Borelioza a szczeć pospolita – jak leczyć chorobę z Lyme?
Anna Posmykiewicz

Borelioza a szczeć pospolita – jak leczyć chorobę z Lyme?

Borelioza (inaczej nazywana chorobą z Lyme) jest zakaźną i odzwierzęcą chorobą wieloukładową, którą wywołują bakterie należące do krętków – przede wszystkim przez Borrelia burgdorferi. Te odpowiedzialne za chorobę są przenoszone na człowieka przez ukąszenie kleszcza, który wraz ze swoją śliną bądź też wymiocinami wprowadza je do ludzkiej krwi. Jak objawia się choroba z Lyme i  w jaki sposób można ją leczyć? Czy szczeć pospolita pomaga na boreliozę?

Borelioza jest dość często występującą chorobą, według statystyk zachorowalność na nią zwiększa się w Polsce co roku. Największą ilość przypadków zachorowań obserwuje się od maja do listopada, czyli w sezonie, w którym pogoda sprzyja obecności kleszczy. Na terenie kraju wyróżnia się endemiczne obszary boreliozy – przede wszystkim należy do nich Polska północno-wschodnia.

W jaki sposób może dojść do zarażenia się boreliozą?  

Do zakażenia boreliozą dochodzi przez ukąszenie kleszcza, a dokładniej mówiąc przez kontakt z jego śliną lub wymiocinami, które pajęczak może „wpuścić” do naszej krwi. Im dłużej będzie on tkwił w skórze, tym większe ryzyko, że ulegniemy zakażeniu. W związku z tym zagrożenie infekcją wzrasta proporcjonalnie do czasu przebywania kleszcza w zewnętrznej warstwie naszego ciała. 

Największą ilość kleszczy obserwuje się w lasach liściastych, w których jest chłodno i obecny jest cień. Można je jednak „złapać” także po prostu przechodząc pod drzewem, rosnącym przy chodniku, czy idąc w dość wysokiej trawie. Sporadycznie występują również w lasach iglastych oraz na bagnach.

Nie każde ukąszenie przez kleszcza musi doprowadzić do rozwoju boreliozy. Trzeba pamiętać o tym, że tylko te, które są zainfekowane krętkiem Borrelia burgdorferi, mogą doprowadzić do rozwoju tej choroby u człowieka.

Jakie są objawy choroby z Lyme?

Pierwszym objawem boreliozy jest zwykle obecność rumienia wędrującego, który pojawia się od 3 do 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza. Jest to charakterystyczny rumień obrączkowaty – zaczyna się on od zaczerwienionej grudki w miejscu ukąszenia. Grudka ta następnie zmienia się w płaski rumień, wokół którego tworzy się strefa przejaśnienia, za którą zaczyna być obecna ciemniejsza zaczerwieniona obwódka. Rumień wędrujący ma zawsze średnicę ponad 5 cm, charakterystyczne przejaśnienie w środku oraz, jeśli nie będzie leczony, ulegnie samoistnemu zanikowi po około 3-4 tygodniach. Jest on pierwszym objawem boreliozy, dlatego od razu powinno zostać włączone postępowanie lecznicze. W późniejszych fazach choroby, jeśli nie została ona leczona od samego początku, mogą być obecne bóle stawów, zaburzenia neurologiczne, jak również problemy z układem krążenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że borelioza jest chorobą, która może zaatakować każdy narząd lub układ naszego organizmu.

Rozpoznanie boreliozy

Do diagnostyki boreliozy służy oznaczenie przeciwciał w klasie IgM oraz IgG. Przeciwciała IgM świadczą o świeżym zakażeniu i pojawiają się po około 3-4 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. Natomiast przeciwciała IgG obecne są po około 6-8 tygodniach. Jeśli miano przeciwciał wyjdzie dodatnie, wtedy zachodzi potrzeba weryfikacji wstępnego rozpoznania za pomocą testu Western blot.

Borelioza: jak leczyć?

Rozpoznanie boreliozy wymaga stosowania u pacjenta właściwej kuracji antybiotykowej. Czas trwania takiej terapii jest długi i wynosi on zwykle 21-28 dni. Zdarza się, niestety, że pomimo właściwego leczenia i tak dojdzie do nawrotu boreliozy. Wówczas zachodzi konieczność zastosowania ponownego leczenia antybiotykiem, tym razem z innej grupy.

Szczeć pospolita na boreliozę – jak stosować?

Obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do właściwości szczeci pospolitej (Dipsacus sylvestris), która jest miododajną rośliną, kwitnącą od lipca do sierpnia. Wykazuje ona działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, jak również dodatkowo wspomaga pracę układu odpornościowego organizmu. Może być stosowana zarówno w postaci wewnętrznej, jak i zewnętrznej – w formie okładów na skórę. Szczeć pospolita zawiera w sobie substancje aktywne, m.in. saponiny, alkaloidy, kwas kawowy, kwas chinowy oraz kwas chlorogenowy

Używa się jej jedynie jako środek wspomagający, który może sprawić, że pacjent szybciej wróci do zdrowia. Nie może ona jednak być stosowana zamiast leczenia antybiotykami. Borelioza jest chorobą bakteryjną i tylko właściwie dobrana antybiotykoterapia będzie w stanie do końca wyleczyć pacjenta.

W sklepach z ziołami roślinę tę można znaleźć w różnych postaciach, zazwyczaj ma ona formę suszonego korzenia lub nalewki. W sklepach zielarskich dostępne są również herbatki ze szczeci pospolitej. Nalewkę ze szczeci można przygotować samodzielnie w domu: wystarczy sproszkowany korzeń szczeci zalać 40% alkoholem, odstawić na dwa tygodnie w szklanym naczyniu, a następnie przefiltrować. Tak przygotowaną nalewkę można stosować w ilości 3 razy dziennie po 10 ml, nadaje się ona tylko dla osób dorosłych.

Szczeć pospolita może jedynie być dodatkiem do podstawowego leczenia. Jako zioło, na pewno nie zaszkodzi, a spowoduje jedynie, że cała kuracja przebiegnie lepiej – pacjent będzie miał mniejsze dolegliwości i szybciej się wyleczy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

 • Witamina K – funkcje w organizmie i skutki niedoboru u dzieci i dorosłych. Witamina K dla noworodka

  Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Wyróżnia się witaminę K1 (filochinon), występującą w zielonych warzywach oraz witaminę K2 (menachinon), która jest syntezowana w układzie pokarmowym. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy K? Dlaczego podaje się ją noworodkom tuż po urodzeniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij