Wpływ cukru na rozwój mózgu – istnieje związek między nadmiarem sacharozy w diecie a pamięcią
Justyna Piekara

Wpływ cukru na rozwój mózgu – istnieje związek między nadmiarem sacharozy w diecie a pamięcią

Wysokie spożycie napojów słodzonych cukrem w okresie dojrzewania może wpływać na rozwój mózgu i powodować zaburzenia uczenia się i pamięci w wieku dorosłym. Zmiany w składzie bakterii w jelitach mogą być kluczem do zrozumienia, dlaczego tak się dzieje.

Wysokie spożycie cukru negatywnie wpływa na procesy poznawcze

Podczas gdy poprzednie badania wiązały dietę wysokocukrową z próchnicą zębów, otyłością i chorobami serca, a także ograniczeniem funkcji poznawczych, mniej wiadomo o jej wpływie na rozwój umysłowy. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Georgia we współpracy z grupą badawczą University of Southern California wykazało, że codzienne spożywanie napojów słodzonych cukrem w okresie dojrzewania wpływa na pracę mózgu i sprawia, że w wieku dorosłym mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w „Translational Psychiatry”.

Naukowcy posłużyli się modelem zwierzęcym. Młodocianym szczurom podawano normalną karmę i 11% roztwór cukru, porównywalny z dostępnymi w handlu słodkimi napojami. Kiedy zwierzęta dorosły, naukowcy przetestowali ich wspomnienia dwiema różnymi metodami. Jedna metoda testowała pamięć związaną z obszarem mózgu zwanym hipokampem – regionem mózgu istotnym dla uczenia się i zapamiętywania. Druga metoda testowała funkcję pamięci kontrolowaną przez region zwany korą okołowęchową.

Szczury, które spożywały cukier we wczesnym okresie życia miały upośledzoną epizodyczną pamięć kontekstową. Wiązało się to z ograniczoną zdolnością rozróżniania, że przedmiot jest nowy w określonym kontekście, z czym szczury, którym nie podano cukru, były w stanie sobie poradzić. Okazało się, że spożycie cukru we wczesnym okresie życia wpływa negatywnie na funkcjonowanie mechanizmów uczenia się, które są zależne od hipokampa. Nie ma natomiast wpływu na pamięć rozpoznawczą zwierząt.

Już wcześniej naukowcy donosili, że wysokie spożycie cukru może wywoływać stan zapalny w mózgu, prowadząc do problemów z pamięcią. Badanie z 2016 roku opublikowane w „Behavioural Brain Research” wykazało, że markery zapalne były obecne w hipokampie szczurów karmionych dietą wysokocukrową. Na szczęście przejście na dietę bogatą w produkty o niskim indeksie glikemicznym, ograniczenie cukru oraz suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 i kurkuminy pomaga odwrócić ten stan i poprawić pamięć.

Parabacteroides – bakterie jelitowe skorelowane z upośledzeniem funkcji poznawczych

Badanie jest pierwszym, które pokazuje, jak specyficzna zmiana mikrobiomu jelitowego może zmienić funkcję określonego obszaru mózgu.

Dodatkowe analizy wykazały, że wysokie spożycie cukru doprowadziło do podwyższonego poziomu pewnych bakterii w mikrobiomie jelitowym. Chcąc zidentyfikować mechanizm, za pomocą którego bakterie mogą wpływać na procesy pamięciowe, naukowcy przeprowadzili kolejny eksperyment. Przeszczepili bakterie Parabacteroides wyhodowane w laboratorium do jelit dorastających szczurów, które piły tylko wodę. Zwierzęta te nie radziły sobie dobrze zarówno w zadaniach pamięciowych zależnych od hipokampa, jak i niezależnych od hipokampa.

Autorka badania, Emily Noble stwierdziła, że „cukier we wczesnym okresie życia zwiększył poziom Parabacteroides, a im wyższy jest ich poziom, tym gorzej zwierzęta radziły sobie z tym zadaniem”. Obecność tych bakterii wywoływała pewne deficyty poznawcze. Zdaniem badaczki potrzebne są dalsze prace, aby lepiej zidentyfikować określone ścieżki sygnalizacji jelitowo-mózgowej. 

”Możliwe, że im więcej tej bakterii, tym bardziej negatywnie wpływa na substraty neuronalne, które są zaangażowane w neurokognicję” – dodaje Scott Kanoski z University of Southern California, który jest współautorem badania. Wcześniejsze badania na myszach potwierdziły, że tzw. dieta zachodnia bogata w tłuszcze nienasycone i tłuszcze zmienia przepuszczalność jelit i sprawia, że mózg jest bardziej podatny na toksyny wytwarzane przez bakterie jelitowe.

Badania molekularne

Wyniki tego badania potwierdzają bezpośredni związek, na poziomie molekularnym, między mikrobiomem jelitowym a funkcjonowaniem mózgu. 

W trzecim etapie naukowcy zbadali aktywność genów w hipokampie. Porównali szczury, które piły słodzony napój, z tymi, które piły tylko wodę oraz ze zwierzętami, którym przeszczepiono bakterie jelitowe. Aktywność genów zmieniła się z u szczurów, które spożywały napoje słodzone, jak i u szczurów, którym przeszczepiono Parabacteroides. Geny, na które miało to wpływ, kontrolują przekaźnictwo neuronalne i wewnętrznie wysyłane sygnały molekularne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij