Uzależnienie od leków – jak rozpoznać i leczyć lekomanię?
Krzysztof Słomiak

Uzależnienie od leków – jak rozpoznać i leczyć lekomanię?

Uzależnienie od leków, inaczej lekomania bądź lekozależność, jest to stan spowodowany dłuższym stosowaniem leku (lub leków) o właściwościach uzależniających. Substancje te powodują przestrojenie czynności psychicznych oraz somatycznych, co wpływa na zmianę zachowania osoby uzależnionej.

Brak dostarczenia substancji leczniczej wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, zwane objawami abstynencyjnymi. Chory sięga więc po coraz większe dawki leku i przedłuża okres jego stosowania, aby uzyskać wcześniejszy, pożądany przez niego, efekt –dawki przepisane przez lekarza lub określone w ulotce przestają być wystarczające dla uzyskania określonej odpowiedzi organizmu. Rośnie więc niebezpieczeństwo przedawkowania leku i wystąpienia działań niepożądanych, a nawet zatrucia czy zgonu.

Rodzaje uzależnień

Wyróżnia się dwa rodzaje uzależnienia: psychiczne i fizyczne. Najczęściej i najszybciej wytwarza się zależność psychiczna, która sprawia, że chory odczuwa silną potrzebę zażycia leku. Uzależnienie fizyczne zmienia funkcjonowanie organizmu w taki sposób, że brak przyjęcia leku może prowadzić do dysfunkcji w pracy narządów wewnętrznych, np. czynności serca czy oddychania. 

Wszystko może uzależniać

Leki uzależniające to nie tylko środki wydawane z przepisu lekarza. To także preparaty dostępne bez recepty, dlatego bez problemu mają do nich dostęp osoby uzależnione lub zdrowe, które mogą zażywać je bez wskazań medycznych. Najwyższy potencjał uzależniający mają leki uspokajające i nasenne — najczęściej z grupy benzodiazepin lub barbituranów, opioidowe leki przeciwbólowe, a także dopingujące czy euforyzujące. Uzależniające mogą być także krople do nosa oraz leki hormonalne.

Powiązane produkty

Trudna do zdiagnozowania lekomania

Lekomania bywa bardzo trudna do zdiagnozowania. Chorzy często wypierają fakt, że są uzależnieni, a ich bliscy nie dostrzegają problemu. Ważna jest więc znajomość objawów, które mogą pojawić się przy istniejącym uzależnieniu:

  • przyjmowanie coraz większych dawek leku,
  • przedłużanie terapii po ustąpieniu objawów,
  • zmiany w osobowości (obojętność, spadek zdolności psychomotorycznych) ,
  • objawy abstynencyjne,
  • nadmierne skupienie na zdobywaniu leku,
  • wizyty u wielu różnych lekarzy, aby pozyskać kilka lub kilkanaście recept,
  • zażywanie leków, pomimo że terapia powinna być zakończona,
  • zażywanie leków poza wskazaniami medycznymi.

Objawy uzależnienia

Nagłe odstawienie leku wiąże się dla osoby uzależnionej z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego. Objawy pojawiają się ok. 10–48 godzin od zaprzestania przyjmowania leku. Należą do nich: 

  • drażliwość,
  • lęk,
  • problemy ze snem,
  • brak apetytu,
  • drżenie mięśni,
  • pogorszenie nastroju,
  • zawroty głowy.

Dla osoby uzależnionej bardzo ważne jest gromadzenie zapasów potrzebnych leków. Dlatego też często mogą manipulować lekarzem – chory twierdzi, że zgubił receptę bądź informuje o objawach, które rzeczywiście nie występują. Pacjent może również prosić o silniejsze dawki, twierdząc, że niższe nie dają żadnych efektów. Częstym zjawiskiem jest również proszenie różnych lekarzy o recepty na te same leki. 

Sposoby leczenia uzależnienia

Leczenie lekomanii należy rozpocząć jak najwcześniej. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż osoby uzależnione często ukrywają swój nałóg. Leczenie trwa długo i nie jest łatwe. Bardzo ważną rolę odgrywa pomoc psychiatry.

Chory powinien pozostawać pod stałą jego opieką. Również bliscy lekomana powinni skorzystać z porad lekarza psychiatry, aby wiedzieć, jak pomóc osobie uzależnionej i jak postępować z nią w różnych trudnych sytuacjach.

Detoksykacja

Pierwszym etapem leczenia jest proces detoksykacji, który powinien się odbywać w specjalistycznym ośrodku pod ścisła kontrolą lekarzy. Detoks lekowy polega na stopniowym zmniejszaniu dawki leku, od którego chory jest uzależniony, a zastępowaniu go środkami o terapeutycznym działaniu, np. lekami przeciwdepresyjnymi. Odzwyczajanie organizmu od leku wiąże się niestety z wystąpieniem objawów odstawiennych, dlatego jest to proces bardzo trudny dla osoby chorej, która będzie odczuwać wielką potrzebę ponownego zażycia leku. 

Psychoterapia

Kolejnym etapem leczenia jest psychoterapia. Czas jej trwania jest zależny od złożoności problemów pacjenta. Często lekozależność jest wynikiem innych zaburzeń psychicznych, z którymi zmaga się pacjent. Psychoterapia może być grupowa lub indywidualna, jednak niezależnie od formy jest ona nieodzownym elementem leczenia. Terapeuta może pomóc pacjentowi radzić sobie w trudnych sytuacjach, podpowie także jak utrzymać abstynencję i nie wrócić do nałogu.

Dla chorych uzależnionych od leków bardzo ważne w powrocie do zdrowia jest wsparcie, ale i kontrola. Kochaj, ale sprawdzaj. Ta zasada w przypadku lekomanii jest bardzo ważna. Ścisły nadzór nad osobą, która nie panuje w pełni nad swoimi czynami jest podstawą leczenia osób uzależnionych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij