Rooibos – dlaczego warto pić herbatę z czerwonokrzewu?
Joanna Orzeł

Rooibos – dlaczego warto pić herbatę z czerwonokrzewu?

Rooibos wnosi na rynek napojów nie tylko powiew świeżości, ale również posiada liczne prozdrowotne właściwości. Napar z tej niepozornej, napakowanej antyoksydantami afrykańskiej rośliny warta jest uwagi każdego, kto dba o zdrowie i/lub lubi być trendy. Jakie dokładnie właściwości lecznicze ma herbata Rooibos? Jak prawidłowo ją zaparzać i na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Yerba mate, matcha czy bubble tea to lokalnie spożywane napoje, które zyskały ogólnoświatową popularność. Stało się to nie tylko dzięki ich właściwościom smakowym, prozdrowotnym czy pobudzającym, ale również dzięki temu, że stanowią ciekawą alternatywę do tradycyjnie konsumowanych napojów jak np. kawa czy herbata. Stosunkowo nowy dla rynków „świata zachodniego”, ale zdobywający rzeszę fanów na całym globie jest Rooibos.

Rooibos – charakterystyka 

Pod nazwą Rooibos znajdziemy południowoafrykańską roślinę oraz napar (herbatę) przyrządzony z jej wysuszonych części. Roślina o łacińskiej nazwie Aspalathus linearis jest endemiczna dla południowej Afryki. Porasta wyłącznie mały, górski fragment tego kontynentu. Z jednego krzewu pozyskuje się od 110–220 g herbaty. Zbierane są liście oraz czubki łodyg. Surowiec roślinny, najczęściej bezpośrednio po zbiorze, poddaje się procesowi fermentacji, który nadaje suszowi oraz naparowi charakterystyczny czerwono-brązowy kolor. Mniej popularny jest Rooibos zielony (niefermentowany), jednak i taka odmiana jest handlowo dostępna.  

Rooibos – skład 

Napar z czerwonokrzewu afrykańskiego zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Są za nie odpowiedzialne wszelkie substancje aktywne zawarte w tej niepozornej roślinie. Zaliczamy do nich polifenole, flawonoidy oraz inne substancje pomagające naszemu organizmowi w walce z wolnymi rodnikami. Substancje takie nazywany antyoksydantami. Nic zatem dziwnego, że w dobie walki ze wszechobecnym zanieczyszczeniem powietrza, które jest jedną z głównych przyczyn stresu oksydacyjnego powodującego nadmierną produkcję wolnych rodników w naszych organizmach, sięgamy po żywność funkcjonalną. Pomaga ona naszemu ciału zwalczać nadmiar wolnych rodników dzięki zawartości antyoksydantów właśnie.  

Najpopularniejsza z całej grupy antyoksydantów zawartych w herbacie Rooibos jest aspalatyna, która – według aktualnego stanu wiedzy – została oznaczona wyłącznie w Aspalathus linearis. Inne substancje o dużym znaczeniu zawarte zarówno w roślinie, jak i w jej naparze to: kwercetyna, orientyna, luteolina, izokwercytryna, izoorientyna, rutyna, witeksyna oraz chryzoeriol. To właśnie ich synergistyczne działanie wpływa na właściwości antyoksydacyjne oraz lecznicze tego afrykańskiego specyfiku.  

Rooibos charakteryzuje się niską zawartością garbników, co może być ważne dla osób zwracających szczególną uwagę na gospodarkę żelaza w organizmie. Nie zawiera kofeiny (inne alkaloidy oznaczono na śladowych poziomach). Jest zatem dobrą alternatywą dla tych, którzy ograniczają jej spożycie w ciągu dnia. Między innymi z tego powodu po Rooibos chętnie sięgają kobiety w ciąży oraz mamy karmiące.

Herbata z czerwonokrzewu wypita przed snem nie zadziała pobudzająco jak kawa czy tradycyjna herbata.  

Powiązane produkty

Rooibos – właściwości lecznicze 

Badania nad właściwościami naparów z Rooibos są prowadzone przez naukowców z całego świata. W głównej mierze skupiają się na najpopularniejszej właściwości tej specyficznej herbaty – zdolności do zmiatania wolnych rodników. Co ciekawe, wyższe właściwości tego typu wykazują napary sporządzone z suszu, który nie był poddany fermentacji. Wiele wyników wskazuje na to, że regularne picie Rooibos może pomóc nam od wewnątrz zwalczyć lub złagodzić stres oksydacyjny. Jest to ważne, gdyż zbyt wysoki poziom wolnych rodników może być powodem wielu chorób, zwłaszcza tych zaliczanych do chorób cywilizacyjnych (np. miażdżyca, zawał serca, udar mózgu czy choroba wieńcowa). Oczywiście, właściwości zdrowotne herbaty z czerwonokrzewu nie zastąpią zdrowego trybu życia, jednak mogą go dobrze uzupełniać.  

Trwają również badania nad innymi własnościami leczniczymi Rooibos. Obiecujące wyniki analiz in vitro oraz in vivo przedstawiono w kontekście właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwcukrzycowych czy antymutagennych. W badaniach przeprowadzonych na szczurach wykazano pozytywny wpływ naparów Rooibos fermentowanego na gospodarkę lipidową. Z tego powodu może on mieć dobry wpływ na odchudzanie. Inne badania wykazały właściwości kardiochronne tej rośliny. 

Ze względu na fakt, że analiza właściwości Rooibos trwa stosunkowo krótko, mało jest badań klinicznych przeprowadzonych na grupach ochotników zdrowych i chorych. Niemniej jednak popularność afrykańskiej rośliny sprawia, że raporty na temat jej właściwości są stałym elementem ogólnoświatowych doniesień naukowych. 

Rooibos –  przeciwwskazania 

W ogólnym ujęciu herbata Rooibos jest napojem, który nie ma większych przeciwwskazań do stosowania. Jest na tyle bezpieczna dla naszego zdrowia, że obok mleka i wody jest jednym z niewielu napojów, które możemy zaserwować niemowlętom już od pierwszego roku życia.  

Uwagę w przypadku tej herbaty powinny zwrócić osoby, które przyjmują antybiotyki. W badaniach wykazano możliwość zwiększenia działania bakteriobójczego niektórych antybiotyków (ciprofloksacyna, erytromycyna, gentamycyna, penicylina G, tetracyklina, amfoterycyna B i nystatyna) oraz zwiększenie toksyczności w przypadku nystatyny. 

Niektóre składniki aktywne Rooibos mogą stymulować produkcję estrogenów. Z tego powodu sugeruje się unikanie naparów osobom zmagającym się z problemami zależnymi od gospodarki hormonalnej organizmu jak np. rak piersi. 

Herbata Rooibos – którą wybrać i gdzie kupić?

Wzrastająca popularność herbaty z czerwonokrzewu sprawia, że jest ona dostępna niemalże w każdym sklepie z żywnością. Znajdziemy ją także w sklepach zielarskich, ze zdrową i ekologiczną żywnością oraz w aptekach. Cena Rooibos jest porównywalna do ceny klasycznej herbaty czarnej lub herbaty zielonej

Na sklepowych półkach znajdziemy Rooibos sypany oraz zamknięty w torebkach ekspresowych, zarówno solo, jak i połączony z różnymi dodatkami smakowymi (np. suszem owocowym, płatkami kwiatów lub cynamonem). Podobnie jak herbata (czarna lub zielona) Rooibos doczekał się formy gotowej do spożycia, czyli butelkowanej herbaty typu „ice tea”. Na taką postać powinny być uczulone osoby liczące na wspomożenie procesu odchudzania, gdyż często zawiera ona spora dawkę cukru. 

Herbata Rooibos – jak parzyć? Co można do niej dodawać? 

Z Rooibos postępujemy podobnie jak z herbatą lub kawą. Zalewanym susz gorąca wodą i parzymy przez około 5 minut. Następnie pozostaje jedynie rozkoszować się gotową herbatą. Można spożywać ją jako napój ciepły lub z dodatkiem lodu i cytryny przygotować orzeźwiającą formę.  

Dzięki temu, że ma łagodny aromat, Rooibos łatwo łączyć z innymi dodatkami pozwalającymi uzyskać interesujące mieszanki smakowe. Cytrusy, maliny, imbir, cynamon, kardamon czy goździki świetnie uzupełnią nie tylko właściwości smakowe, ale i prozdrowotne. Miód, cukier czy mleko dodawane do klasycznej herbaty z herbatą Rooibos również sprawdzą się świetnie.    

Jeżeli zastanawiasz się, jaka forma herbaty Rooibos będzie dla Ciebie najlepsza, to odpowiedź jest prosta. Taka, którą będziesz pić z przyjemnością i dzięki której dostarczysz sobie porcję antyoksydantów każdego dnia.  

  1. M. Sarnowska, A. Gawron-Gzella, Rooibos (Aspalathus linearis (Burm. f.) R. Dahlgren)– substancje biologicznie aktywne i działanie farmakologiczne, "Postępy Fitoterapii", nr 17 (3) 2016. 
  2. J. Orzeł i in., Modeling of the total antioxidant capacity of rooibos (Aspalathus linearis) tea infusions from chromatographic fingerprints and identification of potential antioxidant markers, "Journal of Chromatography A", nr 1366 2014. 
  3. E. Joubert i in., Occurrence and sensory perception of Z-2-(β-d-glucopyranosyloxy)-3-phenylpropenoic acid in rooibos (Aspalathus linearis), "Food Chemistry", nr 136 (2) 2013. 
  4. M. G. Hertog i in., Dietary antioxidant flavonoids and risk of coronary heart disease: the Zutphen Elderly Study, "Lancet", nr 342 (8878) 1993.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

    Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.