Profilaktyka 40 PLUS – czym jest? - portal DOZ.pl
Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia
Justyna Piekara

Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

Na czym polega program „Profilaktyka 40 PLUS”?

Badania profilaktyczne przyczyniają się do wczesnego wykrycia wielu chorób, co pozwala na wdrożenie bardziej efektywnego leczenia. Pandemia wywołana pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do znacznego spadku liczby udzielonych świadczeń medycznych. W związku z obniżoną zgłaszalnością do lekarzy w 2020 roku, od 1 lipca do 31 grudnia 2021 realizowany jest nowy program Ministerstwa Zdrowia – „Profilaktyka 40 PLUS”. Z początkiem lipca zostały także zniesione limity przyjęć, aby pacjenci szybciej mogli skorzystać z konsultacji u lekarza specjalisty.

W ramach programu realizacja badań diagnostycznych bjest świadczona w formie trzech pakietów – dedykowanych dla kobiet, dla mężczyzn i opcji wspólnej.

Skierowanie może obejmować:

 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • pomiar masy ciała,
 • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
 • morfologię krwi,
 • ocenę miarowości rytmu serca,
 • badanie stężenia cholesterolu całkowitego, wykonanie kontrolnego profilu lipidowego,
 • badanie stężenia poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
 • badanie kreatyniny,
 • ogólne badanie moczu,
 • badanie na obecność krwi utajonej w kale,
 • badanie w kierunku raka prostaty (PSA).

Jak się zapisać?

Aby zapisać się na badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS, należy wypełnić ankietę dostępną w Internetowym Koncie Pacjenta (https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta) lub skorzystać ze wsparcia konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej (22 735 39 40). Na podstawie udzielonych odpowiedzi zostanie wygenerowane zlecenie pakietu badań odpowiedniego danej osoby.

Dla uczestników zakwalifikowanych do programu „Profilaktyka 40 PLUS” zostanie wystawione e-skierowanie. Nie wymaga ono wydrukowania. Placówka medyczna uzyska do niego dostęp za pośrednictwem systemu informatycznego. Po rejestracji, aby zrealizować badania, pacjent powinien odwiedzić wybrany punkt medyczny z dowodem osobistym.

Jakie są trendy zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa?

Raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” 2020

Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” to obszerny dokument, który corocznie podsumowuje najważniejsze wyzwania dotyczące zdrowia polskiego społeczeństwa. W ostatnim opracowaniu autorzy uwzględnili dodatkowy rozdział poświęcony epidemii COVID-19 w Polsce. Na podstawie danych, zebranych w zestawieniu za 2020 rok, NIZP-PZH rekomenduje wdrożenie planu odbudowy zdrowotnej oraz redefinicję systemu profilaktyki i leczenia Polaków.

Korzystne dla zdrowia jest zmniejszanie się zagrożenia ubóstwem i stosunkowo niska stopa bezrobocia, jednak zauważalna w ostatnich latach tendencja wzrostu długości życia Polaków uległa zahamowaniu. Oprócz negatywnych zachowań zdrowotnych istotnym czynnikiem wpływającym na zły stan zdrowia Polaków jest zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.

Według prognoz interdyscyplinarnego zespołu ekspertów społeczno-demograficzna sytuacja w Polsce będzie niekorzystnie zmieniła się w najbliższych latach, w związku z czym wskaźniki zdrowotne ulegną pogorszeniu, ze względu na ogólne starzenie się społeczeństwa.

Badanie Global Burden of Disease 2019

Badanie Global Burden of Disease (GBD) to najbardziej wszechstronne opracowanie dotyczące stanu zdrowia ludności każdego z krajów, prowadzone przez Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle. Analiza obejmuje dane z roku 2019 dotyczące 286 przyczyn zgonów, 369 chorób i urazów oraz 87 czynników ryzyka w 204 krajach. 

Eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego – prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Harvarda i prof. Alan Lopez z Uniwersytetu w Melbourne – opracowali wskaźnik DALY (ang. disability adjusted life-years), za pomocą którego mierzy się obciążenie chorobowe społeczeństw. Wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby.

Najnowsze badanie GBD dowodzi, że w Polsce behawioralne czynniki ryzyka odpowiadają w za utratę 35,6% lat przeżytych w zdrowiu. Do obniżenia jakości i skrócenia życia przyczyniają się najczęściej takie czynniki, jak palenie tytoniu, nadmierna masa ciała i nadciśnienie tętnicze. Praca pokazała także, że w stosunku do 1990 roku znacznie wzrosła 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Szczepionka przeciw COVID-19. Skąd wiemy, że nie będzie miała długoterminowych skutków ubocznych?

  Jednym z powodów, dla których niektóre osoby nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, jest to, że obawiają się one niepożądanych skutków, które mogą pojawić się zaraz po iniekcji, ale też potencjalnych długoterminowych konsekwencji szczepienia. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 spowodują trwające przez długi okres problemy w nadchodzących latach. Co na temat bezpieczeństwa szczepionek w dłuższej perspektywie mówią eksperci?

 • Czy węch pozwala wyczuwać rozwijające się choroby?

  Dzięki rozwiniętym zmysłom węchy, smaku, dotyku i wzroku możemy skutecznie unikać mniej lub bardziej poważnych zagrożeń. Który z tych zmysłów pomaga pierwszy, dlaczego podczas choroby ciało inaczej pachnie i dlaczego niektóre zapachy zapamiętujemy jako niebezpieczne, a inne jako przyjemne i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

  Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kurzajki (brodawki) – przyczyny i leczenie kurzajek na stopie

  Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, są powszechnie występującym problemem skórnym, za który odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. HPV, namnażając się powoduje powstanie bolesnych, swędzących oraz mało estetycznych zmian skórnych, dość często mylonych z odciskami. Ryzyko zakażenia brodawkami jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, zaś pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe. Jak zatem radzić sobie z kurzajkami? Które sposoby walki z nimi są najskuteczniejsze? 

 • Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, zalecenia

  Dna moczanowa, dawniej nazywana „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, spowodowana jest odkładaniem się kryształków moczanu jednosodowego w tkankach okołostawowych, czego wynikiem jest zapalenie stawu. Ponieważ dna moczanowa (podagra) stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia stawów u mężczyzn powyżej 40. roku życia, warto poznać jej objawy oraz możliwości leczenia i zapobiegania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij