Ryż jaśminowy
Mateusz Durbas

Ryż jaśminowy – zastosowanie, wartości. Czy ryż jaśminowy jest zdrowy?

Ryż jest ważnym podstawowym pożywieniem dla ponad połowy światowej populacji oraz głównym źródłem energii w postaci węglowodanów w Chinach i wielu innych krajach azjatyckich. Zajmuje on drugie miejsce na świecie pod względem spożycia przez ludzi oraz trzecie miejsce, gdy mowa o światowej produkcji zbóż. Występuje on w wielu odmianach, przy czym do najpopularniejszych należy ryż biały długoziarnisty oraz ryż jaśminowy biały.

Czym się różni ryż jaśminowy od zwykłego?

Ryż jaśminowy najczęściej można spotkać w polskich sklepach spożywczych w postaci białej, czyli polerowanej. Oznacza to, że jest on pozbawiony łuski (twardej skorupy ochronnej), otrębów (warstwy zewnętrznej) i zarodka (rdzenia wewnętrznego). Ryż jaśminowy występuje również w postaci pełnoziarnistej charakteryzującej się brązowym kolorem, którą można nabyć w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Pełnoziarnisty ryż jaśminowy cechuje się wyższą wartością odżywczą w porównaniu z postacią białą.

Ryż jaśminowy biały i ryż biały długoziarnisty, nazywany często zwykłym ryżem, mają sporo podobieństw, lecz także kilka znaczących różnic. Ryż biały długoziarnisty i biały ryż jaśminowy zawierają przede wszystkim bardzo podobne ilości kalorii, węglowodanów, białka, tłuszczu, witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Cechą charakterystyczną ryżu jaśminowego jest natomiast aromatyczny zapach, który przypomina woń kwiatów jaśminu. Ryż jaśminowy jest również znany jako tajski pachnący ryż ze względu na przyjemny zapach przypominający popcorn. Wynika to z obecności w ryżu związku aromatycznego i smakowego, jakim jest 2-Acetylo-1-pirolina (2AP). Dla porównania zwykły ryż nie ma wyrazistego zapachu.

Ryż jaśminowy ma również długie ziarna i rośnie głównie w Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w Tajlandii. Zwykły ryż może mieć natomiast krótkie, średnie lub długie ziarna i może pochodzić z różnych krajów azjatyckich, np. Chin lub Indii. Na domiar tego, pod względem koloru zwykły ryż jest zawsze biały, natomiast ryż jaśminowy może być biały, brązowy, czerwony, fioletowy lub czarny.

Uważa się, że ryż jaśminowy świetnie nadaje się do gotowania, ponieważ zapewnia wysoką jakość przyrządzanym potrawom ze względu na swoją puszystość i lekko lepką konsystencję po ugotowaniu. Tymczasem konsystencja zwykłego ryżu może się znacznie różnić, np. kleisty ryż, powszechnie stosowany w azjatyckich deserach, jest bardzo lepki.

Czy ryż jaśminowy jest zdrowy?

Ryż jaśminowy jest pokarmem o wysokim indeksie glikemicznym, którego wartość waha się od 96 do 116. W dotychczas przeprowadzonych badaniach nie stwierdzono różnic w wartościach indeksu glikemicznego między ryżem jaśminowym uprawianym w Stanach Zjednoczonych a ryżem jaśminowym uprawianym w Tajlandii. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny ryż jaśminowy powinien być spożywany jedynie w ograniczonych ilościach przez pacjentów z cukrzycą i innymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Ryż jaśminowy jest produktem łatwostrawnym, dzięki czemu może być częstym składnikiem diety lekkostrawnej, którą zwykle zaleca się osobom starszym, pacjentom po zabiegach operacyjnych (np. po leczeniu bariatrycznym) oraz chorym na schorzenia przewodu pokarmowego, takie jak choćby choroba wrzodowa żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita nadwrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Ryż jaśminowy jest także pokarmem, który naturalnie nie zawiera glutenu, dzięki czemu może być stałym elementem diety pacjentów z celiakią, alergią na pszenicę oraz nieceliakalną nadwrażliwością na gluten.

Należy jednak pamiętać o tym, że ryż dość łatwo kumuluje arsen z gleby i wody, dlatego zaleca się odpowiedni sposób jego gotowania, aby zmniejszyć zawartość arsenu nawet o blisko 70%. Mianowicie po zagotowaniu wody (1 litr wody na każdą szklankę ryżu) wsypujemy ziarna ryżu i gotujemy je przez 5 minut, następnie odcedzamy. W dalszej kolejności zalewamy ryż świeżą wodą (około 0,5 litra wody na jedną szklankę ryżu) i gotujemy ryż do momentu, aż będzie odpowiednio miękki oraz wchłonie całą wodę.

Warto podkreślić, iż pod względem wartości odżywczych i wpływu na zdrowie człowieka znacznie lepszym wyborem będzie częstsze sięganie po pełnoziarnisty ryż jaśminowy, aniżeli biały. Na dowód tego w jednym z dużych badań obserwacyjnych z udziałem ponad 197 tysięcy osób wykazano, że zamiana 1/3 szklanki (50 g) białego ryżu na taką samą ilość brązowego ryżu każdego dnia wiązała się ze zmniejszeniem o 16% ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Pełnoziarnisty ryż jaśminowy zawiera więcej błonnika pokarmowego, który spowalnia wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego oraz zmniejsza jej stężenie we krwi.

Powiązane produkty

Do czego używać ryż jaśminowy?

Ugotowany ryż jaśminowy świetnie nadaje się do dań przygotowywanych w wersji na słodko, słodko-kwaśno, pikantnie, jak również na słono. Ryż jaśminowy doskonale komponuje się z potrawami mięsnymi, rybami, owocami morza, nasionami roślin strączkowych (zwłaszcza ciecierzycą), warzywami (np. cukinią i papryką) oraz owocami i ich przetworami.

Ryż jaśminowy po ugotowaniu można łączyć ze startym jabłkiem i cynamonem, musem jogurtowo-truskawkowym oraz słodkim bananem i bakaliami. Sprawdzi się on dobrze także w połączeniu z aromatycznym mlekiem kokosowym i świeżymi owocami, np. mango, bananem oraz malinami. Dobrym pomysłem jest również połączenie ryżu jaśminowego z warzywami i kurczakiem, rybą lub owocami morza, a także przygotowanie curry w wersji wegańskiej z ciecierzycą i ryżem. Ryż jaśminowy nadaje się również do sałatek (np. z kurczakiem lub tuńczykiem), pieczeni (np. z mięsem drobiowym bądź rybą), zup (np. pomidorowa) oraz puddingów (np. w wersji z mango).

  1. Boers HM, Seijen Ten Hoorn J, et al., A systematic review of the influence of rice characteristics and processing methods on postprandial glycaemic and insulinaemic responses. Br J Nutr." 2015 Oct 14;114(7):1035-45.
  2. Jinakot I, Jirapakkul W, Volatile Aroma Compounds in Jasmine Rice as Affected by Degrees of Milling. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo)” 2019;65(Supplement):S231-S234.
  3. Kanlayavattanakul M, Lourith N, Chaikul P, Jasmine rice panicle: A safe and efficient natural ingredient for skin aging treatment. J Ethnopharmacol.” 2016 Dec 4;193:607-616.
  4. Kraithong S, Lee S, Rawdkuen S, Effect of red Jasmine rice replacement on rice flour properties and noodle qualities. Food Sci Biotechnol.” 2018 Aug 18;28(1):25-34.
  5. Sun Q, Spiegelman D, van Dam RM, et al., White rice, brown rice, and risk of type 2 diabetes in US men and women. Arch Intern Med.” 2010 Jun 14;170(11):961-9.
  6. Truong TH, Yuet WC, Hall MD, Glycemic index of American-grown jasmine rice classified as high. Int J Food Sci Nutr.” 2014 Jun;65(4):436-9.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.