Brytyjczycy dokonali przełomu w dziedzinie retransplantacji narządów
Katarzyna Szulik

Brytyjczycy dokonali przełomu w dziedzinie retransplantacji narządów

Dla przywrócenia funkcjonalności amputowanych części ciała kluczowy jest czas – od chwili odcięcia kończyny do momentu ponownego przytwierdzenia nie powinno minąć dłużej niż kilka godzin, by możliwe było odzyskanie sprawności. Brytyjczycy udowodnili, że pomoc takim pacjentom jest możliwa nawet po dobie od amputacji, co pokazała operacja przytwierdzenia obciętego penisa, będąca pierwszym zabiegiem tego typu na świecie pod względem czasu, który upłynął do chwili operacji. 

Retransplantacja po 23 godzinach

Do amputacji doszło w wyniku próby samobójczej 34–letniego mężczyzny ze schizofrenią paranoidalną. Podczas wspomnianej próby mężczyzna zadał sobie liczne rany nożem w brzuch i szyję oraz odciął penisa. Służby ratunkowe odwiozły go do szpitala i zabrały ze sobą także odcięty organ włożony do pojemnika z lodem. Gdy tylko nieprzytomnemu mężczyźnie udało się przywrócić krążenie, został przewieziony na blok operacyjny w celu ponownego przytwierdzenia członka. 

Zgodnie z dotychczasową wiedzą medyczną, by taka operacja miała szansę powodzenia, od chwili amputacji powinno minąć nie dłużej niż 15 godzin, a średnia dla zabiegów tego typu wynosi 7 godzin.

W przypadku mężczyzny organ pozostawał poza układem krążenia przez 23 godziny, co znacząco obniżało szanse, a w świetle wiedzy medycznej nawet uniemożliwiało, jego ponowne przytwierdzenie z zachowaniem pełnej funkcjonalności. Mimo to lekarze podjęli wyzwanie i zidentyfikowali naczynia krwionośne oraz nerwy, a po przemyciu arterii sola fizjologiczną z dodatkiem antykoagulantu okazało się, że przywrócenie krążenia jest możliwe. 

Przełomowa operacja i nowa nadzieja dla pacjentów

W celu amputacji lekarze pobrali fragment żyły z ramienia mężczyzny, by z jej pomocą przytwierdzić odciętą część penisa do nasady. Gdy to się udało, pacjent został przewieziony na oddział intensywnej terapii w celu rekonwalescencji, a następnie trafił pod opiekę psychiatrów. 

Operacja okazała się sukcesem – pacjent odzyskał czucie w penisie, a po 6 tygodniach osiągał spontaniczne erekcje. Po kilku kolejnych miesiącach lekarze wykonali dodatkowy przeszczep skóry, by zakończyć proces leczenia. Oznacza to, że brytyjska operacja jest pierwszą odnotowaną na świecie, gdy funkcjonalność penisa udało się przywrócić w dobę od jego amputacji. Lekarze podjęli się tego zadania ze względu na kluczowe znaczenie tego organu dla funkcjonowania męskiego organizmu, a sukces powinien zachęcić chirurgów do przeprowadzania operacji reimplantacji narządów nawet, gdy okres niedokrwienia organu był dłuższy niż kilka lub nawet kilkanaście godzin, ponieważ wciąż istnieje szansa na przywrócenie mu pełnej sprawności. 

Polecane dla Ciebie

Polski przełom w chirurgii rekonstrukcyjnej

Innego przełomu w dziedzinie medycyny rekonstrukcyjnej dokonali niedawno lekarze z Polski, konkretnie z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Gliwicach w porozumieniu z tamtejszym Instytutem Onkologii. Śląskim lekarzom udało się zrekonstruować piętę trzynastolatce, której groziła amputacja stopy. Dziewczynka uległa wypadkowi, podczas którego doszło do otwartego złamania kości piętowej. W wyniku urazu doszło do rozległego ubytku tkanek miękkich jednej ze stóp. Podczas pierwszej operacji udało się zrekonstruować kości, ale nie tkanki, co groziło koniecznością amputacji i kalectwem dziecka. 

Pierwsza operacja odbyła się w Łodzi, natomiast pełnej rekonstrukcji podjęli się lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W tym celu pobrali fragment skóry, mięśni, tkanek i nerwów z bocznej części uda, by przeszczepić w okolice pięty i ją odtworzyć. Kluczowa dla powodzenia operacji była właściwa identyfikacja i połączenie nerwów i naczyń, co pozwoliłoby włączyć nowe tkanki do systemu krążenia. Rekonstrukcja była bardzo trudna, ale lekarze są dobrej myśli. O ewentualnym sukcesie będzie można mówić dopiero za kilka miesięcy, ponieważ operacja odbyła się pod koniec maja 2020 r. Kontrole stanu zdrowia przeprowadzone do tej pory dają lekarzom podstawy do optymizmu. 

  1. J. Felton, Groundbreaking surgery sees man's penis successfully reattached almost a day after complete amputation, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/groundbreaking–surgery–sees–mans–penis–successfully–reattached–almost–a–day–after–complete–amputation/, [dostęp:] 03.07.2020 r. 
  2. N. Henry, H. Bergman, D. Foong i in., Successful penile replantation after complete amputation and 23 hours ischaemia time: the first in reported literature, “BMJ Case Reports CP” 2020, http://dx.doi.org/10.1136/bcr-2020-234964, [dostęp:] 03.07.2020 r.
  3. A. Pustułka, Cud medycyny: lekarze z gliwickiego Intytutu Onkologii i GCZD zrekonstruowali piętę 13–letniej Ewy. Dziewczynce groziło kalectwo, "dziennikzachodni.pl" [online], https://dziennikzachodni.pl/cud–medycyny–lekarze–z–gliwickiego–instytutu–onkologii–i–gczd–zrekonstruowali–piete–13letniej–ewy–dziewczynce–grozilo–kalectwo/ar/c14–15033194, [dostęp:] 03.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij