Zdrowotny wpływ borówek na kobiety z wysokim ciśnieniem krwi po menopauzie
Kuliste, ciemnoniebieskie owoce o słodkim smaku i miękkim miąższu – mowa o owocach borówki, na którą sezon rozpoczął się w lipcu. Borówki cenione są nie tylko za walory smakowe, ale i lecznicze. Jak się okazuje w jednym z najnowszych badań naukowcy odkryli jej wpływ na ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia u kobiet będących po menopauzie i zmagających się z nadciśnieniem.
Z nowych badań naukowych wynika, że spożywanie borówek może obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przypadku kobiet z wysokim ciśnieniem krwi po menopauzie.
Stres oksydacyjny a śródbłonek naczyń krwionośnych
Codzienne, trwające 12 tygodni spożywanie 22 gramów liofilizowanej sproszkowanej borówki (około 1 filiżanka świeżych borówek) zmieszanej z wodą poprawiło funkcjonowanie wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych (zwanej śródbłonkiem). Tego odkrycia dokonała prof. Sarah Ardanuy Johnson, która wstępne wyniki badań przedstawiła w kwietniu na Międzynarodowej Konferencji na temat Polifenoli i Zdrowia w Londynie. Było to jej pierwsze zaproszenie do prezentacji na międzynarodowym wydarzeniu.
Przeczytaj: Jak wolne rodniki wpływają na skórę?
Zauważalny wzrost metabolitów we krwi
Sarah Ardanuy Johnson to profesor nadzwyczajny oraz dyrektor Laboratorium Żywności Funkcjonalnej i Zdrowia Człowieka w Departamencie Nauki o Żywności i Żywienia Człowieka. Zapowiedziała, że studia niebawem przybiorą formę gotową do publikacji. Końcowe wyniki zostaną przedstawione na konferencji American Society for Nutrition w czerwcu.
Specjaliści przeprowadzili badania w metodzie tzw. losowości oraz metodzie podwójnego zaślepienia. Badanie także zawierało kontrolowane placebo, natomiast równoległe studia kliniczne na 43 kobietach po menopauzie (pozbawionych estrogenów) w wieku 45–65 lat z podwyższonym ciśnieniem krwi lub nadciśnieniem w stadium 1. Zespół badawczy prof. Johnson użył liofilizowanych borówek, aby zachować jak najwięcej polifenoli i umożliwić przeprowadzenie sprawdzianów z podwójnie zaślepioną próbą – ani prowadzący, ani biorący udział nie wiedzieli, czy podawane jest leczenie (borówki) bądź placebo.
Ciemne owoce mają korzyści
Według naukowców, kluczowym wnioskiem nowych studiów jest to, że istnieją rzeczywiste korzyści (poprawiające zdrowie układu sercowo-naczyniowego) wynikające z regularnego spożywania borówek.
Profesor wyznała, że jednym z powodów jej zainteresowania zastosowaniem borówek w diecie była okoliczność taka, że ludzie zwyczajnie bardzo lubią jeść te owoce, więc są one spożywane w dużej ilości. Z punktu widzenia terapii dietetycznej to ważny argument, gdyż gwarantuje to, że pacjenci nie będą unikać zalecanej żywności, wręcz przeciwnie – nie będą musieli zmieniać swojej diety zbyt radykalnie.