×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bezsenność podnosi ryzyko chorób serca

Problemy ze snem mogą nieść za sobą groźne i niespodziewane konsekwencje, o czym informuje najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Neurology. Jak się okazuje, osoby cierpiące na bezsenność i zaburzenia snu muszą liczyć się z podwyższonym ryzykiem udaru, zawału serca lub innych schorzeń układu sercowo–naczyniowego. 

Wspomniane wnioski zostały wyciągnięte z badania, w którym udział wzięło niemal pół miliona mieszańców Chin bez zdiagnozowanej choroby serca lub przebytego zawału bądź udaru. W ramach badania, na jego początku, pytano ich o ewentualne problemy ze snem, takie jak problemy z zaśnięciem lub nieprzerwanym snem, zbyt wczesne budzenie się o poranku i ewentualny wpływ złej jakości snu na pamięć i koncentrację w ciągu dnia. Jak się okazało, ok. 10 proc. uczestników badania stwierdziło u siebie obecność któregoś z tych symptomów. Badacze śledzili stan ich zdrowia przez kolejnych 10 lat i w tym czasie odnotowano ponad 130 tys. incydentów kardiologicznych, takich jak m.in. zawał czy udar. 

Wzrost ryzyka o 20 proc.

Kolejnym krokiem było przekonanie się, czy osoby, u których wystąpiły schorzenia kardiologiczne różnego typu cierpiały również na problemy ze snem.

Jak się okazało, te osoby, u których wykryto wszystkie trzy symptomy bezsenności, były o 18 proc. bardziej narażone na wystąpienie chorób układu sercowo–naczyniowego od osób, które nie miały żadnych problemów ze snem i sypiały dobrze. To zjawisko dobrze pokazują liczby. Wspomniane schorzenia pojawiły się u ponad 17 z 55 tys. osób, u których stwierdzono problemy z bezsennością. 

Naukowcy sprawdzili także, w jaki sposób poszczególne zaburzenia snu wpływały na ewentualne ryzyko schorzeń układu sercowo–naczyniowego. Zbyt wczesne wstawanie, któremu towarzyszyły problemy z ponownym zaśnięciem, zwiększało ryzyko ich wystąpienia o około 7 proc. w porównaniu do osób, które nie doświadczały problemów ze spaniem. Z kolei osoby, które stwierdzały trudność ze skupieniem i koncentracją w ciągu dnia w związku z niewyspaniem, były aż o 13 proc. bardziej narażone na wystąpienie wspomnianych schorzeń od tych, które nie zgłaszały problemów ze snem. 

Młodzi w grupie najbardziej zagrożonych

Ponadto związek między bezsennością i chorobami serca był najbardziej widoczny u tzw. młodych dorosłych oraz osób, które do tej pory nie doświadczyły np. problemów z wysokim ciśnieniem krwi. To oznacza, że zwracając uwagę na objaw bezsenności na wczesnym etapie życia można podjąć działania profilaktyczne w kierunku zapobieżenia wystąpieniu problemom kardiologicznym w późniejszym wieku. W teorii więc, lecząc bezsenność można zredukować liczbę osób zagrożonych chorobami serca

Genetyka stoi za bezsennością?

Wciąż trwają badania także nad przyczynami bezsenności. Dominuje przekonanie, że jej przyczyny leżą w psychice, jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Holandii sugeruje, że podłoże tych zaburzeń może być genetyczne. Badacze z Uniwersytetu Vrije zidentyfikowali 7 genów powiązanych z występowaniem bezsenności. Biorą one udział w regulacji transkrypcji, czyli procesie, podczas którego DNA jest odczytywane w celu wykonania kopii RNA, co prowadzi do egzocytozy umożliwiającej komórkom komunikację z ich środowiskiem. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia powstawania zaburzeń snu, co częściowo pokazały również badania prowadzone przez 2017 r. Przy okazji naukowcy odkryli powiązanie genetyczne z występowaniem stanów niepokoju, depresji i zaburzeń neurologicznych, którym często towarzyszą problemy z zasypianiem. 

Co ciekawe, genetyka zaburzeń snu różni się w zależności od płci. Biorąc pod uwagę geny, kobiety są bardziej predestynowane do wystąpienia zaburzeń snu. Pojawiły się one u 33 proc. z nich i 24 proc. mężczyzn z grupy badanych wynoszącej ponad 100 tys. osób. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. B. Zheng, Ca. Yu, J. Lv i in., Insomnia symptoms and risk of cardiovascular diseases among 0.5 million adults A 10 –year cohort, “Neurology” 2019 DOI: 10.1212/WNL.0000000000008581.
  2. American Academy of Neurology, Trouble sleeping? Insomnia symptoms linked to increased risk of stroke, heart attack, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191106162539.htm, [dostęp:] 15.11.2019 r.
  3. A. R. Hammerschlag, S. Stringer, Ch. A. de Leeuw i in., Genome –wide association analysis of insomnia complaints identifies risk genes and genetic overlap with psychiatric and metabolic traits, “Nature Genetics” 2017; DOI: 10.1038/ng.3888.
  4. Vrije Universiteit Amsterdam, Insomnia not purely psychological condition: Insomnia genes found, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612115358.htm, [dostęp:] 15.11.2019 r.

Podziel się: