Brytyjczycy dokonali przełomu w dziedzinie retransplantacji narządów
Katarzyna Szulik

Brytyjczycy dokonali przełomu w dziedzinie retransplantacji narządów

Dla przywrócenia funkcjonalności amputowanych części ciała kluczowy jest czas – od chwili odcięcia kończyny do momentu ponownego przytwierdzenia nie powinno minąć dłużej niż kilka godzin, by możliwe było odzyskanie sprawności. Brytyjczycy udowodnili, że pomoc takim pacjentom jest możliwa nawet po dobie od amputacji, co pokazała operacja przytwierdzenia obciętego penisa, będąca pierwszym zabiegiem tego typu na świecie pod względem czasu, który upłynął do chwili operacji. 

Retransplantacja po 23 godzinach

Do amputacji doszło w wyniku próby samobójczej 34–letniego mężczyzny ze schizofrenią paranoidalną. Podczas wspomnianej próby mężczyzna zadał sobie liczne rany nożem w brzuch i szyję oraz odciął penisa. Służby ratunkowe odwiozły go do szpitala i zabrały ze sobą także odcięty organ włożony do pojemnika z lodem. Gdy tylko nieprzytomnemu mężczyźnie udało się przywrócić krążenie, został przewieziony na blok operacyjny w celu ponownego przytwierdzenia członka. 

Zgodnie z dotychczasową wiedzą medyczną, by taka operacja miała szansę powodzenia, od chwili amputacji powinno minąć nie dłużej niż 15 godzin, a średnia dla zabiegów tego typu wynosi 7 godzin.

W przypadku mężczyzny organ pozostawał poza układem krążenia przez 23 godziny, co znacząco obniżało szanse, a w świetle wiedzy medycznej nawet uniemożliwiało, jego ponowne przytwierdzenie z zachowaniem pełnej funkcjonalności. Mimo to lekarze podjęli wyzwanie i zidentyfikowali naczynia krwionośne oraz nerwy, a po przemyciu arterii sola fizjologiczną z dodatkiem antykoagulantu okazało się, że przywrócenie krążenia jest możliwe. 

Przełomowa operacja i nowa nadzieja dla pacjentów

W celu amputacji lekarze pobrali fragment żyły z ramienia mężczyzny, by z jej pomocą przytwierdzić odciętą część penisa do nasady. Gdy to się udało, pacjent został przewieziony na oddział intensywnej terapii w celu rekonwalescencji, a następnie trafił pod opiekę psychiatrów. 

Operacja okazała się sukcesem – pacjent odzyskał czucie w penisie, a po 6 tygodniach osiągał spontaniczne erekcje. Po kilku kolejnych miesiącach lekarze wykonali dodatkowy przeszczep skóry, by zakończyć proces leczenia. Oznacza to, że brytyjska operacja jest pierwszą odnotowaną na świecie, gdy funkcjonalność penisa udało się przywrócić w dobę od jego amputacji. Lekarze podjęli się tego zadania ze względu na kluczowe znaczenie tego organu dla funkcjonowania męskiego organizmu, a sukces powinien zachęcić chirurgów do przeprowadzania operacji reimplantacji narządów nawet, gdy okres niedokrwienia organu był dłuższy niż kilka lub nawet kilkanaście godzin, ponieważ wciąż istnieje szansa na przywrócenie mu pełnej sprawności. 

Polski przełom w chirurgii rekonstrukcyjnej

Innego przełomu w dziedzinie medycyny rekonstrukcyjnej dokonali niedawno lekarze z Polski, konkretnie z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Gliwicach w porozumieniu z tamtejszym Instytutem Onkologii. Śląskim lekarzom udało się zrekonstruować piętę trzynastolatce, której groziła amputacja stopy. Dziewczynka uległa wypadkowi, podczas którego doszło do otwartego złamania kości piętowej. W wyniku urazu doszło do rozległego ubytku tkanek miękkich jednej ze stóp. Podczas pierwszej operacji udało się zrekonstruować kości, ale nie tkanki, co groziło koniecznością amputacji i kalectwem dziecka. 

Pierwsza operacja odbyła się w Łodzi, natomiast pełnej rekonstrukcji podjęli się lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W tym celu pobrali fragment skóry, mięśni, tkanek i nerwów z bocznej części uda, by przeszczepić w okolice pięty i ją odtworzyć. Kluczowa dla powodzenia operacji była właściwa identyfikacja i połączenie nerwów i naczyń, co pozwoliłoby włączyć nowe tkanki do systemu krążenia. Rekonstrukcja była bardzo trudna, ale lekarze są dobrej myśli. O ewentualnym sukcesie będzie można mówić dopiero za kilka miesięcy, ponieważ operacja odbyła się pod koniec maja 2020 r. Kontrole stanu zdrowia przeprowadzone do tej pory dają lekarzom podstawy do optymizmu. 

 1. J. Felton, Groundbreaking surgery sees man's penis successfully reattached almost a day after complete amputation, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/groundbreaking–surgery–sees–mans–penis–successfully–reattached–almost–a–day–after–complete–amputation/, [dostęp:] 03.07.2020 r. 
 2. N. Henry, H. Bergman, D. Foong i in., Successful penile replantation after complete amputation and 23 hours ischaemia time: the first in reported literature, “BMJ Case Reports CP” 2020, http://dx.doi.org/10.1136/bcr-2020-234964, [dostęp:] 03.07.2020 r.
 3. A. Pustułka, Cud medycyny: lekarze z gliwickiego Intytutu Onkologii i GCZD zrekonstruowali piętę 13–letniej Ewy. Dziewczynce groziło kalectwo, "dziennikzachodni.pl" [online], https://dziennikzachodni.pl/cud–medycyny–lekarze–z–gliwickiego–instytutu–onkologii–i–gczd–zrekonstruowali–piete–13letniej–ewy–dziewczynce–grozilo–kalectwo/ar/c14–15033194, [dostęp:] 03.07.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij