Borelioza a szczeć pospolita – jak leczyć chorobę z Lyme?
Anna Posmykiewicz

Borelioza a szczeć pospolita – jak leczyć chorobę z Lyme?

Borelioza (inaczej nazywana chorobą z Lyme) jest zakaźną i odzwierzęcą chorobą wieloukładową, którą wywołują bakterie należące do krętków – przede wszystkim przez Borrelia burgdorferi. Te odpowiedzialne za chorobę są przenoszone na człowieka przez ukąszenie kleszcza, który wraz ze swoją śliną bądź też wymiocinami wprowadza je do ludzkiej krwi. Jak objawia się choroba z Lyme i  w jaki sposób można ją leczyć? Czy szczeć pospolita pomaga na boreliozę?

Borelioza jest dość często występującą chorobą, według statystyk zachorowalność na nią zwiększa się w Polsce co roku. Największą ilość przypadków zachorowań obserwuje się od maja do listopada, czyli w sezonie, w którym pogoda sprzyja obecności kleszczy. Na terenie kraju wyróżnia się endemiczne obszary boreliozy – przede wszystkim należy do nich Polska północno-wschodnia.

W jaki sposób może dojść do zarażenia się boreliozą?  

Do zakażenia boreliozą dochodzi przez ukąszenie kleszcza, a dokładniej mówiąc przez kontakt z jego śliną lub wymiocinami, które pajęczak może „wpuścić” do naszej krwi. Im dłużej będzie on tkwił w skórze, tym większe ryzyko, że ulegniemy zakażeniu. W związku z tym zagrożenie infekcją wzrasta proporcjonalnie do czasu przebywania kleszcza w zewnętrznej warstwie naszego ciała. 

Największą ilość kleszczy obserwuje się w lasach liściastych, w których jest chłodno i obecny jest cień. Można je jednak „złapać” także po prostu przechodząc pod drzewem, rosnącym przy chodniku, czy idąc w dość wysokiej trawie. Sporadycznie występują również w lasach iglastych oraz na bagnach.

Nie każde ukąszenie przez kleszcza musi doprowadzić do rozwoju boreliozy. Trzeba pamiętać o tym, że tylko te, które są zainfekowane krętkiem Borrelia burgdorferi, mogą doprowadzić do rozwoju tej choroby u człowieka.

Jakie są objawy choroby z Lyme?

Pierwszym objawem boreliozy jest zwykle obecność rumienia wędrującego, który pojawia się od 3 do 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza. Jest to charakterystyczny rumień obrączkowaty – zaczyna się on od zaczerwienionej grudki w miejscu ukąszenia. Grudka ta następnie zmienia się w płaski rumień, wokół którego tworzy się strefa przejaśnienia, za którą zaczyna być obecna ciemniejsza zaczerwieniona obwódka. Rumień wędrujący ma zawsze średnicę ponad 5 cm, charakterystyczne przejaśnienie w środku oraz, jeśli nie będzie leczony, ulegnie samoistnemu zanikowi po około 3-4 tygodniach. Jest on pierwszym objawem boreliozy, dlatego od razu powinno zostać włączone postępowanie lecznicze. W późniejszych fazach choroby, jeśli nie została ona leczona od samego początku, mogą być obecne bóle stawów, zaburzenia neurologiczne, jak również problemy z układem krążenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że borelioza jest chorobą, która może zaatakować każdy narząd lub układ naszego organizmu.

Rozpoznanie boreliozy

Do diagnostyki boreliozy służy oznaczenie przeciwciał w klasie IgM oraz IgG. Przeciwciała IgM świadczą o świeżym zakażeniu i pojawiają się po około 3-4 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. Natomiast przeciwciała IgG obecne są po około 6-8 tygodniach. Jeśli miano przeciwciał wyjdzie dodatnie, wtedy zachodzi potrzeba weryfikacji wstępnego rozpoznania za pomocą testu Western blot.

Borelioza: jak leczyć?

Rozpoznanie boreliozy wymaga stosowania u pacjenta właściwej kuracji antybiotykowej. Czas trwania takiej terapii jest długi i wynosi on zwykle 21-28 dni. Zdarza się, niestety, że pomimo właściwego leczenia i tak dojdzie do nawrotu boreliozy. Wówczas zachodzi konieczność zastosowania ponownego leczenia antybiotykiem, tym razem z innej grupy.

Szczeć pospolita na boreliozę – jak stosować?

Obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do właściwości szczeci pospolitej (Dipsacus sylvestris), która jest miododajną rośliną, kwitnącą od lipca do sierpnia. Wykazuje ona działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, jak również dodatkowo wspomaga pracę układu odpornościowego organizmu. Może być stosowana zarówno w postaci wewnętrznej, jak i zewnętrznej – w formie okładów na skórę. Szczeć pospolita zawiera w sobie substancje aktywne, m.in. saponiny, alkaloidy, kwas kawowy, kwas chinowy oraz kwas chlorogenowy

Używa się jej jedynie jako środek wspomagający, który może sprawić, że pacjent szybciej wróci do zdrowia. Nie może ona jednak być stosowana zamiast leczenia antybiotykami. Borelioza jest chorobą bakteryjną i tylko właściwie dobrana antybiotykoterapia będzie w stanie do końca wyleczyć pacjenta.

W sklepach z ziołami roślinę tę można znaleźć w różnych postaciach, zazwyczaj ma ona formę suszonego korzenia lub nalewki. W sklepach zielarskich dostępne są również herbatki ze szczeci pospolitej. Nalewkę ze szczeci można przygotować samodzielnie w domu: wystarczy sproszkowany korzeń szczeci zalać 40% alkoholem, odstawić na dwa tygodnie w szklanym naczyniu, a następnie przefiltrować. Tak przygotowaną nalewkę można stosować w ilości 3 razy dziennie po 10 ml, nadaje się ona tylko dla osób dorosłych.

Szczeć pospolita może jedynie być dodatkiem do podstawowego leczenia. Jako zioło, na pewno nie zaszkodzi, a spowoduje jedynie, że cała kuracja przebiegnie lepiej – pacjent będzie miał mniejsze dolegliwości i szybciej się wyleczy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij