kobieta w ciąży
Arkadiusz Dąbek

Czy ciąża wkrótce po poronieniu stanowi większe ryzyko dla matki?

Poronienie jest bardzo trudnym doświadczeniem dla kobiety i jej partnera. Może ono wywołać wiele emocji, takich jak smutek, złość, winę i lęk. Kobieta, która przeszła poronienie, może odczuwać te same emocje, co kobieta, która przeszła poród. Może ona również doświadczać trudności w radzeniu sobie z bólem i stratą. Kiedy zatem należy starać się o ponowną ciążę?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia kolejna ciąża po poronieniu powinna być nie wcześniej niż po sześciu miesiącach przerwy. Jednak najnowsze norweskie badanie sugeruje, że krótsza przerwa między poronieniem a kolejną ciążą nie wydaje się stanowić dodatkowego ryzyka zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Kiedy kolejna ciąża po poronieniu?

Zgodnie z obecnymi opiniami ekspertów, kobieta po poronieniu (naturalnym lub sztucznymi) potrzebuje kilku miesięcy na powrót do pełnego zdrowia. Fizyczne skutki poronienia mogą obejmować ból brzucha, krwawienie, zmęczenie i zawroty głowy.

Wyniki badań naukowców z Norweskiego Instytutu Zdrowia w Oslo, które ukazały się na łamach czasopisma „PLoS Medicine”, nie wykazały większych różnic, gdy kolejna ciąża miała miejsce wcześniej niż zalecana przez WHO przerwa od poronienia. Oznacza to, że ciąża wkrótce po urodzeniu nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpieniem powikłań podczas ciąży.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by odstęp od kolejnej ciążyć trwał nie krócej niż trzy miesiące. Warto, aby kobieta skonsultowała się z lekarzem przed ponownym zajściem w ciążę.

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy przeprowadzili badanie, które obejmowało 72 tysiące poczęć, mających w miejsce w latach 2008–2016. Autorzy badania osoby analizowali ryzyko powikłań ciąży w przypadku urodzeń po poronieniu naturalnym oraz po aborcji indukowanej.

Celem badaczy była ocena ryzyka wystąpienia niekorzystnych wyników ciąży jak: porodu przedwczesnego, porodu spontanicznego, porodu małego (hipotrofia płodu) lub dużego (makrosomia płodu) w stosunku do wieku ciąży oraz wystąpienia stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej.

Powiązane produkty

Wskazówki dla kobiet po poronieniu

Eksperci zgadzają się, że im lepszy stan zdrowia kobiety, tym większe szansę na ciążę. Kobiety planujące dziecko powinny przyjmować kwa foliowy przynajmniej 3 miesiące przed planowaną koncepcją.

Kwas foliowy jest ważnym składnikiem odżywczym, który może pomóc zmniejszyć ryzyko poronienia. Badania wykazały, że kobiety przyjmujące suplementy zawierające kwas foliowy przed i w trakcie ciąży, mają mniejsze ryzyko poronienia. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dzieci, takich jak rozszczep kręgosłupa, a także innych wad wrodzonych, takich jak wady serca.

Ważne jest, aby matka skonsultowała się z lekarzem i zasięgnęła porady, zanim zdecyduje się na ponowną ciążę.

Pomocna będzie również odpowiednia diagnostyka, która wskaże przyczyny obumarcia płodu. Proces diagnostyczny może obejmować badania takie jak: badania ginekologiczne, badania USG czy badania krwi oraz moczu. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie badań genetycznych. Jednak o tym, jakie dokładnie badania należy wykonać po poronieniu, zadecyduje lekarz ginekolog.

Nie bez znaczenia będzie też troska o zdrowie psychiczne. Kobiety, które poroniły, bez wątpienia przeżywają trudne chwile i mogą doświadczyć większego stresu i lęku związanego z zajściem w kolejną ciążę. Gotowość emocjonalna jest kwestią indywidualną, dlatego przed decyzją o kolejnej ciąży warto upewnić się, że jest się w dobrej kondycji psychicznej.

  1. M. Stelmach, Ciąża wkrótce po poronieniu nie jest bardziej ryzykowna, termedia.pl [online] https://www.termedia.pl/ginekologia/Ciaza-wkrotce-po-poronieniu-nie-jest-bardziej-ryzykowna,49494.html, [dostęp:] 20.11.2022.
  2. G. A. Tessema, S. E. Håberg, G. Pereira i in.,  Interpregnancy interval and adverse pregnancy outcomes among pregnancies following miscarriages or induced abortions in Norway (2008–2016): A cohort study, PLoS Medicine, nr 22 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl