Coraz bliżej uniwersalnej szczepionki na grypę
Katarzyna Szulik

Coraz bliżej uniwersalnej szczepionki na grypę

Wraz z jesienią rozpoczął się sezon grypowy, a lekarze uczulają – jeśli nie chcesz odczuć skutków choroby zbyt dotkliwie, warto się zaszczepić. Pytanie brzmi – na co konkretnie? Wirus grupy bowiem mutuje, przez co chorobę wywołują coraz to nowe szczepy, które z czasem uodparniają się na kolejne szczepionki. Obecnie więc możemy uchronić się przed grypą jedynie częściowo, ale zdaniem badaczy z Nowego Jorku istnieje szansa na stworzenie uniwersalnej szczepionki przeciw grypie dzięki zmianie podejścia strategii zwalczania wirusa. 

Nowe strategie walki z wirusami

Grypę wywołują dwa podstawowe szczepy wirusa, znane jako A i B, jednak ich struktura może ulegać zmianom, przez co stają się odporne na ogólnodostępne leki. Jeśli szczepionka będzie wycelowana w niewłaściwy szczep wirusa, nie zadziała, a nie zawsze istnieje możliwość dokładnej identyfikacji jego typu. 

Z tego względu naukowcy poszukują uniwersalnej szczepionki przeciw grypie, która skutecznie poradzi sobie z wirusami różnego rodzaju. W tej grupie znaleźli się także badacze z Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku, którzy we współpracy z grupą naukowców spoza szpitala opracowali nową strategię walki z wirusami grypy, która w przyszłości mogłaby pomóc w stworzeniu szczepionki zdolnej rozprawić się z większością szczepów wirusa grypy. 

Proteina kluczem do uniwersalnej szczepionki?

Badaczy zainteresowała hemaglutynina, czyli rodzaj białka obecnego w wirusach grypy, które kieruje je w stronę komórek gospodarza, które mogą zainfekować. Wspomniana proteina składa się dwóch części – „głowy”, która jest różna w poszczególnych szczepach wirusa grypy oraz „łodygi” ulegającej zmianie tylko w niewielkim stopniu. Naukowcy postanowili więc opracować szczepionkę wycelowaną w łodygę hemaglutyniny, ponieważ jest ona względnie stałym elementem każdego szczepu wirusa grypy. Szczepionka została przetestowana na grupie w pełni zdrowych dorosłych, którym podano szczepionkę na bazie cHA, czyli odmianie hemaglutyniny w celu sprawdzenia, czy będzie ona w stanie sprowokować organizm do produkcji przeciwciał mogących chronić organizm przed wirusem grypy. Przetestowano kilka wariantów, a jeden z nich był w stanie skutecznie aktywować przeciwciała zdolne zwalczyć kilka szczepów wirusa. Ich odkrycie sugeruje, że istnieje możliwość opracowania jednej szczepionki skutecznej wobec rozmaitych odmian wirusa grypy.

Badania nad działaniem eksperymentalnej szczepionki wciąż trwają, więc na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Uzyskanie obecnych wyników było możliwe dzięki grantowi, który badacze uzyskali z Fundacji Billa i Melindy Gatesów. 

Polecane dla Ciebie

Dlaczego warto szczepić się na grypę?

Łagodniejszy przebieg choroby i minimalne ryzyko komplikacji to nie jedyne zalety płynące z decyzji o przyjęciu szczepionki przeciw grypie. Jak dowodzą badania zaprezentowane podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologii, sczepienie przeciw grypie redukuje ryzyko śmierci powiązanej z chorobą o 18 proc. u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Regularne szczepienie zalecają więc również kardiolodzy, ponieważ ochrona przed chorobami wirusowymi może być istotna również z punktu widzenia innych schorzeń. Z badań nad tym zagadnieniem prowadzonych w przeszłości wynika, że obciążenie organizmu związane z grypą może zwiększać ryzyko zawału i udaru, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem.

  1. D. I. Bernstein, J. Guptill, A. Naficy i in., Immunogenicity of chimeric haemagglutinin-based, universal influenza virus vaccine candidates: interim results of a randomised, placebo-controlled, phase 1 clinical trial, "The Lancet Infectious Diseases", Published:October 17, 2019DOI:https://doi.org/10.1016/S1473-3099(19)30393-7.
  2. M. Cohut, Scientists may be getting closer to creating a universal flu vaccine, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326730.php, [dostęp:] 23.10.2019 r.
  3. European Society of Cardiology, Flu vaccination linked with lower risk of death in patients with high blood pressure, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-09/esoc-fvl080819.php, [dostęp:] 23.10.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij