światła w łazience wieczorem ten niewielki owad bardzo szybko ucieka do swojej bezpiecznej kryjówki.

Rybik cukrowy nie stanowi zagrożenia dla człowieka, gdyż nie gryzie i nie przenosi patogenów powodujących groźne choroby, tak jak ma to miejsce w przypadku karaczanów, pcheł, pluskwiaków oraz kleszczy. Ich nocna aktywność w naszych domach może jednak prowadzić do wystąpienia różnych uszkodzeń, ponieważ rybiki odżywiają się wszystkimi produktami, które zawierają cukry proste, skrobię i inne wielocukry (np. okruszkami chleba, mąką, kaszą, ryżem, cukrem stołowym, słodyczami), a także papierem, tapetą oraz klejem do tapet – ze względu na zdolność do trawienia celulozy. Rybik cukrowy, spożywając papier, niszczy cenne przedmioty, takie jak dokumenty, czasopisma oraz książki i dlatego jest często uważany za szkodnika.

Jak pozbyć się rybików cukrowych? Jak wytępić rybiki cukrowe?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pozbyć się rybików cukrowych i czy istnieją jakiekolwiek skuteczne domowe sposoby na ich zwalczenie. Sugeruje się, że rybiki cukrowe nie lubią ostrych zapachów, stąd często poleca się zastosować cynamon, rozmaryn, wrotycz, lawendę lub miłorząb dwuklapowy, aby roznieść w całej łazience drażniący dla tych owadów zapach. Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się rybików cukrowych jest posmarowanie przestrzeni szczególnie upodobanych przez te insekty sokiem z cytryny, a następnie położenie w tych miejscach specjalnych kulek na mole o zapachu lawendy, które są powszechnie dostępne w sklepach. Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie prostej i zarazem skutecznej pułapki na rybiki cukrowe. W tym celu należy posmarować kawałek tektury miodem i pozostawić na noc w łazience, kuchni lub piwnicy, a więc w miejscach ich największej nocnej aktywności. Taki oto prosty sposób powinien łatwo zwabić owady, a lepki i kleisty miód uniemożliwi im ucieczkę do bezpiecznej kryjówki. Następnego dnia należy zebrane kawałki tektury z przyklejonymi rybikami cukrowymi zalać wrzątkiem lub spalić. Ostatnią bronią w walce z rybikami cukrowymi są dostępne w wielu sklepach gotowe preparaty przeznaczone do zwalczania domowych szkodników. Występują np. w formie sprayu lub gotowych pudełeczek zwabiających i zatrzymujących insekty w środku.

Zobacz preparaty na insekty na DOZ.pl

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w celu pozbycia się rybików cukrowych należy utrzymywać stały porządek w kuchni i łazience, w tym trzeba koniecznie usunąć resztki żywności, brud, pleśń i inne zabrudzenia. Warto dokładnie posprzątać kuchnię po każdym zjedzonym posiłku i zwracać szczególną uwagę, aby ani na blacie kuchennym, ani na podłodze nie pozostawały okruchy, resztki jedzenia oraz inne zabrudzenia. Poza tym wszystkie produkty sypkie powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach szklanych, metalowych bądź plastikowych. Warto również na bieżąco dbać o stan techniczny mieszkania i domu, gdyż stare tapety, słabe i kruche ściany, nieszczelne odpływy oraz dziurawe rury ułatwiają rybikom cukrowym dostanie się do wnętrza mieszkania, jak również zapewniają im pokarm i komfortowe warunki do funkcjonowania.

Powiązane produkty

Czy rybik cukrowy jest pożyteczny?

Jak wcześniej wspomniano, rybiki cukrowe mogą spowodować pewne zniszczenia w naszym domu, np. uszkodzenia dokumentów, książek, gazet, papieru toaletowego, tapet czy kleju do tapet. Jednak okazuje się, że rybiki cukrowe mogą żywić się także pleśnią, grzybami, szczątkami owadów oraz roztoczami kurzu domowego, co może mieć rzeczywiście korzystny wpływ na otoczenie, w którym przebywa człowiek. Nie uzasadnia to jednak w żaden sposób potrzeby posiadania w domu rybików cukrowych. Warto zatem regularnie dbać o czystość i porządek w swoim domu, a także utrzymywać odpowiednią wilgotność oraz temperaturę powietrza, aby uniknąć pojawienia się rybików cukrowych w miejscu naszego zamieszkania.

Czy rybik cukrowy gryzie ludzi?

Rybik cukrowy nie gryzie i jest w zasadzie całkowicie neutralny dla zdrowia człowieka. Jak się bowiem okazuje, rybiki cukrowe nie są w ogóle zainteresowane ludzką krwią tak jak np. pluskwy czy komary. Całkowicie unikają one obecności ludzi i dlatego w sytuacji, gdy zapala się światło w godzinach wieczornych, rybiki cukrowe szybko szukają bezpiecznego schronienia w szczelinach i zakamarkach domowej kuchni lub łazienki. Nie ma zatem powodu do obaw o zagrożenia zdrowotne wynikające z obecności rybików cukrowych w naszym domu.

Jak długo żyją rybiki?

Rybiki cukrowe żyją przeciętnie od dwóch do ośmiu lat, choć najczęściej jednak większość z nich dożywa czterech lat. Co ciekawe, rybiki cukrowe osiągają dojrzałość płciową dopiero po trzech latach, co jak na owady jest bardzo późnym okresem. Rybiki cukrowe rosną przez całe swoje życie – nawet wtedy, gdy są dorosłe.

Warto również nadmienić, że rybiki mogą przetrwać bez jedzenia nawet okrągły rok, dzięki czemu potrafią sobie radzić z trudnymi warunkami, w których przez pewien czas nie ma dostępu do żywności.
  1. Barletta B, Di Felice G, Pini C. Biochemical and molecular biological aspects of silverfish allergens. Protein Pept Lett. 2007;14(10):970-4.
  2. Boquete M, Pineda F, Mazon A, et al. Sensitisation to Lepisma saccharina (silverfish) in children with respiratory allergy. Allergol Immunopathol (Madr). 2008 Jul-Aug;36(4):191-5.
  3. Ignatowicz S. Rybiki, ich szkodliwość i zwalczanie. Przegląd Piekarski i Cukierniczy. 2009;57(7):30-31.
  4. Twardowski J, Bubienko K. Owady - nieproszeni goście w domu. Ekonatura. 2010;6:6-8.
  5. Joshi MJ, Raj PV, Solanki CB, et al. Silverfish (Lepisma saccharina): An Overview and their Management. Agriculture & Food. 2020;2(3):490-493.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl