Wpływ diety na męską płodność
Krzysztof Słomiak

Wpływ diety na męską płodność

Zaburzenia seksualne zaczynają dotykać coraz większą ilość mężczyzn. Z roku na rok dane pokazują pogłębianie się tego problemu — statystyki wykazują, że blisko 40 proc. mężczyzn po czterdziestym roku życia może mieć problemy z erekcją. Jeszcze większa część mężczyzn cierpi z powodu przedwczesnego wytrysku. Na ten stan mogą wpływać takie czynniki jak stres, stosowanie używek czy aktywność fizyczna. Jednakże istnieje jeszcze jedna ważna przyczyna tego stanu, a mianowicie dieta.

Ważne jest zarówno spożywanie produktów bogatych w odpowiednie substancje odżywcze oraz makro- i mikroelementy, jak i unikanie produktów o dużej zawartości cukrów prostych czy tłuszczów nasyconych.

Cynk i selen — pierwiastki niezbędne dla mężczyzn

Za udane życie seksualne odpowiada zbilansowana dieta zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Szczególne znaczenie mają poszczególne witaminy i minerały. Do tych o dużym wpływie na męską sprawność seksualną zalicza się cynk oraz selen.

Cynk, oprócz tego, że pełni funkcje ochronne w organizmie, wpływa także na proces wytwarzania plemników. Udowodniono również, że poziom testosteronu, określanego mianem „męskiego hormonu”, u badanych mężczyzn był ściśle powiązany z poziomem cynku we krwi. Do głównych źródeł tego mikroelementu zalicza się przede wszystkim ryby, owoce morza, jajka oraz nabiał. Można znaleźć go też w pestkach dyni, roślinach strączkowych oraz orzechach, jednak cynk pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalny niż pochodzenia zwierzęcego.

Drugim ważnym dla mężczyzn minerałem jest selen. U panów z jego niedoborami zauważono produkcję mniej ruchliwych plemników, których zdolność do zapłodnienia komórki jajowej jest obniżona. Ponadto, podobnie jak w przypadku cynku, selen wpływa na produkcję testosteronu — jego obniżony poziom jest powiązany z niższym poziomem „męskiego hormonu”. Do głównych źródeł selenu z pożywienia zalicza się ryby, przede wszystkim łososia i tuńczyka. Z kolei do roślinnych zasobów tego pierwiastka można wskazać orzechy brazylijskie, pieczywo oraz ryż.

Jeśli z jakichś powodów nie jest możliwe zastosowanie naturalnych źródeł powyższych dwóch pierwiastków, to istnieje cały szereg preparatów pozwalających zaspokoić ich dzienne zapotrzebowanie. Jednakże należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą zastąpić zdrowej i zbilansowanej diety.

Choroby cywilizacyjne 

Do dwóch chorób o największym wpływie na męską sprawność seksualną zalicza się cukrzycę i miażdżycę. Pomimo tego, że podłoże tych przypadłości jest złożone, to główną ich przyczyną jest stosowanie diety o — odpowiednio — zbyt wysokiej zawartości cukrów lub tłuszczów nasyconych. W obydwu przypadkach za problemy ze sprawnością seksualną u mężczyzn odpowiadają zaburzenia układu naczyń krwionośnych — dochodzi do dysfunkcji krążenia narządów płciowych, co może skutkować zaburzeniami erekcji. 

Głównym czynnikiem zapobiegającym powstaniu powyższych dysfunkcji jest ograniczenie spożycia pokarmów zawierających cukry proste i tłuszcze zwierzęce. Z kolei wskazane jest zwiększenie znaczenia w diecie produktów zawierających kwasy omega-3 i omega-6, należą do nich m.in. ryby morskie oraz tłuszcze roślinne. Taka dieta może zapobiec rozwojowi groźnych dla życia chorób, których następstwem mogłyby być dysfunkcje seksualne u mężczyzn.

Polecane dla Ciebie

Masa ciała a płodność

Na męską płodność wpływa także masa ciała. Niedowaga, a w jeszcze większym stopniu nadwaga i otyłość, wiążą się z nasilonym ryzykiem niepłodności. Zbyt duża masa ciała wpływa na zmniejszenie ilości nasienia, zmianę budowy i ruchomości plemników, stężenie testosteronu oraz zaburzenia erekcji. Z tego powodu zdrowa i zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie zapobiegawcze dysfunkcjom seksualnym.

Zaburzenia płodności są coraz bardziej powszechne u mężczyzn. Niepłodność definiowana jest jako niezdolność do osiągnięcia ciąży w czasie roku regularnego współżycia w celach rozrodczych. Jest to poważny problem, który dotyczy około 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym — w Polsce jest to około 1,5 mln par. Coraz więcej jest dowodów na to, że sposób żywienia może mieć istotny wpływ na płodność u mężczyzn. Dlatego istotne jest prowadzenie higienicznego stylu życia i przywiązywanie wagi do prawidłowo zbilansowanej diety. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij