Dziewczyna stoi przy otwartek lodówce wieczorową porą i podjada
Arkadiusz Dąbek

Czy jedzenie wieczorem skraca życie?

Badania na zwierzętach wykazują, że czasowe ograniczanie kalorii ma wpływ na rytm okołodobowy, który z kolei kontroluje cykle fizjologiczne związane z metabolizmem i zachowywaniem się. Wszystko to wpływa na procesy starzenia się – na ich spowolnienie lub przyspieszenie. Naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas wykorzystali te dane i zbadali, czy pora zjadanych posiłków przyczyniła się do przedłużenia życia myszy.

Naukowcy, przeprowadzając badania na myszach, udowodnili, że pora spożywanych posiłków oraz ilość przyjmowanych kalorii są bardzo istotne w kontekście działań przeciwstarzeniowych.

Jak wyglądało badanie?

Aby ustalić, czy czas przyjmowania posiłków miał wpływ na długość życia (niezależnie od ograniczenia kalorii i postów) podzielono zwierzęta na 6 grup. Jedna z nich stanowiła grupę kontrolną – zwierzęta jadły, co i kiedy chciały. Pozostałe pięć grup było na dietach o ograniczonej kaloryczności (30–40% mniej kalorii) – grupy jadły tyle samo, ale o różnych porach. Grupa kontrolna żyła około 800 dni. Myszy z grupy jedzącej niskokalorycznie, ale przez całą dobę żyły 10% dłużej. Te, które jadły niskokalorycznie, ale tylko w ciągu dnia (myszy naturalnie jedzą w nocy, więc dzień był dla nich fazą nieaktywną) i pościły przez 12 godzin w nocy przeżyły 959 dni, czyli prawie 20% dłużej od grupy kontrolnej. Największa różnica dotyczyła jednak grupy, która jadła ograniczoną ilość kalorii, tylko w fazie swojej aktywności i która pościła przez 12 godzin fazy nieaktywnej żyła o 35% dłużej, bo 1068 dni.

Myszy będące na diecie o ograniczonej ilości pożywienia i jedzące tylko podczas aktywnej fazy cyklu okołodobowego żyły o prawie 35% dłużej niż myszy stanowiące grupę kontrolą, które jadły, co chciały i kiedy tylko chciały. Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.

Zdrowe starzenie się

Naukowcy odkryli również, że diety o ograniczonej kaloryczności poprawiły u zwierząt regulację poziomu glukozy we krwi (glikemii) i wrażliwość na insulinę, ale poprawa była największa w przypadku myszy, które jadły tylko w nocy (w fazie aktywnej). To odkrycie sugeruje, że myszy były zdrowsze i wolniej się starzały, powiedział dr Takahasi – jeden z naukowców prowadzących eksperyment. Pokreślił także, że starzenie się można uznać za postępujące nasilanie się stanu zapalnego. Ograniczenie kalorii opóźnia związany z wiekiem wzrost stanu zapalnego, co jest także zgodne z opóźnieniem procesu starzenia.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są normy insuliny we krwi i jak zbadać jej poziom.

Powiązane produkty

Jakie były słabe strony eksperymentu?

Autorzy doniesienia zwracają uwagę na pewne ograniczenia swoich badań. W szczególności piszą, że zakłócenia snu u myszy, które jadły w ciągu dnia (w fazie nieaktywnej), mogły przyczynić się do skrócenia ich życia. Ponadto wszystkie myszy w badaniu były samcami. U kobiet hormony jajnikowe mogą zapewniać pewną ochronę przed zaburzeniami rytmu okołodobowego. Samice są także mniej stabilne hormonalnie, co może stanowić element utrudniający przeprowadzanie eksperymentu.

Podobnie jak w przypadku wszystkich eksperymentów, które obejmują modele zwierzęce, to badanie może nie przełożyć się miarodajnie na populację ludzi. Jeśli jednak analizy na ludziach, pokażą podobne zależności, naukowcy sugerują, że najlepszym sposobem na zdrowe starzenie się będzie spożywanie ostatniego posiłku wczesnym wieczorem. Pewnego dnia może być nawet możliwe opracowanie leków ukierunkowanych na geny okołodobowe lub białka, które te geny wytwarzają, aby naśladować przeciwstarzeniowe korzyści jedzenia tylko w fazie aktywnej.

 1. Kingsland A., Avoiding late-night meals may have anti-aging, Medical News Today [online],  benefitshttps://www.medicalnewstoday.com/articles/avoiding-late-night-meals-may-have-anti-aging-benefits#Raised-blood-sugar-levels [dostęp:]  r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

  Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

 • Sprawdź, czy możesz wejść do lekarza bez kolejki. Pełna lista

  Nie każdy wie, ale istnieje lista osób, które mogą wejść do lekarza poza kolejką. Lista ta nie jest krótka i wciąż się zmienia. Ustala ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy ona nie tylko wizyt u specjalisty, ale także usług farmaceutycznych. Kto może skorzystać z przywileju i nie musi czekać w kolejce?  

 • Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

  Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

 • Istnieje 6 podtypów depresji. Nie każda osoba powinna być leczona tak samo

  Opublikowano wyniki badania, które mogą być przełomem w leczeniu depresji. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford Medicine wynika, że istnieje sześć podtypów depresji, a każdy z nich wymaga określonego podejścia farmakologicznego i terapeutycznego. To odkrycie prawdopodobnie pomoże w leczeniu tzw. depresji lekoopornej.

 • Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

  Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletkami „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

 • Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki. Resort Zdrowia przybliża szczegóły

  Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przewiduje, że nowe regulacje wejdą w życie jesienią 2024 roku. Oznacza to, że receptę z refundacją na szczepionki będzie mógł wystawić farmaceuta w aptece. 

 • Probiotyk hamuje wchłanianie alkoholu o 70%. Czy to sposób na kaca i zdrowszą wątrobę?

  Spożywanie alkoholu, nawet jeśli pojawia się w celach towarzyskich, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy ze Szwecji opracowali probiotyczny suplement diety, który ma zmniejszać wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i ograniczyć potencjalne konsekwencje zdrowotne spożycia. Warto dodać, że w rzeczywistości nie ma takiej ilości spożywanego alkoholu, który można by uznać za całkowicie wolny od ryzyka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij