Dieta sirtfood – zasady, efekty, lista produktów i przepisy
Dieta sirtfood (tzw. dieta Adele) to plan żywieniowy, który wykorzystuje produkty aktywujące sirtuiny. Czym są białka SIR i jaką rolę pełnią w organizmie? Na czym dokładnie polega dieta sirtuinowa i co ją wyróżnia na tle innych trendów żywieniowych? Jakie produkty należy włączyć do jadłospisu, a z których zrezygnować w diecie sirt?
Sirtfood, białka sirtuiny, dieta SIRT… Czy to kolejna moda, czy zalecenia rzeczywiście przekładające się na efekty zdrowotne i estetyczne? Czym jest dieta sirtfood? Jakie są jej zasady, co można jeść i jakie przynosi efekty?
Sirtuiny – co to za białka?
Sirtuiny, inaczej białka Sir (ang. Silent information regulator), to enzymy odpowiedzialne za udział w wielu ważnych dla organizmów procesach biologicznych, m.in. reakcjach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Uważa się, że sirtuiny mają zdolność do wyciszania niektórych genów, w tym genów starzenia, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób takich jak miażdżyca, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Ponadto, zdaniem ekspertów, mogą również wpływać na aktywację tzw. genów długowieczności.
Sirtuiny a odchudzanie
Ostatnimi czasy dużo słyszy się o dobroczynnym wpływie sirtuin, szczególnie w procesie odchudzania. Według badań zmniejszenie spożycia kalorii o około 30–50% od całkowitej ilości dostarczanej w ciągu dnia może spowodować przedłużenie życia i spowolnienie procesów starzenia.
Dieta SIRT – zasady i założenia diety sirtuinowej
Mechanizm działania sirtuin wykorzystali twórcy diety sirtfood, która aktualnie jest jedną z najbardziej popularnych diet, a wokół której narasta sporo kontrowersji. Dieta polega na spożywaniu jak największej ilości produktów pochodzenia roślinnego bogatych w związki antyoksydacyjne, przy jednoczesnym ograniczeniu dostarczanej energii z produktów o wyższej kaloryczności. Duża restrykcja na początku stosowania tej diety ma na celu pobudzenie aktywności sirtuin. Zaleca się spożywanie 4 posiłków dziennie, a ostatni z nich należy zjeść przed godziną 19:00.
Etapy diety sirftood
Dieta SIRT podzielona jest na dwie fazy składające się z kilku etapów.
Pierwszy etap pierwszej fazy stosowany jest przez 3 dni i polega na spożywaniu jedynie około 1000 kcal w ciągu doby. W jego trakcie dozwolone jest spożywanie jedynie 1 stałego posiłku oraz 3 koktajli albo zup. Kolejny etap należy stosować przez następne 4 dni. Można dodać kolejny stały posiłek, a zmniejszyć ilość wypijanych koktajli do 2. W tych dniach kaloryczność posiłków rośnie do 1500 kcal. Komponowanie diety powinno opierać się na produktach o wysokiej zawartości polifenoli obecnych głównie w warzywach i owocach.
W drugiej fazie nie występują już ograniczenia kaloryczne. W pierwszym etapie należy pić 1 koktajl i zjadać 3 stałe posiłki (przez kilka dni), natomiast w ostatnim etapie, autorzy zalecają tylko spożywanie jak największej ilości produktów bogatych w polifenole przy stosowaniu normalnie zbilansowanej, indywidualnej diety.
Dieta sirtuinowa – produkty zalecane
Do produktów zalecanych w diecie sirtfood należą:
- warzywa: seler naciowy, szpinak, rukola, jarmuż, czerwona cebula, natka pietruszki, czerwona cykoria, lubczyk;
- owoce: wszystkie owoce jagodowe, truskawki;
- prawdziwa kawa;
- kurkuma;
- zielona herbata matcha;
- kasza gryczana, płatki gryczane i mąka gryczana;
- czerwone wino;
- oliwa z oliwek;
- kakao bez cukru;
- gorzka czekolada o zawartości 85% kakao;
- orzechy.
Czego należy unikać w planie żywieniowym sirt?
W diecie SIRT, wzorem modelu prawidłowego żywienia, należy unikać dużej ilości soli, a ponadto trzeba wyeliminować:
- słodycze: cukier, batony, wypieki cukiernicze, ciastka, ciasteczka;
- słone przekąski: paluszki, precelki;
- żywność typu fast-food;
- słodkie, gazowane napoje;
- produkty na bazie białej mąki pszennej: jasne pieczywo, pszenne bułki;
- potrawy mączne.
Efekty diety SIRT – okiem dietetyka
W pierwszym etapie dieta sirtfood wydaje się być dosyć mocno restrykcyjnym modelem żywienia, który w krótkim czasie pozwala na zrzucenie większej ilości kilogramów, czyli około 3 kg/tydzień. Niestety, tak mocne ograniczenie kalorii nie jest dobrym rozwiązaniem, bo w dalszym okresie może prowadzić do efektu jojo, a przede wszystkim nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych. Zbyt mała podaż kalorii może prowadzić do osłabienia, zmęczenia, rozdrażnienia i spadku motywacji w walce z osiągnięciem wyznaczonego celu.
Odpowiednie wydaje się stosowanie jedynie drugiej fazy diety, w której nie ma restrykcyjnych obostrzeń kalorycznych, a która zaleca spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty.
Przepisy w diecie sirtfood
Zielony koktajl na diecie sirt
Jarmuż (garść), rukolę (garść), liście pietruszki (garść), łodygi selera naciowego (1-2), imbir (paseczek), zielone jabłko, sok z cytryny (łyżka) oraz zieloną herbatę matcha (szklanka), zmieszaj ze sobą i zblenduj na koktajl.
Sałatka z jabłka i selera naciowego
Jabłko pokrój w kostkę, wrzuć do miseczki i skrop sokiem z cytryny. Następnie pokrój 2-3 łodygi selera (w kostkę) i ser halloumi (garść). Całość wymieszaj, dodaj jogurt naturalny (2-3 łyżki) doprawiony pieprzem, małą szczyptą soli i posiekaną natką pietruszki.
Sałatka z rukoli, buraka i fety
Przygotuj sos (oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, sok z cytryny, ulubione przyprawy). Na talerzu rozłóż liście rukoli, dodaj upieczonego wcześniej buraka pokrojonego w plastry, pokrusz ser feta i posyp uprażonymi nasionami słonecznika. Całość polej dressingiem.