Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?
Justyna Piekara

Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?

W badaniu opublikowanym w „Science Advances” czytamy, że naukowcy z Georgia Institute of Technology i University of Michigan opracowali bardzo prosty, ale skuteczny w użyciu środek antykoncepcyjny, który wygląda bardzo podobnie do plastra i w dodatku jest biodegradowalny. Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

Antykoncepcyjne plastry mikroigłowe – czym są?

Zespół naukowców kierowany przez Wei Li, doktoranta w Georgia Tech, opracował nową metodę antykoncepcji, która opiera się na technologii mikroigłowej. Prototyp urządzenia zawiera 100 mikroigieł, które zostały wyprodukowane z biodegradowalnego polimeru.

Użytkownik dociska plaster do skóry, igły urządzenia oddzielają się od podłoża po upływie minuty i zostają osadzone pod skórą, uwalniając hormony przez ponad miesiąc. Twórcy zadbali, aby jego aplikacja była bezbolesna i nie wymagała wizyty w gabinecie lekarskim. Obecnie dostępne środki antykoncepcyjne o długotrwałym działaniu zapewniają najwyższy poziom skuteczności, ale wymagają wstrzyknięcia leku lub wszczepienia urządzenia przez pracownika służby zdrowia. 

Większość urządzeń z mikroigłami natychmiast uwalnia lek do organizmu, w tym przypadku jest inaczej – dystrybucja hormonu może trwać wiele dni. Jeśli kiedyś plaster mikroigłowy zostanie zatwierdzony i wprowadzony do powszechnego użytku, może stać się pierwszym samodzielnie aplikowanym, długoterminowym środkiem antykoncepcyjnym. 

Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

Naukowcy opracowali technikę mechaniczną, która pozwoliłaby mikroigłom oderwać się od materiału plastra – zastosowanie „musującego” podłoża pozwala na szybsze odłamywanie się igieł, więc przyczepianie go trwa zaledwie minutę. Kiedy mikroigły znajdą się w skórze, powoli się rozpuszczają, uwalniając zgromadzony wewnątrz hormon do krwiobiegu. W mikroigłach zamknięta jest dawka lewonorgestrelu (LNG), leku najczęściej stosowanego we wkładkach wewnątrzmacicznych i innych formach implantów antykoncepcyjnych. 

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak ta metoda dostarczania hormonów wpłynie na organizm kobiety, ale przypuszczają, że ewentualne skutki uboczne będą podobne, jak w przypadku innych środków antykoncepcyjnych wykorzystujących lewonorgestrel. 

Zespół do tej pory przetestował dostarczanie hormonów za pomocą plastrów mikroigłowych na szczurach. Nie odnotowano pojawienia się rumienia, obrzęku ani innych oznak podrażnienia w czasie trwania 60-dniowych obserwacji gryzoni. Ponadto analiza histologiczna skóry po noszeniu plastra nie wykazała żadnych zmian ani uszkodzeniach tkanek. 

Plaster-placebo przetestowano wśród kobiet w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Nigerii. Naukowcy przeprowadzili z nimi również wywiady i poprosili o wypełnienie ankiet. Nowa rozwiązanie technologiczne spotkało się z dobrym przyjęciem. Uczestniczki badania stwierdziły, że wolałoby aplikować plaster mikroigłowy niż poddawać się comiesięcznym iniekcjom. Aż 90% ankietowanych kobiet wybrałoby chętniej plaster niż tradycyjną pigułkę antykoncepcyjną. 

Polecane dla Ciebie

Przyszłe wyzwania

Przed naukowcami stoi jeszcze wiele wyzwań, które mają na celu udoskonalenie dotychczasowych osiągnięć technologicznych. W przyszłości zamierzają pracować nad zwiększeniem pojemności igieł, ale bez znacznego powiększania ich rozmiarów, aby nadal ich użytkowanie było bezbolesne. Ważną kwestią jest też wydłużenie czasu uwalniania hormonu. Wymiana urządzenia mikroigłowego raz na kwartał, a może nawet półrocze, wpłynęłaby na obniżenie kosztów użytkowania wynalazku. 

Projekt, nad którym pracują uczeni, był wspierany przez Family Health International i jest finansowany przez United States Agency for International Development (USAID) w ramach grantu dla organizacji non-profit, które zajmują się rozwojem humanitarnym. Jednym z celów przedsięwzięcia jest upowszechnienie opracowanej metody antykoncepcyjnej w krajach rozwijających się, gdzie kobiety często mają ograniczony dostęp do antykoncepcji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij