Brytyjski, południowoafrykański i brazylijski – co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?
Justyna Piekara

Brytyjski, południowoafrykański i brazylijski – co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?

Wszystkie wirusy naturalnie mutują. Z biegiem czasu w kodzie genetycznym mogą narastać zmiany, które sprzyjają powstawaniu nowych odmian, a SARS-CoV-2 nie jest tu wyjątkiem. Dowiedz się więcej na temat nowych wariantów koronawirusa. Jakie są obawy z nimi związane?

Nowe warianty SARS-CoV-2

Powstało już kilka odmian SARS-CoV-2, które różnią się od tego, który został zidentyfikowany w Chinach. Na czym polegają i czym skutkują powstałe zmiany? Większość mutacji nie jest powodem do niepokoju, ale niekiedy modyfikacja może działać na korzyść wirusa, np. pozwalając mu na szybsze rozprzestrzenianie się i łatwiejsze infekowanie większej liczby osób.

Trzy nowe warianty SARS-CoV-2 – brytyjski, południowoafrykański i brazylijski są niezwykłe, ponieważ zawierają więcej mutacji niż postać, którą zidentyfikowano na początku pandemii. Dla tych trzech wariantów wspólna jest jedna specyficzna mutacja – D614G, która daje im zdolność do szybszego rozprzestrzeniania się niż inne, lokalnie dominujące wirusy.

Z tego powodu zostały one nazwane „wariantami budzącymi niepokój” (ang. Variant of Concern, VCO). Takie miano nadaje się danej odmianie, gdy modyfikacje będące efektem mutacji mogą mieć znaczenie kliniczne i wpływają na co najmniej jeden z czynników, takich jak: zdolność przenoszenia, zjadliwość, skuteczność szczepionek, wyniki testów diagnostycznych.

Wariant brytyjski (20I/501Y.V1/B.1.1.7)

Ta wersja koronawirusa została wykryta w południowo-wschodniej Anglii w październiku ubiegłego roku przez konsorcjum COVID-19 Genomics UK (COG-UK). Ma 23 mutacje i szybko się rozprzestrzeniła, stając się najpopularniejszą wersją koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jest postacią dominującą w kilku krajach.

Dane wskazują, że B.1.1.7. Jest łatwiej transmitowany niż SARS-CoV-2 w pierwotnej postaci – o około 70%. Ma 17 unikalnych mutacji, z których niektóre prowadzą do zmian aminokwasów w białku wypustek. Zmiany wzmacniają białko kolców, którego wirusy używają do przyłączania się do komórek gospodarza i ułatwiają wtargnięcie patogenu do organizmu. 

Ci, którzy zostali zakażeni brytyjskim wariantem wirusa częściej przekazywali go innym osobom, z którymi mieli kontakt. Obecnie nie ma dowodów na to, że wariant wzmaga nasilenie choroby COVID-19. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, bazując na wczesnych obserwacjach, sugerują, że może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zgonu w porównaniu z innymi wariantami, ale potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

Powiązane produkty

Wariant południowoafrykański (20H/501Y. V2/B.1.351)

Wariant południowoafrykański pojawił się po raz pierwszy w RPA w grudniu ubiegłego roku. Nie wykazano, aby powodował poważniejsze objawy niż wcześniejsze wersje koronawirusa. Wiadomo, że zaistniałe mutacje wpłynęły na jego fizyczną strukturę, dokładniej na białka wypustek oraz na to, jak nasza odpowiedź immunologiczna postrzega wirusa.

Pojawiła się obawa, że te modyfikacje pomogą wirusowi uniknąć reakcji ze strony układu odpornościowego. Osoby, które wyleczyły się z choroby COVID-19 wywołanej przez inne warianty, mogą nie być w stanie odeprzeć B.1.351.

Nie musi to oznaczać, że tak się stanie, ten problem wymaga jeszcze głębszej analizy. Badania kliniczne szczepionek pokazują, że zapewniają one mniejszą ochronę przed B.1.35. Naukowcy testują próbki tego wariantu, aby sprawdzić, czy może uniknąć odpowiedzi immunologicznej wywołanej szczepieniem.

Wariant brazylijski (P.1/20J/501Y. V3/B.1.1.248)

Wariant brazylijski koronawirusa został po raz pierwszy zgłoszony w Japonii, gdzie wykryto go u czterech osób, które podróżowały z Brazylii. Po raz pierwszy mutacja ta pojawiła się pod koniec 2020 roku w Manaus, w brazylijskiej Amazonii. P1 szybko stał się wariantem dominującym tam i w kilku innych miastach Ameryki Południowej. Został wykryty też w USA pod koniec stycznia. Ma 17 unikalnych mutacji, w tym 3 w białku S.

Niektóre dowody sugerują, że ten wariant, podobnie jak B.1.351, z którym jest blisko spokrewniony, może wpłynąć na zdolność przeciwciał wygenerowanych po zakażeniu innymi odmianami SARS-CoV-2 do rozpoznawania i neutralizacji wirusa. Potrzebne są dodatkowe badania, aby móc to stwierdzić z całą pewnością.
  1. What do we know about the new COVID-19 variants?, “publichealthmatters.blog.gov.uk” [online], https://publichealthmatters.blog.gov.uk/2021/02/05/what-do-we-know-about-the-new-covid-19-variants/, [dostęp:] 04.03.2021.
  2. New variants of coronavirus: what you should know, “hopkinsmedicine.org” [online], www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/a-new-strain-of-coronavirus-what-you-should-know, [dostęp:] 04.03.2021.
  3. D. Kennedy, What you need to know about the new COVID-19 variants, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/what-you-need-to-know-about-the-new-covid-19-variants-153366, [dostęp:] 04.03.2021.
  4. S. Boseley, Brazilian covid variant: what do we know about P1?, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/mar/01/brazil-covid-variant-p1-britain, [dostęp:] 04.03.2021.
  5. M. Fox, These coronavirus variants are keeping scientists awake at night, “edition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2021/01/19/health/coronavirus-variants-what-we-know/index.html, [dostęp:] 04.03.2021.
  6. COVID-19 variants: What's the concern?, “mayoclinic.org”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/expert-answers/covid-variant/faq-20505779, [dostęp:] 04.03.2021.
  7. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variants and mutations, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 04.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij