Ćwiczenia fizyczne chronią przed zagrożeniem raka jelita grubego
Arkadiusz Dąbek

Ćwiczenia fizyczne chronią przed zagrożeniem raka jelita grubego

Eksperci po raz pierwszy dokładnie określili, jak ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i spowolnić rozwój guzów. Sprawdzamy najnowsze doniesienia ze świata nauki i medycyny.

Naprawa DNA

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle wykazali, że aktywność fizyczna powoduje uwalnianie do krwiobiegu białka zwalczającego raka – mowa dokładnie o interleukinie-6 (IL-6). Białko te pomaga uszkodzonym komórkom w naprawie ich DNA. Wyniki studiów rzucają nowe światło na znaczenie umiarkowanej aktywności w przeciwdziałaniu zagrażającej życiu chorobie, mogą również pomóc w opracowaniu metod leczenia. Publikacja ukazała się na łamach czasopisma „International Journal of Cancer”.

Doktor Samuel Orange, wykładowca z Uniwersytetu w Newcastle, informuje o znaczeniu badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów, gdyż potwierdzają one dotychczasowe ustalenia w kwestii związku między ćwiczeniami fizycznymi a mniejszym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Im większa aktywność, tym maleją szanse na zachorowanie, tłumaczy Orange.

Według objaśnień eksperta regularne ćwiczenia, czyli wielokrotna aktywność w tygodniu podtrzymywana przez dłuższy czas, sprzyjają uwalnianiu cząsteczek trafiających do krwioobiegu. Białko takie jak IL-6 zwalcza raka, gdyż ma możliwość interakcji z uszkodzonymi komórkami, naprawia ich DNA i ogranicza rozwój złośliwych mutacji.

Testy na próbkach krwi

W badaniu na małą skalę, zgodnym z metodyką naukową, zespoły z Uniwersytetu z Newcastle oraz Uniwersytetu York St. John zrekrutowały 16 mężczyzn w wieku 50–80 lat, spośród których u każdego uczestnika występowała pośrednia przyczyna ryzyka raka jelita, np. nadwaga lub otyłość i brak aktywności fizycznej – wynikające ze stylu życia.

Wpierw pobrano pierwsze próbki krwi. Następnie biorący udział jeździli na rowerach stacjonarnych przez 30 minut z umiarkowaną intensywnością. Potem pobrano kolejną próbkę krwi. Została ona uzyskana niezwłocznie po zakończeniu pedałowania. Ze względu na cele kontrolne odrębnego dnia naukowcy pobrali kolejne próbki krwi przed i po odpoczynku uczestników. Końcowo przeprowadzono testy sprawdzające, czy ćwiczenia fizyczne zmieniły stężenie pomocnych białek we krwi w porównaniu z próbkami pobranymi w stanie spoczynku. Okazało się, że nastąpił wzrost stężenia białka IL-6.

Naukowcy dodali próbki krwi do komórek raka jelita grubego w laboratorium i obserwowali rozwój komórek przez 48 godzin. Dostrzegli, że próbki krwi pobrane bezpośrednio po ćwiczeniach spowolniły rozwój komórek nowotworowych w porównaniu z próbkami pobranymi w stanie spoczynku.

Krew pobrana w czasie ćwiczeń ponadto zmniejszyła zakres uszkodzeń DNA, czym tworzy przesłankę, że aktywność fizyczna może naprawiać komórki w celu stworzenia genetycznie zrównoważonego typu komórki.

Powiązane produkty

Entuzjastyczne reakcje uczonych

Doktor Samuel Orange nie kryje ekscytacji, ponieważ z jego punktu widzenia nowe studia dostarczają informacji o rozpoznanym mechanizmie, który leży u podstaw tego, jak aktywność fizyczna obniża ryzyko raka jelita, niezależnego od utraty wagi. Zauważa, że wnikliwe poznanie owego mechanizmu pomoże w opracowaniu dokładniejszych wskazań względem ćwiczeń fizycznych mających zapobiegać nowotworom. Dalsze badania mogłyby również wspomóc produkcję leków, które naśladowałyby niektóre korzyści zdrowotne płynące z ćwiczeń.

Ekspert komentuje siedzący tryb życia, zalecając zwiększenie ruchu i ogólnej aktywności, gdyż zwyczajnie zawsze jest lepiej wykonywać więcej ćwiczeń. Nawet stosunkowo krótka i nieskomplikowana aktywność fizyczna poprawi stan zdrowia i obniży ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Ciekawą uwagą podzielił się inny naukowiec, który również wziął udział w studiach. Doktor Adam Odell, wykładowca z Uniwersytetu York St John, podkreśla dodatkowe korzyści płynące z aktywnego trybu życia, ponieważ owe ćwiczenia nie tylko obniżają ryzyko raka jelita, ale prawdopodobnie także innych nowotworów, np. raka piersi oraz błony śluzowej macicy – istnieją bowiem wyraźne powiązania sugerujące właśnie takie wnioski. Badacz pragnie również zauważyć, że studia nad tymi mechanizmami wspierają globalny wysiłek na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej.

Zespół badaczy zamierza przeprowadzić dalsze badania w celu dokładnego określenia, jak ćwiczenia fizyczne zmniejszają uszkodzenia DNA we wczesnych stadiach raka, oraz w celu ustalenia najskuteczniejszej formy ćwiczeń chroniących przed chorobą.

 1. S.T. Orange, A.R. Jordan, A. Odell, O. Kavanagh, K.M. Hicks, T. Eaglen, S. Todryk, J.M. Saxton, Acute aerobic exercise‐conditioned serum reduces colon cancer cell proliferation in vitro through interleukin‐6‐induced regulation of DNA damage, „International Journal of Cancer”, 2022.
 2. Exercise shown to release protein reducing bowel cancer risk, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220407101013.htm [dostęp:] 22.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij