Narkotyki bez tabu!
Anna Maria Pająk

Narkotyki bez tabu!

W ostatnich latach narkotyki stały się powszechnie dostępne w wielu miejscach. Rodzice muszą więc robić wszystko, aby uchronić swoje dzieci przed zgubnym wpływem używek.

- Przeciętny nastolatek potrzebuje średnio 15 minut żeby zorganizować środki nielegalne - mówi Anna Kuciak przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Wielu rodziców nie wierzy, że problem narkotyków może dotyczyć ich dziecka. Choć o narkotykach i uzależnieniach mówi się dzisiaj często, wiedza o nich w środowisku dorosłych, jest nadal nie wielka i w dużym stopniu oparta na mitach i stereotypach.

Co każdy rodzic wiedzieć powinien?

Narkotyki mogą pojawić się dzisiaj w każdej rodzinie. Eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi nie jest już tematem tabu, a elementem codzienności oraz przedmiotem normalnych rozmów. - Inicjacja narkotykowa zaczyna się najczęściej w okresie dojrzewania, tj. począwszy od 13-14 r. życia, zdarza się nawet ok. 11 r. życia - opowiada Anna Kuciak. Wówczas młodzi ludzie sięgają po narkotyki z ciekawości, dla towarzystwa, dla uzyskania akceptacji, pozycji w grupie, dla przeżycia czegoś wyjątkowego.

Nie oznacza to jednak, że jako rodzice jesteśmy bezradni. Wręcz przeciwnie, nie ma lepszych ekspertów w sprawach dotyczących naszych dzieci, niż my sami. Niezwykle istotna jest emocjonalna więź dorastającego człowieka z rodzicami, bliskość, akceptacja, możliwość zaspokajania ważnych życiowych potrzeb, szczególnie w sferze emocjonalnej i sferze wartości. - Wyniki badań potwierdzają, że dzieci zrównoważone psychicznie, pewne siebie, zadowolone i znające swoją wartość są w znacznie mniejszym stopniu narażone na popadnięcie w nałóg – podkreśla Jolanta Koczurowska, przewodnicząca ZG Monaru, prezes Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych.

Jako mądrzy i odpowiedzialni rodzice powinniśmy nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na to, że nasza pociecha eksperymentuje ze środkami psychoaktywnymi. 

Co powinno zaniepokoić? 

Zmiany w zachowaniu

Pierwsze próby kontaktu z narkotykami, dzieci najczęściej starają się ukryć przed rodzicami, a konsekwencją tego są widoczne zmiany w zachowaniu oraz wyglądzie młodego człowieka. Wymykanie się dzieci spod kontroli rodziców to proces, który nie dzieje się z dnia na dzień, następuje wieloetapowo - mówi Anna Kuciak.

Powiązane produkty

Do symptomów budzących wątpliwości należą:

  •     częste zmiany nastroju
  •     utrata aktywności, przysypianie, stany depresyjne
  •     wiele godzin spędzanych samotnie w pokoju
  •     gwałtowne reakcje na zadawane pytania o samopoczucie, o to gdzie było, dlaczego tak późno wraca – agresja słowna czasem fizyczna
  •     odmawianie wspólnych posiłków
  •     ostra odmowa wizyty u lekarza
  •     nie udzielanie odpowiedzi na pytania o kolegów, miejsce spotkań
  •     nowy slangowy słownik
  •     znaczne obniżenie się wyników w nauce
  •     liczne spóźnienia, nieobecności na szkolnych zajęciach
  •     trudności w koncentracji, częste zapominanie o ważnych pracach domowych

Zmiany w wyglądzie

Zażywaniu środków psychoaktywnych towarzyszą zmiany w wyglądzie. Należą do nich przede wszystkim: niedbały strój, wychudzenie, zaburzenia łaknienia, przekrwione oczy, rozszerzone lub szpilkowate źrenice. Wygląd osoby uzależnionej to często obraz człowieka chorego oraz zmęczonego. Wymienione powyżej zachowania, to tylko niektóre sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o tym, że nasza pociecha ma poważny problem z alkoholem, nikotyną czy narkotykami. 

Używaniu narkotyków towarzyszy:

  • Zaprzeczenie

      - nie biorę

      - nie robię nic złego – wszyscy biorą

      - nie robię nic, co mi zagraża – to wy macie problem

  • Minimalizowanie zagrożenia

      - używam od czasu do czasu, a nie systematycznie

      - mogę w każdej chwili przestać

      - nie handluję – kupuję tylko dla siebie

      - przecież żyję – narkotyki mi nie szkodzą

      - w innych krajach zalegalizowano narkotyki

  •  Budowanie mitów

      - marihuana to zioło

      - nie jestem narkomanem, nie żebrzę na ulicy

      - inni są słabi – ja sobie poradzę

      - mam problemy – narkotyki pozwalają mi załatwić moje sprawy

      - jestem młody – kiedy będę dorosły wyrosnę z tego 

Testy do wykrywania narkotyków

Najprostszą i najtańszą metodą do wykrywania narkotyków w organizmie są testy do badania obecności narkotyków, a dokładnie ich metabolitów w moczu. Można je kupić w wielu aptekach, za niewielką  kwotę 10-20 zł. Problem polega na tym, że każdy z nich wykrywa jeden konkretny narkotyk lub grupę narkotyków. Decydując się na kupno testu w aptece, powinniśmy zorientować się mniej więcej o użycie jakiego narkotyku podejrzewamy osobę badaną. Ile czasu upłynęło od ewentualnego zażycia i czy mocz, który otrzymujemy od dziecka jest na pewno jego moczem. Oprócz testów wykrywających narkotyki w moczu, istnieją także testy wykrywające narkotyki we krwi. Można z nich skorzystać odpłatnie w niektórych poradniach uzależnień. 

Problem uzależnienia, czyli gdzie szukać pomocy

Powodów sięgania po narkotyki jest wiele. Motywy, które inspirują młodych ludzi do sięgnięcia po środki psychoaktywne to przede wszystkim: ciekawość, ekscytacja, próba oderwania się od rzeczywistości, ucieczka od problemów, presja otoczenia. Większość z tych specyfików wywołuje uczucie przyjemności, osłabia poczucie stresu, emocjonalnego bólu czy braku wiary w siebie. 

Jeżeli okaże się,  że nasze dziecko eksperymentuje z narkotykami, należy zwrócić się jak najszybciej do instytucji, która udzieli nam profesjonalnej pomocy. 

Najlepiej skontaktować się telefonicznie lub osobiście z najbliższą  poradnią profilaktyki i terapii uzależnień. Można tam uzyskać  poradę, skorzystać z zajęć edukacyjnych, a w razie potrzeby także z terapii indywidualnej lub grupowej. Większość takich poradni to zakłady opieki zdrowotnej, dlatego porady są darmowe. Jedną z nich jest stowarzyszenie Monar. Organizacja dysponuje siecią palcówek ambulatoryjnych (poradni i punktów konsultacyjnych) oraz siecią ośrodków stacjonarnych, prowadzących terapię całodobową. Na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.narkomania.gov.pl znajdziemy informator na temat placówek udzielających pomocy osobom z problemami narkotykowymi. Informator „Narkomania - gdzie szukać pomocy?” przedstawia listę poradni leczenia uzależnień, placówek ambulatoryjnych, stacjonarnych, oddziałów detoksycznych, placówek prowadzących badania na obecność wirusa HIV, działających w całej Polsce.  

Co robić, aby uchronić? 

Najważniejsze jest, aby zapobiegać kontaktom dziecka z narkotykami, chociaż profilaktyka uzależnień nie należy do łatwych. - Nie wystarczy już dzisiaj uświadamiać dzieci i rodziców o szkodliwości wszelkich używek. Profilaktyka to dbałość o rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, to wzmacnianie wszystkiego co chroni je przed narkotykami i osłabianie czynników szkodliwych. Tym co chroni, jest  miłość, bezpieczeństwo, dbałość o zaspakajanie potrzeb rozwojowych dziecka,  dbałość o rozwój jego zainteresowań. Tym co szkodzi - bieda, niepowodzenia szkolne, brak opieki rodzicielskiej, brak bezpieczeństwa – twierdzi Jolanta Koczurowska. Dbajmy o bliski kontakt z naszym dzieckiem, stawiajmy mu jasne wymagania, prowadźmy mądre i poważne rozmowy, kultywujmy domowe rytuały oraz starajmy się rozumieć jego język i styl bycia. - Nie pozwólmy korzystać najmłodszym z leków bez naszego nadzoru oraz kontrolujmy domowe apteczki - podkreśla Anna Kuciak.. 

W jednej ze swoich książek, Marek Kotański, założyciel i długoletni szef Monaru, napisał: „To fantastyczna wiara w pokłady dobra i wielkich możliwości tkwiących w każdym człowieku, bez względu na to, kim jest w obecnej chwili, pozwala mi zawsze głęboko i szczerze wierzyć, że tym razem na pewno się uda”. W kreślonym przez Kotańskiego wizerunku człowiek jest z natury dobry i silny, ale także słaby, omylny i błądzący. Warto pamiętać, że to czy ktoś się uzależni, to sprawa bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Jednak nawet jednorazowy kontakt z narkotykami powinien zmotywować rodziców do rozmowy z dzieckiem oraz poświęcenia mu większej uwagi i czasu. Pamiętajmy, ze szansa na lepszy los należy się każdemu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

    Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

  • Tęczowa jesień życia

    „Jeszcze tylko parę wiosen, jeszcze parę przygód z losem, jeszcze tylko parę zim i refrenem zabrzmisz tym... Wesołe jest życie staruszka” – jeden z wielkich przebojów Kabaretu Starszych Panów. Trudno nie zgodzić się ze słowami piosenki. Trochę chęci, sprawność intelektualna, wsparcie ze strony bliskich i w każdej osobie starszej można wyzwolić energię i radość życia.

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij