Kobieta robiąca test oddechowy na obecność zakażenia Helicobacter pylori
Piotr Ziętek

Test ureazowy na Helicobacter pylori – na czym polega i kiedy się go wykonuje?

Helicobacter pylori to bakteria odpowiedzialna za występowanie choroby wrzodowej czy nowotworów żołądka. Do jej wykrycia stosuje się test ureazowy, który wykonywany jest podczas gastroskopii. Na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować? Jakie są wskazania do przeprowadzenia testu ureazowego?

Test ureazowy to metoda wykrywania obecności bakterii Helicobacter pylori w błonie śluzowej żołądka. W badaniu tym wykorzystuje się fragment błony śluzowej żołądka pobrany podczas gastroskopii. Uważa się, że jest to najlepsza metoda diagnostyki zakażenia H. pylori, zwłaszcza u osób z chorobą wrzodową. Wynik testu dostępny jest niemal natychmiast. Bakteria ta jest znanym czynnikiem ryzyka choroby wrzodowej i niektórych nowotworów żołądka. Jej rozpoznanie jest konieczne do wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Ureaza a H. pylori – jaki jest związek pomiędzy nimi? 

Nazwa testu ureazowego pochodzi od enzymu, ureazy. Enzym ten pozwala przeżyć pałeczkom H. pylori w kwaśnym środowisku błony śluzowej żołądka. Dzięki niemu bakteria ma zdolność rozkładania mocznika do cząsteczek amoniaku i dwutlenku węgla. Amoniak w środowisku wodnym tworzy roztwór o odczynie zasadowym. Pozwala to częściowo zneutralizować kwas solny znajdujący się w żołądku, a tym samym stwarza warunki pozwalające bakterii na przeżycie. Ureaza występuje u niektórych bakterii z rodzaju Helicobacter. Nie wytwarzają jej jednak ludzie. 

Co to jest test ureazowy? 

Test ureazowy wykorzystuje zdolność H. pylori do rozkładania mocznika. Jest to badanie inwazyjne, ponieważ wymaga przeprowadzenia gastroskopii. Zasada działania samego testu jest bardzo prosta. Składa się on z plastikowej kasetki, w której umieszczony jest krążek z papierka wskaźnikowego z pewną ilością mocznika. Jeśli badana próbka będzie zawierała bakterie H. pylori, powstanie zasadowy roztwór zawierający amoniak. Wówczas papierek wskaźnikowy zmieni kolor.

Uważa się, że jest to najlepsze badanie umożliwiające rozpoznanie zakażenia. Głównie ze względu na wysoką czułość i swoistość.

Dodatni wynik testu ureazowego oznacza obecność H. pylori w żołądku. Jest wskazaniem do eradykacji bakterii. Zwykle stosuje się w tym celu połączenie kilku antybiotyków, soli bizmutu i leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego z grupy IPP. 

Powiązane produkty

Kiedy należy wykonać test ureazowy na H.pylori

Istnieje co najmniej kilkanaście wskazań do wykonania gastroskopii z testem ureazowym. Jest ona zalecana głównie u osób z podejrzeniem choroby wrzodowej lub raka żołądka. Test ureazowy wykonuje się także profilaktycznie u osób, u których planuje się długotrwałe leczenie środkami przeciwbólowymi lub po długotrwałym stosowaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego. Kolejną z chorób, przy której można podejrzewać zakażenie H. pylori jest pierwotna małopłytkowość immunologiczna.

Dowiedz się więcej o domowych testach na H. pylori – jak je wykonać, czy są wiarygodne?

Wskazaniami do przeprowadzenia testu ureazowego są również stany mogące wskazywać na zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, takie jak niedobór witaminy B12 lub anemia z niedoboru żelaza. W diagnostyce niestrawności również wykorzystywany jest test ureazowy, chociaż w tym wypadku, czasami preferuje się metody nieinwazyjne, np. oddechowy test ureazowy. Badanie przeprowadza się także na prośbę pacjenta. 

Przeciwwskazania do wykonania testu ureazowego są praktycznie takie same jak przeciwwskazania do wykonania gastroskopii. Właściwie jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest brak zgody pacjenta na badanie. Z kolei do względnych przeciwwskazań należą stany takie jak zawał mięśnia sercowego, ciężka niewydolność serca lub oddechowa. 

Jak wygląda test ureazowy na H. pylori

Badanie jest przeprowadzane podczas gastroskopii. Lekarz za pomocą specjalnego narzędzia pobiera wycinek na test, a następnie wyciąga go. Fragment błony śluzowej umieszcza się w kasetce z testem ureazowym. To, po jakim czasie dostępny jest wynik, zależy od rodzaju użytego testu. Czas oczekiwania na wynik szybkiego testu ureazowego, czyli tzw. mokrego, to ok. 15 minut. W przypadku testu suchego wydłuża się on do ok. 60 minut. Jeśli wynik jest silnie dodatni lub ujemny, nie ma wątpliwości co do jego interpretacji. Czasami jednak może być on słabo dodatni lub niejednoznaczny. Wówczas lekarz może zlecić wykonanie innego badania na obecność bakterii, np. testu oddechowego lub badania kału w kierunku antygenów H. pylori.  

Test ureazowy ma bardzo wysokie parametry czułości i swoistości. Oznacza to, że stosunkowo rzadko daje on wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. 

Test ureazowy można wykonać w pracowni endoskopowej. Jest to możliwe zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak i w trybie ambulatoryjnym. Tego typu pracownie są dostępne w całej Polsce. Badanie można przeprowadzić w ramach refundacji NFZ, na podstawie skierowania. Wówczas jest ono wykonywane bezpłatnie, a czas oczekiwania, w zależności od ośrodka, wynosi do 3 miesięcy. Jest także możliwość przeprowadzenia odpłatnej gastroskopii z testem ureazowym. Cena takiego badania waha się w granicach 200-300 zł. Niektóre pracownie proponują też gastroskopię w znieczuleniu ogólnym. Wówczas do ceny zabiegu należy doliczyć kolejne 200 zł. 

Test ureazowy a powikłania

Sam test ureazowy nie daje żadnych powikłań. Gastroskopia również jest badaniem bezpiecznym. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą głównie zabiegów terapeutycznych, np. podczas tamowania krwawienia z przełyku. 

  1. W. Bartnik, J. Dzieniszewski, T. Mach i in., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori, „Gastroenterologia Kliniczna”, nr 41-49 (6) 2014. 
  2. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015. 
  3. M. Khalifehgholi, F. Shamsipour, H. Ajhdarkosh i in., Comparison of five diagnostic methods for Helicobacter pylori, „Iranian Journal of Microbiology”, nr 396-401 (5) 2013. 
  4. T. Uotani, D. Y. Graham, Diagnosis of Helicobacter pylori using the rapid urease test, „Annals of Translational Medicine”, nr 1-7 (3) 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij