Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?
Justyna Piekara

Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?

W badaniu opublikowanym w „Science Advances” czytamy, że naukowcy z Georgia Institute of Technology i University of Michigan opracowali bardzo prosty, ale skuteczny w użyciu środek antykoncepcyjny, który wygląda bardzo podobnie do plastra i w dodatku jest biodegradowalny. Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

Antykoncepcyjne plastry mikroigłowe – czym są?

Zespół naukowców kierowany przez Wei Li, doktoranta w Georgia Tech, opracował nową metodę antykoncepcji, która opiera się na technologii mikroigłowej. Prototyp urządzenia zawiera 100 mikroigieł, które zostały wyprodukowane z biodegradowalnego polimeru.

Użytkownik dociska plaster do skóry, igły urządzenia oddzielają się od podłoża po upływie minuty i zostają osadzone pod skórą, uwalniając hormony przez ponad miesiąc. Twórcy zadbali, aby jego aplikacja była bezbolesna i nie wymagała wizyty w gabinecie lekarskim. Obecnie dostępne środki antykoncepcyjne o długotrwałym działaniu zapewniają najwyższy poziom skuteczności, ale wymagają wstrzyknięcia leku lub wszczepienia urządzenia przez pracownika służby zdrowia. 

Większość urządzeń z mikroigłami natychmiast uwalnia lek do organizmu, w tym przypadku jest inaczej – dystrybucja hormonu może trwać wiele dni. Jeśli kiedyś plaster mikroigłowy zostanie zatwierdzony i wprowadzony do powszechnego użytku, może stać się pierwszym samodzielnie aplikowanym, długoterminowym środkiem antykoncepcyjnym. 

Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

Naukowcy opracowali technikę mechaniczną, która pozwoliłaby mikroigłom oderwać się od materiału plastra – zastosowanie „musującego” podłoża pozwala na szybsze odłamywanie się igieł, więc przyczepianie go trwa zaledwie minutę. Kiedy mikroigły znajdą się w skórze, powoli się rozpuszczają, uwalniając zgromadzony wewnątrz hormon do krwiobiegu. W mikroigłach zamknięta jest dawka lewonorgestrelu (LNG), leku najczęściej stosowanego we wkładkach wewnątrzmacicznych i innych formach implantów antykoncepcyjnych. 

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak ta metoda dostarczania hormonów wpłynie na organizm kobiety, ale przypuszczają, że ewentualne skutki uboczne będą podobne, jak w przypadku innych środków antykoncepcyjnych wykorzystujących lewonorgestrel. 

Zespół do tej pory przetestował dostarczanie hormonów za pomocą plastrów mikroigłowych na szczurach. Nie odnotowano pojawienia się rumienia, obrzęku ani innych oznak podrażnienia w czasie trwania 60-dniowych obserwacji gryzoni. Ponadto analiza histologiczna skóry po noszeniu plastra nie wykazała żadnych zmian ani uszkodzeniach tkanek. 

Plaster-placebo przetestowano wśród kobiet w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Nigerii. Naukowcy przeprowadzili z nimi również wywiady i poprosili o wypełnienie ankiet. Nowa rozwiązanie technologiczne spotkało się z dobrym przyjęciem. Uczestniczki badania stwierdziły, że wolałoby aplikować plaster mikroigłowy niż poddawać się comiesięcznym iniekcjom. Aż 90% ankietowanych kobiet wybrałoby chętniej plaster niż tradycyjną pigułkę antykoncepcyjną. 

Polecane dla Ciebie

Przyszłe wyzwania

Przed naukowcami stoi jeszcze wiele wyzwań, które mają na celu udoskonalenie dotychczasowych osiągnięć technologicznych. W przyszłości zamierzają pracować nad zwiększeniem pojemności igieł, ale bez znacznego powiększania ich rozmiarów, aby nadal ich użytkowanie było bezbolesne. Ważną kwestią jest też wydłużenie czasu uwalniania hormonu. Wymiana urządzenia mikroigłowego raz na kwartał, a może nawet półrocze, wpłynęłaby na obniżenie kosztów użytkowania wynalazku. 

Projekt, nad którym pracują uczeni, był wspierany przez Family Health International i jest finansowany przez United States Agency for International Development (USAID) w ramach grantu dla organizacji non-profit, które zajmują się rozwojem humanitarnym. Jednym z celów przedsięwzięcia jest upowszechnienie opracowanej metody antykoncepcyjnej w krajach rozwijających się, gdzie kobiety często mają ograniczony dostęp do antykoncepcji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij