Zapalenie stawu skokowego
Mateusz Burak

Zapalenie stawu skokowego – przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego w stawie skokowym

Objawy takie jak ból i opuchlizna w stawie skokowym mogą wskazywać na istnienie  stanu zapalnego. Chociaż to rzadka przypadłość, dobrze jest wiedzieć, jakie leczenie jest wskazane w takim przypadku, a także czy istnieją domowe sposoby na zwalczenie zapalenia stawu skokowego.

Zapalenie stawu skokowego – na czym polega?

Zapalenie stawu skokowego zdarza się niezwykle rzadko. Jest to schorzenie, które objawia się w sposób bardzo różnorodny. Wyróżnia się także bardzo wiele czynników predysponujących do tego rodzaju dysfunkcji. Procesem zapalnym zostają objęte poszczególne struktury anatomiczne takie jak powierzchnie stawowe, więzadła, torebka stawowa oraz włókna mięśniowe (zapalenie ścięgna stawu skokowego, zapalenie torebki stawowej kostki). Stan zapalny stawu skokowego najczęściej niesie także za sobą przykre następstwa w postaci groźnych powikłań utrudniających codzienne funkcjonowanie.  

Zapalenie stawu skokowego – przyczyny

Do przyczyn stanu zapalnego stawu skokowego zaliczamy:

  • kontuzje i urazy w postaci skręceń, zwichnięć oraz złamań w tej okolicy
  • schorzenia generujące zapalenie w obrębie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów)
  • dnę moczanową
  • gruźlicę
  • toczeń układowy
  • boreliozę
  • powikłania po zabiegach i interwencjach chirurgicznych
  • zainfekowanie rany w wyniku przebytego urazu
  • martwicę tkanek

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą zwiększać predyspozycję do pojawienia się zapalenia stawu w stopie.  

Powiązane produkty

Zapalenie stawu skokowego – objawy

Istnieje bardzo wiele objawów mogących świadczyć o zapaleniu w obrębie stawu skokowego. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • ból stawu skokowego, który nasila się podczas ruchu, przy chodzeniu oraz przy dotyku
  • obrzęk stawu skokowego (oznacza to, że staw skokowy jest spuchnięty)
  • wysięk w stawie skokowym (inaczej mówiąc w stawie skokowym jest obecny płyn)
  • występujące zaczerwienienie oraz zwiększenie temperatury stawu
  • ograniczony fizjologiczny zakres ruchomości
Najbardziej niepokojącymi objawami spośród wyżej wymienionych są niewątpliwie ból i opuchlizna stawu skokowego. Powinny one skłonić każdego do natychmiastowego zgłoszenia się po pomoc do specjalisty.  

Diagnostyka zapalenia stawu skokowego

Proces diagnostyczny rozpoczyna się zazwyczaj od wizyty u specjalisty. W tym przypadku jest to lekarz lub fizjoterapeuta. Zazwyczaj poza zebraniem wywiadu wymagane jest także poszerzenie działań diagnostycznych o testy, badania obrazowe oraz laboratoryjne. Pomaga o w ustaleniu przyczyny zapalenia stawu stopy. Wykonanie badań krwi oraz oznaczenie wskaźników stanu zapalnego takich jak poziom białka ostrej fazy (CRP), posiewu krwi oraz odczynu Biernackiego (OB) pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie istnienia chorób generujących wymienione objawy dotyczące stawu skokowego. Bardzo pomocne jest także wykorzystanie USG oraz RTG i MRI. Badanie ultrasonograficzne uwidacznia ewentualne objawy takie jak płyn w stawie skokowym. Rentgen i rezonans magnetyczny pozwalają natomiast na różnicowanie i eliminację innych chorób, dysfunkcji.  

Zapalenie stawu skokowego – leczenie

Leczenie stanu zapalnego kostki zdecydowanie najczęściej odbywa się na drodze postępowania zachowawczego. Procedury bardziej inwazyjne takie jak np. operacja są wykonywane w tym przypadku niezwykle rzadko i najczęściej w sytuacji, kiedy doszło do groźnych powikłań. Postępowanie objawowe obejmuje podawanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaleca się odpoczynek, unikanie forsowania spuchniętego stawu skokowego oraz układanie się w takiej pozycji, aby stopa znajdowała się powyżej poziomu ciała, co ma zapewnić lepsze krążenie. Jeśli przyczyną patologii jest infekcja bakteryjna to konieczne jest podanie antybiotyku, co wpłynie pozytywnie na zapalenie stawu skokowego.   

Zapalenie stawu skokowego – fizjoterapia

Zapalenie stawu stopy oraz objawy zapalenia torebki stawowej kostki dobrze reagują na zastosowane sposoby leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii. Metody fizykalne wykorzystywane w tym przypadku to najczęściej bodźce pozbawione oddziaływania cieplnego, aby nie zaostrzać zapalenia. Mowa tutaj o polu magnetycznym, schładzaniu parami ciekłego azotu, laseroterapii, czy wykorzystaniu prądów TENS. Przewlekły stan zapalny stawu skokowego pozwala na wdrożenie metod oddziaływania za pomocą ruchu, ćwiczeń. Pomocne są także zabiegi hydroterapeutyczne czy masaż. Zapalenie kostki niekiedy wymaga także zapewnienia dodatkowej stabilizacji w postaci zastosowania usztywnienia. Wówczas fizjoterapia pozwala na zastosowanie ortezy lub tapingu sztywnego stawu skokowego.  

Leczenie domowe zapalenia stawu skokowego polega na zastosowaniu zimnych okładów z woreczków z lodem, które pozwalają obniżyć miejscowo temperaturę, co przyczynia się do złagodzenia objawów stanu zapalnego, zmniejszenia bólu. Warto zadbać również o odpowiednią suplementację składników wspomagających regenerację stawów. Bardzo dobrym rezultatem cieszą się także dostępne bez recepty maści na zapalenie stawu skokowego wzbogacone o substancje przeciwzapalne i zmniejszające intensywność bólu.  

Zapalenie stawu skokowego – ćwiczenia  

Jak długo trwa leczenie zapalenie stawu skokowego? Czas pozbywania się objawów zapalenia kostki jest uzależniony od przyczyn zaistniałego stanu oraz dotychczasowego przebiegu leczenia. Bardzo trudno jest określić ramy czasowe trwania takiego stanu. Warto pamiętać, że na szybszą rekonwalescencję wpłynie pozytywnie regularne wykonywanie ćwiczeń. Przykładowy zestaw to:

  • POZYCJA: leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane, w lekkim odwiedzeniu. RUCH polega na wykonywaniu przez 45 minut powolnych ruchów zgodnych z fizjologicznym zakresami ruchu w stawie skokowym (zgięcie grzbietowe, zgięcie podeszwowe, pronacja, supinacja).
  • POZYCJA: pozycja kończyn dolnych taka sama jak w ćwiczeniu powyżej z tym, że w siadzie. Na stopie od strony grzbietowej zaczepiona taśma, której drugi koniec należy przymocować stabilnie do ciężkiego krzesła lub stołu. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia grzbietowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 56 sekund.  
  • POZYCJA: identyczna jak w ćwiczeniu powyżej z tym że taśma teraz powinna zostać zaczepiona od strony podeszwowej stopy, a jej drugi koniec należy umieścić w rękach. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia podeszwowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 56 sekund.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń pozwala na szybkie pozbycie się objawów takich jak: opuchnięty staw skokowy, zapalenie kostki, obrzęk stawu skokowego bez bólu.

  1. CJ. Barton, HB. Menz, KM Crossley, Clinical predictors of foot orthoses efficacy in individuals with patellofemoral pain.Med Sci Sports Exerc." 2011;43.  
  2. PC. de Cesar, EM. Avila, MR de Abreu, Comparison of magnetic resonance imaging to physical examination for syndesmotic injury after lateral ankle sprain, Foot Ankle Int." 2011;32.
  3. MS. Dhillon, S. Aggarwal, S. Prabhakar, V. Bachhal, Tuberculosis of the foot: An osteolytic variety, Indian J Orthop." 2012;46.
  4. M. Hakimi, F. Hashemi, AZ. Mirzaie, AH. Pour, H. Kosari, Tuberculous osteomyelitis of the long bones and joints. Indian J Pediatr." 2008;75.  
  5. A. Patel, B. DiGiovanni, Association between plantar fasciitis and isolated contracture of the gastrocnemius, Foot Ankle Int." 2011;32. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl