Zapalenie stawu skokowego
Mateusz Burak

Zapalenie stawu skokowego – przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego w stawie skokowym

Objawy takie jak ból i opuchlizna w stawie skokowym mogą wskazywać na istnienie  stanu zapalnego. Chociaż to rzadka przypadłość, dobrze jest wiedzieć, jakie leczenie jest wskazane w takim przypadku, a także czy istnieją domowe sposoby na zwalczenie zapalenia stawu skokowego.

Zapalenie stawu skokowego – na czym polega?

Zapalenie stawu skokowego zdarza się niezwykle rzadko. Jest to schorzenie, które objawia się w sposób bardzo różnorodny. Wyróżnia się także bardzo wiele czynników predysponujących do tego rodzaju dysfunkcji. Procesem zapalnym zostają objęte poszczególne struktury anatomiczne takie jak powierzchnie stawowe, więzadła, torebka stawowa oraz włókna mięśniowe (zapalenie ścięgna stawu skokowego, zapalenie torebki stawowej kostki). Stan zapalny stawu skokowego najczęściej niesie także za sobą przykre następstwa w postaci groźnych powikłań utrudniających codzienne funkcjonowanie.  

Zapalenie stawu skokowego – przyczyny

Do przyczyn stanu zapalnego stawu skokowego zaliczamy:

  • kontuzje i urazy w postaci skręceń, zwichnięć oraz złamań w tej okolicy
  • schorzenia generujące zapalenie w obrębie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów)
  • dnę moczanową
  • gruźlicę
  • toczeń układowy
  • boreliozę
  • powikłania po zabiegach i interwencjach chirurgicznych
  • zainfekowanie rany w wyniku przebytego urazu
  • martwicę tkanek

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą zwiększać predyspozycję do pojawienia się zapalenia stawu w stopie.  

Powiązane produkty

Zapalenie stawu skokowego – objawy

Istnieje bardzo wiele objawów mogących świadczyć o zapaleniu w obrębie stawu skokowego. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • ból stawu skokowego, który nasila się podczas ruchu, przy chodzeniu oraz przy dotyku
  • obrzęk stawu skokowego (oznacza to, że staw skokowy jest spuchnięty)
  • wysięk w stawie skokowym (inaczej mówiąc w stawie skokowym jest obecny płyn)
  • występujące zaczerwienienie oraz zwiększenie temperatury stawu
  • ograniczony fizjologiczny zakres ruchomości
Najbardziej niepokojącymi objawami spośród wyżej wymienionych są niewątpliwie ból i opuchlizna stawu skokowego. Powinny one skłonić każdego do natychmiastowego zgłoszenia się po pomoc do specjalisty.  

Diagnostyka zapalenia stawu skokowego

Proces diagnostyczny rozpoczyna się zazwyczaj od wizyty u specjalisty. W tym przypadku jest to lekarz lub fizjoterapeuta. Zazwyczaj poza zebraniem wywiadu wymagane jest także poszerzenie działań diagnostycznych o testy, badania obrazowe oraz laboratoryjne. Pomaga o w ustaleniu przyczyny zapalenia stawu stopy. Wykonanie badań krwi oraz oznaczenie wskaźników stanu zapalnego takich jak poziom białka ostrej fazy (CRP), posiewu krwi oraz odczynu Biernackiego (OB) pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie istnienia chorób generujących wymienione objawy dotyczące stawu skokowego. Bardzo pomocne jest także wykorzystanie USG oraz RTG i MRI. Badanie ultrasonograficzne uwidacznia ewentualne objawy takie jak płyn w stawie skokowym. Rentgen i rezonans magnetyczny pozwalają natomiast na różnicowanie i eliminację innych chorób, dysfunkcji.  

Zapalenie stawu skokowego – leczenie

Leczenie stanu zapalnego kostki zdecydowanie najczęściej odbywa się na drodze postępowania zachowawczego. Procedury bardziej inwazyjne takie jak np. operacja są wykonywane w tym przypadku niezwykle rzadko i najczęściej w sytuacji, kiedy doszło do groźnych powikłań. Postępowanie objawowe obejmuje podawanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaleca się odpoczynek, unikanie forsowania spuchniętego stawu skokowego oraz układanie się w takiej pozycji, aby stopa znajdowała się powyżej poziomu ciała, co ma zapewnić lepsze krążenie. Jeśli przyczyną patologii jest infekcja bakteryjna to konieczne jest podanie antybiotyku, co wpłynie pozytywnie na zapalenie stawu skokowego.   

Zapalenie stawu skokowego – fizjoterapia

Zapalenie stawu stopy oraz objawy zapalenia torebki stawowej kostki dobrze reagują na zastosowane sposoby leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii. Metody fizykalne wykorzystywane w tym przypadku to najczęściej bodźce pozbawione oddziaływania cieplnego, aby nie zaostrzać zapalenia. Mowa tutaj o polu magnetycznym, schładzaniu parami ciekłego azotu, laseroterapii, czy wykorzystaniu prądów TENS. Przewlekły stan zapalny stawu skokowego pozwala na wdrożenie metod oddziaływania za pomocą ruchu, ćwiczeń. Pomocne są także zabiegi hydroterapeutyczne czy masaż. Zapalenie kostki niekiedy wymaga także zapewnienia dodatkowej stabilizacji w postaci zastosowania usztywnienia. Wówczas fizjoterapia pozwala na zastosowanie ortezy lub tapingu sztywnego stawu skokowego.  

Leczenie domowe zapalenia stawu skokowego polega na zastosowaniu zimnych okładów z woreczków z lodem, które pozwalają obniżyć miejscowo temperaturę, co przyczynia się do złagodzenia objawów stanu zapalnego, zmniejszenia bólu. Warto zadbać również o odpowiednią suplementację składników wspomagających regenerację stawów. Bardzo dobrym rezultatem cieszą się także dostępne bez recepty maści na zapalenie stawu skokowego wzbogacone o substancje przeciwzapalne i zmniejszające intensywność bólu.  

Zapalenie stawu skokowego – ćwiczenia  

Jak długo trwa leczenie zapalenie stawu skokowego? Czas pozbywania się objawów zapalenia kostki jest uzależniony od przyczyn zaistniałego stanu oraz dotychczasowego przebiegu leczenia. Bardzo trudno jest określić ramy czasowe trwania takiego stanu. Warto pamiętać, że na szybszą rekonwalescencję wpłynie pozytywnie regularne wykonywanie ćwiczeń. Przykładowy zestaw to:

  • POZYCJA: leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane, w lekkim odwiedzeniu. RUCH polega na wykonywaniu przez 45 minut powolnych ruchów zgodnych z fizjologicznym zakresami ruchu w stawie skokowym (zgięcie grzbietowe, zgięcie podeszwowe, pronacja, supinacja).
  • POZYCJA: pozycja kończyn dolnych taka sama jak w ćwiczeniu powyżej z tym, że w siadzie. Na stopie od strony grzbietowej zaczepiona taśma, której drugi koniec należy przymocować stabilnie do ciężkiego krzesła lub stołu. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia grzbietowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 56 sekund.  
  • POZYCJA: identyczna jak w ćwiczeniu powyżej z tym że taśma teraz powinna zostać zaczepiona od strony podeszwowej stopy, a jej drugi koniec należy umieścić w rękach. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia podeszwowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 56 sekund.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń pozwala na szybkie pozbycie się objawów takich jak: opuchnięty staw skokowy, zapalenie kostki, obrzęk stawu skokowego bez bólu.

  1. CJ. Barton, HB. Menz, KM Crossley, Clinical predictors of foot orthoses efficacy in individuals with patellofemoral pain.Med Sci Sports Exerc." 2011;43.  
  2. PC. de Cesar, EM. Avila, MR de Abreu, Comparison of magnetic resonance imaging to physical examination for syndesmotic injury after lateral ankle sprain, Foot Ankle Int." 2011;32.
  3. MS. Dhillon, S. Aggarwal, S. Prabhakar, V. Bachhal, Tuberculosis of the foot: An osteolytic variety, Indian J Orthop." 2012;46.
  4. M. Hakimi, F. Hashemi, AZ. Mirzaie, AH. Pour, H. Kosari, Tuberculous osteomyelitis of the long bones and joints. Indian J Pediatr." 2008;75.  
  5. A. Patel, B. DiGiovanni, Association between plantar fasciitis and isolated contracture of the gastrocnemius, Foot Ankle Int." 2011;32. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij