Polscy naukowcy włączają się w poszukiwania leku przeciw SARS-CoV-2
Katarzyna Szulik

Polscy naukowcy włączają się w poszukiwania leku przeciw SARS-CoV-2

Naukowcy z Polski oficjalnie dołączają do rzeszy badaczy na całym świece pracujących nad opracowaniem szczepionki i usprawnieniem metod leczenia choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Prace te są realizowane pod egidą Agencji Badań Medycznych i w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

Walka z koronawirusem trwa

Podmioty wyłonione przez Agencję Badań Medycznych to trzy ośrodki badawcze – wrocławski Uniwersytet Medyczny, Sieć Badawcza Łukasiewicz w połączeniu z Politechniką Wrocławską oraz Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym – które będą zajmować się różnymi aspektami walki z koronawirusem, uwzględniającymi zarówno prace nad stworzeniem szczepionki, jak i tworzenie nowych lub weryfikację skuteczności już istniejących leków stosowanych w leczeniu COVID-19.

Sieć Badawcza Łukasiewicz w porozumieniu z prof. Marcinem Drągiem z Politechniki Wrocławskiej ma zintensyfikować badania nad odkrytymi przez naukowca inhibitorami protezy SARS-CoV-2, co ma pomóc zahamować replikację i rozprzestrzenianie się wirusa.

W tym zadaniu polskich naukowców wspiera zespół prof. Rolfa Hilgenfelda z Uniwersytetu w Lubece, który brał udział również w badaniach mających na celu zażegnanie epidemii SARS latach 2002–2003.

Narodowy Instytut Onkologii wraz z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym ma zamiar wdrożyć nowatorską technologię łączącą wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

Bakteriofagi (wirusy bakteryjne, czyli wirusy atakujące bakterie) od lat są stosowane w leczeniu ludzi, a wzbogacone o wspomniane przeciwciało mają być w stanie powstrzymać wirusa przed wniknięciem w głąb organizmu, dzięki czemu nie dojdzie do zakażenia. Jeśli ta koncepcja okaże się słuszna, naukowcy z Polski będą pierwszymi na świecie, którzy wykorzystają połączenie bakteriofagów z nanoprzeciwciałem do walki z wirusem wywołującym infekcje u ludzi. 

Natomiast medyczna uczelnia z Wrocławia ma zająć się dalszymi badaniami nad zastosowaniem chlorochiny w leczeniu osób chorych na COVID-19 na wczesnym etapie zakażenia, by sprawdzić, czy jej zastosowanie będzie w stanie uchronić zakażonych przed ciężkimi powikłaniami płucnymi będącymi następstwem choroby. 

W założeniach projektu znalazło się wsparcie naukowców z ośrodków zagranicznych. Wśród potencjalnych partnerów, jak na razie, znajdują się National Institutes of Health (NIH) i dr Anthony’m S. Fauci – dyrektor Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie oraz europejskie uczelnie, z którymi ABM prowadzi rozmowy. Niewykluczone również, że udział w badaniach wezmą także badacze z Chin, Kanady czy Niemiec. 

Leki na HIV nieskuteczne w leczeniu Covid-19

Prowadzenie badań w kierunku znalezienia leku pomocnego w leczeniu COVID-19 przez jak największą liczbę naukowców daje realne szanse na odnalezienie skutecznego środka przeciw SARS-CoV-2. Do tej pory podejrzewano, że dobre rezultaty terapeutyczne mogłoby dawać stosowanie leków używanych przez pacjentów chorych an wirusa HIV, jednak najnowsze badania podważają tę tezę. Autorzy badania, które ukazało się na łamach New England Journal of Medicine, sprawdzili, czy podawanie pacjentom z koronawirusem kombinacji leków przeciwwirusowych – lopinawiru i ritonaviru wpłynie na ich stan zdrowia. 99 pacjentów przez okres dwóch tygodni otrzymywało kombinacje leków, a po upływie okresu badawczego ich parametry zdrowotne porównano z pacjentami leczonymi standardowymi metodami. Nie zauważono istotnych różnic między obiema grupami, zarówno w tempie rekonwalescencji jak i czasie ich trwania. W obu przypadkach powrót do zdrowia zajął średnio 16 dni.

Błyskawiczny test na koronawirusa

Tymczasem amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do użytku ekspresowy test, będący w stanie wykryć koronawirusa w ciągu 45 minut. Wytwarzając go, firma Cepheid z Kalifornii ma nadzieję dostarczyć go do szpitali i placówek ochrony zdrowia w USA jeszcze w tym miesiącu. Decyzja o tak szybkim dopuszczeniu testu do użytku była podyktowana niedoborem testów diagnostycznych na amerykańskim rynku i odbyła się w trybie awaryjnym, stosowanym przed FDA wyłącznie w nadzwyczajnych okolicznościach i z pominięciem części obowiązkowych testów.

Jego twórcy podkreślają, że test powinien być stosowany przez lekarza w szczególnych wypadkach, gdy diagnoza musi zostać postawiona szybko, natomiast nie ma mowy o stosowaniu go na własną rękę przez indywidualnych pacjentów. Testy te mają również usprawnić funkcjonowanie pracowników ochrony zdrowia mających obawy o zakażenie w związku z częstym kontaktem z pacjentami. 

 1. ABM/Rynek Zdrowia, ABM włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/ABM-wlacza-sie-w-miedzynarodowe-prace-nad-szczepionka-przeciwko-wirusowi-SARS-CoV-2,204703,11.html, [dostęp:] 23.03.2020 r.
 2. T. Hale, FDA Pushes Through New COVID-19 Test That Can Give Result In 45 Minutes, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/fda-pushes-through-new-covid19-test-that-can-give-result-in-45-minutes/, [dostęp:] 23.02.2020r.
 3. M. Dapcevich, “Disappointing” Results Suggest HIV Treatments Are Not Effective Against Coronavirus, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/disappointing-results-suggest-hiv-treatments-are-not-effective-against-coronavirus/, [dostęp:] 23.02.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij