
Dla kobiet i nie tylko
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół objawów i dolegliwości występujących cyklicznie u kobiet zgodnie z cyklem miesiączkowym. Zazwyczaj dolegliwości są bardziej nasilone u dziewcząt i młodych kobiet, ale może dotyczyć kobiet dojrzałych, aż do okresu menopauzy. Zespół objawów występuje pod koniec cyklu miesiączkowego i ustępuje najczęściej z chwilą pojawienia się krwawienia. Dolegliwości bywają przykre i dokuczliwe, tym bardziej, że powtarzają się cyklicznie 1 x w miesiącu.
Obserwujemy szeroki zakres objawów. Najczęściej z zespołem napięcia przedmiesiączkowego łączone są objawy ze strony piersi: bolesność i obrzmienie zaczynające się i nasilające w drugiej połowie cyklu. Można niekiedy obserwować bolesne guzy, lub drobne guzki. Bolesnym, obrzękniętym piersiom towarzyszyć może ból głowy z zawrotami o charakterze migrenowym. Aby uznać te objawy za zespół napięcia przedmiesiączkowego, dolegliwości muszą nawracać cyklicznie przed każdą miesiączką i zdecydowanie łagodnieć, lub całkowicie ustępować w pierwszych dniach miesiączki. W okresie przedmiesiączkowym zwiększa się podatność na stres, może występować zmienność nastrojów, skłonność do depresji, lęki, trema, pobudliwość i bezsenność. Objawy mogą dotyczyć brzuccha i obserwuje się wzdęcia, bóle kolkowe (żołądka i jelit), nudności, biegunki, niestrawności, brak apetytu, kolki żółciowe, bóle okolic wątroby. U kobiet z kłopotami krążeniowymi i żylakami mogą nasilać się dolegliwości ze strony żylaków kończyn dolnych, lub hemoroidów.
Zależnie od ciężkości objawów może to być niewielkie pogorszenie jakości życia , ale przy cięższym przebiegu fizjologicznego procesu może on wyłączyć z pracy młode ogólnie zdrowe kobiety nawet na kilka dni w miesiącu. A przełożeni i pracodawcy nie bardzo lubią absencję pracowników. Natomiast w domu złe samopoczucie jednej lub kilku kobiet budzi konflikty i niezadowolenie pozostałych członków rodziny, którym udzielają się zaburzenia nastroju, a wyłączenie z obowiązków domowych nie sprzyja dobrym układom w rodzinie.
Jak zatem pomóc ,by złagodzić objawy, lub całkowicie je usunąć. Aby dokładnie zdiagnozować problem potem właściwie leczyć , należy udać się do lekarza. Pomóc możemy sobie próbując niektóre leki pojedyńcze lub kompleksowe:
Obrzmienie piersi :
Lac caninum 9 CH – stosujemy przy piersiach bolesnych , obrzękniętych szczególnie w drugiej połowie cyklu.
Mastodynon - lek kompleksowy łagodzi,
Nadpobudliwość , większa podatność na stres w okresie przdmiesiączkowym :
Ignatia amara 15 CH - zmienność nastrojów ( śmiech – płacz) , nadwrażliwość wszystkich zmysłów, skłonność do histerii.
Cyklamen CH – łatwo męczące się flegmatyczki, smutne, gniewne, z częstymi bólami głowy i pogorszeniem na świeżym powietrzu.
Sedativ PC – wzmożona nadpobudliwość, drażliwość, zburzenia snu.
Objawy brzuszne :
Lycopodium clavatum 9CH – wzdęcia, kolki, bóle jajników szczególnie po stronie prawej.
Nux vomica homacord – wzdęcia, niestrawności, szczególnie po nadużyciach w jedzeniu i piciu napojów alkoholowych, u kobiet niezależnych, nie znoszących sprzeciwu, mających siedzący tryb pracy.
Zaburzenia krążenia:
Hamamellis virginiana 5CH – bolesność , ból rozrywający, nabrzmiałych i poszerzonych żył, uczucie odrętwienia,pogorszenie w cieple, hemoroidy.
Aesculus hipppocastanicus 5 CH – zastoje żylne, bolesność, poprawa przy uniesieniu nóg , żylaki przewodu pokarmowego (j. ustnej, przełyku), hemoroidy, ale nie krwawiące.
Vipera redi 5 CH – stany zapalne żył, bóle rozrywające, nasilające się przy opuszczonych nogach, obrzęki kostek, pogorszenie przy dotyku.
Z leków kompleksowych można polecić : Aesculus compositum krople, Climaxol, maść i czopki AVENOC.