Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem?
Justyna Piekara

Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem?

W kwestii odchudzania wiek nie ma znaczenia, dowodzą naukowcy z Wielkiej Brytanii. Wbrew powszechnej opinii, utrata wagi przez osoby po 60. roku życia nie jest trudniejsza niż w przypadku młodszych osób. Wyniki eksperymentu dotyczącego odchudzania w różnych grupach wiekowych wykazały statystycznie równoważne wyniki.

Dlaczego tyjemy wraz z wiekiem?

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Szwecji wyjaśnili, dlaczego ludzie przybierają na wadze wraz z wiekiem. Tycie związane jest z obrotem lipidów w tkankach tłuszczowych – tempo, w jakim komórki tłuszczowe są usuwane i magazynowane zmniejsza się, gdy się starzejemy. Niestety ta tendencja utrzymuje się, nawet jeśli ktoś prowadzi zdrowy styl życia, regularnie ćwiczy, a posiłki nie przekraczają dziennego zapotrzebowania kalorycznego

W swoim projekcie szwedzcy naukowcy obserwowali wyniki 54 mężczyzn i kobiet przez 13 lat. Analiza pokazała, że wszyscy uczestnicy wykazali spadek obrotu lipidów w tkankach tłuszczowych. Osoby, które nie zrekompensowały tego procesu ograniczeniem liczby spożywanych kalorii, przybyły na wadze średnio o 20%.

„Wyniki wskazują po raz pierwszy, że procesy zachodzące w naszej tkance tłuszczowej regulują zmiany masy ciała podczas starzenia w sposób niezależny od innych czynników. Może to otworzyć nowe sposoby leczenia otyłości” – mówi profesor Peter Arner, jeden z autorów badania.

Korzyści zdrowotne z utraty zbędnych kilogramów

Zdaniem Fatima Cody Stanford, lekarza i specjalisty zajmującego się leczeniem otyłości ze Szpitala Ogólnego Massachusetts, obniżenie całkowitej masy ciała o 5% powoduje widoczne zmiany fizjologiczne oraz istotne korzyści zdrowotne Otyłość to przewlekły stan zapalny, który sprzyja procesom nowotworzenia. Kiedy tracimy na wadze, w organizmie maleje poziom hormonów, które mogą sprzyjać rozwojowi raka, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

Oprócz zauważalnie szczuplejszej sylwetki i wzrostu poczucia własnej wartości, utrata nadmiernej masy ciała może pomóc starszym osobom uporać się z ponad 50 chorobami współistniejącymi, związanymi z wiekiem, np. cukrzycą, chorobą zwyrodnieniową stawów, a także obniżonym nastrojem i stanami depresyjnymi. Wpływa także na poprawę funkcji poznawczych, polepszenie się jakości snu oraz wzrost libido.

Powiązane produkty

Czym jest wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny to parametr, który daje ogólny obraz działania metabolizmu, dzięki czemu można podjąć odpowiednie kroki, aby poprawić ogólny stan zdrowia. Najprościej mówiąc, jest to poziom eksploatowania naszego organizmu, porównanie podstawowego wskaźnika metabolizmu (ang. Basal Metabolic Rate, BMR) lub liczby kalorii spalonych przez organizm w spoczynku (ang. Resting Energy Expenditure, REĘ) ze średnią wartością wskaźnika u osób w danym wieku w populacji ogólnej.

“Wyższy BMR oznacza, że spalasz więcej kalorii, w ciągu dnia. Niższy BMR oznacza wolniejszy metabolizm. Ostatecznie ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia, ćwiczyć i dobrze się odżywiać” – mówi Natasha Trent Acosta z Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Institute w Los Angeles.

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Faktem jest, że nasz metabolizm wraz z wiekiem zwalnia. Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia jest połączenie regularnych ćwiczeń i zdrowych nawyków żywieniowych. Dokonanie niewielkich zmian w stylu życia może poprawić funkcjonowanie organizmu, a co z tym się wiąże – łatwiej schudnąć, utrzymać wagę i cieszyć się wigorem.

Nasz wiek metrykalny nie musi iść w parze z naszym wiekiem metabolicznym. Czasami zdarza się, że 60-latek zdaje się mieć więcej energii i chęci do życia niż nastolatek. Jak poprawić jakość swojego życia i doprowadzić do przyspieszenia procesów fizjologicznych. Trzeba pamiętać, że jeśli ogranicza się spożywane kalorie, to zazwyczaj traci się na wadze, ale równocześnie organizm zaczyna przygotowywać się na możliwość wygłodzenia, a metabolizm spowalnia pracę. Gdy spalanie kalorii jest wolniejsze, utracona waga powraca.

Zmniejszając liczbę kalorii i zwiększając poziom wysiłku fizycznego, można uniknąć spowolnienia metabolicznego, które uniemożliwia utratę wagi. Regularne ćwiczenia pomagają w spalaniu kalorii, poprawiają BMR, dzięki czemu spala się więcej kalorii także w czasie spoczynku.

  1. R. Berman, Ability to lose weight is not affected by age, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/ability-to-lose-weight-is-not-affected-by-age, [dostęp:] 14.12.2020.
  2. M. Więch, Wystarczy, że stracisz 5 proc. masy ciała, a poprawisz stan swojego zdrowia. Zobacz, jakie korzyści płyną z odchudzania, “www.hellozdrowie.pl” [online], https://www.hellozdrowie.pl/artykul-5-zaskakujacych-skutkow-spadku-wagi/, [dostęp:] 14.12.2020.
  3. The far-reaching effects of a little bit of weight loss, “health.harvard.edu” [online], https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-far-reaching-effects-of-a-little-bit-of-weight-loss, [dostęp:] 14.12.2020.
  4. P. Arner, S. Bernard, L. Appelsved, Adipose lipid turnover and long term changes in body weight, „Nature Medicine” 2019, nr 25. s. 1385-1389.
  5. New study shows why people gain weight as they get older, ”news.ki.se” [online], https://news.ki.se/new-study-shows-why-people-gain-weight-as-they-get-older, [dostęp:] 14.12.2020.
  6. A. Pietrangelo, What is metabolic age?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/metabolic-age, [dostęp:] 14.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij