
Zapalenie stawu skokowego – przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego w stawie skokowym
Objawy takie jak ból i opuchlizna w stawie skokowym mogą wskazywać na istnienie stanu zapalnego. Chociaż to rzadka przypadłość, dobrze jest wiedzieć, jakie leczenie jest wskazane w takim przypadku, a także czy istnieją domowe sposoby na zwalczenie zapalenia stawu skokowego.
Zapalenie stawu skokowego – na czym polega?
Zapalenie stawu skokowego zdarza się niezwykle rzadko. Jest to schorzenie, które objawia się w sposób bardzo różnorodny. Wyróżnia się także bardzo wiele czynników predysponujących do tego rodzaju dysfunkcji. Procesem zapalnym zostają objęte poszczególne struktury anatomiczne takie jak powierzchnie stawowe, więzadła, torebka stawowa oraz włókna mięśniowe (zapalenie ścięgna stawu skokowego, zapalenie torebki stawowej kostki). Stan zapalny stawu skokowego najczęściej niesie także za sobą przykre następstwa w postaci groźnych powikłań utrudniających codzienne funkcjonowanie.
Zapalenie stawu skokowego – przyczyny
Do przyczyn stanu zapalnego stawu skokowego zaliczamy:
- kontuzje i urazy w postaci skręceń, zwichnięć oraz złamań w tej okolicy
- schorzenia generujące zapalenie w obrębie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów)
- dnę moczanową
- gruźlicę
- toczeń układowy
- boreliozę
- powikłania po zabiegach i interwencjach chirurgicznych
- zainfekowanie rany w wyniku przebytego urazu
- martwicę tkanek
Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą zwiększać predyspozycję do pojawienia się zapalenia stawu w stopie.
Zapalenie stawu skokowego – objawy
Istnieje bardzo wiele objawów mogących świadczyć o zapaleniu w obrębie stawu skokowego. Wśród nich można wymienić m.in.:
- ból stawu skokowego, który nasila się podczas ruchu, przy chodzeniu oraz przy dotyku
- obrzęk stawu skokowego (oznacza to, że staw skokowy jest spuchnięty)
- wysięk w stawie skokowym (inaczej mówiąc w stawie skokowym jest obecny płyn)
- występujące zaczerwienienie oraz zwiększenie temperatury stawu
- ograniczony fizjologiczny zakres ruchomości
Diagnostyka zapalenia stawu skokowego
Proces diagnostyczny rozpoczyna się zazwyczaj od wizyty u specjalisty. W tym przypadku jest to lekarz lub fizjoterapeuta. Zazwyczaj poza zebraniem wywiadu wymagane jest także poszerzenie działań diagnostycznych o testy, badania obrazowe oraz laboratoryjne. Pomaga o w ustaleniu przyczyny zapalenia stawu stopy. Wykonanie badań krwi oraz oznaczenie wskaźników stanu zapalnego takich jak poziom białka ostrej fazy (CRP), posiewu krwi oraz odczynu Biernackiego (OB) pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie istnienia chorób generujących wymienione objawy dotyczące stawu skokowego. Bardzo pomocne jest także wykorzystanie USG oraz RTG i MRI. Badanie ultrasonograficzne uwidacznia ewentualne objawy takie jak płyn w stawie skokowym. Rentgen i rezonans magnetyczny pozwalają natomiast na różnicowanie i eliminację innych chorób, dysfunkcji.
Zapalenie stawu skokowego – leczenie
Leczenie stanu zapalnego kostki zdecydowanie najczęściej odbywa się na drodze postępowania zachowawczego. Procedury bardziej inwazyjne takie jak np. operacja są wykonywane w tym przypadku niezwykle rzadko i najczęściej w sytuacji, kiedy doszło do groźnych powikłań. Postępowanie objawowe obejmuje podawanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaleca się odpoczynek, unikanie forsowania spuchniętego stawu skokowego oraz układanie się w takiej pozycji, aby stopa znajdowała się powyżej poziomu ciała, co ma zapewnić lepsze krążenie. Jeśli przyczyną patologii jest infekcja bakteryjna to konieczne jest podanie antybiotyku, co wpłynie pozytywnie na zapalenie stawu skokowego.
Zapalenie stawu skokowego – fizjoterapia
Zapalenie stawu stopy oraz objawy zapalenia torebki stawowej kostki dobrze reagują na zastosowane sposoby leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii. Metody fizykalne wykorzystywane w tym przypadku to najczęściej bodźce pozbawione oddziaływania cieplnego, aby nie zaostrzać zapalenia. Mowa tutaj o polu magnetycznym, schładzaniu parami ciekłego azotu, laseroterapii, czy wykorzystaniu prądów TENS. Przewlekły stan zapalny stawu skokowego pozwala na wdrożenie metod oddziaływania za pomocą ruchu, ćwiczeń. Pomocne są także zabiegi hydroterapeutyczne czy masaż. Zapalenie kostki niekiedy wymaga także zapewnienia dodatkowej stabilizacji w postaci zastosowania usztywnienia. Wówczas fizjoterapia pozwala na zastosowanie ortezy lub tapingu sztywnego stawu skokowego.
Leczenie domowe zapalenia stawu skokowego polega na zastosowaniu zimnych okładów z woreczków z lodem, które pozwalają obniżyć miejscowo temperaturę, co przyczynia się do złagodzenia objawów stanu zapalnego, zmniejszenia bólu. Warto zadbać również o odpowiednią suplementację składników wspomagających regenerację stawów. Bardzo dobrym rezultatem cieszą się także dostępne bez recepty maści na zapalenie stawu skokowego wzbogacone o substancje przeciwzapalne i zmniejszające intensywność bólu.
Zapalenie stawu skokowego – ćwiczenia
Jak długo trwa leczenie zapalenie stawu skokowego? Czas pozbywania się objawów zapalenia kostki jest uzależniony od przyczyn zaistniałego stanu oraz dotychczasowego przebiegu leczenia. Bardzo trudno jest określić ramy czasowe trwania takiego stanu. Warto pamiętać, że na szybszą rekonwalescencję wpłynie pozytywnie regularne wykonywanie ćwiczeń. Przykładowy zestaw to:
- POZYCJA: leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane, w lekkim odwiedzeniu. RUCH polega na wykonywaniu przez 4–5 minut powolnych ruchów zgodnych z fizjologicznym zakresami ruchu w stawie skokowym (zgięcie grzbietowe, zgięcie podeszwowe, pronacja, supinacja).
- POZYCJA: pozycja kończyn dolnych taka sama jak w ćwiczeniu powyżej z tym, że w siadzie. Na stopie od strony grzbietowej zaczepiona taśma, której drugi koniec należy przymocować stabilnie do ciężkiego krzesła lub stołu. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia grzbietowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 5–6 sekund.
- POZYCJA: identyczna jak w ćwiczeniu powyżej z tym że taśma teraz powinna zostać zaczepiona od strony podeszwowej stopy, a jej drugi koniec należy umieścić w rękach. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia podeszwowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 5–6 sekund.
Systematyczne wykonywanie ćwiczeń pozwala na szybkie pozbycie się objawów takich jak: opuchnięty staw skokowy, zapalenie kostki, obrzęk stawu skokowego bez bólu.