Według najnowszych zaleceń nie musisz robić 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – nie przynosi to żadnych korzyści zdrowotnych
Justyna Piekara

Według najnowszych zaleceń nie musisz robić 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – nie przynosi to żadnych korzyści zdrowotnych

Od dziesięcioleci kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne przez 21 dni z siedmiodniową przerwą, podczas której dochodzi do pojawienia się krwawienia. Nowe badania potwierdzają, że z medycznego punktu widzenia nie ma konieczności przerywania ciągłości zażywania leku. Czy w związku z tym bezpiecznie można pominąć okres? 

Dlaczego wcześniej zalecano przerwę w stosowaniu środków antykoncepcyjnych?

W artykule zamieszczonym w czasopiśmie „BMJ Sexual and Reproductive Healthcare” czytamy, że nie ma istotnych korzyści zdrowotnych wynikających z siedmiodniowej przerwy od hormonów, która dotychczas była zalecana po każdych 21 dniach stosowania środków antykoncepcyjnych.

Taki sposób przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych to relikt przeszłości, twierdzą naukowcy. Gdy tabletki wprowadzano na rynek, producenci chcieli je „oswoić”, sprawiając, aby schemat ich stosowania dokładnie naśladował cykle menstruacyjne kobiet. Innym powodem wprowadzenia przerwy było upewnienie kobiet, że nie są w ciąży, z czym wiązało się wystąpienie krwawienia. Lekarze przywykli do proponowanego wzorca, ugruntowanego przez czynniki religijne i społeczne, choć z medycznego punktu widzenia nie ma on uzasadnienia.

Zaktualizowane wytyczne FSRH

Według wytycznych brytyjskiej organizacji Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare (FSRH), opartych na najnowszych dowodach naukowych, przerwa w stosowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułka, plastry antykoncepcyjne czy pierścień dopochwowy, nie jest konieczna. 

FSRH sugeruje skrócenie przerwy (do 4 dni) lub jej brak podczas przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Nieprzerwane dostarczanie substancji aktywnej doprowadza do uniknięcia krwawienia, a także bolesnych skurczów i innych nieprzyjemnych objawów związanych z menstruacją. Według nowych zaleceń już podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą, zamiast trzymiesięcznej porcji leków, może on przepisać roczny zapas leku.

Dr Sara Hardman, dyrektor Wydziału ds. Efektywności Klinicznej w FSRH, sądzi, że wiele kobiet jest zadowolonych z możliwość uniknięcia krwawienia. Podkreśla jednak, iż „kobiety muszą wiedzieć, że złożona antykoncepcja hormonalna wiąże się z niewielkim wzrostem niektórych zagrożeń dla zdrowia, więc nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Jeśli nie jest stosowana prawidłowo, istnieje ryzyko zajścia w ciążę”.

Zdaniem dr Diany Mansour, która pełni funkcję wiceprezesa FSRH ds. jakości klinicznej, „kobiety, które sięgają po antykoncepcję hormonalną, powinny otrzymywać rzetelne informacje o jej skuteczności i alternatywach, do których należą m.in. długoterminowe odwracalne środki antykoncepcyjne (ang. long-acting reversible contraceptives, LARC), takie jak wkładki domaciczne czy implanty antykoncepcyjne. Obecnie uważa się je za najskuteczniejsze metody antykoncepcji”.

Powiązane produkty

Pomijanie okresu – wady i zalety

W krajowym badaniu przeprowadzonym przez American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) dowiedziono, że hamowanie miesiączki jest bezpieczne dla kobiet.

Nie przeprowadzono długoterminowych badań oceniających bezpieczeństwo ciągłego pomijania okresu, dlatego nadal powinno się indywidualnie konsultować z lekarzem, jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza.

Korzyści z ciągłego stosowania antykoncepcji hormonalnej

Przy prawidłowym użytkowaniu skuteczność hormonalnej antykoncepcji wynosi 99%. Oprócz oczywistego działania, jej stosowanie może pomóc w przypadku obfitych lub bolesnych miesiączek, trądziku i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejsza się także ryzyko niektórych nowotworów. Kobietom z nieregularnymi i nieprzewidywalnymi menstruacjami daje możliwość zapanowania nad cyklem.

Ponadto badania dowodzą, że pacjentki zmagające się z endometriozą mogą stosować ciągłą antykoncepcję hormonalną w celu złagodzenia silnych skurczów miesiączkowych i bólu odczuwanego w obrębie miednicy. Nieprzerwane jej przyjmowanie może  przynieść korzyści kobietom ze zdiagnozowaną niedokrwistością i zaburzeniami krzepnięcia, które cierpią szczególnie z powodu comiesięcznej utraty krwi.

Ryzyko związane z nieprzerwanym stosowania antykoncepcji hormonalnej

Głównym efektem ubocznym długiego, nieprzerwanego stosowania antykoncepcji hormonalnej jest możliwość wystąpienia niespodziewanego krwawienia śródcyklicznego. Inne potencjalne problemy mogą się różnić w zależności od historii medycznej pacjentki, wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety. 

  1. N. Broyd, No health benefit from 7 day break from the pill, “medscape.com” [online], https://www.medscape.com/viewarticle/908081, [dostęp:] 21.04.2021.
  2. Is it OK to take the pill every day without a break?, “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-46952694, [dostęp:] 21.04.2021.
  3. K. Kumar, Is it OK to skip the 7-day break on the pill?, “medicinenet.com” [online], ttps://www.medicinenet.com/is_it_ok_to_skip_the_7-day_break_on_the_pill/article.htm, [dostęp:] 21.04.2021.
  4. FSRH Clinical Effectiveness Unit, FSRH press release: Updated FSRH guidance on combined hormonal contraception (CHC) highlights new recommendations and reminds us of important messages about safety and effectiveness, “fsrh.org” [online], https://www.fsrh.org/news/fsrh-release-updated-guidance-combined-hormonal-contraception/, [dostęp:] 21.04.2021.
  5. M. Houston, The contraceptive pill: is the one-week break a relic of the past?, “irishtimes.com” [online], https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/the-contraceptive-pill-is-the-one-week-break-a-relic-of-the-past-1.4066053, [dostęp:] 21.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij