Herbata czarna – charakterystyka, właściwości i działanie. Jak ją zaparzać i przechowywać? Na co pomoże?
Joanna Orzeł

Herbata czarna – charakterystyka, właściwości i działanie. Jak ją zaparzać i przechowywać? Na co pomoże?

Herbata czarna plasuje się na drugim miejscu wśród najczęściej napojów spożywanych. Najbardziej popularna jest w Ameryce Północnej i Europie. Jakie ma właściwości? Czy przy  dużym spożyciu jest dla nas zdrowa? Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe?  Dowiedzmy się więcej. 

Herbata jeszcze nie tak dawno zaliczana była do używek, uznawano ją za napój bez wartości odżywczych. Badania potwierdzają jednak jej prozdrowotny wpływ, co jest niezwykle cenne teraz, w czasach chorób cywilizacyjnych, starzejącego się społeczeństwa i wzrastających tym samym kosztów opieki zdrowotnej. Oto na wyciągnięcie ręki mamy produkt naturalny, niemal nieprzetworzony, który jest ceniony i spożywany przez miliony osób – a teraz zaczyna być doceniany jako element diety, który może mieć przełożenie na korzystne efekty zdrowotne. 

Herbata czarna – charakterystyka 

Czarną herbatę (jak i inne jej odmiany, np. herbatę białą i herbatę zieloną) pozyskuje się z młodych liści, pączków liściowych lub delikatnych łodyżek krzewu Camellia sinensis: z odmiany chińskiej (uprawy znajdują się głównie w Chinach, Japonii i Tybecie) albo assamskiej (uprawianej w Indiach, Birmie, na Półwyspie Indochińskim). 

Zebrane liście poddaje się więdnięciu, skręcaniu, a następnie pełnej fermentacji (czyli przemianom enzymatycznym prowadzącym do utleniania polifenoli katechinowych) i suszeniu. 

Herbatę nazywa się napojem narodowym Chin. Z początku była tam stosowana jako produkt leczniczy, później towarzyszyła mnichom buddyjskim w medytacji. W końcu trafiła pod strzechy, gdzie pomagała nabrać chińskim rolnikom sił i energii do pracy, dzięki czemu zanotowano wzrost produkcji ryżu – a to m.in. przełożyło się na niesamowity rozwój Państwa Środka. Herbata była tam tak ważnym surowcem, że stała się nawet walutą w handlu. 

Herbata czarna – skład 

W składzie herbaty potwierdzono obecność około 300 różnych substancji. Są to przede wszystkim należące do polifenoli garbniki (tanina, rutyna, kwercetyna, flawonoidy, katechiny, saponiny), a także alkaloidy purynowe (teina, teobromina, teofilina i inne), olejki eteryczne, związki białkowe (również wolne aminokwasy i enzymy), pigmenty (w herbacie czarnej to głównie ksantofil i karoten), witaminy (A, C, B1, B2, K, PP) i składniki mineralne, np. magnez, cynk, wapń, które jednak w porcji przygotowanej herbaty występują w niewielkich ilościach. Inaczej sprawa przedstawia się z fluorem i manganem, których do naparu ekstrahuje sporo, pokrywając znaczny procent dziennego zapotrzebowania. Herbata zawiera również kwasy organiczne (szczawiowy, jabłkowy, bursztynowy), związki żywiczne, pektynowe oraz węglowodany. 

Powiązane produkty

Herbata czarna – właściwości i działanie 

Alkaloidy purynowe zawarte w herbacie (głównie kofeina, zwana tu teiną) determinują jej działanie pobudzające na układ nerwowy: zmniejsza się senność i zmęczenie, usprawnione są procesy myślowe, poprawia się nastrój. Wzmocniona jest akcja serca i wentylacja płuc. Herbata zwiększa zdolność organizmu do pracy. Alkaloidy znane są również ze swojego działania moczopędnego – czy zatem napar herbaciany odwadnia organizm? Wręcz przeciwnie. Efekt moczopędny nie jest tak silny, jak się powszechnie uważa, a herbatę czarną śmiało można zaliczyć w poczet napojów utrzymujących prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. 

Dzięki zawartości polifenoli herbata ma działanie antyoksydacyjne, chroni zatem komórki i tkanki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Związki te działają również przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, wspierają pracę układu immunologicznego, zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi, obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Ważną informacją jest, że napar herbaciany bez dodatków (cukru, miodu, mleka) nie dostarcza kalorii. Co więcej, ze względu na zawartość kofeiny, może wspomagać odchudzanie. 

Na co pomoże czarna herbata? 

Napar herbaciany korzystnie wpływa na trawienie: zaleca się wypijanie go po ciężkostrawnych, tłustych posiłkach. Czarna herbata zapobiega chorobom układu pokarmowego oraz ma korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej, hamując rozwój bakterii patogennych. Mocna, gorzka herbata bogata jest w garbniki działające ochronnie na błonę śluzową żołądka i jelit, co pomoże podczas biegunek, zatruć, bólu brzucha i innych zaburzeń trawiennych. 

Inne zastosowanie czarnej herbaty 

Wiele osób stosuje okłady z herbaty na oczy: zaparzone, ostudzone torebki przykłada się do zaczerwienionych, opuchniętych, podkrążonych oczu na około kwadrans. Objawy przemęczenia znikają, a dodatkowo taki zabieg ma działanie relaksujące. 

Ze względu na wysoką zawartość fluoru picie herbaty wzmacnia zęby i działa przeciwpróchniczo (ale należy pamiętać, że wypijanie dużych ilości naparu może powodować przebarwienia zębów). 

Na co zwracać uwagę przy zakupie czarnej herbaty? 

Kupując czarną herbatę liściastą, warto zwrócić uwagę na wygląd liści: powinny być dobrze wykształcone, mniej więcej o podobnej wielkości, ich mieszanka nie powinna zawierać zanieczyszczeń (np. w postaci innych fragmentów krzewu, listków poszarpanych lub pyłów). Kolor liści o prawidłowo przeprowadzonej fermentacji jest brązowy, brązowo-czarny lub brązowo-czerwony, z połyskiem. 

W przypadku herbat w torebkach jakość możemy ocenić na podstawie wyglądu naparu. Dobry napar jest przede wszystkim klarowny, przejrzysty, bez zmętnień, o żywej, nasyconej barwie jasno- lub ciemnobrązowej, czasami określanej wręcz jako złota. 

Jak parzyć i przechowywać czarną herbatę? Czy herbata z cytryną szkodzi? 

Do zaparzenia czarnej herbaty najlepiej nadaje się woda miękka lub średnio twarda. Jeśli stosujemy wodę chlorowaną, warto pogotować ją nieco dłużej w otwartym naczyniu, by chlor mógł się ulotnić. Herbatę zalewamy wodą gorącą, tuż po zagotowaniu. 

Ocenia się, że najlepsze właściwości organoleptyczne ma napar zaparzany około 5 minut. Co ciekawe, napar przygotowywany krócej (ok. 2–3 minut) ma właściwości pobudzające i orzeźwiające ze względu na przejście do roztworu niemal całej kofeiny (teiny). Z biegiem czasu do naparu ekstrahuje więcej garbników, które wiążą kofeinę, a napój nabiera tym samym właściwości uspokajających, wyciszających (jednak wiąże się to również ze zmianą smaku herbaty na bardziej cierpki, o większej goryczy). 

Herbatę należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach (np. szklanych) w miejscu suchym, przewiewnym, o temperaturze pokojowej, najlepiej bez dostępu światła i obcych zapachów. 

W Polsce bardzo popularne jest picie herbaty z dodatkiem cytryny, jednak coraz częściej pojawiają się doniesienia o prawdopodobnej szkodliwości takiej mieszanki. Wiąże się to z obecnym w liściach herbaty glinem, który podczas procesu zaparzania przechodzi do roztworu. Duże ilości tego pierwiastka w organizmie mogą rzeczywiście obciążać wątrobę, wpływać negatywnie na mineralizację kości oraz, być może, mają związek z występowaniem choroby Alzheimera. Badania wykazują, że istotnie, dodatek cytryny spowoduje powstanie cytrynianu glinu, który jest związkiem dobrze rozpuszczalnym, a tym samym większa ilość tego pierwiastka będzie ekstrahować do naparu. Jednak, aby przekroczyć bezpieczną dla organizmu dawkę glinu, należałoby wypijać dziennie około… 50 litrów herbaty z cytryną. To dowodzi, że bez obaw możemy sięgnąć nawet po kilka szklanek takiego naparu dziennie i cieszyć się jego rozgrzewającymi właściwościami. 

Przeciwwskazania do spożywania czarnej herbaty 

Herbata czarna pita w ilościach przeciętnych, zwyczajowych, jest nieszkodliwa dla zdrowia. Skutki uboczne mogą pojawić w sytuacji jej nadmiernego spożycia. Wiąże się to przede wszystkim ze zbyt dużym poborem kofeiny, co może prowadzić do wysokiej pobudliwości, niepokojów, zwiększonej potliwości, przyspieszonego oddechu. Zaleca się zatem umiarkowane spożycie kofeiny: łącznie, ze wszystkich źródeł, ok. 400 mg dziennie. Badania wskazują, że zawartość kofeiny w porcji herbaty to 15–65 mg, zatem ze spokojnym sumieniem możemy pijać kilka szklanek ulubionego naparu każdego dnia.  

Ograniczenie spożycia kofeiny zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 

Ze względu na zawartość teiny oraz na hamowanie wchłaniania żelaza spożywanie czarnej herbaty jest przeciwwskazane u niemowląt i małych dzieci. Zatem jaka herbata będzie dobra dla dziecka? Bezpieczniej sięgnąć po rooibos – herbatę pozbawioną kofeiny w swym składzie. 

Napary czarnej herbaty (a zwłaszcza spożywanie ich w trakcie posiłków) przeciwwskazane są także u osób z niedokrwistością z niedoboru żelaza lub z grupy ryzyka rozwoju anemii. 

Ze względu na występowanie w herbacie szczawianów, które łącząc się ze składnikami mineralnymi zawartymi w pokarmach, tworzą nierozpuszczalne sole, ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na kamicę nerkową oraz z innymi zaburzeniami czynności nerek. 

  1. R. Wierzejska, Wpływ picia herbaty na zdrowie – aktualny stan wiedzy, "Przegląd Epidemiologiczny", nr 68 2014. 
  2. M. Jarosz, R. Wierzejska, H. Mojska, K. Świderska, M. Siuba, Zawartość kofeiny w produktach spożywczych, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna", nr 3 2009. 
  3. M. Miazga-Sławińska, A. Grzegorczyk, Herbaty – rodzaje, właściwości, jakość i zafałszowania, "Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych", nr 63 (3) 2014. 
  4. Z. Cichoń, M. Miśniakiewicz, Analiza jakości czarnych herbat liściastych, "Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie", nr 678 2005. 
  5. P. Małkiewicz, Czy w herbacie rzeczywiście jest za dużo glinu?, "Zeszyty Studenckiego Ruchu Naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach", nr 25 (2) 2016. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Dioksyny – toksyczność, objawy i skutki zatrucia

    Dioksyny należą do chorobotwórczych związków chemicznych, które od lat znajdują się na listach światowych organizacji dbających o zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt, a także nadzorujących dobrostan środowiska. To substancje niemające żadnego praktycznego zastosowania, ale za to z długą listę skutków ubocznych ich obecności w organizmie. Czym są dioksyny i dlaczego są groźne?

  • Minerał mika – właściwości kosmetyków z łuszczykiem

    Mika, nazywana łuszczykiem, to minerał, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do branż, w których mika jest niezwykle ceniona, zalicza się przemysł kosmetyczny. Zwłaszcza producenci kosmetyków mineralnych korzystają z naturalnych złóż miki. Jakie cechy powodują, że ten minerał jest szczególnie ceniony? W jakich produktach można go znaleźć? Czy jest bezpieczny?

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij