Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?
Justyna Piekara

Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?

W badaniu opublikowanym w „Science Advances” czytamy, że naukowcy z Georgia Institute of Technology i University of Michigan opracowali bardzo prosty, ale skuteczny w użyciu środek antykoncepcyjny, który wygląda bardzo podobnie do plastra i w dodatku jest biodegradowalny. Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

Antykoncepcyjne plastry mikroigłowe – czym są?

Zespół naukowców kierowany przez Wei Li, doktoranta w Georgia Tech, opracował nową metodę antykoncepcji, która opiera się na technologii mikroigłowej. Prototyp urządzenia zawiera 100 mikroigieł, które zostały wyprodukowane z biodegradowalnego polimeru.

Użytkownik dociska plaster do skóry, igły urządzenia oddzielają się od podłoża po upływie minuty i zostają osadzone pod skórą, uwalniając hormony przez ponad miesiąc. Twórcy zadbali, aby jego aplikacja była bezbolesna i nie wymagała wizyty w gabinecie lekarskim. Obecnie dostępne środki antykoncepcyjne o długotrwałym działaniu zapewniają najwyższy poziom skuteczności, ale wymagają wstrzyknięcia leku lub wszczepienia urządzenia przez pracownika służby zdrowia. 

Większość urządzeń z mikroigłami natychmiast uwalnia lek do organizmu, w tym przypadku jest inaczej – dystrybucja hormonu może trwać wiele dni. Jeśli kiedyś plaster mikroigłowy zostanie zatwierdzony i wprowadzony do powszechnego użytku, może stać się pierwszym samodzielnie aplikowanym, długoterminowym środkiem antykoncepcyjnym. 

Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

Naukowcy opracowali technikę mechaniczną, która pozwoliłaby mikroigłom oderwać się od materiału plastra – zastosowanie „musującego” podłoża pozwala na szybsze odłamywanie się igieł, więc przyczepianie go trwa zaledwie minutę. Kiedy mikroigły znajdą się w skórze, powoli się rozpuszczają, uwalniając zgromadzony wewnątrz hormon do krwiobiegu. W mikroigłach zamknięta jest dawka lewonorgestrelu (LNG), leku najczęściej stosowanego we wkładkach wewnątrzmacicznych i innych formach implantów antykoncepcyjnych. 

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak ta metoda dostarczania hormonów wpłynie na organizm kobiety, ale przypuszczają, że ewentualne skutki uboczne będą podobne, jak w przypadku innych środków antykoncepcyjnych wykorzystujących lewonorgestrel. 

Zespół do tej pory przetestował dostarczanie hormonów za pomocą plastrów mikroigłowych na szczurach. Nie odnotowano pojawienia się rumienia, obrzęku ani innych oznak podrażnienia w czasie trwania 60-dniowych obserwacji gryzoni. Ponadto analiza histologiczna skóry po noszeniu plastra nie wykazała żadnych zmian ani uszkodzeniach tkanek. 

Plaster-placebo przetestowano wśród kobiet w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Nigerii. Naukowcy przeprowadzili z nimi również wywiady i poprosili o wypełnienie ankiet. Nowa rozwiązanie technologiczne spotkało się z dobrym przyjęciem. Uczestniczki badania stwierdziły, że wolałoby aplikować plaster mikroigłowy niż poddawać się comiesięcznym iniekcjom. Aż 90% ankietowanych kobiet wybrałoby chętniej plaster niż tradycyjną pigułkę antykoncepcyjną. 

Przyszłe wyzwania

Przed naukowcami stoi jeszcze wiele wyzwań, które mają na celu udoskonalenie dotychczasowych osiągnięć technologicznych. W przyszłości zamierzają pracować nad zwiększeniem pojemności igieł, ale bez znacznego powiększania ich rozmiarów, aby nadal ich użytkowanie było bezbolesne. Ważną kwestią jest też wydłużenie czasu uwalniania hormonu. Wymiana urządzenia mikroigłowego raz na kwartał, a może nawet półrocze, wpłynęłaby na obniżenie kosztów użytkowania wynalazku. 

Projekt, nad którym pracują uczeni, był wspierany przez Family Health International i jest finansowany przez United States Agency for International Development (USAID) w ramach grantu dla organizacji non-profit, które zajmują się rozwojem humanitarnym. Jednym z celów przedsięwzięcia jest upowszechnienie opracowanej metody antykoncepcyjnej w krajach rozwijających się, gdzie kobiety często mają ograniczony dostęp do antykoncepcji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jajeczko kobiety selekcjonuje plemniki, które mogą je zapłodnić

  Proces starań o dziecko bywa długi i żmudny, a wielu kobietom nie udaje się zajść w ciążę bez dodatkowej pomocy w ramach zabiegów inseminacji i in vitro. Nawet u par całkowicie zdrowych i świadomych faz cyklu, szanse na zapłodnienie nie są pewne – naukowcy z Uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze odkryli kolejną przyczynę, która może stać za tą prawidłowością. Z ich badań wynika, że to, czy plemnik połączy się z komórką jajową nie zależy tylko od jakości spermy, ale też od biologicznych „preferencji” kobiecego jajeczka. 

 • Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

  Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu?

 • Naukowcy odkryli męski gen pożądania

  Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

 • Neurony RFRP – odnaleziono element łączący stres i niepłodność

  Naukowcy z Centrum Neuroendokrynologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii dostarczyli dowodów na neuronalne powiązanie między stresem a niepłodnością. Testy laboratoryjne wykazały, że neurony RFRP są aktywne w sytuacjach stresowych i tłumią działanie hormonów rozrodczych.

 • Z Programu Zdrowia Publicznego na lata 2021-2025 znika kompleksowa ochrona zdrowia prokreacyjnego

  Resort zdrowia wycofuje się z projektu dotyczącego prokreacji i podjął decyzje o zakończeniu jego finansowania. Według MZ inicjatywa, która miała zastąpić in vitro okazała się mało popularna i nie przyniosła satysfakcjonujących efektów

 • Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?

  Wyniki najnowszego badania naukowców z Justus Liebig University w Niemczech wskazują, że przebycie infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2 może wpływać na jakość nasienia i potencjał reprodukcyjny mężczyzn.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij