Kobieta trzyma się za bolącą trzustką - być może to rak
Arkadiusz Dąbek

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć raka trzustki

Rak trzustki to jeden z najgroźniejszych nowotworów; zbyt późno wykryty zazwyczaj nie pozostawia pacjentowi żadnych szans. Na szczęście postęp technologii powoduje, że dysponujemy coraz większą ilością narzędzi, które pozwalają odpowiednio wcześniej wykryć ten typ nowotworu.

Naukowcy opracowali i dokonali walidacji narzędzia opartego na uczeniu głębokim (bazującym na warstwach sieci neuronowych), zdolnego do wykrywania raka trzustki w tomografii komputerowej. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie nawet niewielkich zmian nowotworowych, mających mniej niż 2 cm średnicy.

AI wykryje nawet niewielkie guzy trzustki

Naukowcy z Tajwanu stworzyli narzędzie do wykrywania raka trzustki we wczesnych stadiach rozwoju – umożliwia ono postawienie właściwego rozpoznania w trakcie badania tomografii komputerowej, nawet wtedy, gdy guz ma mniej niż 2 cm. Jest ono oparte o tzw. wykrywanie wspomagane komputerowo (CAD), które wykorzystuje rodzaj sztucznej inteligencji (AI, ang. artificial intelligence), zwany uczeniem głębokim.

Automatyczne, kompleksowe narzędzie opracowano przy wykorzystaniu zestawu testów składających się z danych pochodzących od 546 pacjentów z rakiem trzustki, zdiagnozowanym w okresie od stycznia 2006 r. do lipca 2018 r. i 733 osób z grupy kontrolnej. Średni wiek pacjentów z rakiem (54% mężczyzn i 46% kobiet) wynosił 65 lat. Czułość wykrywania raka trzustki poniżej 2 cm skanach CT wyniosła 75%.

Rak trzustki – czynniki ryzyka

Złośliwy nowotwór trzustki jest siódmym najczęściej występującym rodzajem raka w Europie, charakteryzuje się on bardzo wysoką śmiertelnością. Czynniki zwiększające ryzyko raka trzustki to:

  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu,
  • spożywanie wysokoprzetworzonej, tłustej żywności,
  • otyłość,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • mutacja genu BRCA1,
  • mutacja genu APC,
  • mutacje genów współodpowiedzialnych za występowanie zespołu dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością.
Rak trzustki ma najniższy pięcioletni wskaźnik przeżycia wśród wszystkich nowotworów. Wczesne jego wykrycie jest najlepszym sposobem na poprawę rokowań pacjentów, pogarszają się one drastycznie, gdy guz przekroczy średnicę 2 cm.

Kluczowym badaniem umożliwiającym diagnozę jest tomografia komputerowa (CT), jednak jej czułość jest ograniczona, zwłaszcza w przypadku wczesnych stadiów choroby.

Powiązane produkty

Realna pomoc dla radiologów

Narzędzie opracowane przez badaczy z National Taiwan University może służyć jako dodatkowy instrument w rękach radiologów, umożliwiający zwiększenie szans na wykrycie raka trzustki. Oprócz określenia, czy skany CT przedstawiają zmianę nowotworową, sztuczna inteligencja może także wskazać obszar, który budzi podejrzenia, np. poszerzenie przewodu trzustkowego czy zanik miąższu trzustki. To z kolei może być wskazaniem do poszerzenia diagnostyki, np. wykonania rezonansu magnetycznego.

Narzędzie CAD może dostarczyć wielu informacji pomocnych klinicystom, tajwańscy naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania prowadzone na bardziej zróżnicowanych populacjach (nie tylko azjatyckich).

1.    P. T. Chen, T. Wu, P. Wang i in., Pancreatic Cancer Detection on CT Scans with Deep Learning: A Nationwide Population-based Study, „Radiology” 2022, „pubs.rsna.org” [online], https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/radiol.220152, [dostęp:] 29.09.2022.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij