Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia
Justyna Piekara

Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

Na czym polega program „Profilaktyka 40 PLUS”?

Badania profilaktyczne przyczyniają się do wczesnego wykrycia wielu chorób, co pozwala na wdrożenie bardziej efektywnego leczenia. Pandemia wywołana pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do znacznego spadku liczby udzielonych świadczeń medycznych. W związku z obniżoną zgłaszalnością do lekarzy w 2020 roku, od 1 lipca do 31 grudnia 2021 realizowany jest nowy program Ministerstwa Zdrowia – „Profilaktyka 40 PLUS”. Z początkiem lipca zostały także zniesione limity przyjęć, aby pacjenci szybciej mogli skorzystać z konsultacji u lekarza specjalisty.

W ramach programu realizacja badań diagnostycznych bjest świadczona w formie trzech pakietów – dedykowanych dla kobiet, dla mężczyzn i opcji wspólnej.

Skierowanie może obejmować:

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała,
  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
  • morfologię krwi,
  • ocenę miarowości rytmu serca,
  • badanie stężenia cholesterolu całkowitego, wykonanie kontrolnego profilu lipidowego,
  • badanie stężenia poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
  • badanie kreatyniny,
  • ogólne badanie moczu,
  • badanie na obecność krwi utajonej w kale,
  • badanie w kierunku raka prostaty (PSA).

Jak się zapisać?

Aby zapisać się na badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS, należy wypełnić ankietę dostępną w Internetowym Koncie Pacjenta (https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta) lub skorzystać ze wsparcia konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej (22 735 39 40). Na podstawie udzielonych odpowiedzi zostanie wygenerowane zlecenie pakietu badań odpowiedniego danej osoby.

Dla uczestników zakwalifikowanych do programu „Profilaktyka 40 PLUS” zostanie wystawione e-skierowanie. Nie wymaga ono wydrukowania. Placówka medyczna uzyska do niego dostęp za pośrednictwem systemu informatycznego. Po rejestracji, aby zrealizować badania, pacjent powinien odwiedzić wybrany punkt medyczny z dowodem osobistym.

Powiązane produkty

Jakie są trendy zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa?

Raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” 2020

Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” to obszerny dokument, który corocznie podsumowuje najważniejsze wyzwania dotyczące zdrowia polskiego społeczeństwa. W ostatnim opracowaniu autorzy uwzględnili dodatkowy rozdział poświęcony epidemii COVID-19 w Polsce. Na podstawie danych, zebranych w zestawieniu za 2020 rok, NIZP-PZH rekomenduje wdrożenie planu odbudowy zdrowotnej oraz redefinicję systemu profilaktyki i leczenia Polaków.

Korzystne dla zdrowia jest zmniejszanie się zagrożenia ubóstwem i stosunkowo niska stopa bezrobocia, jednak zauważalna w ostatnich latach tendencja wzrostu długości życia Polaków uległa zahamowaniu. Oprócz negatywnych zachowań zdrowotnych istotnym czynnikiem wpływającym na zły stan zdrowia Polaków jest zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.

Według prognoz interdyscyplinarnego zespołu ekspertów społeczno-demograficzna sytuacja w Polsce będzie niekorzystnie zmieniła się w najbliższych latach, w związku z czym wskaźniki zdrowotne ulegną pogorszeniu, ze względu na ogólne starzenie się społeczeństwa.

Badanie Global Burden of Disease 2019

Badanie Global Burden of Disease (GBD) to najbardziej wszechstronne opracowanie dotyczące stanu zdrowia ludności każdego z krajów, prowadzone przez Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle. Analiza obejmuje dane z roku 2019 dotyczące 286 przyczyn zgonów, 369 chorób i urazów oraz 87 czynników ryzyka w 204 krajach. 

Eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego – prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Harvarda i prof. Alan Lopez z Uniwersytetu w Melbourne – opracowali wskaźnik DALY (ang. disability adjusted life-years), za pomocą którego mierzy się obciążenie chorobowe społeczeństw. Wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby.

Najnowsze badanie GBD dowodzi, że w Polsce behawioralne czynniki ryzyka odpowiadają w za utratę 35,6% lat przeżytych w zdrowiu. Do obniżenia jakości i skrócenia życia przyczyniają się najczęściej takie czynniki, jak palenie tytoniu, nadmierna masa ciała i nadciśnienie tętnicze. Praca pokazała także, że w stosunku do 1990 roku znacznie wzrosła 

  1. Profilaktyka 40 PLUS – pakiet badań dla milionów Polaków, „gov.pl” [online], https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka40-plus---pakiet-badan-dla-milionow-polakow, [dostęp:] 02.06.2021.
  2. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, GBD 2019, „aotm.gov.pl” [online], https://www.aotm.gov.pl/projekty-aotmit/gbd/gbd-2019, [dostęp:] 02.06.2021.
  3. PZH, Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania – raport za 2020 rok, [online] https://www.pzh.gov.pl/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania-raport-za-2020-rok, [dostęp:] 02.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

  • Naukowcy ostrzegają przed chorobą X – czy czeka nas kolejna pandemia?

    Choroba X to termin wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), który nie odnosi się do konkretnego schorzenia, ale jest używany w epidemiologii i medycynie do opisania potencjalnej przyszłej pandemii wywołanej przez nieznany patogen. Może ona szybko się rozprzestrzeniać i stanowić znaczne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

  • Kurkuma może zmniejszać wydzielanie soku żołądkowego i objawy niestrawności

    Najnowsze badanie pokazało, że kurkuma może pomóc w leczeniu niestrawności. Okazało się, że u pacjentów, którzy otrzymywali suplement ją zawierający dolegliwości dyspeptyczne zmniejszyły się tak samo, jak u tych zażywających lek zaliczany do inhibitorów pompy protonowej, powszechnie stosowany w leczeniu schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nadmiernego wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij