Polscy naukowcy włączają się w poszukiwania leku przeciw SARS-CoV-2
Katarzyna Szulik

Polscy naukowcy włączają się w poszukiwania leku przeciw SARS-CoV-2

Naukowcy z Polski oficjalnie dołączają do rzeszy badaczy na całym świece pracujących nad opracowaniem szczepionki i usprawnieniem metod leczenia choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Prace te są realizowane pod egidą Agencji Badań Medycznych i w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

Walka z koronawirusem trwa

Podmioty wyłonione przez Agencję Badań Medycznych to trzy ośrodki badawcze – wrocławski Uniwersytet Medyczny, Sieć Badawcza Łukasiewicz w połączeniu z Politechniką Wrocławską oraz Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym – które będą zajmować się różnymi aspektami walki z koronawirusem, uwzględniającymi zarówno prace nad stworzeniem szczepionki, jak i tworzenie nowych lub weryfikację skuteczności już istniejących leków stosowanych w leczeniu COVID-19.

Sieć Badawcza Łukasiewicz w porozumieniu z prof. Marcinem Drągiem z Politechniki Wrocławskiej ma zintensyfikować badania nad odkrytymi przez naukowca inhibitorami protezy SARS-CoV-2, co ma pomóc zahamować replikację i rozprzestrzenianie się wirusa.

W tym zadaniu polskich naukowców wspiera zespół prof. Rolfa Hilgenfelda z Uniwersytetu w Lubece, który brał udział również w badaniach mających na celu zażegnanie epidemii SARS latach 2002–2003.

Narodowy Instytut Onkologii wraz z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym ma zamiar wdrożyć nowatorską technologię łączącą wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

Bakteriofagi (wirusy bakteryjne, czyli wirusy atakujące bakterie) od lat są stosowane w leczeniu ludzi, a wzbogacone o wspomniane przeciwciało mają być w stanie powstrzymać wirusa przed wniknięciem w głąb organizmu, dzięki czemu nie dojdzie do zakażenia. Jeśli ta koncepcja okaże się słuszna, naukowcy z Polski będą pierwszymi na świecie, którzy wykorzystają połączenie bakteriofagów z nanoprzeciwciałem do walki z wirusem wywołującym infekcje u ludzi. 

Natomiast medyczna uczelnia z Wrocławia ma zająć się dalszymi badaniami nad zastosowaniem chlorochiny w leczeniu osób chorych na COVID-19 na wczesnym etapie zakażenia, by sprawdzić, czy jej zastosowanie będzie w stanie uchronić zakażonych przed ciężkimi powikłaniami płucnymi będącymi następstwem choroby. 

W założeniach projektu znalazło się wsparcie naukowców z ośrodków zagranicznych. Wśród potencjalnych partnerów, jak na razie, znajdują się National Institutes of Health (NIH) i dr Anthony’m S. Fauci – dyrektor Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie oraz europejskie uczelnie, z którymi ABM prowadzi rozmowy. Niewykluczone również, że udział w badaniach wezmą także badacze z Chin, Kanady czy Niemiec. 

Leki na HIV nieskuteczne w leczeniu Covid-19

Prowadzenie badań w kierunku znalezienia leku pomocnego w leczeniu COVID-19 przez jak największą liczbę naukowców daje realne szanse na odnalezienie skutecznego środka przeciw SARS-CoV-2. Do tej pory podejrzewano, że dobre rezultaty terapeutyczne mogłoby dawać stosowanie leków używanych przez pacjentów chorych an wirusa HIV, jednak najnowsze badania podważają tę tezę. Autorzy badania, które ukazało się na łamach New England Journal of Medicine, sprawdzili, czy podawanie pacjentom z koronawirusem kombinacji leków przeciwwirusowych – lopinawiru i ritonaviru wpłynie na ich stan zdrowia. 99 pacjentów przez okres dwóch tygodni otrzymywało kombinacje leków, a po upływie okresu badawczego ich parametry zdrowotne porównano z pacjentami leczonymi standardowymi metodami. Nie zauważono istotnych różnic między obiema grupami, zarówno w tempie rekonwalescencji jak i czasie ich trwania. W obu przypadkach powrót do zdrowia zajął średnio 16 dni.

Błyskawiczny test na koronawirusa

Tymczasem amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do użytku ekspresowy test, będący w stanie wykryć koronawirusa w ciągu 45 minut. Wytwarzając go, firma Cepheid z Kalifornii ma nadzieję dostarczyć go do szpitali i placówek ochrony zdrowia w USA jeszcze w tym miesiącu. Decyzja o tak szybkim dopuszczeniu testu do użytku była podyktowana niedoborem testów diagnostycznych na amerykańskim rynku i odbyła się w trybie awaryjnym, stosowanym przed FDA wyłącznie w nadzwyczajnych okolicznościach i z pominięciem części obowiązkowych testów.

Jego twórcy podkreślają, że test powinien być stosowany przez lekarza w szczególnych wypadkach, gdy diagnoza musi zostać postawiona szybko, natomiast nie ma mowy o stosowaniu go na własną rękę przez indywidualnych pacjentów. Testy te mają również usprawnić funkcjonowanie pracowników ochrony zdrowia mających obawy o zakażenie w związku z częstym kontaktem z pacjentami. 

 1. ABM/Rynek Zdrowia, ABM włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/ABM-wlacza-sie-w-miedzynarodowe-prace-nad-szczepionka-przeciwko-wirusowi-SARS-CoV-2,204703,11.html, [dostęp:] 23.03.2020 r.
 2. T. Hale, FDA Pushes Through New COVID-19 Test That Can Give Result In 45 Minutes, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/fda-pushes-through-new-covid19-test-that-can-give-result-in-45-minutes/, [dostęp:] 23.02.2020r.
 3. M. Dapcevich, “Disappointing” Results Suggest HIV Treatments Are Not Effective Against Coronavirus, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/disappointing-results-suggest-hiv-treatments-are-not-effective-against-coronavirus/, [dostęp:] 23.02.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij