Brytyjski, południowoafrykański i brazylijski – co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?
Justyna Piekara

Brytyjski, południowoafrykański i brazylijski – co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?

Wszystkie wirusy naturalnie mutują. Z biegiem czasu w kodzie genetycznym mogą narastać zmiany, które sprzyjają powstawaniu nowych odmian, a SARS-CoV-2 nie jest tu wyjątkiem. Dowiedz się więcej na temat nowych wariantów koronawirusa. Jakie są obawy z nimi związane?

Nowe warianty SARS-CoV-2

Powstało już kilka odmian SARS-CoV-2, które różnią się od tego, który został zidentyfikowany w Chinach. Na czym polegają i czym skutkują powstałe zmiany? Większość mutacji nie jest powodem do niepokoju, ale niekiedy modyfikacja może działać na korzyść wirusa, np. pozwalając mu na szybsze rozprzestrzenianie się i łatwiejsze infekowanie większej liczby osób.

Trzy nowe warianty SARS-CoV-2 – brytyjski, południowoafrykański i brazylijski są niezwykłe, ponieważ zawierają więcej mutacji niż postać, którą zidentyfikowano na początku pandemii. Dla tych trzech wariantów wspólna jest jedna specyficzna mutacja – D614G, która daje im zdolność do szybszego rozprzestrzeniania się niż inne, lokalnie dominujące wirusy.

Z tego powodu zostały one nazwane „wariantami budzącymi niepokój” (ang. Variant of Concern, VCO). Takie miano nadaje się danej odmianie, gdy modyfikacje będące efektem mutacji mogą mieć znaczenie kliniczne i wpływają na co najmniej jeden z czynników, takich jak: zdolność przenoszenia, zjadliwość, skuteczność szczepionek, wyniki testów diagnostycznych.

Wariant brytyjski (20I/501Y.V1/B.1.1.7)

Ta wersja koronawirusa została wykryta w południowo-wschodniej Anglii w październiku ubiegłego roku przez konsorcjum COVID-19 Genomics UK (COG-UK). Ma 23 mutacje i szybko się rozprzestrzeniła, stając się najpopularniejszą wersją koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jest postacią dominującą w kilku krajach.

Dane wskazują, że B.1.1.7. Jest łatwiej transmitowany niż SARS-CoV-2 w pierwotnej postaci – o około 70%. Ma 17 unikalnych mutacji, z których niektóre prowadzą do zmian aminokwasów w białku wypustek. Zmiany wzmacniają białko kolców, którego wirusy używają do przyłączania się do komórek gospodarza i ułatwiają wtargnięcie patogenu do organizmu. 

Ci, którzy zostali zakażeni brytyjskim wariantem wirusa częściej przekazywali go innym osobom, z którymi mieli kontakt. Obecnie nie ma dowodów na to, że wariant wzmaga nasilenie choroby COVID-19. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, bazując na wczesnych obserwacjach, sugerują, że może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zgonu w porównaniu z innymi wariantami, ale potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

Wariant południowoafrykański (20H/501Y. V2/B.1.351)

Wariant południowoafrykański pojawił się po raz pierwszy w RPA w grudniu ubiegłego roku. Nie wykazano, aby powodował poważniejsze objawy niż wcześniejsze wersje koronawirusa. Wiadomo, że zaistniałe mutacje wpłynęły na jego fizyczną strukturę, dokładniej na białka wypustek oraz na to, jak nasza odpowiedź immunologiczna postrzega wirusa.

Pojawiła się obawa, że te modyfikacje pomogą wirusowi uniknąć reakcji ze strony układu odpornościowego. Osoby, które wyleczyły się z choroby COVID-19 wywołanej przez inne warianty, mogą nie być w stanie odeprzeć B.1.351.

Nie musi to oznaczać, że tak się stanie, ten problem wymaga jeszcze głębszej analizy. Badania kliniczne szczepionek pokazują, że zapewniają one mniejszą ochronę przed B.1.35. Naukowcy testują próbki tego wariantu, aby sprawdzić, czy może uniknąć odpowiedzi immunologicznej wywołanej szczepieniem.

Wariant brazylijski (P.1/20J/501Y. V3/B.1.1.248)

Wariant brazylijski koronawirusa został po raz pierwszy zgłoszony w Japonii, gdzie wykryto go u czterech osób, które podróżowały z Brazylii. Po raz pierwszy mutacja ta pojawiła się pod koniec 2020 roku w Manaus, w brazylijskiej Amazonii. P1 szybko stał się wariantem dominującym tam i w kilku innych miastach Ameryki Południowej. Został wykryty też w USA pod koniec stycznia. Ma 17 unikalnych mutacji, w tym 3 w białku S.

Niektóre dowody sugerują, że ten wariant, podobnie jak B.1.351, z którym jest blisko spokrewniony, może wpłynąć na zdolność przeciwciał wygenerowanych po zakażeniu innymi odmianami SARS-CoV-2 do rozpoznawania i neutralizacji wirusa. Potrzebne są dodatkowe badania, aby móc to stwierdzić z całą pewnością.
 1. What do we know about the new COVID-19 variants?, “publichealthmatters.blog.gov.uk” [online], https://publichealthmatters.blog.gov.uk/2021/02/05/what-do-we-know-about-the-new-covid-19-variants/, [dostęp:] 04.03.2021.
 2. New variants of coronavirus: what you should know, “hopkinsmedicine.org” [online], www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/a-new-strain-of-coronavirus-what-you-should-know, [dostęp:] 04.03.2021.
 3. D. Kennedy, What you need to know about the new COVID-19 variants, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/what-you-need-to-know-about-the-new-covid-19-variants-153366, [dostęp:] 04.03.2021.
 4. S. Boseley, Brazilian covid variant: what do we know about P1?, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/mar/01/brazil-covid-variant-p1-britain, [dostęp:] 04.03.2021.
 5. M. Fox, These coronavirus variants are keeping scientists awake at night, “edition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2021/01/19/health/coronavirus-variants-what-we-know/index.html, [dostęp:] 04.03.2021.
 6. COVID-19 variants: What's the concern?, “mayoclinic.org”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/expert-answers/covid-variant/faq-20505779, [dostęp:] 04.03.2021.
 7. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variants and mutations, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 04.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij