Kobieta trzyma się za bolącą trzustką - być może to rak
Arkadiusz Dąbek

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć raka trzustki

Rak trzustki to jeden z najgroźniejszych nowotworów; zbyt późno wykryty zazwyczaj nie pozostawia pacjentowi żadnych szans. Na szczęście postęp technologii powoduje, że dysponujemy coraz większą ilością narzędzi, które pozwalają odpowiednio wcześniej wykryć ten typ nowotworu.

Naukowcy opracowali i dokonali walidacji narzędzia opartego na uczeniu głębokim (bazującym na warstwach sieci neuronowych), zdolnego do wykrywania raka trzustki w tomografii komputerowej. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie nawet niewielkich zmian nowotworowych, mających mniej niż 2 cm średnicy.

AI wykryje nawet niewielkie guzy trzustki

Naukowcy z Tajwanu stworzyli narzędzie do wykrywania raka trzustki we wczesnych stadiach rozwoju – umożliwia ono postawienie właściwego rozpoznania w trakcie badania tomografii komputerowej, nawet wtedy, gdy guz ma mniej niż 2 cm. Jest ono oparte o tzw. wykrywanie wspomagane komputerowo (CAD), które wykorzystuje rodzaj sztucznej inteligencji (AI, ang. artificial intelligence), zwany uczeniem głębokim.

Automatyczne, kompleksowe narzędzie opracowano przy wykorzystaniu zestawu testów składających się z danych pochodzących od 546 pacjentów z rakiem trzustki, zdiagnozowanym w okresie od stycznia 2006 r. do lipca 2018 r. i 733 osób z grupy kontrolnej. Średni wiek pacjentów z rakiem (54% mężczyzn i 46% kobiet) wynosił 65 lat. Czułość wykrywania raka trzustki poniżej 2 cm skanach CT wyniosła 75%.

Rak trzustki – czynniki ryzyka

Złośliwy nowotwór trzustki jest siódmym najczęściej występującym rodzajem raka w Europie, charakteryzuje się on bardzo wysoką śmiertelnością. Czynniki zwiększające ryzyko raka trzustki to:

 • palenie papierosów,
 • picie alkoholu,
 • spożywanie wysokoprzetworzonej, tłustej żywności,
 • otyłość,
 • przewlekłe zapalenie trzustki,
 • mutacja genu BRCA1,
 • mutacja genu APC,
 • mutacje genów współodpowiedzialnych za występowanie zespołu dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością.
Rak trzustki ma najniższy pięcioletni wskaźnik przeżycia wśród wszystkich nowotworów. Wczesne jego wykrycie jest najlepszym sposobem na poprawę rokowań pacjentów, pogarszają się one drastycznie, gdy guz przekroczy średnicę 2 cm.

Kluczowym badaniem umożliwiającym diagnozę jest tomografia komputerowa (CT), jednak jej czułość jest ograniczona, zwłaszcza w przypadku wczesnych stadiów choroby.

Polecane dla Ciebie

Realna pomoc dla radiologów

Narzędzie opracowane przez badaczy z National Taiwan University może służyć jako dodatkowy instrument w rękach radiologów, umożliwiający zwiększenie szans na wykrycie raka trzustki. Oprócz określenia, czy skany CT przedstawiają zmianę nowotworową, sztuczna inteligencja może także wskazać obszar, który budzi podejrzenia, np. poszerzenie przewodu trzustkowego czy zanik miąższu trzustki. To z kolei może być wskazaniem do poszerzenia diagnostyki, np. wykonania rezonansu magnetycznego.

Narzędzie CAD może dostarczyć wielu informacji pomocnych klinicystom, tajwańscy naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania prowadzone na bardziej zróżnicowanych populacjach (nie tylko azjatyckich).

1.    P. T. Chen, T. Wu, P. Wang i in., Pancreatic Cancer Detection on CT Scans with Deep Learning: A Nationwide Population-based Study, „Radiology” 2022, „pubs.rsna.org” [online], https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/radiol.220152, [dostęp:] 29.09.2022.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czy raka trzustki można wykryć trzy lata przed postawieniem diagnozy?

  Ból brzucha, nudności, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, znacząca utrata masy ciała, chudnięcie czy szybkie uczucie sytości – to jedne z najczęstszych objawów raka trzustki. Guz ten należy do jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworów. Opublikowane kilka dni temu wyniki badań angielskich naukowców, w których wzięto pod uwagę dane dotyczące aż 10 milionów mieszkańców Anglii, dają nadzieję, że wykrycie choroby będzie możliwe dużo wcześniej niż ma to miejsce obecnie.

 • Przewlekły stres wywołuje objawy zespołu jelita drażliwego

  Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Jej objawy to przede wszystkim bóle brzucha, zmiana częstości wypróżnień (biegunki, zaparcia) oraz wzdęcia. Naukowcy z Japonii przeprowadzili badania z udziałem gryzoni, aby lepiej zrozumieć powiązanie stresu psychicznego z symptomami IBS.

 • Nanoplastik uszkadza komórki wątroby i płuc

  Nie jest jeszcze w pełni jasne, jak nanoplastik wpływa na ludzki organizm, zatem naukowcy nieustannie szukają odpowiedzi na to pytanie. Niedawno odkryli, że zakłóca on procesy metaboliczne komórek wątroby i płuc. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science & Technology”.

 • Czy enterowirusy mogą mieć związek z cukrzycą typu 1?

  W najnowszej metaanalizie sugeruje się, że enterowirusy mogą sprzyjać zachorowaniu na cukrzycę typu 1. Dlaczego? Sprawdzamy.

 • Łysienie telogenowe jest możliwe także u dzieci

  Łysienie telogenowe, czyli nadmierne wypadanie włosów na skutek np. stresu czy infekcji, dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Które dokładnie czynniki powodują przerzedzenie włosów? Czy przyczyny łysienia telogenowego u dzieci różnią się od przyczyn u dorosłych?

 • Czy post przerywany wpływa na kobiece hormony?

  Sposób odżywiania wpływa na wiele aspektów związanych ze zdrowiem człowieka. Może wspomagać lub dodatkowo obciążać na przykład gospodarkę hormonalną organizmu. Na takie wahania narażone są głównie kobiety. Co udało się udowodnić w najnowszym badaniu, w którym przeanalizowano wpływ postu przerywanego na zmiany w stężeniach hormonów kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym?

 • Czy i ile pestycydów spożywamy wraz z jedzeniem owoców? Polskie badanie

  Czy obecność pestycydów w warzywach i owocach jest istotnym problemem? Jaki mają wpływ na zdrowie? Sprawdzamy wyniki polskiego badania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij