Otyłość to główny czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
Justyna Piekara

Otyłość to główny czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

Powszechnie wiadomo, że otyłość ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nadmiar kilogramów może zadecydować o nasileniu objawów COVID-19 i podnosić ryzyko występowania powikłań. 

BMI a ryzyko infekcji COVID-19

W lipcu Public Health England oszacowało, że posiadanie wskaźnika BMI na poziomie 35-40 może zwiększyć ryzyko śmierci z powodu COVID-19 o 40%, a powyżej górnej granicy tego przedziału nawet o 90%. 

BMI pozostaje silnym niezależnym czynnikiem ryzyka ciężkiego COVID-19. Przeprowadzone przez naukowców z Genentech badanie opisowe, którym objęto 17 000 Amerykanów, pacjentów hospitalizowanych z COVID-19, wykazało, że 77% badanych miało nadwagę (BMI 25-29,99) lub otyłość (BMI 30 <). 

Dziesiątki prac badawczych wykazały, że wielu z najciężej chorych pacjentów z COVID-19 to osoby z otyłością. Nowe badania populacyjne potwierdziły to powiązanie i dodatkowo ujawniły, że nawet osoby, które mają jedynie nadwagę są bardziej narażone na infekcję SARS-CoV-2.

W metaanalizie opublikowanej w „Obesity Reviews” międzynarodowy zespół naukowców zebrał dane z dziesiątek recenzowanych artykułów, w których ujęto 400 000 pacjentów. Osoby otyłe, które zachorowały na SARS-CoV-2 były: 

 • 113% bardziej narażone na konieczność hospitalizacji,
 • 74% częściej trafiały na oddział intensywnej terapii,
 • 48% częściej umierały niż osoby o prawidłowej masie ciała.

Dlaczego otyłość jest czynnikiem ryzyka ciężkiego COVID-19?

Nadmierna masa ciała związana jest z upośledzeniem układu odporności, tendencją do przewlekłych stanów zapalnych oraz powstawania zakrzepów krwi. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na pogorszenie przebiegu COVID-19. Ponadto otyłości towarzyszą zazwyczaj pewne choroby współistniejące, np. Cukrzyca czy zespół metaboliczny, które są niezależnymi czynnikami ryzyka ciężkiego COVID-19. Dodatkowym czynnikiem ryzyka, jest fakt, że osoby otyłe często odwlekają moment udania się po pomoc medyczną z obawy przed napiętnowaniem, co również wpływa na możliwość doświadczenia ciężkiego przebiegu choroby. 

Tkanka tłuszczowa „pomaga” koronawirusowi

Na poziomie molekularnym „wydaje się, że tkanka tłuszczowa działa jak rezerwuar dla wirusa” – mówi Gianluca Iacobellis, endokrynolog z University of Miami na Florydzie. Eksperymenty przeprowadzone na Uniwersytecie Campinas (UNICAMP) w São Paulo potwierdziły, że SARS-CoV-2 może zakażać ludzkie komórki tłuszczowe i w nich pozostawać. Uczeni przeprowadzą dokładną analizę proteomiczną, aby ustalić, czy zakażenie SARS-CoV-2 wpływa na funkcjonowanie adipocytów i czy powoduje jakiekolwiek długotrwałe uszkodzenie komórek. 

Tkanka tłuszczowa zawiera stosunkowo dużo receptorów ACE2, który SARS-CoV-2 wykorzystuje do uzyskania dostępu do organizmu żywiciela. Badacze muszą jeszcze potwierdzić, czy wirus po replikacji może wydostawać się z adipocytów i mieć zdolność infekowania innych komórek. 

Ciężki przebieg COVID-19 częściej u młodych ludzi z otyłością

Zdaniem Rafała Wójtowicza, kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z CSK MSWiA w Warszawie, gdzie leczy się najcięższe przypadki zachorowań w Polsce, otyłość jest przeważającym czynnikiem ciężkiego przebiegu COVID-19 wśród młodych ludzi.

Podobną tendencję zauważono w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. Osoby, które zmagały się z ciężką postacią COVID-19 cierpiały na otyłość (36,2%) lub silną otyłość (25,4 %), cukrzycę (18,2%) i nadciśnienie (16,1%). U młodych dorosłych z więcej niż jednym z tych schorzeń ryzyko infekcji koronawirusem było porównywalne z wartościami dla dorosłych w średnim wieku, którzy nie mieli chorób współistniejących. 

Leczenie osób otyłych z objawami COVID-19

Dane na temat leczenia pacjentów z COVID-19 z otyłością są skąpe. Zazwyczaj zaleca się podawanie otyłym pacjentom większych dawek leków, jednak dawkowanie Remdesiviru czy Deksametazonu, środków, które okazały się skuteczne w leczeniu objawów zakażenia SARS-CoV-2, nie zostało sprecyzowane. Otyli, jako grupa docelowa, często są wykluczani z udziału w badaniach klinicznych. 

W środowisku naukowym istnieje też obawa, że szczepionki mogą nie być tak skuteczne u osób otyłych, które de facto są grupą najbardziej podatną na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Szczepionki na kilka innych schorzeń często nie działają tak dobrze u osób otyłych, co sugeruje, że ta skonstruowana przeciwko COVID-19, także może nie zapewnić wystarczającej ochrony. 

Stephen O’Rahilly, lekarz i naukowiec, który kieruje jednostką MRC Metabolic Diseases w Uniwersytecie w Cambridge, uważa, że „nawet utrata niewielkiej masy ciała prawdopodobnie przyniesie nieproporcjonalną korzyść dla tego, jak dobrze sobie radzisz z infekcją koronawirusem”. Nie chodzi o to, aby od razu poddawać się katorżniczym dietom i treningom, ale metodą małych kroków, systematycznie, dbać o poprawę zdrowia metabolicznego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij