Według najnowszych zaleceń nie musisz robić 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – nie przynosi to żadnych korzyści zdrowotnych
Justyna Piekara

Według najnowszych zaleceń nie musisz robić 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – nie przynosi to żadnych korzyści zdrowotnych

Od dziesięcioleci kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne przez 21 dni z siedmiodniową przerwą, podczas której dochodzi do pojawienia się krwawienia. Nowe badania potwierdzają, że z medycznego punktu widzenia nie ma konieczności przerywania ciągłości zażywania leku. Czy w związku z tym bezpiecznie można pominąć okres? 

Dlaczego wcześniej zalecano przerwę w stosowaniu środków antykoncepcyjnych?

W artykule zamieszczonym w czasopiśmie „BMJ Sexual and Reproductive Healthcare” czytamy, że nie ma istotnych korzyści zdrowotnych wynikających z siedmiodniowej przerwy od hormonów, która dotychczas była zalecana po każdych 21 dniach stosowania środków antykoncepcyjnych.

Taki sposób przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych to relikt przeszłości, twierdzą naukowcy. Gdy tabletki wprowadzano na rynek, producenci chcieli je „oswoić”, sprawiając, aby schemat ich stosowania dokładnie naśladował cykle menstruacyjne kobiet. Innym powodem wprowadzenia przerwy było upewnienie kobiet, że nie są w ciąży, z czym wiązało się wystąpienie krwawienia. Lekarze przywykli do proponowanego wzorca, ugruntowanego przez czynniki religijne i społeczne, choć z medycznego punktu widzenia nie ma on uzasadnienia.

Zaktualizowane wytyczne FSRH

Według wytycznych brytyjskiej organizacji Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare (FSRH), opartych na najnowszych dowodach naukowych, przerwa w stosowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułka, plastry antykoncepcyjne czy pierścień dopochwowy, nie jest konieczna. 

FSRH sugeruje skrócenie przerwy (do 4 dni) lub jej brak podczas przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Nieprzerwane dostarczanie substancji aktywnej doprowadza do uniknięcia krwawienia, a także bolesnych skurczów i innych nieprzyjemnych objawów związanych z menstruacją. Według nowych zaleceń już podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą, zamiast trzymiesięcznej porcji leków, może on przepisać roczny zapas leku.

Dr Sara Hardman, dyrektor Wydziału ds. Efektywności Klinicznej w FSRH, sądzi, że wiele kobiet jest zadowolonych z możliwość uniknięcia krwawienia. Podkreśla jednak, iż „kobiety muszą wiedzieć, że złożona antykoncepcja hormonalna wiąże się z niewielkim wzrostem niektórych zagrożeń dla zdrowia, więc nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Jeśli nie jest stosowana prawidłowo, istnieje ryzyko zajścia w ciążę”.

Zdaniem dr Diany Mansour, która pełni funkcję wiceprezesa FSRH ds. jakości klinicznej, „kobiety, które sięgają po antykoncepcję hormonalną, powinny otrzymywać rzetelne informacje o jej skuteczności i alternatywach, do których należą m.in. długoterminowe odwracalne środki antykoncepcyjne (ang. long-acting reversible contraceptives, LARC), takie jak wkładki domaciczne czy implanty antykoncepcyjne. Obecnie uważa się je za najskuteczniejsze metody antykoncepcji”.

Polecane dla Ciebie

Pomijanie okresu – wady i zalety

W krajowym badaniu przeprowadzonym przez American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) dowiedziono, że hamowanie miesiączki jest bezpieczne dla kobiet.

Nie przeprowadzono długoterminowych badań oceniających bezpieczeństwo ciągłego pomijania okresu, dlatego nadal powinno się indywidualnie konsultować z lekarzem, jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza.

Korzyści z ciągłego stosowania antykoncepcji hormonalnej

Przy prawidłowym użytkowaniu skuteczność hormonalnej antykoncepcji wynosi 99%. Oprócz oczywistego działania, jej stosowanie może pomóc w przypadku obfitych lub bolesnych miesiączek, trądziku i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejsza się także ryzyko niektórych nowotworów. Kobietom z nieregularnymi i nieprzewidywalnymi menstruacjami daje możliwość zapanowania nad cyklem.

Ponadto badania dowodzą, że pacjentki zmagające się z endometriozą mogą stosować ciągłą antykoncepcję hormonalną w celu złagodzenia silnych skurczów miesiączkowych i bólu odczuwanego w obrębie miednicy. Nieprzerwane jej przyjmowanie może  przynieść korzyści kobietom ze zdiagnozowaną niedokrwistością i zaburzeniami krzepnięcia, które cierpią szczególnie z powodu comiesięcznej utraty krwi.

Ryzyko związane z nieprzerwanym stosowania antykoncepcji hormonalnej

Głównym efektem ubocznym długiego, nieprzerwanego stosowania antykoncepcji hormonalnej jest możliwość wystąpienia niespodziewanego krwawienia śródcyklicznego. Inne potencjalne problemy mogą się różnić w zależności od historii medycznej pacjentki, wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety. 

  1. N. Broyd, No health benefit from 7 day break from the pill, “medscape.com” [online], https://www.medscape.com/viewarticle/908081, [dostęp:] 21.04.2021.
  2. Is it OK to take the pill every day without a break?, “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-46952694, [dostęp:] 21.04.2021.
  3. K. Kumar, Is it OK to skip the 7-day break on the pill?, “medicinenet.com” [online], ttps://www.medicinenet.com/is_it_ok_to_skip_the_7-day_break_on_the_pill/article.htm, [dostęp:] 21.04.2021.
  4. FSRH Clinical Effectiveness Unit, FSRH press release: Updated FSRH guidance on combined hormonal contraception (CHC) highlights new recommendations and reminds us of important messages about safety and effectiveness, “fsrh.org” [online], https://www.fsrh.org/news/fsrh-release-updated-guidance-combined-hormonal-contraception/, [dostęp:] 21.04.2021.
  5. M. Houston, The contraceptive pill: is the one-week break a relic of the past?, “irishtimes.com” [online], https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/the-contraceptive-pill-is-the-one-week-break-a-relic-of-the-past-1.4066053, [dostęp:] 21.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

    Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania. Niektóre z nich są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie waszej relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że z pewnością nie jest to koniec świata.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak wytwarza się pokarm w piersiach?

    Mitów dotyczących laktacji jest bardzo dużo. Skąd bierze się mleko w piersiach i czy to możliwe, że w ogóle się nie pojawi? Czy może zdarzyć się tak, że mleko w piersiach zwarzy się w upalny dzień? Skąd organizm wie, że powinien zacząć produkcję mleka i jak to się dzieje, że pokarm wypływa z piersi? Na takie i podobne pytania odpowiedzi warto szukać w sprawdzonych źródłach i potwierdzać je badaniami naukowymi.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

    Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij