Mężczyzna ćwiczy na siłowni, prężąc biceps
Mateusz Burak

Biceps – budowa, funkcje, urazy mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia, zwany także bicepsem (łac. biceps brachii), jest wrzecionowatą, zaobloną tkanką złożoną z dwóch brzuśćców. Biegnie od łopatki aż do kości promieniowej. Przyczep głowy długiej jest zlokalizowany w okolicy guzka nadpanewkowego łopatki oraz obrąbka stawowego. Przyczepy głowy krótkiej bicepsa to wyrostek kruczy łopatki i dystalnie – guzowatość kości promieniowej. Biceps umożliwia zginanie ramienia oraz zginanie i odwracanie przedramienia. Jakie urazy bicepsów są najczęstsze?

Biceps – funkcje mięśnia dwugłowego ramienia

Musculus biceps brachii jest mięśniem dwustawowym. Jego podstawowe funkcje to wspomaganie unoszenia ramienia, odwodzenie oraz obracanie do wewnątrz. Głowa krótka mięśnia dwugłowego ramienia dodatkowo odpowiada za przywiedzenie ramienia. W stawie łokciowym mięsień biceps odpowiada za zgięcie oraz supinację przedramienia. Do wygenerowania największej siły dochodzi podczas napięcia włókien w pozycji odwrócenia przedramienia. 

Biceps – zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

W zdecydowanej większości przypadków zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia jest rezultatem wykonywania przez dłuższy czas monotonnych, powtarzalnych wzorców ruchowych (z upływem czasu struktury zbudowane z tkanki łącznej ulegają stopniowemu osłabieniu). Wyróżnia się tutaj uprawianie dyscyplin sportowych, takich jak koszykówka, tenis ziemny czy pływanie. 

Stan zapalny dwugłowego mięśnia ramienia może generować także problemy z barkiem, np. niestabilność czy uszkodzenie stożka rotatorów. Do objawów nadwyrężonego bicepsa zalicza się: tkliwość oraz ból mięśnia dwugłowego ramienia, narastanie dolegliwości podczas wykonywania ruchów ramienia nad głową, topografię bólu usytuowanej w dolnej część kości ramiennej. Niekiedy pojawiają się: trzeszczenie, chrupanie oraz zwiększona wrażliwość okolicy ramienia. 

Powiązane produkty

Biceps – uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Ból ramienia może także oznaczać naderwanie mięśnia dwugłowego. Może ono wystąpić w okolicy przyczepu bliższego lub dalszego. W zależności od stopnia urazu dokonuje się trzystopniowej stopniowej klasyfikacji. W pierwszym stopniu dochodzi jedynie do nadmiernego rozciągnięcia struktury mięśnia, drugi stopień oznacza naderwanie, a trzeci zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia.

Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia zalicza się uprawianie sportów mocno angażujących mięsień i wymagających jego nieustannego napinania, poza tym może to być uraz w postaci upadku na wyprostowaną rękę. Do objawów naderwania bicepsa zaliczamy: osłabienie siły mięśniowej, tkliwość bólową, bolesne ograniczenie zakresu ruchomości, dolegliwości w górnej części ramienia, zasinienia, mimowolne skurcze podczas wykonywania ruchów ramienia oraz obrzęk.

Biceps – zerwanie bicepsa

Zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia to całkowite oddzielenie jego przyczepu od kości. Przyczyny są niemal identyczne, jak w przypadku naderwania włókien. Tyle, że w tej sytuacji występują dodatkowe obciążenia w postaci przebytych wcześniej urazów łokcia, barku, systematyczny brak rozgrzewki przed ćwiczeniami, wcześniejsze incydenty naderwania czy notoryczne przeciążenia. Do objawów zerwania bicepsa zalicza się: bolesne ograniczenie zakresu ruchomości, nagle pojawiający się ból w górnej części ramienia i barku, krwiaki, trzask słyszalny podczas urazu, wyczuwalne palpacyjnie przesuwalne zgrubienia  i zagłębienia w strukturze mięśnia.

Znacząca utrata siły mięśniowej po kontuzji zazwyczaj jest wskazaniem do operacji zerwanego bicepsa. Najczęściej wykonuje się wówczas przecięcia ścięgna w odpowiednim miejscu i dokonuje się przytwierdzenia go do kości w innym miejscu niż dotychczas. 

Biceps – fizjoterapia przy urazach mięśnia dwugłowego ramienia

Rehabilitacja bicepsa obejmuje dobór zaopatrzenia ortopedycznego w postaci ortez i temblaków, które są szczególnie ważne w przypadku przerwania ciągłości włókien, gdyż stwarza się w ten sposób warunki do ich efektywniejszej i szybszej odbudowy, regeneracji.

Rekomenduje się ćwiczenia poprawiające elastyczność mięśnia oraz odbudowujące siłę (ćwiczenia wzmacniające mięsień dwugłowy ramienia). W tym celu korzysta się  z treningu izometrycznego, ćwiczeń metodą PNF oraz zabiegów z użyciem czynników fizykalnych, jak np. ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, krioterapia czy laser wysokoenergetyczny HILT.

Zaleca się także przyjmowanie preparatów zawierających chondroitynę, kwas hialuronowy oraz kolagen typu II. Wspomaga to procesy odbudowy i regeneracji chrząstki stawowej oraz pozostałych tkanek. W procesie leczenia wykorzystywane są także iniekcje z bogatopłytkowego osocza oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Sprawdź preparaty na stawy i wzmocnienie mięśni dostępne na DOZ.pl.

Biceps – ćwiczenia przy urazach mięśnia dwugłowego ramienia

Ćwiczenia na biceps powinny spełniać także rolę profilaktyczną i zabezpieczać przed wystąpieniem bólu mięśnia dwugłowego ramienia. Przykładowy zestaw to:

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Tułów pochylony do przodu, kończyna górna wyprostowana w stawie łokciowym oparta ręką o powierzchnię stołu. Druga ręka chwyta za łokieć. Ruch polega na powolnym docisku w kierunku stołu z jednoczesnym przesuwaniem tułowia w przód i rozciąganiem mięśnia dwugłowego. Należy to wykonać w 2 seriach po 8 powtórzeń.
  2. Pozycja: leżenie na boku, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Kończyna górna wyciągnięta przed siebie. Palce ustawione w stronę sufitu tak, że w stawie łokciowym osiągamy kąt 90 stopni. Ruch polega na próbie obniżania ramienia z wykorzystaniem przeciwnej kończyny, łopatki utrzymywane są blisko kręgosłupa. Ćwiczenie wykonujemy w 3 powtórzeniach przez 30 sekund. 
  3. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Kończyny górne zgięte w stawach łokciowych, przedramiona ustawione w supinacji, w rękach 0,5 kg ciężarki. Ruch polega na powolnym zginaniu i prostowaniu kończyn w stawach łokciowych. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. 
  4. Pozycja: leżenie na boku. Kończyna górna zgięta do 90 stopni w stawie łokciowym, ustawiona przy tułowiu. Ruch polega na unoszeniu przedramienia w kierunku sufitu i utrzymaniu pozycji skrajnej przez 3-5 sekund. Ramię pozostaje nieruchomo. Stopniowo możemy dodawać obciążenie, trzymając w ręce ciężarek o wadze 0,3-0,5 kg. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na biceps w domu pozwala utrzymać sprawność funkcjonalną kończyny górnej oraz chroni przed skutkami groźnych urazów.

  1. Wasserstein D., White L., Theodoropoulos J., Traumatic brachialis muscle injury by elbow hyperextension in a professional hockey player, „Clin J Sport Med.” 2010, nr 20, s. 211–212. 
  2. Guglielmino C., Massimino P., Ioppolo F. i in., Single and dual incision technique for acute distal biceps ruptures: clinical and functional outcomes, „Muscles Ligaments Tendons J.” 2016, nr 6, s. 453–460.
  3. Musumeci G., Castrogiovanni P., Coleman R. i in., Somitogenesis: from somite to skeletal muscle, „Acta Histochem.” 2015, nr 117, s. 313–328. 
  4. Ring D., Lubahn J. D., Beredjiklian P., Clinical faceoff: distal biceps rupture: operative versus nonoperative treatment, „Clin Orthop Relat Res.” 2017, nr 475, s. 324–327. 
  5. Alentorn-Geli E., Assenmacher A. T., Sánchez-Sotelo J., Distal biceps tendon injuries: A clinically relevant current concepts review, „EFFORT Open Rev.” 2016, nr 1, s. 316–324. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij