Zapalenie stawu skokowego – przyczyny, objawy, leczenie - portal DOZ.pl
Zapalenie stawu skokowego
Mateusz Burak

Zapalenie stawu skokowego – przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego w stawie skokowym

Objawy takie jak ból i opuchlizna w stawie skokowym mogą wskazywać na istnienie  stanu zapalnego. Chociaż to rzadka przypadłość, dobrze jest wiedzieć, jakie leczenie jest wskazane w takim przypadku, a także czy istnieją domowe sposoby na zwalczenie zapalenia stawu skokowego.

Zapalenie stawu skokowego – na czym polega?

Zapalenie stawu skokowego zdarza się niezwykle rzadko. Jest to schorzenie, które objawia się w sposób bardzo różnorodny. Wyróżnia się także bardzo wiele czynników predysponujących do tego rodzaju dysfunkcji. Procesem zapalnym zostają objęte poszczególne struktury anatomiczne takie jak powierzchnie stawowe, więzadła, torebka stawowa oraz włókna mięśniowe (zapalenie ścięgna stawu skokowego, zapalenie torebki stawowej kostki). Stan zapalny stawu skokowego najczęściej niesie także za sobą przykre następstwa w postaci groźnych powikłań utrudniających codzienne funkcjonowanie.  

Zapalenie stawu skokowego – przyczyny

Do przyczyn stanu zapalnego stawu skokowego zaliczamy:

 • kontuzje i urazy w postaci skręceń, zwichnięć oraz złamań w tej okolicy
 • schorzenia generujące zapalenie w obrębie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów)
 • dnę moczanową
 • gruźlicę
 • toczeń układowy
 • boreliozę
 • powikłania po zabiegach i interwencjach chirurgicznych
 • zainfekowanie rany w wyniku przebytego urazu
 • martwicę tkanek

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą zwiększać predyspozycję do pojawienia się zapalenia stawu w stopie.  

Polecane dla Ciebie

Zapalenie stawu skokowego – objawy

Istnieje bardzo wiele objawów mogących świadczyć o zapaleniu w obrębie stawu skokowego. Wśród nich można wymienić m.in.:

 • ból stawu skokowego, który nasila się podczas ruchu, przy chodzeniu oraz przy dotyku
 • obrzęk stawu skokowego (oznacza to, że staw skokowy jest spuchnięty)
 • wysięk w stawie skokowym (inaczej mówiąc w stawie skokowym jest obecny płyn)
 • występujące zaczerwienienie oraz zwiększenie temperatury stawu
 • ograniczony fizjologiczny zakres ruchomości
Najbardziej niepokojącymi objawami spośród wyżej wymienionych są niewątpliwie ból i opuchlizna stawu skokowego. Powinny one skłonić każdego do natychmiastowego zgłoszenia się po pomoc do specjalisty.  

Diagnostyka zapalenia stawu skokowego

Proces diagnostyczny rozpoczyna się zazwyczaj od wizyty u specjalisty. W tym przypadku jest to lekarz lub fizjoterapeuta. Zazwyczaj poza zebraniem wywiadu wymagane jest także poszerzenie działań diagnostycznych o testy, badania obrazowe oraz laboratoryjne. Pomaga o w ustaleniu przyczyny zapalenia stawu stopy. Wykonanie badań krwi oraz oznaczenie wskaźników stanu zapalnego takich jak poziom białka ostrej fazy (CRP), posiewu krwi oraz odczynu Biernackiego (OB) pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie istnienia chorób generujących wymienione objawy dotyczące stawu skokowego. Bardzo pomocne jest także wykorzystanie USG oraz RTG i MRI. Badanie ultrasonograficzne uwidacznia ewentualne objawy takie jak płyn w stawie skokowym. Rentgen i rezonans magnetyczny pozwalają natomiast na różnicowanie i eliminację innych chorób, dysfunkcji.  

Zapalenie stawu skokowego – leczenie

Leczenie stanu zapalnego kostki zdecydowanie najczęściej odbywa się na drodze postępowania zachowawczego. Procedury bardziej inwazyjne takie jak np. operacja są wykonywane w tym przypadku niezwykle rzadko i najczęściej w sytuacji, kiedy doszło do groźnych powikłań. Postępowanie objawowe obejmuje podawanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaleca się odpoczynek, unikanie forsowania spuchniętego stawu skokowego oraz układanie się w takiej pozycji, aby stopa znajdowała się powyżej poziomu ciała, co ma zapewnić lepsze krążenie. Jeśli przyczyną patologii jest infekcja bakteryjna to konieczne jest podanie antybiotyku, co wpłynie pozytywnie na zapalenie stawu skokowego.   

Zapalenie stawu skokowego – fizjoterapia

Zapalenie stawu stopy oraz objawy zapalenia torebki stawowej kostki dobrze reagują na zastosowane sposoby leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii. Metody fizykalne wykorzystywane w tym przypadku to najczęściej bodźce pozbawione oddziaływania cieplnego, aby nie zaostrzać zapalenia. Mowa tutaj o polu magnetycznym, schładzaniu parami ciekłego azotu, laseroterapii, czy wykorzystaniu prądów TENS. Przewlekły stan zapalny stawu skokowego pozwala na wdrożenie metod oddziaływania za pomocą ruchu, ćwiczeń. Pomocne są także zabiegi hydroterapeutyczne czy masaż. Zapalenie kostki niekiedy wymaga także zapewnienia dodatkowej stabilizacji w postaci zastosowania usztywnienia. Wówczas fizjoterapia pozwala na zastosowanie ortezy lub tapingu sztywnego stawu skokowego.  

Leczenie domowe zapalenia stawu skokowego polega na zastosowaniu zimnych okładów z woreczków z lodem, które pozwalają obniżyć miejscowo temperaturę, co przyczynia się do złagodzenia objawów stanu zapalnego, zmniejszenia bólu. Warto zadbać również o odpowiednią suplementację składników wspomagających regenerację stawów. Bardzo dobrym rezultatem cieszą się także dostępne bez recepty maści na zapalenie stawu skokowego wzbogacone o substancje przeciwzapalne i zmniejszające intensywność bólu.  

Zapalenie stawu skokowego – ćwiczenia  

Jak długo trwa leczenie zapalenie stawu skokowego? Czas pozbywania się objawów zapalenia kostki jest uzależniony od przyczyn zaistniałego stanu oraz dotychczasowego przebiegu leczenia. Bardzo trudno jest określić ramy czasowe trwania takiego stanu. Warto pamiętać, że na szybszą rekonwalescencję wpłynie pozytywnie regularne wykonywanie ćwiczeń. Przykładowy zestaw to:

 • POZYCJA: leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane, w lekkim odwiedzeniu. RUCH polega na wykonywaniu przez 45 minut powolnych ruchów zgodnych z fizjologicznym zakresami ruchu w stawie skokowym (zgięcie grzbietowe, zgięcie podeszwowe, pronacja, supinacja).
 • POZYCJA: pozycja kończyn dolnych taka sama jak w ćwiczeniu powyżej z tym, że w siadzie. Na stopie od strony grzbietowej zaczepiona taśma, której drugi koniec należy przymocować stabilnie do ciężkiego krzesła lub stołu. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia grzbietowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 56 sekund.  
 • POZYCJA: identyczna jak w ćwiczeniu powyżej z tym że taśma teraz powinna zostać zaczepiona od strony podeszwowej stopy, a jej drugi koniec należy umieścić w rękach. RUCH polega na wykonywaniu zgięcia podeszwowego wbrew oporowi taśmy. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. Jednorazowo utrzymujemy napięcie taśmy przez 56 sekund.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń pozwala na szybkie pozbycie się objawów takich jak: opuchnięty staw skokowy, zapalenie kostki, obrzęk stawu skokowego bez bólu.

 1. CJ. Barton, HB. Menz, KM Crossley, Clinical predictors of foot orthoses efficacy in individuals with patellofemoral pain.Med Sci Sports Exerc." 2011;43.  
 2. PC. de Cesar, EM. Avila, MR de Abreu, Comparison of magnetic resonance imaging to physical examination for syndesmotic injury after lateral ankle sprain, Foot Ankle Int." 2011;32.
 3. MS. Dhillon, S. Aggarwal, S. Prabhakar, V. Bachhal, Tuberculosis of the foot: An osteolytic variety, Indian J Orthop." 2012;46.
 4. M. Hakimi, F. Hashemi, AZ. Mirzaie, AH. Pour, H. Kosari, Tuberculous osteomyelitis of the long bones and joints. Indian J Pediatr." 2008;75.  
 5. A. Patel, B. DiGiovanni, Association between plantar fasciitis and isolated contracture of the gastrocnemius, Foot Ankle Int." 2011;32. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból z tyłu głowy – jakie mogą być przyczyny ucisku głowy w okolicy potylicy?

  Ból głowy to częsta przypadłość, na którą skarżą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, może on też dotykać dzieci. Bóle głowy mogą mieć rozmaity charakter. Jednym z nich jest ból z tyłu głowy (w okolicy potylicy): kłujący lub tępy, silny bądź umiarkowany. Najczęściej towarzyszy on infekcji, jest objawem wysokiego ciśnienia, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, pojawia się też często po urazie. Ból z tyłu głowy może jednak także zwiastować poważniejsze schorzenie.

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się pojawiają to: silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Zapalenie ucha – przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie ucha może dotyczyć wszystkich części, z których składa się narządu słuchu: ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Schorzenie najczęściej dotyka najmłodszych pacjentów, jednak z zapaleniem ucha mogą się zmagać także dorośli. Objawy, które powinny zaniepokoić to ból ucha, pogorszenie słuchu, wyciek surowiczy lub ropny, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, szumy uszne.

 • Uczulenie na lateks – objawy i leczenie

  Uczulenie lub alergia na lateks najczęściej jest wynikiem kontaktu skóry czy błon śluzowych z przedmiotem, który zawiera lateks. Ze względu na stosowanie jednorazowych rękawiczek problem ten dotyka np. pracowników służby zdrowia, ale też osoby korzystające z lateksowych prezerwatyw. Jakie są objawy alergii na lateks?

 • Płytki sen – przyczyny i jak sobie z nim radzić?

  Zbyt długi płytki sen to jedno z częstszych zaburzeń utrudniających prawidłowy wypoczynek i regenerację organizmu w trakcie nocy. Warto wiedzieć, w jaki sposób można poprawić komfort swojego snu oraz spowodować, że nienaturalnie długi płytki sen przestanie utrudniać nam życie. 

 • Ostre stłuszczenie wątroby u ciężarnych – przyczyny, objawy, leczenie

  Ostre stłuszczenie wątroby u ciężarnych (AFLP) nie ma jednoznacznie określonej etiologii. Najczęściej jako przyczyny wskazywane są nieprawidłowości metabolizmu kwasów tłuszczowych organizmu matki i płodu. Jak rozpoznać ten zagrażający zdrowiu matki i dziecka stan?

 • Zespół Ramsaya Hunta – co to za choroba? Objawy i leczenie

  Zespół Ramsaya Hunta bywa mylony z inną jednostką chorobową objawiającą się jednostronnym niedowładem twarzy – z porażeniem Bella. Paraliż, którego przyczyną jest zakażenie wirusem VZV ma jednak gorsze rokowania, tylko około 70% chorych odzyskuje normalne lub prawie normalne funkcje twarzy. Jakie są przyczyny, obawy i sposoby leczenia zespołu Ramsaya Hunta?

 • Fonoforeza – co to za zabieg? Wskazania, przebieg, efekty

  Fonoforeza jest jednym z zabiegów powszechnie wykorzystywanych w fizykoterapii. Ze względu na bardzo szerokie możliwości zastosowania cieszy się on dużą popularnością. Pacjenci niejednokrotnie opisują pozytywne rezultaty, szczególnie jeśli chodzi o łagodzenie bólu przewlekłego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij