
Wpływ diety na męską płodność
Ważne jest zarówno spożywanie produktów bogatych w odpowiednie substancje odżywcze oraz makro- i mikroelementy, jak i unikanie produktów o dużej zawartości cukrów prostych czy tłuszczów nasyconych.
Cynk i selen — pierwiastki niezbędne dla mężczyzn
Za udane życie seksualne odpowiada zbilansowana dieta zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Szczególne znaczenie mają poszczególne witaminy i minerały. Do tych o dużym wpływie na męską sprawność seksualną zalicza się cynk oraz selen.
Cynk, oprócz tego, że pełni funkcje ochronne w organizmie, wpływa także na proces wytwarzania plemników. Udowodniono również, że poziom testosteronu, określanego mianem „męskiego hormonu”, u badanych mężczyzn był ściśle powiązany z poziomem cynku we krwi. Do głównych źródeł tego mikroelementu zalicza się przede wszystkim ryby, owoce morza, jajka oraz nabiał. Można znaleźć go też w pestkach dyni, roślinach strączkowych oraz orzechach, jednak cynk pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalny niż pochodzenia zwierzęcego.
Drugim ważnym dla mężczyzn minerałem jest selen. U panów z jego niedoborami zauważono produkcję mniej ruchliwych plemników, których zdolność do zapłodnienia komórki jajowej jest obniżona. Ponadto, podobnie jak w przypadku cynku, selen wpływa na produkcję testosteronu — jego obniżony poziom jest powiązany z niższym poziomem „męskiego hormonu”. Do głównych źródeł selenu z pożywienia zalicza się ryby, przede wszystkim łososia i tuńczyka. Z kolei do roślinnych zasobów tego pierwiastka można wskazać orzechy brazylijskie, pieczywo oraz ryż.
Choroby cywilizacyjne
Do dwóch chorób o największym wpływie na męską sprawność seksualną zalicza się cukrzycę i miażdżycę. Pomimo tego, że podłoże tych przypadłości jest złożone, to główną ich przyczyną jest stosowanie diety o — odpowiednio — zbyt wysokiej zawartości cukrów lub tłuszczów nasyconych. W obydwu przypadkach za problemy ze sprawnością seksualną u mężczyzn odpowiadają zaburzenia układu naczyń krwionośnych — dochodzi do dysfunkcji krążenia narządów płciowych, co może skutkować zaburzeniami erekcji.
Głównym czynnikiem zapobiegającym powstaniu powyższych dysfunkcji jest ograniczenie spożycia pokarmów zawierających cukry proste i tłuszcze zwierzęce. Z kolei wskazane jest zwiększenie znaczenia w diecie produktów zawierających kwasy omega-3 i omega-6, należą do nich m.in. ryby morskie oraz tłuszcze roślinne. Taka dieta może zapobiec rozwojowi groźnych dla życia chorób, których następstwem mogłyby być dysfunkcje seksualne u mężczyzn.
Polecane dla Ciebie
Masa ciała a płodność
Na męską płodność wpływa także masa ciała. Niedowaga, a w jeszcze większym stopniu nadwaga i otyłość, wiążą się z nasilonym ryzykiem niepłodności. Zbyt duża masa ciała wpływa na zmniejszenie ilości nasienia, zmianę budowy i ruchomości plemników, stężenie testosteronu oraz zaburzenia erekcji. Z tego powodu zdrowa i zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie zapobiegawcze dysfunkcjom seksualnym.
Zaburzenia płodności są coraz bardziej powszechne u mężczyzn. Niepłodność definiowana jest jako niezdolność do osiągnięcia ciąży w czasie roku regularnego współżycia w celach rozrodczych. Jest to poważny problem, który dotyczy około 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym — w Polsce jest to około 1,5 mln par. Coraz więcej jest dowodów na to, że sposób żywienia może mieć istotny wpływ na płodność u mężczyzn. Dlatego istotne jest prowadzenie higienicznego stylu życia i przywiązywanie wagi do prawidłowo zbilansowanej diety.