
Coraz bliżej uniwersalnej szczepionki na grypę
Nowe strategie walki z wirusami
Grypę wywołują dwa podstawowe szczepy wirusa, znane jako A i B, jednak ich struktura może ulegać zmianom, przez co stają się odporne na ogólnodostępne leki. Jeśli szczepionka będzie wycelowana w niewłaściwy szczep wirusa, nie zadziała, a nie zawsze istnieje możliwość dokładnej identyfikacji jego typu.
Z tego względu naukowcy poszukują uniwersalnej szczepionki przeciw grypie, która skutecznie poradzi sobie z wirusami różnego rodzaju. W tej grupie znaleźli się także badacze z Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku, którzy we współpracy z grupą naukowców spoza szpitala opracowali nową strategię walki z wirusami grypy, która w przyszłości mogłaby pomóc w stworzeniu szczepionki zdolnej rozprawić się z większością szczepów wirusa grypy.
Proteina kluczem do uniwersalnej szczepionki?
Badaczy zainteresowała hemaglutynina, czyli rodzaj białka obecnego w wirusach grypy, które kieruje je w stronę komórek gospodarza, które mogą zainfekować. Wspomniana proteina składa się dwóch części – „głowy”, która jest różna w poszczególnych szczepach wirusa grypy oraz „łodygi” ulegającej zmianie tylko w niewielkim stopniu. Naukowcy postanowili więc opracować szczepionkę wycelowaną w łodygę hemaglutyniny, ponieważ jest ona względnie stałym elementem każdego szczepu wirusa grypy. Szczepionka została przetestowana na grupie w pełni zdrowych dorosłych, którym podano szczepionkę na bazie cHA, czyli odmianie hemaglutyniny w celu sprawdzenia, czy będzie ona w stanie sprowokować organizm do produkcji przeciwciał mogących chronić organizm przed wirusem grypy. Przetestowano kilka wariantów, a jeden z nich był w stanie skutecznie aktywować przeciwciała zdolne zwalczyć kilka szczepów wirusa. Ich odkrycie sugeruje, że istnieje możliwość opracowania jednej szczepionki skutecznej wobec rozmaitych odmian wirusa grypy.
Badania nad działaniem eksperymentalnej szczepionki wciąż trwają, więc na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Uzyskanie obecnych wyników było możliwe dzięki grantowi, który badacze uzyskali z Fundacji Billa i Melindy Gatesów.
Powiązane produkty
Dlaczego warto szczepić się na grypę?
Regularne szczepienie zalecają więc również kardiolodzy, ponieważ ochrona przed chorobami wirusowymi może być istotna również z punktu widzenia innych schorzeń. Z badań nad tym zagadnieniem prowadzonych w przeszłości wynika, że obciążenie organizmu związane z grypą może zwiększać ryzyko zawału i udaru, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem.