Gdy bolą plecy...
Joanna Sławska

Gdy bolą plecy...

U podłoża bólów pleców może leżeć wiele przyczyn. Dotyka on każdego z nas, we wczesnych lub późnych latach życia. Nie ma tu znaczenia Twoja płeć czy styl życia. Prędzej czy później i tak ta dolegliwość nas dotyka, uniemożliwiając wykonywanie nawet najprostszych czynności.

Objawy bólu pleców

Wśród objawów tejże dolegliwości można wyróżnić m.in. gorączkę i/lub utratę masy ciała, bądź sztywność kręgosłupa występującą szczególnie rano, tuż po przebudzeniu, utrzymującą się przez wiele godzin. Co więcej, można odczuwać również ból w czasie wydawania moczu, niemożność wykonania pełnego wyprostu, lub (u kobiet) ból w czasie cyklu miesiączkowego. 

Dlaczego boli

Ból pleców może mieć wiele podstaw. Starsze osoby dotyka głównie w wyniku zużycia się stawów kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa ciała w czasie chodzenia, pracy przy komputerze, bądź na roli itp. sprawia, że chrząstki stawowe zmniejszają swoją elastyczność i objętość doprowadzając do szybszego zużywania się tkanek stawowych. Co więcej, ból może również występować w wyniku ucisku jądra miażdżystego (struktury, która wchodzi w skład chrząstki międzykręgowej) na otaczające kręgosłup nerwy. Wówczas możesz odczuwać promieniowanie bólu np. do nóg, tj. rwa kulszowa.

Jeśli w przeszłości doświadczyłeś urazu kręgosłupa w wyniku upadku, bądź kolizji komunikacyjnej, to niewykluczone, że dopiero teraz ujawniają się tego skutki.

Nigdy nie lekceważ również różnorodnego charakteru bólu kręgosłupa lędźwiowego lub krzyżowego. U ich podłoża mogą stać choroby narządów wewnętrznych tj. nerki, pęcherz moczowy, układ pokarmowy czy krwionośny. Zgłoś się wtedy niezwłocznie do lekarza!

To oczywiście nie wszystkie możliwości przyczyn bólu kręgosłupa. Jest ich znacznie więcej. Aby dowiedzieć się więcej, sięgnij do książek zawartych w bibliografii. 

Powiązane produkty

Leczenie bólu kręgosłupa

Sposób postępowania w przypadku bólu pleców jest różny, w zależności od jego przyczyny.

  • leczenie operacyjnie - wymagane jest w niewielkiej liczbie przypadków (u około 1-2% chorych). Stosowane w przypadku, gdy występują problemy nietrzymania moczu bądź gdy pojawia się zbyt silny ucisk jądra chrząstki międzykręgowej na okoliczne nerwy.
  • leczenie zachowawcze - dotyczy mniej szkodliwych dla zdrowia bólów kręgosłupa. Zawiera się w nim głównie fizjoterapia (zabiegi fizykalne, kinezyterapia lub masaż), ćwiczenia wzmacniające odpowiednie grupy mięśniowe oraz - przede wszystkim- nauka zdrowych nawyków tj. utrzymywanie prawidłowej postawy ciała w pracy i w czasie odpoczynku, unoszenie ciężaru z podłogi przy zgiętych kończynach dolnych oraz przy wyprostowanym kręgosłupie. Kobietom zaleca się również dobór odpowiedniego dla nich biustonosza, gdyż źle noszony, również może wpływać na wzmaganie się bólu.

Bibliografia:
   1. „Kręgosłup bez bólu” Dr David Borenstein, przekład Barbara Orłowska, 2001
   2. „ Schorzenia i urazy kręgosłupa” J. Kiwerski, M. Krasiński, Warszawa 1997
   3. „Bóle kręgosłupa. Skuteczne metody walki i zapobiegania” Katarzyna Sosnowska, 2008

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij