Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem?
W kwestii odchudzania wiek nie ma znaczenia, dowodzą naukowcy z Wielkiej Brytanii. Wbrew powszechnej opinii, utrata wagi przez osoby po 60. roku życia nie jest trudniejsza niż w przypadku młodszych osób. Wyniki eksperymentu dotyczącego odchudzania w różnych grupach wiekowych wykazały statystycznie równoważne wyniki.
Dlaczego tyjemy wraz z wiekiem?
Naukowcy z Instytutu Karolinska w Szwecji wyjaśnili, dlaczego ludzie przybierają na wadze wraz z wiekiem. Tycie związane jest z obrotem lipidów w tkankach tłuszczowych – tempo, w jakim komórki tłuszczowe są usuwane i magazynowane zmniejsza się, gdy się starzejemy. Niestety ta tendencja utrzymuje się, nawet jeśli ktoś prowadzi zdrowy styl życia, regularnie ćwiczy, a posiłki nie przekraczają dziennego zapotrzebowania kalorycznego
„Wyniki wskazują po raz pierwszy, że procesy zachodzące w naszej tkance tłuszczowej regulują zmiany masy ciała podczas starzenia w sposób niezależny od innych czynników. Może to otworzyć nowe sposoby leczenia otyłości” – mówi profesor Peter Arner, jeden z autorów badania.
Korzyści zdrowotne z utraty zbędnych kilogramów
Zdaniem Fatima Cody Stanford, lekarza i specjalisty zajmującego się leczeniem otyłości ze Szpitala Ogólnego Massachusetts, obniżenie całkowitej masy ciała o 5% powoduje widoczne zmiany fizjologiczne oraz istotne korzyści zdrowotne Otyłość to przewlekły stan zapalny, który sprzyja procesom nowotworzenia. Kiedy tracimy na wadze, w organizmie maleje poziom hormonów, które mogą sprzyjać rozwojowi raka, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi.
Oprócz zauważalnie szczuplejszej sylwetki i wzrostu poczucia własnej wartości, utrata nadmiernej masy ciała może pomóc starszym osobom uporać się z ponad 50 chorobami współistniejącymi, związanymi z wiekiem, np. cukrzycą, chorobą zwyrodnieniową stawów, a także obniżonym nastrojem i stanami depresyjnymi. Wpływa także na poprawę funkcji poznawczych, polepszenie się jakości snu oraz wzrost libido.
Czym jest wiek metaboliczny?
Wiek metaboliczny to parametr, który daje ogólny obraz działania metabolizmu, dzięki czemu można podjąć odpowiednie kroki, aby poprawić ogólny stan zdrowia. Najprościej mówiąc, jest to poziom eksploatowania naszego organizmu, porównanie podstawowego wskaźnika metabolizmu (ang. Basal Metabolic Rate, BMR) lub liczby kalorii spalonych przez organizm w spoczynku (ang. Resting Energy Expenditure, REĘ) ze średnią wartością wskaźnika u osób w danym wieku w populacji ogólnej.
“Wyższy BMR oznacza, że spalasz więcej kalorii, w ciągu dnia. Niższy BMR oznacza wolniejszy metabolizm. Ostatecznie ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia, ćwiczyć i dobrze się odżywiać” – mówi Natasha Trent Acosta z Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Institute w Los Angeles.
Jak obniżyć wiek metaboliczny?
Nasz wiek metrykalny nie musi iść w parze z naszym wiekiem metabolicznym. Czasami zdarza się, że 60-latek zdaje się mieć więcej energii i chęci do życia niż nastolatek. Jak poprawić jakość swojego życia i doprowadzić do przyspieszenia procesów fizjologicznych. Trzeba pamiętać, że jeśli ogranicza się spożywane kalorie, to zazwyczaj traci się na wadze, ale równocześnie organizm zaczyna przygotowywać się na możliwość wygłodzenia, a metabolizm spowalnia pracę. Gdy spalanie kalorii jest wolniejsze, utracona waga powraca.
Zmniejszając liczbę kalorii i zwiększając poziom wysiłku fizycznego, można uniknąć spowolnienia metabolicznego, które uniemożliwia utratę wagi. Regularne ćwiczenia pomagają w spalaniu kalorii, poprawiają BMR, dzięki czemu spala się więcej kalorii także w czasie spoczynku.