Stożek rotatorów – gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje? Przyczyny, objawy, leczenie uszkodzenia stożka rotatorów
Mateusz Burak

Stożek rotatorów – gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje? Przyczyny, objawy, leczenie uszkodzenia stożka rotatorów

Stożek rotatorów to struktura zbudowana ze ścięgien czterech mięśni: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, obłego mniejszego oraz podłopatkowego. Pokrywa ona powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego, a jej uszkodzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn dysfunkcji stawu barkowego. Czym objawia się uszkodzenie stożka rotatorów i jak wygląda leczenie?

Co to jest stożek rotatorów? 

Stożek rotatorów (określany także jako pierścień rotatorów) to nazwa grupy mięśniowej otaczającej staw barkowy. Ich niezachwiana kondycja umożliwia utrzymywanie głowy kości ramiennej w odpowiednim położeniu, odpowiadają one także za wszystkie fizjologiczne ruchy w opisywanym stawie, stwarzając warunki do wykonywania ich w możliwie pełnym zakresie. 

Jak wygląda budowa stożka rotatorów? Istnieją cztery mięśnie, których prawidłowe funkcjonowanie zapewnia równowagę w opisywanym stawie:

  • mięsień nadgrzebieniowy,
  • mięsień podgrzebieniowy,
  • mięsień obły mniejszy,
  • mięsień podłopatkowy. 

Stożek rotatorów – funkcje 

Każdy z wymienionych rotatorów harmonijnie współgra z pozostałymi, co jest gwarantem należytego funkcjonowania oraz prawidłowego ustawienia kości obręczy barkowej. Mięsień nadgrzebieniowy odpowiada za unoszenie ramienia oraz stabilizację głowy kości ramiennej, mięsień podgrzebieniowy umożliwia rotację zewnętrzną w obrębie barku, mięsień obły mniejszy napina torebkę stawową oraz wspomaga ruch zewnętrznej rotacji, natomiast podłopatkowy odpowiada za rotację wewnętrzną, przywodzi ramię oraz uczestniczy w jego cofaniu. 

Powiązane produkty

Stożek rotatorów – przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów 

Uszkodzenie stożka rotatorów może generować bardzo wiele nieprzyjemnych dolegliwości i znacznie ograniczać jakość życia. Potencjalnie niebezpieczne czynniki, które mogą doprowadzać do tego rodzaju kontuzji to urazy barku. Najczęściej są to monotonne wzorce ruchowe, jak np. unoszenie rąk nad głową wykonywane podczas określonej pracy, szczególnie narażeni są tutaj malarze, tenisiści, koszykarze czy stolarze. Potencjalnie niebezpieczne urazy barku to także te, które są rezultatem upadku na ramię, co również inicjuje uszkodzenie rotatorów (rotatory barku).

Czynnikami upośledzającymi funkcjonowanie samego stawu oraz wpływającymi na kondycję opisywanych mięśni są też zwyrodnienia stawu barkowego, infekcje, powtarzalne przeciążenia. Sprzyjać patologicznym zmianom może również specyficzna budowa anatomiczna – mowa tutaj o kształcie wyrostka barkowego – kształt haczykowaty, poza powodowaniem zespołu ciasnoty podbarkowej, wpływa mocno na kondycję rotatorów. Czynnikami ryzyka jest także wiek powyżej 60 lat, wykonywanie prac budowlanych oraz w pewnym stopniu predyspozycje genetyczne. 

Stożek rotatorów – objawy uszkodzenia stożka rotatorów 

Nie ulega wątpliwości, że objawy uszkodzenia stożka rotatorów są niezwykle uciążliwe i mocno ograniczają funkcjonowanie człowieka w codziennym życiu. Do tych najbardziej charakterystycznych zalicza się: 

  • dolegliwości bólowe zlokalizowane głęboko w okolicy ramienia,
  • trudności i nasilanie bólu podczas spania na tożsamym boku, 
  • osłabienie siły mięśniowej, 
  • limitacja zakresu ruchomości w zakresie rotacji zewnętrznej, zgięcia oraz odwiedzenia, 
  • utrudnione wykonywanie prostych czynności codziennych, np. czesanie, zapinanie biustonosza, 
  • słyszalne trzaski, krepitacje podczas poruszania, 
  • możliwe objawy stanu zapalnego w postaci zaczerwienienia, ocieplenia okolicy stawu oraz tkliwości bólowej przyczepów rotatorów barku,
  • niezwykle charakterystyczne jest, że pacjent nie potrafi założyć rąk na szyję lub głowę. 

Diagnostyka dysfunkcji stożka rotatorów 

Mięśnie stożka rotatorów oraz struktura samego stawu zostaje poddana procesowi diagnostycznemu poprzez przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Pomaga to ustalić czynniki ryzyka, jakim był poddawany pacjent i które mogły doprowadzić do obecnego stanu. W dalszej kolejności przeprowadza się testy kliniczne pomagające ustalić, które mięśnie są najbardziej uszkodzone. Wykorzystuje się tutaj test draśnięcia Apleya oraz test Jobe’a. Następnie, aby lepiej zobrazować zarówno mięśnie, jak i pozostałe elementy stawu mogące świadczyć o uszkodzeniu barku wykonuje się badania obrazowe. Podstawą jest wykonanie USG oraz zdjęcia RTG. Rezonans magnetyczny pozwala potwierdzić lub wykluczyć inne możliwe przyczyny dolegliwości z dużą precyzją. Chodzi tutaj o ewentualne objawy zerwania ścięgna barku, zespół ciasnoty podbarkowej (cieśń podbarkowa), zwapnienia barku.

Stożek rotatorów – leczenie uszkodzenia stożka rotatorów 

Uszkodzony stożek rotatorów zazwyczaj poddaje się procesowi leczenia zachowawczego. Polega ono przede wszystkim na ograniczeniu aktywności mogących doprowadzać do pogłębiania uszkodzenia barku. Mowa tutaj o wykonywaniu ruchów nad głową z obciążeniem bardzo wiele razy. Ważne jest także unikanie dźwigania. W przypadku objawów stanu zapalnego zaleca się schładzanie za pomocą woreczków z lodem. Rekomenduje się przyjmowanie środków farmakologicznych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Bardzo ważny jest również odpoczynek. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o potraktowaniu mięśni stożka rotatorów czynnikiem wzrostowym w postaci iniekcji z bogatopłytkowego osocza. Zwyrodnienie, zwapnienie stawu barkowego może stanowić wskazanie do ostrzyknięć sterydowych. Takie rozwiązanie jest szczególnie rozważane, kiedy pacjent znajduje się w podeszłym wieku. 

Niekiedy poważny uraz skutkujący zerwanym mięśniem może stanowić wskazanie do zabiegu operacyjnego. W trakcie operacji barku, zależnie od charakteru i rozległości uszkodzenia, wykonuje się kilka czynności: oczyszczanie stawu, zszywanie ścięgna oraz przytwierdzanie do pierwotnego miejsca przyczepu. Po operacji konieczna jest rehabilitacja barku. Ile trwa leczenie zerwanego ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego? Najczęściej taki czas wynosi kilka tygodni, chodź jest to sprawa mocno indywidualna. 

Uszkodzenie stożka rotatorów – rehabilitacja 

Anatomia stawu ramiennego i budowa stożka rotatorów pokazują, że proces przywracania pełnej sprawności może być nieco skomplikowany. Rehabilitacja barku po urazie, szczególnie w początkowym okresie ogranicza się do oddziaływania za pomocą czynników fizykalnych. Krioterapia, fonoforeza, pole magnetyczne, laseroterapia to jedne z tych procedur, które mają ułatwić proces regeneracji, sprzyjając także redukcji dolegliwości bólowych. Stopniowo i dość szybko wdraża się metody kinezyteraputyczne. Fizjoterapia w uszkodzeniu stożka rotatorów to kinesiotaping, masaż, ćwiczenia oraz metody, takie jak: flossing, suche igłowanie, zabiegi osteopatyczne, pinoterapia czy różne formy terapii mięśniowo–powięziowej. 

Ćwiczenia stosowane w uszkodzeniu stożka rotatorów i rehabilitacji stawu barkowego to np.: 

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokość bioder, kończyna górna zgięta w stawie łokciowym, ramię blisko tułowia, ręka i część przedramienia oparta zewnętrzną częścią o ścianę lub drzwi. Ruch polega na dociskaniu ręki i przedramienia do powierzchni kontaktowej i utrzymywaniu napięcia przez 3–5 sekund. Takie ćwiczenie na rotatory wykonujemy w 3 seriach po 4 powtórzenia. 
  2. Pozycja: podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu z tym, że teraz ręka opiera się wewnętrzną krawędzią. Ruch wygląda dokładnie tak samo, jak w poprzednim ćwiczeniu tyle, że w przeciwnym kierunku. Ilość serii i pojedynczych powtórzeń również jest taka sama. 
  3. Pozycja: podpór przodem na przedramionach, nogi wyprostowane w kolanach oparte na stopach, tułów ustawiony w liniowości. Ruch polega na utrzymaniu pozycji przez 30 sekund w 3 seriach. 
  1. Ahmad S., Haber M., Bokor D. J., The influence of intraoperative factors and postoperative rehabilitation compliance on the integrity of the rotator cuff after arthroscopic repair, “J Shoulder Elbow Surg.” 2015, nr 24, s.229–235. 
  2. Thigpen C. A., Shaffer M. A., Kissenberth M. J., Knowing the speed limit: weighing the benefits and risks of rehabilitation progression after arthroscopic rotator cuff repair, “Clin Sports Med.” 2015, nr 34, s. 233–246. 
  3. Papadopoulos P., Karataglis D., Boutsiadis A., Fotiadou A., Christoforidis J., Christodoulou A., Functional outcome and structural integrity following mini–open repair of large and massive rotator cuff tears: a 3-5 year follow–up study, “J Shoulder Elbow Surg.” 2011, nr 20, s. 131–137. 
  4. Deniz G., Kose O., Tugay A., Guler F., Turan A., Fatty degeneration and atrophy of the rotator cuff muscles after arthroscopic repair: does it improve, halt or deteriorate?, “Arch Orthop Trauma Surg.” 2014, nr 134, s. 985–990. 
  5. Codsi M. J., Rodeo S. A., Scalise J. J., Moorehead T. M., Ma C.B., Assessment of rotator cuff repair integrity using ultrasound and magnetic resonance imaging in a multicenter study, “J Shoulder Elbow Surg.” 2014, nr 23, s. 1468–1472. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

    Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

    Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

  • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

    Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl