Bezsenność podnosi ryzyko chorób serca
Katarzyna Szulik

Bezsenność podnosi ryzyko chorób serca

Problemy ze snem mogą nieść za sobą groźne i niespodziewane konsekwencje, o czym informuje najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Neurology. Jak się okazuje, osoby cierpiące na bezsenność i zaburzenia snu muszą liczyć się z podwyższonym ryzykiem udaru, zawału serca lub innych schorzeń układu sercowo–naczyniowego. 

Wspomniane wnioski zostały wyciągnięte z badania, w którym udział wzięło niemal pół miliona mieszańców Chin bez zdiagnozowanej choroby serca lub przebytego zawału bądź udaru. W ramach badania, na jego początku, pytano ich o ewentualne problemy ze snem, takie jak problemy z zaśnięciem lub nieprzerwanym snem, zbyt wczesne budzenie się o poranku i ewentualny wpływ złej jakości snu na pamięć i koncentrację w ciągu dnia. Jak się okazało, ok. 10 proc. uczestników badania stwierdziło u siebie obecność któregoś z tych symptomów. Badacze śledzili stan ich zdrowia przez kolejnych 10 lat i w tym czasie odnotowano ponad 130 tys. incydentów kardiologicznych, takich jak m.in. zawał czy udar. 

Wzrost ryzyka o 20 proc.

Kolejnym krokiem było przekonanie się, czy osoby, u których wystąpiły schorzenia kardiologiczne różnego typu cierpiały również na problemy ze snem.

Jak się okazało, te osoby, u których wykryto wszystkie trzy symptomy bezsenności, były o 18 proc. bardziej narażone na wystąpienie chorób układu sercowo–naczyniowego od osób, które nie miały żadnych problemów ze snem i sypiały dobrze. To zjawisko dobrze pokazują liczby. Wspomniane schorzenia pojawiły się u ponad 17 z 55 tys. osób, u których stwierdzono problemy z bezsennością. 

Naukowcy sprawdzili także, w jaki sposób poszczególne zaburzenia snu wpływały na ewentualne ryzyko schorzeń układu sercowo–naczyniowego. Zbyt wczesne wstawanie, któremu towarzyszyły problemy z ponownym zaśnięciem, zwiększało ryzyko ich wystąpienia o około 7 proc. w porównaniu do osób, które nie doświadczały problemów ze spaniem. Z kolei osoby, które stwierdzały trudność ze skupieniem i koncentracją w ciągu dnia w związku z niewyspaniem, były aż o 13 proc. bardziej narażone na wystąpienie wspomnianych schorzeń od tych, które nie zgłaszały problemów ze snem. 

Młodzi w grupie najbardziej zagrożonych

Ponadto związek między bezsennością i chorobami serca był najbardziej widoczny u tzw. młodych dorosłych oraz osób, które do tej pory nie doświadczyły np. problemów z wysokim ciśnieniem krwi. To oznacza, że zwracając uwagę na objaw bezsenności na wczesnym etapie życia można podjąć działania profilaktyczne w kierunku zapobieżenia wystąpieniu problemom kardiologicznym w późniejszym wieku. W teorii więc, lecząc bezsenność można zredukować liczbę osób zagrożonych chorobami serca

Polecane dla Ciebie

Genetyka stoi za bezsennością?

Wciąż trwają badania także nad przyczynami bezsenności. Dominuje przekonanie, że jej przyczyny leżą w psychice, jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Holandii sugeruje, że podłoże tych zaburzeń może być genetyczne. Badacze z Uniwersytetu Vrije zidentyfikowali 7 genów powiązanych z występowaniem bezsenności. Biorą one udział w regulacji transkrypcji, czyli procesie, podczas którego DNA jest odczytywane w celu wykonania kopii RNA, co prowadzi do egzocytozy umożliwiającej komórkom komunikację z ich środowiskiem. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia powstawania zaburzeń snu, co częściowo pokazały również badania prowadzone przez 2017 r. Przy okazji naukowcy odkryli powiązanie genetyczne z występowaniem stanów niepokoju, depresji i zaburzeń neurologicznych, którym często towarzyszą problemy z zasypianiem. 

Co ciekawe, genetyka zaburzeń snu różni się w zależności od płci. Biorąc pod uwagę geny, kobiety są bardziej predestynowane do wystąpienia zaburzeń snu. Pojawiły się one u 33 proc. z nich i 24 proc. mężczyzn z grupy badanych wynoszącej ponad 100 tys. osób. 

  1. B. Zheng, Ca. Yu, J. Lv i in., Insomnia symptoms and risk of cardiovascular diseases among 0.5 million adults A 10 –year cohort, “Neurology” 2019 DOI: 10.1212/WNL.0000000000008581.
  2. American Academy of Neurology, Trouble sleeping? Insomnia symptoms linked to increased risk of stroke, heart attack, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191106162539.htm, [dostęp:] 15.11.2019 r.
  3. A. R. Hammerschlag, S. Stringer, Ch. A. de Leeuw i in., Genome –wide association analysis of insomnia complaints identifies risk genes and genetic overlap with psychiatric and metabolic traits, “Nature Genetics” 2017; DOI: 10.1038/ng.3888.
  4. Vrije Universiteit Amsterdam, Insomnia not purely psychological condition: Insomnia genes found, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612115358.htm, [dostęp:] 15.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij