Brytyjczycy dokonali przełomu w dziedzinie retransplantacji narządów - portal DOZ.pl
Brytyjczycy dokonali przełomu w dziedzinie retransplantacji narządów
Katarzyna Szulik

Brytyjczycy dokonali przełomu w dziedzinie retransplantacji narządów

Dla przywrócenia funkcjonalności amputowanych części ciała kluczowy jest czas – od chwili odcięcia kończyny do momentu ponownego przytwierdzenia nie powinno minąć dłużej niż kilka godzin, by możliwe było odzyskanie sprawności. Brytyjczycy udowodnili, że pomoc takim pacjentom jest możliwa nawet po dobie od amputacji, co pokazała operacja przytwierdzenia obciętego penisa, będąca pierwszym zabiegiem tego typu na świecie pod względem czasu, który upłynął do chwili operacji. 

Retransplantacja po 23 godzinach

Do amputacji doszło w wyniku próby samobójczej 34–letniego mężczyzny ze schizofrenią paranoidalną. Podczas wspomnianej próby mężczyzna zadał sobie liczne rany nożem w brzuch i szyję oraz odciął penisa. Służby ratunkowe odwiozły go do szpitala i zabrały ze sobą także odcięty organ włożony do pojemnika z lodem. Gdy tylko nieprzytomnemu mężczyźnie udało się przywrócić krążenie, został przewieziony na blok operacyjny w celu ponownego przytwierdzenia członka. 

Zgodnie z dotychczasową wiedzą medyczną, by taka operacja miała szansę powodzenia, od chwili amputacji powinno minąć nie dłużej niż 15 godzin, a średnia dla zabiegów tego typu wynosi 7 godzin.

W przypadku mężczyzny organ pozostawał poza układem krążenia przez 23 godziny, co znacząco obniżało szanse, a w świetle wiedzy medycznej nawet uniemożliwiało, jego ponowne przytwierdzenie z zachowaniem pełnej funkcjonalności. Mimo to lekarze podjęli wyzwanie i zidentyfikowali naczynia krwionośne oraz nerwy, a po przemyciu arterii sola fizjologiczną z dodatkiem antykoagulantu okazało się, że przywrócenie krążenia jest możliwe. 

Przełomowa operacja i nowa nadzieja dla pacjentów

W celu amputacji lekarze pobrali fragment żyły z ramienia mężczyzny, by z jej pomocą przytwierdzić odciętą część penisa do nasady. Gdy to się udało, pacjent został przewieziony na oddział intensywnej terapii w celu rekonwalescencji, a następnie trafił pod opiekę psychiatrów. 

Operacja okazała się sukcesem – pacjent odzyskał czucie w penisie, a po 6 tygodniach osiągał spontaniczne erekcje. Po kilku kolejnych miesiącach lekarze wykonali dodatkowy przeszczep skóry, by zakończyć proces leczenia. Oznacza to, że brytyjska operacja jest pierwszą odnotowaną na świecie, gdy funkcjonalność penisa udało się przywrócić w dobę od jego amputacji. Lekarze podjęli się tego zadania ze względu na kluczowe znaczenie tego organu dla funkcjonowania męskiego organizmu, a sukces powinien zachęcić chirurgów do przeprowadzania operacji reimplantacji narządów nawet, gdy okres niedokrwienia organu był dłuższy niż kilka lub nawet kilkanaście godzin, ponieważ wciąż istnieje szansa na przywrócenie mu pełnej sprawności. 

Polecane dla Ciebie

Polski przełom w chirurgii rekonstrukcyjnej

Innego przełomu w dziedzinie medycyny rekonstrukcyjnej dokonali niedawno lekarze z Polski, konkretnie z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Gliwicach w porozumieniu z tamtejszym Instytutem Onkologii. Śląskim lekarzom udało się zrekonstruować piętę trzynastolatce, której groziła amputacja stopy. Dziewczynka uległa wypadkowi, podczas którego doszło do otwartego złamania kości piętowej. W wyniku urazu doszło do rozległego ubytku tkanek miękkich jednej ze stóp. Podczas pierwszej operacji udało się zrekonstruować kości, ale nie tkanki, co groziło koniecznością amputacji i kalectwem dziecka. 

Pierwsza operacja odbyła się w Łodzi, natomiast pełnej rekonstrukcji podjęli się lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W tym celu pobrali fragment skóry, mięśni, tkanek i nerwów z bocznej części uda, by przeszczepić w okolice pięty i ją odtworzyć. Kluczowa dla powodzenia operacji była właściwa identyfikacja i połączenie nerwów i naczyń, co pozwoliłoby włączyć nowe tkanki do systemu krążenia. Rekonstrukcja była bardzo trudna, ale lekarze są dobrej myśli. O ewentualnym sukcesie będzie można mówić dopiero za kilka miesięcy, ponieważ operacja odbyła się pod koniec maja 2020 r. Kontrole stanu zdrowia przeprowadzone do tej pory dają lekarzom podstawy do optymizmu. 

 1. J. Felton, Groundbreaking surgery sees man's penis successfully reattached almost a day after complete amputation, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/groundbreaking–surgery–sees–mans–penis–successfully–reattached–almost–a–day–after–complete–amputation/, [dostęp:] 03.07.2020 r. 
 2. N. Henry, H. Bergman, D. Foong i in., Successful penile replantation after complete amputation and 23 hours ischaemia time: the first in reported literature, “BMJ Case Reports CP” 2020, http://dx.doi.org/10.1136/bcr-2020-234964, [dostęp:] 03.07.2020 r.
 3. A. Pustułka, Cud medycyny: lekarze z gliwickiego Intytutu Onkologii i GCZD zrekonstruowali piętę 13–letniej Ewy. Dziewczynce groziło kalectwo, "dziennikzachodni.pl" [online], https://dziennikzachodni.pl/cud–medycyny–lekarze–z–gliwickiego–instytutu–onkologii–i–gczd–zrekonstruowali–piete–13letniej–ewy–dziewczynce–grozilo–kalectwo/ar/c14–15033194, [dostęp:] 03.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij