Elektrostymulacja może pomóc w leczeniu guzów mózgu
Katarzyna Szulik

Elektrostymulacja może pomóc w leczeniu guzów mózgu

Guzy mózgu stanowią wyzwanie dla lekarzy, ponieważ newralgiczne umiejscowienie często uniemożliwia ich usunięcie, a standardowe terapie nierzadko okazują się nieskuteczne. W efekcie pacjent jest zmuszony żyć ze świadomością, że guz w każdej chwili może poważnie zagrozić jego życiu i zdrowiu. Rozwinięte guzy są w stanie rosnąć dzięki przepływowi krwi — naukowcy z Harvardu odkryli sposób na jego zatrzymanie.

Lekarze z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie, szpitala dydaktycznego Harvard Medical School, wykorzystali w tym celu technologię znaną i stosowaną od ponad 20 lat, między innymi w przypadkach leczenia choroby Parkinsona, depresji lekoopornej czy zaburzeń obsesyjno–kompulsywnych. Mowa o nieinwazyjnej elektrostymulacji mózgu, polegającej na pobudzaniu jego partii za pomocą impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości w celu modyfikacji pewnych zachowań lub reakcji. Procedura jest w pełni bezpieczna i bezbolesna (do głowy pacjenta przyklejane są elektrody) i oddziałuje wyłącznie na konkretne partie mózgu, nie zaburzając aktywności innych.

Szansa na nową terapię

Po zaaplikowaniu wspomnianej metody na guzy mózgu naukowcy odkryli, że stymulacja pacjentów zainfekowanych przez nowotwór skutkuje miejscowym zmniejszonym przepływem krwi przez masę guza, pozostawiając resztę mózgu w nienaruszonym stanie. W ten sposób potencjalnie możliwa jest modyfikacja wzrostu guza, który pozbawiony składników odżywczych z krwi może zacząć obumierać lub spowolnić swój rozwój.

Autorzy badania podkreślają, że jako metoda leczenia upowszechniana od wielu lat, nieinwazyjna stymulacja mózgu jest również łatwa w zastosowaniu, niedroga i nie wpływa na stosowanie równoległej terapii farmakologicznej. Oznacza to, że zastosowanie jej w terapii guzów mózgu może być alternatywą dla dotychczasowych metod leczenia, zwłaszcza w przypadku guzów nieoperacyjnych.

Jedna sesja i świetny efekt

Badanie naukowców z Bostonu zostało przeprowadzone na niewielkiej próbie 50 pacjentów, spośród których jedynie ośmiu ukończyło wszystkie fazy eksperymentu. W jego trakcie pacjenci byli poddawani elektrostymulacji przezczaszkowej, a równocześnie przepływ krwi przez guzy monitorowano za pomocą rezonansu magnetycznego. Rzeczywiście, zaobserwowano znaczącą redukcję przepływu krwi przez guzy i to już po zaledwie jednej sesji. Terapia w żaden sposób nie wpłynęła na części mózgu niepoddane stymulacji, a u żadnego z uczestników eksperymentu nie odnotowano skutków ubocznych.

Pierwsze badanie tego typu zostało wykonane na niewielkiej próbie pacjentów, więc aby móc realnie ocenić skuteczność elektrostymulacji przezczaszkowej, konieczne jest powtórzenie eksperymentu na znacznie większej próbie uczestników. Kolejne etapy badań mają przynieść odpowiedzi między innymi na pytania o to, w jaki sposób częstotliwość stymulacji wpłynie na guzy oraz ocenić jej skuteczność w połączeniu z innymi metodami leczenia nowotworów.

Polecane dla Ciebie

Guz sam przetacza krew

Odkrycie naukowców z Harvardu może mieć potencjalnie przełomowy charakter w związku z faktem, że guzy mózgu są w stanie wytwarzać własne naczynia krwionośne. Wspomniane odkrycie zostało ostatecznie potwierdzone w 2010 roku. Zgodnie z nim, guzy pozbawione dostępu do krwi, na przykład na drodze chemioterapii, są w stanie przekształcać swoje elementy w naczynia krwionośne identyczne z tymi, jakie można odnaleźć w mózgu. Oznacza to, że struktury guza są na tyle plastyczne, by móc samodzielnie przekształcać się w inne struktury, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wspomniane badania były prowadzone przede wszystkim na glejakach, ale ich wyniki można zastosować także do innych typów guzów mózgu.

  1. J. Kaiser, Brain Tumors Grow Their Own Blood Supply, "sciencemag.org" [online], https://www.sciencemag.org/news/2010/11/brain-tumors-grow-their-own-blood-supply, [dostęp:] 16.08.2019 r.
  2. Beth Israel Deaconess Medical Center, Non-invasive electrical stimulation alters blood flow in brain tumors: First-of-its-kind pilot study suggests repeated treatments could slow tumor growth, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/bidm-sne081519.php, [dostęp:] 16.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij