Bezsenność podnosi ryzyko chorób serca
Katarzyna Szulik

Bezsenność podnosi ryzyko chorób serca

Problemy ze snem mogą nieść za sobą groźne i niespodziewane konsekwencje, o czym informuje najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Neurology. Jak się okazuje, osoby cierpiące na bezsenność i zaburzenia snu muszą liczyć się z podwyższonym ryzykiem udaru, zawału serca lub innych schorzeń układu sercowo–naczyniowego. 

Wspomniane wnioski zostały wyciągnięte z badania, w którym udział wzięło niemal pół miliona mieszańców Chin bez zdiagnozowanej choroby serca lub przebytego zawału bądź udaru. W ramach badania, na jego początku, pytano ich o ewentualne problemy ze snem, takie jak problemy z zaśnięciem lub nieprzerwanym snem, zbyt wczesne budzenie się o poranku i ewentualny wpływ złej jakości snu na pamięć i koncentrację w ciągu dnia. Jak się okazało, ok. 10 proc. uczestników badania stwierdziło u siebie obecność któregoś z tych symptomów. Badacze śledzili stan ich zdrowia przez kolejnych 10 lat i w tym czasie odnotowano ponad 130 tys. incydentów kardiologicznych, takich jak m.in. zawał czy udar. 

Wzrost ryzyka o 20 proc.

Kolejnym krokiem było przekonanie się, czy osoby, u których wystąpiły schorzenia kardiologiczne różnego typu cierpiały również na problemy ze snem.

Jak się okazało, te osoby, u których wykryto wszystkie trzy symptomy bezsenności, były o 18 proc. bardziej narażone na wystąpienie chorób układu sercowo–naczyniowego od osób, które nie miały żadnych problemów ze snem i sypiały dobrze. To zjawisko dobrze pokazują liczby. Wspomniane schorzenia pojawiły się u ponad 17 z 55 tys. osób, u których stwierdzono problemy z bezsennością. 

Naukowcy sprawdzili także, w jaki sposób poszczególne zaburzenia snu wpływały na ewentualne ryzyko schorzeń układu sercowo–naczyniowego. Zbyt wczesne wstawanie, któremu towarzyszyły problemy z ponownym zaśnięciem, zwiększało ryzyko ich wystąpienia o około 7 proc. w porównaniu do osób, które nie doświadczały problemów ze spaniem. Z kolei osoby, które stwierdzały trudność ze skupieniem i koncentracją w ciągu dnia w związku z niewyspaniem, były aż o 13 proc. bardziej narażone na wystąpienie wspomnianych schorzeń od tych, które nie zgłaszały problemów ze snem. 

Młodzi w grupie najbardziej zagrożonych

Ponadto związek między bezsennością i chorobami serca był najbardziej widoczny u tzw. młodych dorosłych oraz osób, które do tej pory nie doświadczyły np. problemów z wysokim ciśnieniem krwi. To oznacza, że zwracając uwagę na objaw bezsenności na wczesnym etapie życia można podjąć działania profilaktyczne w kierunku zapobieżenia wystąpieniu problemom kardiologicznym w późniejszym wieku. W teorii więc, lecząc bezsenność można zredukować liczbę osób zagrożonych chorobami serca

Polecane dla Ciebie

Genetyka stoi za bezsennością?

Wciąż trwają badania także nad przyczynami bezsenności. Dominuje przekonanie, że jej przyczyny leżą w psychice, jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Holandii sugeruje, że podłoże tych zaburzeń może być genetyczne. Badacze z Uniwersytetu Vrije zidentyfikowali 7 genów powiązanych z występowaniem bezsenności. Biorą one udział w regulacji transkrypcji, czyli procesie, podczas którego DNA jest odczytywane w celu wykonania kopii RNA, co prowadzi do egzocytozy umożliwiającej komórkom komunikację z ich środowiskiem. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia powstawania zaburzeń snu, co częściowo pokazały również badania prowadzone przez 2017 r. Przy okazji naukowcy odkryli powiązanie genetyczne z występowaniem stanów niepokoju, depresji i zaburzeń neurologicznych, którym często towarzyszą problemy z zasypianiem. 

Co ciekawe, genetyka zaburzeń snu różni się w zależności od płci. Biorąc pod uwagę geny, kobiety są bardziej predestynowane do wystąpienia zaburzeń snu. Pojawiły się one u 33 proc. z nich i 24 proc. mężczyzn z grupy badanych wynoszącej ponad 100 tys. osób. 

 1. B. Zheng, Ca. Yu, J. Lv i in., Insomnia symptoms and risk of cardiovascular diseases among 0.5 million adults A 10 –year cohort, “Neurology” 2019 DOI: 10.1212/WNL.0000000000008581.
 2. American Academy of Neurology, Trouble sleeping? Insomnia symptoms linked to increased risk of stroke, heart attack, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191106162539.htm, [dostęp:] 15.11.2019 r.
 3. A. R. Hammerschlag, S. Stringer, Ch. A. de Leeuw i in., Genome –wide association analysis of insomnia complaints identifies risk genes and genetic overlap with psychiatric and metabolic traits, “Nature Genetics” 2017; DOI: 10.1038/ng.3888.
 4. Vrije Universiteit Amsterdam, Insomnia not purely psychological condition: Insomnia genes found, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612115358.htm, [dostęp:] 15.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij