Marzec miesiącem świadomości endometriozy. Co wiemy o tej podstępnej chorobie?
Justyna Piekara

Marzec miesiącem świadomości endometriozy. Co wiemy o tej podstępnej chorobie?

Niska świadomość objawów endometriozy przyczynia się do późnego zdiagnozowania schorzenia i zmniejsza szanse podjęcia skutecznego leczenia zachowawczego. Ta choroba niesie ze sobą ogromny ciężar osobisty, ale też społeczny – dotyka ponad 200 milionów kobiet na całym świecie.

Marzec miesiącem świadomości endometriozy 

W 1993 r. stowarzyszenie Endometriosis Association ustanowiło marzec miesiącem świadomości endometriozy. Celem było zapewnienie edukacji, wsparcia i badań kobietom zmagającym się z tym schorzeniem. Szacuje się, że na endometriozę cierpi ok. 200 mln osób na całym świecie. Choć choroba znana jest od XVIII wieku, to wciąż w powszechnej świadomości jest słabo identyfikowana.

Od momentu zgłoszenia się pacjentki do lekarza do czasu postawienia ostatecznego rozpoznania może minąć nawet 10 lat. W tym czasie przyczyna szeregu objawów takich, jak ból menstruacyjny, obfite, przedłużające się miesiączki, problemy z zajściem w ciążę pozostają niezidentyfikowane.

Czym charakteryzuje się ta choroba?

Endometrioza to schorzenie, w przebiegu którego tkanka normalnie wyściełająca wnętrze macicy – endometrium – obecna jest też poza jamą macicy. Może wystąpić właściwie w dowolnym miejscu w organizmie, ponieważ komórki endometrium mogą przemieszczać się przez układ krwionośny lub układ limfatyczny do innych części ciała.

Endometrium może się lokalizować w otrzewnej miednicy, jajnikach, jajowodach, przegrodzie odbytniczo-pochwowej, pęcherzu czy jelitach. W bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się na przeponie i w płucach, a nawet mózgu.

Tkanki te są podatne na zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Podobnie jak endometrium, pogrubiają się, rozpadają się i krwawią z każdym cyklem miesiączkowym. Nie mają jednak możliwości wydostania się z organizmu, więc powodują stan zapalny.

Do tej pory przyczyny rozwoju endometriozy nie zostały jednoznacznie sprecyzowane, najczęściej upatruje się ich wśród czynników wrodzonych i środowiskowych. Badania dowiodły, że za wywołanie choroby mogą odpowiadać także mechanizmy autoimmunologiczne. Wsteczny przepływ krwi menstruacyjnej do jamy miednicy może wypierać komórki endometrium poza macicę. Organizm może nie rozpoznać i nie wyeliminować komórek endometrium znajdujących się poza macicą. Istnieje też szansa, że komórki endometrium mogą przyczepić się do tkanki bliznowatej podczas zabiegu chirurgicznego, takiego jak np. cesarskie cięcie.

Polecane dla Ciebie

Świadomość istnienia problemu jest bardzo ważna

Tamar Seckin, specjalista leczenia endometriozy, zwraca uwagę, że świadomość istnienia problemu jest bardzo ważna. Odczuwanie silnego bólu podczas miesiączki nie jest normalne. Chociaż wiele kobiet doświadcza bolesnych miesiączek, te z endometriozą zazwyczaj opisują ból menstruacyjny jako niezwykle silny, nasilający się z czasem. Bagatelizowanie objawów przez pacjentki i lekarzy powoduje znaczne opóźnienie rozpoznania i rozpoczęcie właściwego leczenia. Endometrioza jest czasami mylona z innymi stanami, które mogą powodować ból w okolicy miednicy – torbielami jajników, chorobą zapalną miednicy (PID), zespołem jelita drażliwego (IBS).

„Wciąż istniejące tabu związane z menstruacją, opóźnia rozpoznanie choroby, mamy dużo do zrobienia, aby przełamać piętno dotyczące zdrowia kobiet” – mówi ekspert w rozmowie dla “EverydayHealth.com”. Wczesna interwencja może pomóc uniknąć zabiegu chirurgicznego, w tym histerektomii, czyli usunięcia macicy. Obecnie coraz więcej osób wie o tym schorzeniu, ale nadal istnieje potrzeba jego lepszego zrozumienia, zwłaszcza jeśli chodzi o diagnostykę i dostępne opcje leczenia.

Jakie są typowe objawy endometriozy?

  • Obfite krwawienia miesiączkowe oraz krwawienia międzymiesiączkowe.
  • Bolesne miesiączki. Silny ból i skurcze w okolicach miednicy mogą pojawić się przed miesiączką i rozciągać się na kilka dni. Możesz także odczuwać ból w dole pleców i brzucha. Menstruacji mogą towarzyszyć biegunka, zaparcia, nudności.
  • Ból przy wypróżnianiu lub oddawaniu moczu. Najprawdopodobniej wystąpią te objawy podczas miesiączki.
  • Ból podczas stosunku lub po nim – jest powszechny w przypadku endometriozy.
  • Bezpłodność. Endometrioza jest często diagnozowana u kobiet leczących się z powodu niepłodności.

Uważa się, że niektóre osoby wykazują określone predyspozycje genetyczne, co może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę. Jak donoszą naukowcy, można ją odziedziczyć z linii rodzinnej matki lub ojca. Stan ten często dotyka członków tej samej rodziny nuklearnej. Stwierdzono, że zwiększona zapadalność na endometriozę występuje u krewnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, czyli babć, matek, sióstr, ciotek, ale także kuzynek, jeśli w rodzinie pojawiły się już przypadki choroby.

Jak endometrioza może wpływać na ciążę?

Choć poczęcie dziecka, gdy ma się endometriozę może być trudniejsze, większość kobiet może mieć dzieci. Często jednak poważna postać choroby powoduje niepłodność. Jeśli kobieta ma endometriozę w wyściółce jajowodu, tkanka może powstrzymać komórkę jajową przed przedostaniem się do macicy. Istnieje teoria, że powstały w organizmie stan zapalny może uszkodzić komórki rozrodcze, jednak naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Czasami objawy endometriozy ustępują w czasie ciąży w wyniku zmian hormonalnych, ale może być to przejściowe.

  1. Endometriosis, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656, [dostęp:] 16.03.2021.
  2. Facts about endometriosis, “endometriosis.org” [online], http://endometriosis.org/resources/articles/facts-about-endometriosis/, [dostęp:] 16.03.2021.
  3. J. Marks, Endometriosis awareness month: March 2021, “everydayhealth.com” [online], https://www.everydayhealth.com/endometriosis/awareness-month/, [dostęp:] 16.03.2021.
  4. L. C. Giudice, Endometriosis. Clinical practice, „The New England Journal of Medicine” 2010, nr 362 (25), s. 2389-98 , [dostęp:] 16.03.2021.
  5. M. H. Moen, P. Magnus, The familial risk of endometriosis, „Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica” 1993, nr 72(7), s.560-564, [online] DOI: 10.3109/00016349309058164, [dostęp:] 16.03.2021.
  6. C. Whelan, Do genetics play a role in developing endometriosis?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/endometriosis/is-endometriosis-hereditary?c=736202876343, [dostęp:] 16.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

    Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

  • Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

    Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

  • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

    Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij