Dieta sirtfood – zasady, efekty, lista produktów i przepisy
Maria Brzegowy

Dieta sirtfood – zasady, efekty, lista produktów i przepisy

Dieta sirtfood (tzw. dieta Adele) to plan żywieniowy, który wykorzystuje produkty aktywujące sirtuiny. Czym są białka SIR i jaką rolę pełnią w organizmie? Na czym dokładnie polega dieta sirtuinowa i co ją wyróżnia na tle innych trendów żywieniowych? Jakie produkty należy włączyć do jadłospisu, a z których zrezygnować w diecie sirt? 

Sirtfood, białka sirtuiny, dieta SIRT… Czy to kolejna moda, czy zalecenia rzeczywiście przekładające się na efekty zdrowotne i estetyczne? Czym jest dieta sirtfood? Jakie są jej zasady, co można jeść i jakie przynosi efekty?  

Sirtuiny – co to za białka? 

Sirtuiny, inaczej białka Sir (ang. Silent information regulator), to enzymy odpowiedzialne za udział w wielu ważnych dla organizmów procesach biologicznych, m.in. reakcjach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Uważa się, że sirtuiny mają zdolność do wyciszania niektórych genów, w tym genów starzenia, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób takich jak miażdżyca, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Ponadto, zdaniem ekspertów, mogą również wpływać na aktywację tzw. genów długowieczności.  

Sirtuiny a odchudzanie 

Ostatnimi czasy dużo słyszy się o dobroczynnym wpływie sirtuin, szczególnie w procesie odchudzania. Według badań zmniejszenie spożycia kalorii o około 30–50% od całkowitej ilości dostarczanej w ciągu dnia może spowodować przedłużenie życia i spowolnienie procesów starzenia.

Odkrycie sirtuin pozwoliło wyjaśnić mechanizm łączący ograniczenie dostarczanej energii ze zjawiskiem „długowieczności”. Zdaniem naukowców jest to możliwe dzięki wyższej aktywności sirtuin w momencie zmniejszenia spożycia kalorii.  

Powiązane produkty

Dieta SIRT – zasady i założenia diety sirtuinowej  

Mechanizm działania sirtuin wykorzystali twórcy diety sirtfood, która aktualnie jest jedną z najbardziej popularnych diet, a wokół której narasta sporo kontrowersji. Dieta polega na spożywaniu jak największej ilości produktów pochodzenia roślinnego bogatych w związki antyoksydacyjne, przy jednoczesnym ograniczeniu dostarczanej energii z produktów o wyższej kaloryczności. Duża restrykcja na początku stosowania tej diety ma na celu pobudzenie aktywności sirtuin. Zaleca się spożywanie 4 posiłków dziennie, a ostatni z nich należy zjeść przed godziną 19:00. 

Etapy diety sirftood 

Dieta SIRT podzielona jest na dwie fazy składające się z kilku etapów.  

Pierwszy etap pierwszej fazy stosowany jest przez 3 dni i polega na spożywaniu jedynie około 1000 kcal w ciągu doby. W jego trakcie dozwolone jest spożywanie jedynie 1 stałego posiłku oraz 3 koktajli albo zup. Kolejny etap należy stosować przez następne 4 dni. Można dodać kolejny stały posiłek, a zmniejszyć ilość wypijanych koktajli do 2. W tych dniach kaloryczność posiłków rośnie do 1500 kcal. Komponowanie diety powinno opierać się na produktach o wysokiej zawartości polifenoli obecnych głównie w warzywach i owocach.  

W drugiej fazie nie występują już ograniczenia kaloryczne. W pierwszym etapie należy pić 1 koktajl i zjadać 3 stałe posiłki (przez kilka dni), natomiast w ostatnim etapie, autorzy zalecają tylko spożywanie jak największej ilości produktów bogatych w polifenole przy stosowaniu normalnie zbilansowanej, indywidualnej diety. 

Dieta sirtuinowa – produkty zalecane 

Do produktów zalecanych w diecie sirtfood należą: 

  • warzywa: seler naciowy, szpinak, rukola, jarmuż, czerwona cebula, natka pietruszki, czerwona cykoria, lubczyk; 
  • owoce: wszystkie owoce jagodowe, truskawki; 
  • prawdziwa kawa; 
  • kurkuma; 
  • zielona herbata matcha
  • kasza gryczana, płatki gryczane i mąka gryczana; 
  • czerwone wino; 
  • oliwa z oliwek; 
  • kakao bez cukru; 
  • gorzka czekolada o zawartości 85% kakao; 
  • orzechy.    

Czego należy unikać w planie żywieniowym sirt?

W diecie SIRT, wzorem modelu prawidłowego żywienia, należy unikać dużej ilości soli, a ponadto trzeba wyeliminować

  • słodycze: cukier, batony, wypieki cukiernicze, ciastka, ciasteczka; 
  • słone przekąski: paluszki, precelki; 
  • żywność typu fast-food; 
  • słodkie, gazowane napoje; 
  • produkty na bazie białej mąki pszennej: jasne pieczywo, pszenne bułki; 
  • potrawy mączne. 

Efekty diety SIRT – okiem dietetyka 

W pierwszym etapie dieta sirtfood wydaje się być dosyć mocno restrykcyjnym modelem żywienia, który w krótkim czasie pozwala na zrzucenie większej ilości kilogramów, czyli około 3 kg/tydzień. Niestety, tak mocne ograniczenie kalorii nie jest dobrym rozwiązaniem, bo w dalszym okresie może prowadzić do efektu jojo, a przede wszystkim nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych. Zbyt mała podaż kalorii może prowadzić do osłabienia, zmęczenia, rozdrażnienia i spadku motywacji w walce z osiągnięciem wyznaczonego celu.

Odpowiednie wydaje się stosowanie jedynie drugiej fazy diety, w której nie ma restrykcyjnych obostrzeń kalorycznych, a która zaleca spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty.

Należy pamiętać, że racjonalnie stosowana dieta, zawierająca zwiększoną ilość tych produktów, również pozwala na redukcję nadwyżki kilogramów. Różnica polega na tym, iż zachowując standardową dietę chudniemy około 0,5 kg tygodniowo, a nie 3, ale efekt jest znacznie trwalszy i osiągnięty w przyjemniejszy sposób. 

Przepisy w diecie sirtfood 

Zielony koktajl na diecie sirt

Jarmuż (garść), rukolę (garść), liście pietruszki (garść), łodygi selera naciowego (1-2), imbir (paseczek), zielone jabłko, sok z cytryny (łyżka) oraz zieloną herbatę matcha (szklanka), zmieszaj ze sobą i zblenduj na koktajl. 

Sałatka z jabłka i selera naciowego

Jabłko pokrój w kostkę, wrzuć do miseczki i skrop sokiem z cytryny. Następnie pokrój 2-3 łodygi selera (w kostkę) i ser halloumi (garść). Całość wymieszaj, dodaj jogurt naturalny (2-3 łyżki) doprawiony pieprzem, małą szczyptą soli i posiekaną natką pietruszki. 

Sałatka z rukoli, buraka i fety

Przygotuj sos (oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, sok z cytryny, ulubione przyprawy). Na talerzu rozłóż liście rukoli, dodaj upieczonego wcześniej buraka pokrojonego w plastry, pokrusz ser feta i posyp uprażonymi nasionami słonecznika. Całość polej dressingiem. 

  1. K. Siedlecka, W. Bogusławski, Sirtuiny – enzymy długowieczności?, "Gerontologia Polska", tom 13, nr 3 2005. 
  2. Z. Frydzińska, A. Owczarek, K. Winiarska, Sirtuiny i ich rola w regulacji metabolizmu, "Postępy Biochemii", nr 65 (1) 2019. 
  3. W. Kupis, The role of sirtuins in cellular homeostasis, "Journal of physiology and biochemistry", nr 72 (3) 2016. 
  4. E. J. Masaro, Role of sirtuin proteins in life extension by caloric restriction, "Mech. Ageing Dev.", nr 125 2004. 
  5. Science Direct, Sirtuin 1, "sciencedirect.com" [online], https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/sirtuin-1, [dostęp:] 06.08.2020. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij