Trampolina fitness – zalety i wady. Trening jumping fitness okiem fizjoterapeuty
Mateusz Burak

Trampolina fitness – zalety i wady. Trening jumping fitness okiem fizjoterapeuty

Trening z wykorzystaniem trampoliny fitness angażuje wiele grup mięśniowych, jest to znakomity sposób na poprawę kondycji i spalenie zbędnych kalorii. Istnieją jednak przeciwwskazania do jumping fitness, są to przede wszystkim schorzenia narządu ruchu, w tym kolan i kręgosłupa, choroby układu krążenia, ciąża i okres kilku miesięcy po porodzie, urazy. Nawet w przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości, przed pierwszym treningiem na trampolinie warto skonsultować się ze specjalistą. Ponieważ trening na trampolinie powoduje duże przeciążenia mięśni dna miednicy, szczególnie zaleca się konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Trampolina fitness – czym jest jumping fitness?

Jumping fitness jest rodzajem dynamicznego treningu na trampolinie pod okiem instruktora. Zajęcia rozpoczynają się standardowo od rozgrzewki i przygotowania tkanek do zwiększonego obciążenia. Wtedy też instruktor wyjaśnia podstawy i sposób przebiegu treningu na trampolinie do ćwiczeń. Następnie tempo ulega stopniowemu przyspieszaniu, a wzrost intensywności jest dodatkowo motywowany odpowiednio dobraną muzyką.

Skakanie na trampolinie to kompletny trening, który przynosi korzyści wszystkim partiom naszego ciała. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do tego typu aktywności fizycznej. 

Trampolina fitness – zalety jumping fitness 

Wykorzystanie trampoliny fitness do ćwiczeń ma wyjątkowe zalety w porównaniu z innymi formami ruchu. Podczas skoków następuje naprzemienne przyspieszanie oraz zwalnianie tempa, dzięki czemu do pracy włączone zostaje blisko 638 mięśni, czyli prawie wszystkie, jakie posiadamy. Doprowadzając do ich napinania i rozluźniania możemy liczyć na poprawę parametrów związanych z równowagą, koordynacją oraz czuciem głębokim, czyli kinestezją lub inaczej propriocepcją. Do tego następuje bardzo pożądana przez wiele osób szybka utrata wagi. Zaangażowanie tak olbrzymiej ilości mięśni stanowi doskonałą receptę na spalenie masy kalorii. 

Co istotne zajęcia z wykorzystaniem trampoliny fitness są odpowiednie dla osób w każdym wieku, niezależnie od płci, wagi czy poziomu sprawności. To doskonały sposób na budowanie kondycji i dobrą zabawę. Nie można jednak zapominać o pewnych ograniczeniach, nie każdy może ćwiczyć na trampolinach.

Polecane dla Ciebie

Trampolina fitness – przeciwwskazania do treningu 

W określonych sytuacjach wykonywanie podskoków na trampolinie może być przeciwwskazane. Może to wynikać ze zbyt dużego obciążenia dla narządu ruchu, jakie zostaje wygenerowane każdorazowo podczas podskoku. Przeciwwskazania do ćwiczeń na trampolinie obejmują:

  • stany zapalne narządu ruchu,
  • ostre lub podostre urazy w postaci skręcenia, zwichnięcia stawów,
  • niestabilność połączeń stawowych,
  • mocno osłabiona równowaga uniemożliwiająca kontrolę położenia ciała podczas wykonywania podskoków, zaburzenia równowagi,
  • znacznie osłabiona siła mięśniowa,
  • niektóre choroby układu krążenia,
  • ciążę i połóg,
  • okres minimum 6 miesięcy po porodzie,
  • astmę,
  • osteoporozę,
  • stan po endoprotezoplastyce i innych zabiegach chirurgicznych,
  • ból pojawiający się podczas treningu.
Ponieważ trening z wykorzystaniem trampoliny powoduje znaczny wzrost ciśnienia śródbrzusznego i duże napięcie mięśni dna miednicy, co może prowadzić do wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu, przed treningiem każda kobieta powinna skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Jumping fitness a choroby stawów

Choroby stawów powodujące zniekształcenia kostne oraz znacznie ograniczoną ruchomość (choroby reumatyczne) będą stanowiły przeciwwskazanie do ćwiczeń na trampolinie. Upośledza to bowiem biomechanikę narządu ruchu i może doprowadzać do powstawania dużych przeciążeń, ruch nie przebiega wtedy prawidłowo, siły rozkładają się zupełnie inaczej. To, kiedy można skorzystać w tym stanie z podejmowania takiej aktywności, najlepiej ustalić z fizjoterapeutą. Warto bowiem pamiętać, że nie każda choroba narządu ruchu i nie na każdym etapie będzie przyczyną dyskwalifikacji. 

Jumping fitness a choroby kręgosłupa

Podskoki to duża siła kompresyjna inicjowana podczas takich aktywności. W sytuacji, kiedy będziemy mieli do czynienia z pacjentem cierpiącym na przewlekłą dyskopatię, upośledzenie architektury kręgosłupa, to możemy spotęgować stan patologiczny. Nie oznacza to jednak, że skacząc na trampolinie nabawimy się dyskopatii, zagrożenia to nie to samo co istniejące przeciwwskazania. 

Jumping fitness a wady postawy

W przypadku wad postawy sytuacja ma się podobnie, jak w schorzeniach kręgosłupa. Trampolina fitness może spowolnić korekcję upośledzonej architektury narządu ruchu u dzieci, nie jest tak jednak w każdym przypadku. Dlatego to fizjoterapeuta w porozumieniu z ortopedą decyduje o tym, czy podskoki powinny zostać wyeliminowane. 

Jumping fitness a choroby układu krążenia

W chorobach układu krążenia chęć uprawiania fitnessu na trampolinach wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Duża wymiana gazowa, przyspieszenie pracy serca może być zbyt dużym wysiłkiem. Z pewnością nie poleca się takiej aktywności osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz zagrożeniem chorobami zatorowymi.

Natomiast w niektórych przypadkach, po wcześniejszej konsultacji, może się okazać, że taki sport jest wręcz wskazany, aby efektywnie zwiększać wydolność krążeniowo-oddechową. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku osób, które przechorowały COVID-19, zostały przebadane pod kątem ewentualnych zagrożeń i następstw tej choroby. Wówczas po kwalifikacji lekarza, może to okazać się doskonałym sposobem na odbudowanie kondycji.

Jumping fitness – inne przeciwwskazania

Wśród pozostałych przeciwwskazań do ćwiczeń na trampolinie wyróżnia się bardzo dużą nadwagę i otyłość. Może to bowiem stanowić olbrzymie obciążenia dla stawów. W efekcie mogłoby dojść do złamań oraz chorób martwiczych kości, wynikających ze zbyt dużego nacisku na te struktury.

W przypadku dzieci korzystanie z trampoliny zawsze powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Podczas podskoków, na trampolinie powinno znajdować się tylko jedno dziecko, aby zminimalizować ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać również o tym, iż najbezpieczniej skakać w środkowej części trampoliny.

Trampolina fitness – najważniejsze zasady jumping fitness

Po pierwsze każda trampolina fitness jest wyposażona w specjalny uchwyt, który umożliwia zachowanie równowagi, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i jest wykorzystywany podczas ewolucji na sprzęcie. Ćwiczenia mogą być łagodne, spokojne lub polegać na energicznym odrywaniu stóp od powierzchni trampoliny. O rodzaju treningu decyduje instruktor. Ważne są także same parametry związane ze sprzętem. Trampolina powinna być stabilna, o dużej powierzchni, ciężka. Jeśli planujemy zakup domowej trampoliny fitness, przed zakupem warto zwrócić uwagę na wymienione wyżej aspekty. 

Taka forma aktywności stanowi doskonały trening dla propriocepcji. Z powodzeniem sprawdzi się jako forma zabawy, a jednocześnie stymulacji czucia głębokiego u dzieci. 

  1. Basterfield L., Reilly J. K., Pearce M. S. i in., Longitudinal associations between sports participation, body composition and physical activity from childhood to adolescence, „J Sci Med Sport.” 2015, nr 18, s. 178-182.
  2. Keiner M., Sander A., Wirth K., Schmidtbleicher D., The impact of 2 years of additional athletic training on the jump performance of young athletes, „Sci Sports.” 2014, nr 29, s. 39-46. 
  3. Giagazoglou P., Kokaridas D., Sidiropoulou M. i in., Effects of a trampoline exercise intervention on motor performance and balance ability of children with intellectual disabilities, „Res Dev Disabil” 2013, nr 34, s. 2701-2707.
  4. Aragão F. A., Karamanidis K., Vaz M. A., Arampatzis A., Mini-trampoline exercise related to mechanisms of dynamic stability improves the ability to regain balance in elderly, „J Electromyogr Kinesiol.” 2011, nr 21, s. 512-518.
  5. Esmaeilzadeh S., Kalantari H., Nakhostin-Roohi B., Cardiorespiratory fitness, activity level, health-related anthropometric variables, sedentary behaviour and socioeconomic status in a sample of Iranian 7-11 year old boys, „Biol Sport.” 2013, nr 30, s. 67-71. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

    Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

  • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

    Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

  • Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

    Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Ko Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

  • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

    Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij