Łysienie plackowate
Arkadiusz Dąbek

Nowy lek dla chorych na łysienie plackowate

Łysienie plackowate to bardzo niekomfortowa choroba dla pacjentów. Na szczęście najnowsze badania naukowców dowodzą, że jest szansa na wprowadzenie do powszechnego stosowania pierwszego, ogólnoustrojowego leku na tę chorobę.

Nowa nadzieja na pacjentów zmagających się z łysieniem plackowatym. W Stanach Zjednoczonych zatwierdzono pierwszy lek do ogólnoustrojowego leczenia tego schorzenia. Czy jest on bezpieczny? W jaki sposób zbadano jego skuteczność?

Pierwszy lek ogólnoustrojowy na łysienie plackowate

Niedawno amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration) zatwierdziła do stosowania tabletki doustne zawierające substancję o nazwie baricytynib do leczenia dorosłych pacjentów z ciężkim łysieniem plackowatym. Jest to pierwszy specyfik, który umożliwia leczenie systemowe tego schorzenia, a nie wyłącznie miejscowe, jak miało to miejsce do tej pory.

Baricytynib to wybiórczy i odwracalny inhibitor kinaz JAK1 i JAK2 – kinazy janusowe (JAK, ang. Janus-activated kinases) to enzymy biorące udział w wewnątrzkomórkowym przekazywaniu sygnału; gdy działają nieprawidłowo, są przyczyną chorób zapalnych. Do tej pory omawiana substancja była stosowana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), gdy terapia lekami modyfikującymi przebieg choroby była nieskuteczna lub źle tolerowana przez danego pacjenta oraz atopowego zapalenia skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u osób dorosłych. Baricytynib może być także stosowany do szpitalnego leczenia COVID-19.

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate (alopecia areata, AA) to choroba autoimmunologiczna, w której przebiegu organizm niszczy własne mieszki włosowe, powodując nadmierne wypadanie włosów. Według statystyk zmaga się z nią 0,1–0,2% populacji (stanowi ona około 2% wszystkich dermatoz), ma charakter odwracalny. Schorzenie występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, z podobną częstotliwością u kobiet oraz u mężczyzn. Najczęściej łysienie dotyczy skóry głowy, rzadziej brody, a nawet całego ciała.

Leczenie łysienia plackowatego jest skomplikowane, ponieważ przebieg choroby jest trudny do przewidzenia, a jej etiologia jest wieloczynnikowa, są to m.in. czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia emocjonalne i psychiczne, wewnątrzustrojowe ogniska zakażenia. W leczeniu najczęściej stosuje się podawane miejscowo glikokortykosteroidy oraz stymulujący mieszki włosowe minoksydyl. Niekiedy dermatolog decyduje się na włączenie doustnych sterydów lub cyklosporyny A – terapia jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Skuteczność baricytynibu w leczeniu AA

Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu zatwierdzonego przez FDA do leczenia łysienia plackowatego badano w dwóch randomizowanych, podwójnie zaślepionych, kontrolowanych placebo badaniach z udziałem pacjentów z co najmniej 50% wypadaniem włosów na skórze głowy od ponad sześciu miesięcy, mierzonym za pomocą specjalnego narzędzia o nazwie Alopecia Tool. Badani codziennie otrzymywali placebo – 2 lub 4 mg baricytynibu. Oceniając skuteczność leku, uwzględniono odsetek pacjentów, którzy po 36 tygodniach leczenia osiągnęli co najmniej 80% pokrycie skóry głowy owłosieniem.

Najczęściej występujące skutki uboczne stosowania leku zawierającego opisywaną substancję to m.in.: infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, hipercholesterolemia, bóle głowy, trądzik, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, zakażenia dróg moczowych, podwyższenie prób wątrobowych (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), zapalenie mieszków włosowych. Baricytynibu nie powinno się stosować w skojarzeniu z innymi inhibitorami JAK, lekami immunosupresyjnymi (m.in. z cyklosporyną) czy też immunomodulatorami.

  1. FDA Approves First Systemic Treatment for Alopecia Areata, „fda.gov” [online], https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-systemic-treatment-alopecia-areata, [dostęp:] 30.08.2022.
  2. A. Gilhar, A. Etzioni, R. Paus,  Łysienie plackowate, „Dermatologia po Dyplomie” 2013, nr 4(1), s. 51-65
  3. M. Łuczak, T. Łuczak, Cz. Cieścińska, R. Czajkowski, Leczenie ogólne łysienia plackowatego, „Przegl Dermatol” 2013, nr 100, s. 53–58.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (obecnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarza alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij