Brytyjski, południowoafrykański i brazylijski – co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?
Justyna Piekara

Brytyjski, południowoafrykański i brazylijski – co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?

Wszystkie wirusy naturalnie mutują. Z biegiem czasu w kodzie genetycznym mogą narastać zmiany, które sprzyjają powstawaniu nowych odmian, a SARS-CoV-2 nie jest tu wyjątkiem. Dowiedz się więcej na temat nowych wariantów koronawirusa. Jakie są obawy z nimi związane?

Nowe warianty SARS-CoV-2

Powstało już kilka odmian SARS-CoV-2, które różnią się od tego, który został zidentyfikowany w Chinach. Na czym polegają i czym skutkują powstałe zmiany? Większość mutacji nie jest powodem do niepokoju, ale niekiedy modyfikacja może działać na korzyść wirusa, np. pozwalając mu na szybsze rozprzestrzenianie się i łatwiejsze infekowanie większej liczby osób.

Trzy nowe warianty SARS-CoV-2 – brytyjski, południowoafrykański i brazylijski są niezwykłe, ponieważ zawierają więcej mutacji niż postać, którą zidentyfikowano na początku pandemii. Dla tych trzech wariantów wspólna jest jedna specyficzna mutacja – D614G, która daje im zdolność do szybszego rozprzestrzeniania się niż inne, lokalnie dominujące wirusy.

Z tego powodu zostały one nazwane „wariantami budzącymi niepokój” (ang. Variant of Concern, VCO). Takie miano nadaje się danej odmianie, gdy modyfikacje będące efektem mutacji mogą mieć znaczenie kliniczne i wpływają na co najmniej jeden z czynników, takich jak: zdolność przenoszenia, zjadliwość, skuteczność szczepionek, wyniki testów diagnostycznych.

Wariant brytyjski (20I/501Y.V1/B.1.1.7)

Ta wersja koronawirusa została wykryta w południowo-wschodniej Anglii w październiku ubiegłego roku przez konsorcjum COVID-19 Genomics UK (COG-UK). Ma 23 mutacje i szybko się rozprzestrzeniła, stając się najpopularniejszą wersją koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jest postacią dominującą w kilku krajach.

Dane wskazują, że B.1.1.7. Jest łatwiej transmitowany niż SARS-CoV-2 w pierwotnej postaci – o około 70%. Ma 17 unikalnych mutacji, z których niektóre prowadzą do zmian aminokwasów w białku wypustek. Zmiany wzmacniają białko kolców, którego wirusy używają do przyłączania się do komórek gospodarza i ułatwiają wtargnięcie patogenu do organizmu. 

Ci, którzy zostali zakażeni brytyjskim wariantem wirusa częściej przekazywali go innym osobom, z którymi mieli kontakt. Obecnie nie ma dowodów na to, że wariant wzmaga nasilenie choroby COVID-19. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, bazując na wczesnych obserwacjach, sugerują, że może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zgonu w porównaniu z innymi wariantami, ale potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

Wariant południowoafrykański (20H/501Y. V2/B.1.351)

Wariant południowoafrykański pojawił się po raz pierwszy w RPA w grudniu ubiegłego roku. Nie wykazano, aby powodował poważniejsze objawy niż wcześniejsze wersje koronawirusa. Wiadomo, że zaistniałe mutacje wpłynęły na jego fizyczną strukturę, dokładniej na białka wypustek oraz na to, jak nasza odpowiedź immunologiczna postrzega wirusa.

Pojawiła się obawa, że te modyfikacje pomogą wirusowi uniknąć reakcji ze strony układu odpornościowego. Osoby, które wyleczyły się z choroby COVID-19 wywołanej przez inne warianty, mogą nie być w stanie odeprzeć B.1.351.

Nie musi to oznaczać, że tak się stanie, ten problem wymaga jeszcze głębszej analizy. Badania kliniczne szczepionek pokazują, że zapewniają one mniejszą ochronę przed B.1.35. Naukowcy testują próbki tego wariantu, aby sprawdzić, czy może uniknąć odpowiedzi immunologicznej wywołanej szczepieniem.

Wariant brazylijski (P.1/20J/501Y. V3/B.1.1.248)

Wariant brazylijski koronawirusa został po raz pierwszy zgłoszony w Japonii, gdzie wykryto go u czterech osób, które podróżowały z Brazylii. Po raz pierwszy mutacja ta pojawiła się pod koniec 2020 roku w Manaus, w brazylijskiej Amazonii. P1 szybko stał się wariantem dominującym tam i w kilku innych miastach Ameryki Południowej. Został wykryty też w USA pod koniec stycznia. Ma 17 unikalnych mutacji, w tym 3 w białku S.

Niektóre dowody sugerują, że ten wariant, podobnie jak B.1.351, z którym jest blisko spokrewniony, może wpłynąć na zdolność przeciwciał wygenerowanych po zakażeniu innymi odmianami SARS-CoV-2 do rozpoznawania i neutralizacji wirusa. Potrzebne są dodatkowe badania, aby móc to stwierdzić z całą pewnością.
 1. What do we know about the new COVID-19 variants?, “publichealthmatters.blog.gov.uk” [online], https://publichealthmatters.blog.gov.uk/2021/02/05/what-do-we-know-about-the-new-covid-19-variants/, [dostęp:] 04.03.2021.
 2. New variants of coronavirus: what you should know, “hopkinsmedicine.org” [online], www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/a-new-strain-of-coronavirus-what-you-should-know, [dostęp:] 04.03.2021.
 3. D. Kennedy, What you need to know about the new COVID-19 variants, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/what-you-need-to-know-about-the-new-covid-19-variants-153366, [dostęp:] 04.03.2021.
 4. S. Boseley, Brazilian covid variant: what do we know about P1?, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/mar/01/brazil-covid-variant-p1-britain, [dostęp:] 04.03.2021.
 5. M. Fox, These coronavirus variants are keeping scientists awake at night, “edition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2021/01/19/health/coronavirus-variants-what-we-know/index.html, [dostęp:] 04.03.2021.
 6. COVID-19 variants: What's the concern?, “mayoclinic.org”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/expert-answers/covid-variant/faq-20505779, [dostęp:] 04.03.2021.
 7. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variants and mutations, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 04.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Hormonalna terapia zastępcza – czy może pomóc w menopauzie?

  Okres menopauzy jest jednym z przełomowych  w życiu kobiety. Charakterystyczne dla niego jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej, czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Psychobiotyki – jak działają? Jakie są wskazania do stosowania psychobiotyków?

  „Jelita do nasz drugi mózg” – w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowania zależnością pomiędzy stanem mikroflory jelitowej a zdrowiem psychicznym człowieka. Wyniki badań zaowocowały powstaniem nowego typu probiotyków – psychobiotyków, które, dbając o równowagę mikroflory jelitowej, regulują pracę osi mózgowo-jelitowej. Jak wybrać najlepszy psychobiotyk?

 • Łupież pstry – przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja

  O łupieżu słyszał zapewne każdy z nas, część być może miała z nim do czynienia na własnej skórze. Zdecydowana większość na pytanie, jak wygląda łupież, opowie o nim jako o białych okruszkach sypiących się z głowy. Poniekąd słusznie, jednak należy zdawać sobie sprawę, że odmian łupieżu jest wiele. Jedną z nich jest łupież pstry. Charakterystyczne dla niego jest występowanie różnokolorowych, złuszczających się plam na całym ciele. Dowiedz się skąd bierze się łupież pstry i jak go skutecznie leczyć. 

 • Co wiadomo o francuskiej szczepionce VLA2001 przeciwko COVID-19?

  Najnowsze raporty ujawniają, że szczepionka firmy Valneva może być skuteczna w zwalczaniu pojawiających się wariantów wirusa SARS-CoV-2. Choć prace nad preparatem nie zostały jeszcze zakończone, przyciągnął on już uwagę państw europejskich i Australii. Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne, prawdopodobnie odegra ważną rolę w walce pandemią COVID-19.

 • Gonartroza – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zwyrodnienie stawu kolanowego

  Gonartroza to inaczej zwyrodnienie stawu kolanowego. Charakteryzuje się występowaniem zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej, uszkodzeń błony maziowej oraz obecnością zwiększonej ilości płynu wewnątrz stawu. Dotyczy zwłaszcza osób starszych. Prowadzi do szybkiej eksploatacji kolana i powoduje ból podczas najprostszych czynności, takich jak wchodzenie i schodzenie po schodach, chodzenie, wstawanie z niskich pozycji. 

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij