Według najnowszych zaleceń nie musisz robić 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – nie przynosi to żadnych korzyści zdrowotnych
Justyna Piekara

Według najnowszych zaleceń nie musisz robić 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – nie przynosi to żadnych korzyści zdrowotnych

Od dziesięcioleci kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne przez 21 dni z siedmiodniową przerwą, podczas której dochodzi do pojawienia się krwawienia. Nowe badania potwierdzają, że z medycznego punktu widzenia nie ma konieczności przerywania ciągłości zażywania leku. Czy w związku z tym bezpiecznie można pominąć okres? 

Dlaczego wcześniej zalecano przerwę w stosowaniu środków antykoncepcyjnych?

W artykule zamieszczonym w czasopiśmie „BMJ Sexual and Reproductive Healthcare” czytamy, że nie ma istotnych korzyści zdrowotnych wynikających z siedmiodniowej przerwy od hormonów, która dotychczas była zalecana po każdych 21 dniach stosowania środków antykoncepcyjnych.

Taki sposób przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych to relikt przeszłości, twierdzą naukowcy. Gdy tabletki wprowadzano na rynek, producenci chcieli je „oswoić”, sprawiając, aby schemat ich stosowania dokładnie naśladował cykle menstruacyjne kobiet. Innym powodem wprowadzenia przerwy było upewnienie kobiet, że nie są w ciąży, z czym wiązało się wystąpienie krwawienia. Lekarze przywykli do proponowanego wzorca, ugruntowanego przez czynniki religijne i społeczne, choć z medycznego punktu widzenia nie ma on uzasadnienia.

Zaktualizowane wytyczne FSRH

Według wytycznych brytyjskiej organizacji Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare (FSRH), opartych na najnowszych dowodach naukowych, przerwa w stosowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułka, plastry antykoncepcyjne czy pierścień dopochwowy, nie jest konieczna. 

FSRH sugeruje skrócenie przerwy (do 4 dni) lub jej brak podczas przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Nieprzerwane dostarczanie substancji aktywnej doprowadza do uniknięcia krwawienia, a także bolesnych skurczów i innych nieprzyjemnych objawów związanych z menstruacją. Według nowych zaleceń już podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą, zamiast trzymiesięcznej porcji leków, może on przepisać roczny zapas leku.

Dr Sara Hardman, dyrektor Wydziału ds. Efektywności Klinicznej w FSRH, sądzi, że wiele kobiet jest zadowolonych z możliwość uniknięcia krwawienia. Podkreśla jednak, iż „kobiety muszą wiedzieć, że złożona antykoncepcja hormonalna wiąże się z niewielkim wzrostem niektórych zagrożeń dla zdrowia, więc nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Jeśli nie jest stosowana prawidłowo, istnieje ryzyko zajścia w ciążę”.

Zdaniem dr Diany Mansour, która pełni funkcję wiceprezesa FSRH ds. jakości klinicznej, „kobiety, które sięgają po antykoncepcję hormonalną, powinny otrzymywać rzetelne informacje o jej skuteczności i alternatywach, do których należą m.in. długoterminowe odwracalne środki antykoncepcyjne (ang. long-acting reversible contraceptives, LARC), takie jak wkładki domaciczne czy implanty antykoncepcyjne. Obecnie uważa się je za najskuteczniejsze metody antykoncepcji”.

Polecane dla Ciebie

Pomijanie okresu – wady i zalety

W krajowym badaniu przeprowadzonym przez American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) dowiedziono, że hamowanie miesiączki jest bezpieczne dla kobiet.

Nie przeprowadzono długoterminowych badań oceniających bezpieczeństwo ciągłego pomijania okresu, dlatego nadal powinno się indywidualnie konsultować z lekarzem, jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza.

Korzyści z ciągłego stosowania antykoncepcji hormonalnej

Przy prawidłowym użytkowaniu skuteczność hormonalnej antykoncepcji wynosi 99%. Oprócz oczywistego działania, jej stosowanie może pomóc w przypadku obfitych lub bolesnych miesiączek, trądziku i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejsza się także ryzyko niektórych nowotworów. Kobietom z nieregularnymi i nieprzewidywalnymi menstruacjami daje możliwość zapanowania nad cyklem.

Ponadto badania dowodzą, że pacjentki zmagające się z endometriozą mogą stosować ciągłą antykoncepcję hormonalną w celu złagodzenia silnych skurczów miesiączkowych i bólu odczuwanego w obrębie miednicy. Nieprzerwane jej przyjmowanie może  przynieść korzyści kobietom ze zdiagnozowaną niedokrwistością i zaburzeniami krzepnięcia, które cierpią szczególnie z powodu comiesięcznej utraty krwi.

Ryzyko związane z nieprzerwanym stosowania antykoncepcji hormonalnej

Głównym efektem ubocznym długiego, nieprzerwanego stosowania antykoncepcji hormonalnej jest możliwość wystąpienia niespodziewanego krwawienia śródcyklicznego. Inne potencjalne problemy mogą się różnić w zależności od historii medycznej pacjentki, wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety. 

 1. N. Broyd, No health benefit from 7 day break from the pill, “medscape.com” [online], https://www.medscape.com/viewarticle/908081, [dostęp:] 21.04.2021.
 2. Is it OK to take the pill every day without a break?, “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-46952694, [dostęp:] 21.04.2021.
 3. K. Kumar, Is it OK to skip the 7-day break on the pill?, “medicinenet.com” [online], ttps://www.medicinenet.com/is_it_ok_to_skip_the_7-day_break_on_the_pill/article.htm, [dostęp:] 21.04.2021.
 4. FSRH Clinical Effectiveness Unit, FSRH press release: Updated FSRH guidance on combined hormonal contraception (CHC) highlights new recommendations and reminds us of important messages about safety and effectiveness, “fsrh.org” [online], https://www.fsrh.org/news/fsrh-release-updated-guidance-combined-hormonal-contraception/, [dostęp:] 21.04.2021.
 5. M. Houston, The contraceptive pill: is the one-week break a relic of the past?, “irishtimes.com” [online], https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/the-contraceptive-pill-is-the-one-week-break-a-relic-of-the-past-1.4066053, [dostęp:] 21.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij