Marzec miesiącem świadomości endometriozy. Co wiemy o tej podstępnej chorobie?
Justyna Piekara

Marzec miesiącem świadomości endometriozy. Co wiemy o tej podstępnej chorobie?

Niska świadomość objawów endometriozy przyczynia się do późnego zdiagnozowania schorzenia i zmniejsza szanse podjęcia skutecznego leczenia zachowawczego. Ta choroba niesie ze sobą ogromny ciężar osobisty, ale też społeczny – dotyka ponad 200 milionów kobiet na całym świecie.

Marzec miesiącem świadomości endometriozy 

W 1993 r. stowarzyszenie Endometriosis Association ustanowiło marzec miesiącem świadomości endometriozy. Celem było zapewnienie edukacji, wsparcia i badań kobietom zmagającym się z tym schorzeniem. Szacuje się, że na endometriozę cierpi ok. 200 mln osób na całym świecie. Choć choroba znana jest od XVIII wieku, to wciąż w powszechnej świadomości jest słabo identyfikowana.

Od momentu zgłoszenia się pacjentki do lekarza do czasu postawienia ostatecznego rozpoznania może minąć nawet 10 lat. W tym czasie przyczyna szeregu objawów takich, jak ból menstruacyjny, obfite, przedłużające się miesiączki, problemy z zajściem w ciążę pozostają niezidentyfikowane.

Czym charakteryzuje się ta choroba?

Endometrioza to schorzenie, w przebiegu którego tkanka normalnie wyściełająca wnętrze macicy – endometrium – obecna jest też poza jamą macicy. Może wystąpić właściwie w dowolnym miejscu w organizmie, ponieważ komórki endometrium mogą przemieszczać się przez układ krwionośny lub układ limfatyczny do innych części ciała.

Endometrium może się lokalizować w otrzewnej miednicy, jajnikach, jajowodach, przegrodzie odbytniczo-pochwowej, pęcherzu czy jelitach. W bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się na przeponie i w płucach, a nawet mózgu.

Tkanki te są podatne na zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Podobnie jak endometrium, pogrubiają się, rozpadają się i krwawią z każdym cyklem miesiączkowym. Nie mają jednak możliwości wydostania się z organizmu, więc powodują stan zapalny.

Do tej pory przyczyny rozwoju endometriozy nie zostały jednoznacznie sprecyzowane, najczęściej upatruje się ich wśród czynników wrodzonych i środowiskowych. Badania dowiodły, że za wywołanie choroby mogą odpowiadać także mechanizmy autoimmunologiczne. Wsteczny przepływ krwi menstruacyjnej do jamy miednicy może wypierać komórki endometrium poza macicę. Organizm może nie rozpoznać i nie wyeliminować komórek endometrium znajdujących się poza macicą. Istnieje też szansa, że komórki endometrium mogą przyczepić się do tkanki bliznowatej podczas zabiegu chirurgicznego, takiego jak np. cesarskie cięcie.

Świadomość istnienia problemu jest bardzo ważna

Tamar Seckin, specjalista leczenia endometriozy, zwraca uwagę, że świadomość istnienia problemu jest bardzo ważna. Odczuwanie silnego bólu podczas miesiączki nie jest normalne. Chociaż wiele kobiet doświadcza bolesnych miesiączek, te z endometriozą zazwyczaj opisują ból menstruacyjny jako niezwykle silny, nasilający się z czasem. Bagatelizowanie objawów przez pacjentki i lekarzy powoduje znaczne opóźnienie rozpoznania i rozpoczęcie właściwego leczenia. Endometrioza jest czasami mylona z innymi stanami, które mogą powodować ból w okolicy miednicy – torbielami jajników, chorobą zapalną miednicy (PID), zespołem jelita drażliwego (IBS).

„Wciąż istniejące tabu związane z menstruacją, opóźnia rozpoznanie choroby, mamy dużo do zrobienia, aby przełamać piętno dotyczące zdrowia kobiet” – mówi ekspert w rozmowie dla “EverydayHealth.com”. Wczesna interwencja może pomóc uniknąć zabiegu chirurgicznego, w tym histerektomii, czyli usunięcia macicy. Obecnie coraz więcej osób wie o tym schorzeniu, ale nadal istnieje potrzeba jego lepszego zrozumienia, zwłaszcza jeśli chodzi o diagnostykę i dostępne opcje leczenia.

Jakie są typowe objawy endometriozy?

 • Obfite krwawienia miesiączkowe oraz krwawienia międzymiesiączkowe.
 • Bolesne miesiączki. Silny ból i skurcze w okolicach miednicy mogą pojawić się przed miesiączką i rozciągać się na kilka dni. Możesz także odczuwać ból w dole pleców i brzucha. Menstruacji mogą towarzyszyć biegunka, zaparcia, nudności.
 • Ból przy wypróżnianiu lub oddawaniu moczu. Najprawdopodobniej wystąpią te objawy podczas miesiączki.
 • Ból podczas stosunku lub po nim – jest powszechny w przypadku endometriozy.
 • Bezpłodność. Endometrioza jest często diagnozowana u kobiet leczących się z powodu niepłodności.

Uważa się, że niektóre osoby wykazują określone predyspozycje genetyczne, co może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę. Jak donoszą naukowcy, można ją odziedziczyć z linii rodzinnej matki lub ojca. Stan ten często dotyka członków tej samej rodziny nuklearnej. Stwierdzono, że zwiększona zapadalność na endometriozę występuje u krewnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, czyli babć, matek, sióstr, ciotek, ale także kuzynek, jeśli w rodzinie pojawiły się już przypadki choroby.

Jak endometrioza może wpływać na ciążę?

Choć poczęcie dziecka, gdy ma się endometriozę może być trudniejsze, większość kobiet może mieć dzieci. Często jednak poważna postać choroby powoduje niepłodność. Jeśli kobieta ma endometriozę w wyściółce jajowodu, tkanka może powstrzymać komórkę jajową przed przedostaniem się do macicy. Istnieje teoria, że powstały w organizmie stan zapalny może uszkodzić komórki rozrodcze, jednak naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Czasami objawy endometriozy ustępują w czasie ciąży w wyniku zmian hormonalnych, ale może być to przejściowe.

 1. Endometriosis, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656, [dostęp:] 16.03.2021.
 2. Facts about endometriosis, “endometriosis.org” [online], http://endometriosis.org/resources/articles/facts-about-endometriosis/, [dostęp:] 16.03.2021.
 3. J. Marks, Endometriosis awareness month: March 2021, “everydayhealth.com” [online], https://www.everydayhealth.com/endometriosis/awareness-month/, [dostęp:] 16.03.2021.
 4. L. C. Giudice, Endometriosis. Clinical practice, „The New England Journal of Medicine” 2010, nr 362 (25), s. 2389-98 , [dostęp:] 16.03.2021.
 5. M. H. Moen, P. Magnus, The familial risk of endometriosis, „Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica” 1993, nr 72(7), s.560-564, [online] DOI: 10.3109/00016349309058164, [dostęp:] 16.03.2021.
 6. C. Whelan, Do genetics play a role in developing endometriosis?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/endometriosis/is-endometriosis-hereditary?c=736202876343, [dostęp:] 16.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Mleko z czosnkiem czy napar z imbiru? Przedstawiamy najlepsze napoje na przeziębienie!

  Mleko z czosnkiem i miodem, napój z imbiru, czarny bez, lukrecja, herbata z kurkumą, a może napar z prawoślazu – co i kiedy pić, gdy mamy kaszel, katar, drapie, a także boli gardło? Oto najlepsze napoje na przeziębienie.

 • Wrzody żołądka i dwunastnicy – przyczyny, objawy, badania, leczenie, żywienie i profilaktyka

  Silny ból żołądka głownie na czczo, ale też kilka godzin po posiłku, uczucie palącej zgagi? To mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy. Co powoduje chorobę wrzodową i jakie inne objawy o niej świadczą? Kiedy należy udać się do gastrologa? Jak wygląda diagnostyka i leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy? W jaki sposób można zapobiegać powstaniu choroby wrzodowej? Podpowiadamy. 

 • Hipercholesterolemia – przyczyny, objawy i leczenie. Czy jest groźna?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za ponad kilka milionów zgonów każdego roku w Europie. Profilaktyka tych schorzeń jest istotna dla zdrowia całej populacji i musi obejmować działania na wszystkie czynniki ryzyka. Wśród nich wymienia się redukcję zwiększonego stężenia cholesterolu LDL, który jest częścią hipercholesterolemii. Na czym dokładnie polega to zaburzenia? Jak można je leczyć?  

 • Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega? Wskazania, przebieg, cena

  Fizjoterapia stomatologiczna to zespół działań prowadzonych przez specjalistów z kilku dziedzin (stomatologa, fizjoterapeutę, ortodontę) w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Obejmuje on badania funkcjonalne oraz terapię dysfunkcji układu stomatognatycznego (tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki), którym towarzyszą takie objawy jak: ból żuchwy, bruksizm, bóle głowy i kręgosłupa szyjnego, ból w okolicy uszu, uczucie zatkania ucha. Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy, przyczyny, leczenie

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek to infekcja, która ma najczęściej podłoże bakteryjne. Patogenem wywołującym zakażenie jest zazwyczaj pałeczka okrężnicy, czyli E. coli. Pacjenci, którzy podlegali długotrwałemu cewnikowaniu lub po przebyciu zabiegów na drogach moczowych lub chorujący na cukrzycę, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Jak wygląda leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek, jakie są objawy choroby oraz o czym świadczy nieprzyjemny zapach i mętność moczu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?

  Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli zbiegnięciem się sezonu grypowego i wzrostem liczby przypadków COVID-19. Obawiają się, że taka sytuacja może przytłoczyć już mocno obciążone systemy opieki zdrowotnej. Co może się wydarzyć, gdy równocześnie zaistnieją dwie epidemie? W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia?

 • Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie waginozy bakteryjnej

  Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zmaga się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą pochwy (najczęstszą przyczyną zakażeń są infekcje bakteryjne, chociaż w ostatnich latach coraz większy udział stanowi także czynnik grzybiczy). Podejrzenie infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa w celu dobrania prawidłowego leczenia. 

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o trzeciej dawce szczepionki przeciwko COVID-19

  Według danych Ministerstwa Zdrowia wykonano 36,977 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 19,259 mln obywateli. Kiedy rusza kolejna seria szczepień przeciwko koronawirusowi? Jak przedstawia się aktualny harmonogram podawania trzeciej dawki? Kto będzie mógł zaszczepić się po raz kolejny w najbliższym czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij