Otyłość to główny czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
Justyna Piekara

Otyłość to główny czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

Powszechnie wiadomo, że otyłość ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nadmiar kilogramów może zadecydować o nasileniu objawów COVID-19 i podnosić ryzyko występowania powikłań. 

BMI a ryzyko infekcji COVID-19

W lipcu Public Health England oszacowało, że posiadanie wskaźnika BMI na poziomie 35-40 może zwiększyć ryzyko śmierci z powodu COVID-19 o 40%, a powyżej górnej granicy tego przedziału nawet o 90%. 

BMI pozostaje silnym niezależnym czynnikiem ryzyka ciężkiego COVID-19. Przeprowadzone przez naukowców z Genentech badanie opisowe, którym objęto 17 000 Amerykanów, pacjentów hospitalizowanych z COVID-19, wykazało, że 77% badanych miało nadwagę (BMI 25-29,99) lub otyłość (BMI 30 <). 

Dziesiątki prac badawczych wykazały, że wielu z najciężej chorych pacjentów z COVID-19 to osoby z otyłością. Nowe badania populacyjne potwierdziły to powiązanie i dodatkowo ujawniły, że nawet osoby, które mają jedynie nadwagę są bardziej narażone na infekcję SARS-CoV-2.

W metaanalizie opublikowanej w „Obesity Reviews” międzynarodowy zespół naukowców zebrał dane z dziesiątek recenzowanych artykułów, w których ujęto 400 000 pacjentów. Osoby otyłe, które zachorowały na SARS-CoV-2 były: 

  • 113% bardziej narażone na konieczność hospitalizacji,
  • 74% częściej trafiały na oddział intensywnej terapii,
  • 48% częściej umierały niż osoby o prawidłowej masie ciała.

Dlaczego otyłość jest czynnikiem ryzyka ciężkiego COVID-19?

Nadmierna masa ciała związana jest z upośledzeniem układu odporności, tendencją do przewlekłych stanów zapalnych oraz powstawania zakrzepów krwi. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na pogorszenie przebiegu COVID-19. Ponadto otyłości towarzyszą zazwyczaj pewne choroby współistniejące, np. Cukrzyca czy zespół metaboliczny, które są niezależnymi czynnikami ryzyka ciężkiego COVID-19. Dodatkowym czynnikiem ryzyka, jest fakt, że osoby otyłe często odwlekają moment udania się po pomoc medyczną z obawy przed napiętnowaniem, co również wpływa na możliwość doświadczenia ciężkiego przebiegu choroby. 

Tkanka tłuszczowa „pomaga” koronawirusowi

Na poziomie molekularnym „wydaje się, że tkanka tłuszczowa działa jak rezerwuar dla wirusa” – mówi Gianluca Iacobellis, endokrynolog z University of Miami na Florydzie. Eksperymenty przeprowadzone na Uniwersytecie Campinas (UNICAMP) w São Paulo potwierdziły, że SARS-CoV-2 może zakażać ludzkie komórki tłuszczowe i w nich pozostawać. Uczeni przeprowadzą dokładną analizę proteomiczną, aby ustalić, czy zakażenie SARS-CoV-2 wpływa na funkcjonowanie adipocytów i czy powoduje jakiekolwiek długotrwałe uszkodzenie komórek. 

Tkanka tłuszczowa zawiera stosunkowo dużo receptorów ACE2, który SARS-CoV-2 wykorzystuje do uzyskania dostępu do organizmu żywiciela. Badacze muszą jeszcze potwierdzić, czy wirus po replikacji może wydostawać się z adipocytów i mieć zdolność infekowania innych komórek. 

Ciężki przebieg COVID-19 częściej u młodych ludzi z otyłością

Zdaniem Rafała Wójtowicza, kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z CSK MSWiA w Warszawie, gdzie leczy się najcięższe przypadki zachorowań w Polsce, otyłość jest przeważającym czynnikiem ciężkiego przebiegu COVID-19 wśród młodych ludzi.

Podobną tendencję zauważono w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. Osoby, które zmagały się z ciężką postacią COVID-19 cierpiały na otyłość (36,2%) lub silną otyłość (25,4 %), cukrzycę (18,2%) i nadciśnienie (16,1%). U młodych dorosłych z więcej niż jednym z tych schorzeń ryzyko infekcji koronawirusem było porównywalne z wartościami dla dorosłych w średnim wieku, którzy nie mieli chorób współistniejących. 

Powiązane produkty

Leczenie osób otyłych z objawami COVID-19

Dane na temat leczenia pacjentów z COVID-19 z otyłością są skąpe. Zazwyczaj zaleca się podawanie otyłym pacjentom większych dawek leków, jednak dawkowanie Remdesiviru czy Deksametazonu, środków, które okazały się skuteczne w leczeniu objawów zakażenia SARS-CoV-2, nie zostało sprecyzowane. Otyli, jako grupa docelowa, często są wykluczani z udziału w badaniach klinicznych. 

W środowisku naukowym istnieje też obawa, że szczepionki mogą nie być tak skuteczne u osób otyłych, które de facto są grupą najbardziej podatną na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Szczepionki na kilka innych schorzeń często nie działają tak dobrze u osób otyłych, co sugeruje, że ta skonstruowana przeciwko COVID-19, także może nie zapewnić wystarczającej ochrony. 

Stephen O’Rahilly, lekarz i naukowiec, który kieruje jednostką MRC Metabolic Diseases w Uniwersytecie w Cambridge, uważa, że „nawet utrata niewielkiej masy ciała prawdopodobnie przyniesie nieproporcjonalną korzyść dla tego, jak dobrze sobie radzisz z infekcją koronawirusem”. Nie chodzi o to, aby od razu poddawać się katorżniczym dietom i treningom, ale metodą małych kroków, systematycznie, dbać o poprawę zdrowia metabolicznego. 

  1. Otyłość to ważny czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, „pap.pl” [online], https: //www.pap.pl/aktualnosci/news%2C746214%2Cotylosc-wazny-czynnik-ryzyka-ciezkiego-przebiegu-covid-19.html, [dostęp:] 17.10.2020.
  2. M. Wadman, Why COVID-19 is more deadly in people with obesity – even if they’re young, „sciencemag.org” [online], https: //www. sciencemag. org/news/2020/09/why-covid-19-more-deadly-people-obesity-even-if-theyre-young, [dostęp:] 17.10.2020.
  3. H. Ledford, How obesity could create problems for a COVID vaccine, „nature.com” [online], https://www.nature. com/articles/d41586-020-02946-6, [dostęp:] 17.10.2020.
  4. K. Toledo, Adipose tissue may be a reservoir for SARS-CoV-2, Brazilian researchers suggest [online], „agencia.fapesp.br”, https://agencia.fapesp.br/adipose-tissue-may-be-a-reservoir-for-sars-cov-2-brazilian-researchers-suggest/33729/, [dostęp:] 17.10.2020.
  5. J. W. Cunningham, M. Vaduganathan, B. L. Claggett,  Clinical outcomes in young US adults hospitalized with COVID-19, „JAMA Internal Medicine” [online], https: //jamanetwork. com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2770542, [dostęp:] 17.10.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij