Mężczyzna ćwiczy na siłowni, prężąc biceps
Mateusz Burak

Biceps – budowa, funkcje, urazy mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia, zwany także bicepsem (łac. biceps brachii), jest wrzecionowatą, zaobloną tkanką złożoną z dwóch brzuśćców. Biegnie od łopatki aż do kości promieniowej. Przyczep głowy długiej jest zlokalizowany w okolicy guzka nadpanewkowego łopatki oraz obrąbka stawowego. Przyczepy głowy krótkiej bicepsa to wyrostek kruczy łopatki i dystalnie – guzowatość kości promieniowej. Biceps umożliwia zginanie ramienia oraz zginanie i odwracanie przedramienia. Jakie urazy bicepsów są najczęstsze?

Biceps – funkcje mięśnia dwugłowego ramienia

Musculus biceps brachii jest mięśniem dwustawowym. Jego podstawowe funkcje to wspomaganie unoszenia ramienia, odwodzenie oraz obracanie do wewnątrz. Głowa krótka mięśnia dwugłowego ramienia dodatkowo odpowiada za przywiedzenie ramienia. W stawie łokciowym mięsień biceps odpowiada za zgięcie oraz supinację przedramienia. Do wygenerowania największej siły dochodzi podczas napięcia włókien w pozycji odwrócenia przedramienia. 

Biceps – zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

W zdecydowanej większości przypadków zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia jest rezultatem wykonywania przez dłuższy czas monotonnych, powtarzalnych wzorców ruchowych (z upływem czasu struktury zbudowane z tkanki łącznej ulegają stopniowemu osłabieniu). Wyróżnia się tutaj uprawianie dyscyplin sportowych, takich jak koszykówka, tenis ziemny czy pływanie. 

Stan zapalny dwugłowego mięśnia ramienia może generować także problemy z barkiem, np. niestabilność czy uszkodzenie stożka rotatorów. Do objawów nadwyrężonego bicepsa zalicza się: tkliwość oraz ból mięśnia dwugłowego ramienia, narastanie dolegliwości podczas wykonywania ruchów ramienia nad głową, topografię bólu usytuowanej w dolnej część kości ramiennej. Niekiedy pojawiają się: trzeszczenie, chrupanie oraz zwiększona wrażliwość okolicy ramienia. 

Polecane dla Ciebie

Biceps – uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Ból ramienia może także oznaczać naderwanie mięśnia dwugłowego. Może ono wystąpić w okolicy przyczepu bliższego lub dalszego. W zależności od stopnia urazu dokonuje się trzystopniowej stopniowej klasyfikacji. W pierwszym stopniu dochodzi jedynie do nadmiernego rozciągnięcia struktury mięśnia, drugi stopień oznacza naderwanie, a trzeci zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia.

Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia zalicza się uprawianie sportów mocno angażujących mięsień i wymagających jego nieustannego napinania, poza tym może to być uraz w postaci upadku na wyprostowaną rękę. Do objawów naderwania bicepsa zaliczamy: osłabienie siły mięśniowej, tkliwość bólową, bolesne ograniczenie zakresu ruchomości, dolegliwości w górnej części ramienia, zasinienia, mimowolne skurcze podczas wykonywania ruchów ramienia oraz obrzęk.

Biceps – zerwanie bicepsa

Zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia to całkowite oddzielenie jego przyczepu od kości. Przyczyny są niemal identyczne, jak w przypadku naderwania włókien. Tyle, że w tej sytuacji występują dodatkowe obciążenia w postaci przebytych wcześniej urazów łokcia, barku, systematyczny brak rozgrzewki przed ćwiczeniami, wcześniejsze incydenty naderwania czy notoryczne przeciążenia. Do objawów zerwania bicepsa zalicza się: bolesne ograniczenie zakresu ruchomości, nagle pojawiający się ból w górnej części ramienia i barku, krwiaki, trzask słyszalny podczas urazu, wyczuwalne palpacyjnie przesuwalne zgrubienia  i zagłębienia w strukturze mięśnia.

Znacząca utrata siły mięśniowej po kontuzji zazwyczaj jest wskazaniem do operacji zerwanego bicepsa. Najczęściej wykonuje się wówczas przecięcia ścięgna w odpowiednim miejscu i dokonuje się przytwierdzenia go do kości w innym miejscu niż dotychczas. 

Biceps – fizjoterapia przy urazach mięśnia dwugłowego ramienia

Rehabilitacja bicepsa obejmuje dobór zaopatrzenia ortopedycznego w postaci ortez i temblaków, które są szczególnie ważne w przypadku przerwania ciągłości włókien, gdyż stwarza się w ten sposób warunki do ich efektywniejszej i szybszej odbudowy, regeneracji.

Rekomenduje się ćwiczenia poprawiające elastyczność mięśnia oraz odbudowujące siłę (ćwiczenia wzmacniające mięsień dwugłowy ramienia). W tym celu korzysta się  z treningu izometrycznego, ćwiczeń metodą PNF oraz zabiegów z użyciem czynników fizykalnych, jak np. ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, krioterapia czy laser wysokoenergetyczny HILT.

Zaleca się także przyjmowanie preparatów zawierających chondroitynę, kwas hialuronowy oraz kolagen typu II. Wspomaga to procesy odbudowy i regeneracji chrząstki stawowej oraz pozostałych tkanek. W procesie leczenia wykorzystywane są także iniekcje z bogatopłytkowego osocza oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Sprawdź preparaty na stawy i wzmocnienie mięśni dostępne na DOZ.pl.

Biceps – ćwiczenia przy urazach mięśnia dwugłowego ramienia

Ćwiczenia na biceps powinny spełniać także rolę profilaktyczną i zabezpieczać przed wystąpieniem bólu mięśnia dwugłowego ramienia. Przykładowy zestaw to:

 1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Tułów pochylony do przodu, kończyna górna wyprostowana w stawie łokciowym oparta ręką o powierzchnię stołu. Druga ręka chwyta za łokieć. Ruch polega na powolnym docisku w kierunku stołu z jednoczesnym przesuwaniem tułowia w przód i rozciąganiem mięśnia dwugłowego. Należy to wykonać w 2 seriach po 8 powtórzeń.
 2. Pozycja: leżenie na boku, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Kończyna górna wyciągnięta przed siebie. Palce ustawione w stronę sufitu tak, że w stawie łokciowym osiągamy kąt 90 stopni. Ruch polega na próbie obniżania ramienia z wykorzystaniem przeciwnej kończyny, łopatki utrzymywane są blisko kręgosłupa. Ćwiczenie wykonujemy w 3 powtórzeniach przez 30 sekund. 
 3. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Kończyny górne zgięte w stawach łokciowych, przedramiona ustawione w supinacji, w rękach 0,5 kg ciężarki. Ruch polega na powolnym zginaniu i prostowaniu kończyn w stawach łokciowych. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń. 
 4. Pozycja: leżenie na boku. Kończyna górna zgięta do 90 stopni w stawie łokciowym, ustawiona przy tułowiu. Ruch polega na unoszeniu przedramienia w kierunku sufitu i utrzymaniu pozycji skrajnej przez 3-5 sekund. Ramię pozostaje nieruchomo. Stopniowo możemy dodawać obciążenie, trzymając w ręce ciężarek o wadze 0,3-0,5 kg. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na biceps w domu pozwala utrzymać sprawność funkcjonalną kończyny górnej oraz chroni przed skutkami groźnych urazów.

 1. Wasserstein D., White L., Theodoropoulos J., Traumatic brachialis muscle injury by elbow hyperextension in a professional hockey player, „Clin J Sport Med.” 2010, nr 20, s. 211–212. 
 2. Guglielmino C., Massimino P., Ioppolo F. i in., Single and dual incision technique for acute distal biceps ruptures: clinical and functional outcomes, „Muscles Ligaments Tendons J.” 2016, nr 6, s. 453–460.
 3. Musumeci G., Castrogiovanni P., Coleman R. i in., Somitogenesis: from somite to skeletal muscle, „Acta Histochem.” 2015, nr 117, s. 313–328. 
 4. Ring D., Lubahn J. D., Beredjiklian P., Clinical faceoff: distal biceps rupture: operative versus nonoperative treatment, „Clin Orthop Relat Res.” 2017, nr 475, s. 324–327. 
 5. Alentorn-Geli E., Assenmacher A. T., Sánchez-Sotelo J., Distal biceps tendon injuries: A clinically relevant current concepts review, „EFFORT Open Rev.” 2016, nr 1, s. 316–324. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Hiponatremia – czym jest? Jak ją leczyć?

  Hiponatremia to stan charakteryzujący się niskim poziomem sodu we krwi. Sód jest elektrolitem, który pomaga regulować równowagę płynów w komórkach i wokół nich. Objawy hiponatremii mogą obejmować bóle głowy, nudności, wymioty, zamieszanie, senność, utratę przytomności i kurcze mięśni. Może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak choroby nerek, choroby hormonalne, leki i nadmierne spożycie płynów.

 • Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

  Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

 • Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega, skuteczność

  Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

 • Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) – objawy i leczenie

  Kolagen jest białkiem, które występuje niemal w każdym układzie organizmu ludzkiego i nadaje tkankom odporność na rozciąganie. Mutacje genetyczne prowadzące do defektu tego białka mogą powodować zespół Ehlersa-Danlosa (EDS), który objawia się najczęściej nadmierną wiotkością stawów ze współistnieniem zaburzeń w obrębie innych narządów (skóry, oczu, ścian naczyń krwionośnych).

 • Schistosomatoza (bilharcjoza) – przyczny, objawy, leczenie

  Schistosomatoza (zwana również bilharcjozą) to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez pasożyty z rodzaju Schistosoma. Choroba ta jest powszechna w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby i choroba nerek. Obok malarii, bilharcjoza jest najpoważniejszym w skali światowej pasożytniczym problemem zdrowotnym. Czym jest schistosomatoza? Jak ją rozpoznać?

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczający synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat, zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lag’u. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr Sylvestra Sanfilippo.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij