Pracoholik w pracy przysypany robotą
Weronika Babiec

Pracoholizm – jak sobie z nim radzić?

Pracoholizm to poważny problem społeczny, który jest coraz powszechniejszy. Warto rozpoznawać u siebie symptomy tego zaburzenia i walczyć o to, aby praca nie była na pierwszym miejscu i nie zdominowała całej reszty życia.

Zostajemy coraz dłużej w pracy, zabieramy obowiązki zawodowe do domu, nie potrafimy oddelegować zadań współpracownikom – to tylko niektóre objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od pracy. Obecne tempo życia sprawia, że coraz więcej osób zmaga się z pracoholizmem. W 2022 roku oszacowano bowiem, że pracoholizm dotyka aż 5 proc. populacji na całym świecie.

Jakie są objawy pracoholizmu?

Pracoholizm, nazywany już chorobą cywilizacyjną, to stan psychiczny, który charakteryzuje się wewnętrznym przymusem wykonywania pracy. Dla osoby uzależnionej od pracy staje się ona naczelną i jednocześnie najważniejszą wartością w życiu. Objawy pracoholizmu to również m.in.:

  • pochłonięcie pracą,
  • niechęć do pracy w grupie,
  • samodzielne wykonywanie wszystkich obowiązków zawodowych,
  • nieustanne rozmowy o pracy, brak innych tematów,
  • regularne zostawanie w pracy po godzinach i/lub zabieranie pracy do domu,
  • brak umiejętności odpoczynku,
  • życie w ciągłym stresie,
  • brak czasu dla rodziny lub/i na realizowanie swoich zainteresowań,
  • problemy ze snem.

W literaturze naukowej wyróżniamy także 3 etapy pracoholizmu:

  1. Faza wstępna  pracoholik ciągle myśli o pracy i stopniowo przestaje znajdować czas na życie osobiste. Na tym etapie pojawiają się już objawy somatyczne, takie jak bóle głowy.
  2. Faza krytyczna  w tej fazie pracoholik zaczyna mieć problemy ze snem, cierpi na stany lękowe, ma obniżone samopoczucie i doświadcza problemów z koncentracją. Jednocześnie pracoholik zaczyna zaniedbywać swoich bliskich.
  3. Faza chroniczna – osoba uzależniona od pracy skupia się wyłącznie na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Tej fazie towarzyszy wycieńczenie psychiczne i fizyczne. Wówczas mogą pojawić się zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, czy też problemy zdrowotne, np. zawał serca.
Dowiedz się, czym jest perfekcjonizm – wejdź na DOZ.pl

Jakie są przyczyny pracoholizmu?

Pracoholizm może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci oraz zawodu. Na rozwój pracoholizmu wpływ ma wiele czynników: społeczne, psychologiczne i osobowościowe oraz wzorce rodzinne. Wśród przyczyn pracoholizmu wymienia się przede wszystkim charakter rynku pracy, a więc wymaganie od pracowników uzyskania jak najlepszych wyników, pracę pod presją oraz brak popularyzowania idei work-life balance.

Na rozwój pracoholizmu bardziej narażone są również osoby, które mają skłonność do perfekcjonizmu oraz zachowań obsesyjno-kompulsywnych. Uzależnienie od pracy często dotyczy także osób neurotycznych, które mają niskie poczucie własnej wartości, niską samooceną oraz nie potrafią radzić sobie z codziennymi problemami. Co więcej, pracoholizm może być również sposobem na ucieczkę od codzienności. Nadmierne zaangażowanie w pracę może bowiem pozornie oddziaływać na samoocenę i poczucie własnej wartości danej osoby.

Powiązane produkty

Czy pracoholizm to choroba psychiczna?

W literaturze naukowej pracoholizm definiowany jest jako rodzaj uzależnienia behawioralnego, a więc jest on takim samym uzależnieniem jak alkoholizm czy uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych. Pracoholizm nie jest jednak nazywany chorobą psychiczną, a stanem, w którym osoba uzależniona odczuwa nieuzasadnioną i silną presję do wykonywania obowiązków zawodowych.

Pracoholizm – diagnostyka. Jak sprawdzić, czy ktoś jest pracoholikiem?

Nie istnieje żaden test na pracoholizm, który możemy samodzielnie wykonać i tym samym otrzymać rzetelną diagnozę. Jeżeli podejrzewamy u siebie lub u bliskiej osoby uzależnienie od pracy, możemy jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Czy w ostatnim czasie odczuwasz silny przymus wykonywania pracy?
  2. Czy masz wrażenie, że pracujesz dużo i jednocześnie nie odczuwasz satysfakcji z pracy?
  3. Czy w ostatnim czasie masz problemy ze snem?
  4. Czy w ostatnim czasie nieustannie myślisz o pracy?
  5. Czy praca jest zajęciem, o którym rozmawiasz najczęściej?

Jeżeli na większość pytań, Twoja odpowiedź brzmi „tak”, wówczas warto zgłosić się do specjalisty, np. psychologa lub psychoterapeuty. Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu oraz narzędzi psychologicznych, np. testów, przeprowadzi diagnostykę pracoholizmu i zaproponuje dalszą ścieżkę postępowania.

Jakie są choroby cywilizacyjne? Sprawdź na DOZ.pl

Czy pracoholizm się leczy? Jak walczyć z pracoholizmem?

Pracoholizm, jak każde inne zaburzenie psychiczne, niesie za sobą negatywne konsekwencje. Skutki pracoholizmu to przede wszystkim problemy ze snem, życie pod ciągłą presją i w nieustannym stresie oraz gorsze samopoczucie. Objawy te bezpośrednio mogą predysponować do rozwoju innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia lękowe, depresja, wyczerpanie fizyczne, zawały serca czy zaburzenia koncentracji. Pracoholizm wpływa dodatkowo na pogorszenie relacji z bliskimi, co bezpośrednio przekłada się na niższą jakość życia.

W związku z tym, że pracoholizm niesie za sobą wiele negatywnych skutków, jak najbardziej powinien on zostać poddany leczeniu. Najczęściej w leczeniu pracoholizmu wykorzystywana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która polega m.in. na przeorganizowaniu czasu i stworzeniu szczegółowego planu dnia, w którym pracoholik przestaje na pierwszym miejscu stawiać pracę. Terapia pracoholizmu będzie także polegać na nauce stawiania sobie granic i ich przestrzegania. Duże znaczenie ma też psychoedukacja zarówno pracoholika, jak i jego bliskich, która pozwala poznać mechanizmy uzależnienia.

  1. Dudek, B. (2008). Pracoholizm – szkodliwy skutek nadmiernego zaangażowania w pracę, „Medycyna Pracy” 59(3), 247-254.
  2. Golińska, L. (2010). Pracoholizm – istota, konsekwencje i uwarunkowania, „Folia Psychologica” 14, 97-107.
  3. Malinowska, D., Staszczyk, S., Tokarz, A. (2015). Pracoholizm: wskazania dotyczące diagnozy oraz przegląd działań interwencyjnych, „Medycyna Pracy” 66(1), 71-83.
  4. Malinowska, D. (2014). Pracoholizm: Zjawisko wielowymiarowe, Kraków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

  • Karta EKUZ. Co daje i jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to nieoceniona pomoc dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych. Dzięki niej można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach UE oraz EFTA na podobnych zasadach jak obywatele tych państw. Jak działa EKUZ, co pokrywa i jak ją wyrobić?

  • Obcinanie pazurów u psa. Jak często je skracać i jak to zrobić?

    Obcinanie psich pazurów może spędzać sen z powiek zarówno psom, jak i ich opiekunom. Psy z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, a opiekunowie obawiają się wykonywać go samodzielnie. Największy strach budzi ryzyko zbyt mocnego przycięcia psich pazurków. Jak więc zrobić to bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

  • Higiena jamy ustnej psa i kota. Jak dbać o zęby zwierząt domowych?

    Higiena jamy ustnej zwierząt towarzyszących, takich jak psy i koty, stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej, który wciąż bywa niedoceniany zarówno przez właścicieli, jak i niektórych praktyków weterynaryjnych. Choroby przyzębia, obejmujące m.in. zapalenie dziąseł i paradontozę, należą do najczęściej diagnozowanych problemów stomatologicznych u tych gatunków, a ich przewlekły charakter może prowadzić do poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych, w tym chorób serca, nerek i wątroby. Regularne mycie zębów, jako element codziennej pielęgnacji, ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nagromadzeniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. W artykule omówione zostaną zasady prawidłowej higieny jamy ustnej u psów i kotów, skuteczność domowych metod czyszczenia zębów oraz wskazania do profesjonalnych zabiegów stomatologicznych w gabinecie weterynaryjnym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl