ziewająca i zaspana kobieta
Arkadiusz Dąbek

Niedosypianie – czy wpływa na naszą figurę?

Niedosypianie to poważny problem, który może mieć zgubne skutki dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby osoby, które mają problemy ze snem, szukały pomocy medycznej. Specjaliści mogą pomóc w zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu przyczyn niedosypiania, aby umożliwić pacjentom uzyskanie zdrowego i zrównoważonego snu.

Niedosypianie – czym jest?

Niedosypianie jest stanem, w którym osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości snu. Optymalna ilość snu zależy od wieku. Dorośli powinni spać od 7 do 9 godzin. Chociaż według badań jedna na 20 osób potrzebuje więcej niż 9 godzin snu, a jedna na 50 czuje się dobrze już po sześciu przespanych godzinach.

Według statystyk GUS w Polsce w 2020 roku aż 51,4% dorosłych Polaków cierpiało na niedosypianie, czyli nieprzespane noce przynajmniej raz w tygodniu. Z tym problemem mierzą się częściej kobiety (53,1%) niż mężczyźni (49,7%). Największy odsetek osób z zaburzeniami snu odnotowano wśród osób w wieku od 25 do 34 lat, gdzie aż 62,5% przyznało się do problemów ze snem. Najniższy odsetek niedosypiających pojawił się wśród osób w wieku od 65 do 74 lat.

Skutki niedosypiania: senność, zmęczenie i…

Niejednokrotnie wskazywano, że osoby, które nie otrzymują odpowiedniej ilości snu, są narażone na wyższe ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym chorób serca, cukrzycy i depresji. Brak snu może również powodować obniżenie poziomu energii, zaburzenia koncentracji i zdolności do zapamiętywania. Może również wpłynąć na zdolność do wykonywania zadań, które wymagają wysiłku umysłowego, a także obniżyć odporność organizmu na infekcje. Niedosypianie może również źle oddziaływać na samopoczucie i aktywność fizyczną.

Oprócz tego brak dostatecznej ilości snu może wpłynąć na naszą masę ciała i poziom tkanki tłuszczowej. W tym kierunku przeprowadzono już wiele badań, które potwierdziły, że istnieje związek między niedosypianiem a otyłością.

Jedno z badań, opublikowane w czasopiśmie „Obesity” w 2014 roku, wykazało, że dzieci w wieku 6-9 lat, których sen trwał mniej niż 10 godzin dziennie, miały większe ryzyko otyłości w porównaniu z tymi, u których sen trwał dłużej.

Inna analiza, opublikowana w czasopiśmie „Sleep” w 2013 roku, wskazała, że u dorosłych, których sen trwał mniej niż siedem godzin dziennie, ryzyko otyłości było o ok. 55% wyższe w porównaniu z tymi, u których sen trwał dłużej.

Natomiast najnowsze badanie, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie „Journal of the American College of Cardiology” pokazało, że nawet w krótkim okresie niedosypianie jest niekorzystne dla metabolizmu i figury.

Powiązane produkty

Niedosypianie tuczy

Co zauważyli naukowcy podczas eksperymentu? Uczestnicy, którzy byli niewyspani, przyjmowali średnio co najmniej 300 kcal dziennie więcej niż osoby sypiające normalnie. Dodatkowo u osób o niedostatecznej ilości snu zwiększyło się spożycie tłuszczu w diecie o 17% (ok. 22 g), a białka – o 13% (11 g). Konsumpcja węglowodanów nie uległa zmianie.

Po 2 tygodniach eksperymentu osoby, które spały po 4 godziny na dobę, przytyły o ok. 0,5 kg. Ich przyrost masy ciała był najszybszy w połowie fazy niedoboru snu, czyli już po tygodniu, jednak po okresie aklimatyzacji (w trakcie trzeciego tygodnia badania) przestał być zauważalny. Zmianie uległa ilość całkowitego tłuszczu w okolicach brzucha (wisceralna tkanka tłuszczowa) – zwiększył się on prawie o 10 procent.

Ilość podskórnej tkanki tłuszczowej u niewyspanych osób wzrosła o 8%. W grupie kontrolnej zwiększyła się o 4%. Jednak naukowcy zwrócili uwagę, że „tycie” zaobserwowane u obu grup mogło wiązać się z nieograniczonym dostępem do jedzenia.

Co ciekawe, przyrost tłuszczu wisceralnego oraz podskórnego rozpoczynał się już w początkowej części etapu niedosypiania i utrzymywał się również podczas tygodnia, gdy uczestnicy mogli spać po 9 godzin.

Jak wspierać zdrowy sen?

Jak wynika z powyższych informacji, prawidłowa ilość snu jest istotna dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto zatem pamiętać o kilku wskazówkach wspierających właściwą higienę snu, które mają wpływ na jego jakość:

 1. Pij dużo wody w ciągu dnia, a wieczorem unikaj ciężkostrawnych posiłków i alkoholu.
 2. Ustal stały harmonogram snu, starając się spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia.
 3. Unikaj kofeiny i innych stymulantów wieczorem.
 4. Stwórz przyjemną atmosferę w sypialni, upewniając się, że jest ona cicha, ciemna i dobrze wentylowana.
 5. Przed pójściem spać wykonuj relaksujące ćwiczenia, takie jak joga lub medytacja.
 6. Zadbaj o swoją dietę – unikaj tłustych i ciężkostrawnych potraw.
 7. Wyeliminuj używki, takie jak palenie i picie.
 8. Unikaj ekspozycji na światło sztuczne lub ekrany przed snem.
 9. Wyeliminuj nadmierny stres i stosuj techniki radzenia sobie z nim, jak np. relaksacja.
 10. Zadbaj o wygodne łóżko, zdrową pościel i wygodne ubranie do spania.
Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty wspierające sen
 1. R. J. Scharf, M. D. DeBoer, Sleep timing and longitudinal weight gain in 4- and 5-year-old children, „Obesity”, nr 1 2014.
 2. D. W. Beebe, S. Simon, S. Summer i in., Dietary Intake Following Experimentally Restricted Sleep in Adolescents, „Sleep”, nr 6 2013.
 3. N. Covassin, P. Singh, Sh. K. McCrady-Spitzer i in., Effects of Experimental Sleep Restriction on Energy Intake, Energy Expenditure, and Visceral Obesity, „Journal of the American College of Cardiology”, nr 79 (13) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij