W ciąży warto jeść owoce morza
Katarzyna Szulik

W ciąży warto jeść owoce morza

Owoce morza są jednym z flagowych produktów eksportowych Hiszpanii, więc fakt, że badania nad ich wpływem na zdrowie powstały właśnie tutaj nie może być przypadkiem. Naukowcy z Instytutu Globalnego Zdrowia w Barcelonie przyjrzeli się temu, w jaki sposób konsumpcja ryb i owoców morza w czasie ciąży przełoży się na kondycję zdrowotną dzieci po urodzeniu. Jak się okazuje, włączenie ich do diety wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze potomstwa.

We wspomnianym badaniu udział wzięło ponad 1600 par matek z dziećmi, od chwili zajścia w ciążę kobiet do momentu ukończenia 8. roku życia przez ich dzieci. W jego ramach uczestnicy przez cały okres badania musieli zdawać szczegółową relację z tego, w jaki sposób się odżywiają lub co znajduje się w jadłospisach ich potomstwa. Dodatkowo, w wieku 8 lat dzieci zostały poddane neuropsychologicznemu testowi komputerowemu badającemu ich zdolność do zachowania uwagi i koncentracji. W jego trakcie oceniane było to, w jaki sposób układ neurologiczny reaguje na ewentualne błędy oraz szybkość reakcji na stymulację.

Jedz ryby zwłaszcza na początku ciąży

Jak się okazało, jedzenie ryb i owoców morza w pierwszym trymestrze ciąży w sposób istotny wpływało na zdolność skupiania uwagi przez dzieci w późniejszym życiu. Wzbogacenie diety o te składniki na późniejszych etapach ciąży nie odnosiło takiego efektu, podobnie jak podawanie owoców morza dzieciom po ukończeniu piątego roku życia. Ostatnia obserwacja wynika z faktu, że na tym etapie życia część procesów neurorozwojowych, w tym dopowiadających za skupianie się, została już zakończona. Najlepsze efekty w testach uzyskiwały dzieci matek, w których diecie znajdowały się ryby bogate w tłuszcze, takie jak łosoś, sardynki, tuńczyk, makrela, szprot czy śledź. Warto zadbać o włączenie do niej co najmniej kilku rodzajów wspomnianych ryb, ponieważ poleganie wyłączne na tuńczyku czy szprotkach z puszki może nie odnieść tak dobrych rezultatów. 

Cenne kwasy omega–3

Z tego względu jakiekolwiek działania wspomagające rozwój dziecka najlepiej jest podejmować na etapie ciąży, gdy wiele kwestii się „waży”. Rozwój mózgu odbywa się przede wszystkim na etapie ciąży, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do formowania się neuronów, synaps i mielinizacji, czyli tworzenia osłonki tłuszczowej wokół włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Kluczową rolę w procesie ich powstawania odgrywają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega–3, których bogatym źródłem są właśnie owoce morza. Z tego założenia wyszli naukowcy, którzy przeprowadzili wspomniane badania. 

Umiejętność skupiania uwagi przez dzieci, której ma sprzyjać konsumpcja owoców morza przez matkę na etapie ciąży, jest kluczową umiejętnością między innymi z punktu widzenia rozwoju procesów zapamiętywania i uczenia się jako takiego. Nieumiejętność utrzymywania uwagi, częsta wśród dzieci w wieku szkolnym, jest poważną przeszkodą w przyswajaniu wiedzy. 

Powiązane produkty

Zachowaj umiar

Choć wyniki tego badania dostarczają wniosków o pozytywnym wpływie konsumpcji owoców morza na rozwój dziecka, warto brać pod uwagę, że poprzednie wskazywały na płynące z tego faktu zagrożenia. Wzbogacanie ciążowej diety w tłuszcze może skutkować otyłością i podwyższonym ciśnieniem u dzieci w późniejszym wieku, nawet gdy mowa o tłuszczach postrzeganych jako pozytywne.

Dietetycy zalecają włączanie ryb i owoców morza do diety, jednak jak ze wszystkim, również w tym wypadku nie należy przesadzać z ilością, ograniczając się do dwóch – trzech porcji tygodniowo.
  1. J. Julvez, S. Fernández–Barrés, F. Gignac i in., Maternal seafood consumption during pregnancy and child attention outcomes: a cohort study with gene effect modification by PUFA–related genes, "International Journal of Epidemiology" 2019; DOI: 10.1093/ije/dyz197.
  2. Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), Seafood consumption during pregnancy may improve attention capacity in children "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191002181125.htm, [dostęp:] 03.10.2019.r.
  3. D. Wnęk, Które ryby są najzdrowsze? "mp.pl" [online] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/61926,ktore–ryby–sa–najzdrowsze, [dostęp:] 03.10.2019 r.
  4. J. Normia, K. Niinivirta–Joutsa, E. Isolauri i in., Perinatal nutrition impacts on the functional development of the visual tract in infants, "Pediatric Research” 2018; DOI: 10.1038/s41390–018–0161–2.
  5. Springer, Fish–rich diets in pregnancy may boost babies' brain development "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180920102207.htm, [dostęp:] 03.10.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij